Sezatoarea canadiana (210)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Da' de ce nu poti sa-i faci rata daca pleaca sa duca copiii?



Asta e un fel de a spune, ca pleaca sa duca copiii... in sensul ca pentru ei merge cel mai mult in vacanta, singur cu trei numai vacanta nu se poate numi, nu? Am fost eu anul trecut, hai sa zicem ca e vacanta, dar mai si muncim.

Dar el nu pleaca sa duca cu avionul copiii si se intoarce, ci renunta la servici si se duce cu copiii in vacanta. Ii duce la bunici, ii duce la sat, si ce e mai important, ii duce sa le prezinte muntele. Eu i-am initiat un pic anul trecut, acum se impune o expeditie adevarata in munti.

Banuiesc ca nu ati vazut pozele din vacanta, nu? Alea de pe munte, ca doar alea am reusit sa le pun. V-am pus eu un link odata:

http://www.dropshots.com/agtuli#date/2010-08-21/02:52:32

Lorelai, care ratza??? Sau am citit eu aiurea... Ah,a cum m-am prins.

Delphin, nu, nu iau anticonceptionale, nu am luat niciodata.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Lorelai, pai eu in Ontario is libera luni, si na, jobul e partial la guvern

fete gospodine, vreau si eu o reteta de paine, baghete daca s-ar putea, ori paine impletita!

Citat:
citat din mesajul lui Lorelai

ma bag si eu in discutie ca am 2 minute, fetele cinta la pian cu tat-su.

nelia, eu te-as sfatui sa investesti mai bine intr-un mixer bun (kitchen aid) decit in masina de piine. eu am pe amindoua dar masina de piine nu o folosesc mai deloc. mixerul framinta de doua ori mai mult decit masina de piine (1 kg de faina, 2 cozonaci babani) si pe linga piine, gogosi si cozonaci mai face si altele, i.e. praji. in plus, iti poti cumpara si atasamentele si poti face paste, poti toca carne sau face inghetata in casa cu atasamentul de inghetata. eu pe asta il am in vedere next. vreau sa fac inghe/sorbet de fructe in casa la vara. masina de piine e buna dar face numai o piine. daca o folosesti si la copt piine atunci mai merge, daca o folosesti numai la framintat e mai bun mixerul. up to you.

nelia, eu (cu gindul la mincare) ma gindeam de ce nu vrei sa imparti ratza cu octav. cind ai scris ca pleaca te vedeam mincind ratza singuta si ma gindeam ce-o fi in capul tau, mai ales ca ai colesterol.

mai voi in qc sinteti libere luni si eu in ontario nu sint... zice ca nu au negociat sarbatoarea lui McGuinty in contractul colectiv si prin urmare noi muncim.

arturicii, mergi la dolarama si cumpara masurile standard. masoara cup, 1/2, 1/3, 1/4 de cup si linguri, lingurite etc. foarte folositoare la orice mai ales daca reteta e de pe aici. si spor la brutarit.

in ce priveste cadoul cristinei, eu nici nu va zic la ce m-am gindit ca mi-e rusine... numai mie imi umbla capul la prostii, se pare...

si inca ceva apropos de masina de piine, merge si drojdie proaspata daca esti linga masina cind face piinea, faci separat maiaua intr-un bowl si apoi o pui in masina de piine, peste ea lichidele apoi solidele dupa reteta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

vin si eu scut ca am liber....Yann doarme, Steph cu pinguini de la club pingoiun, ai vosti joaca, ca Steph m-a disperat cu ei, friptura-i gata....si asa bine miroase

LA MULTI Ani fetelor ca vad ca a fost rost de sampanie si unul pt pitic de Daioprri, sa-tzi creasca mare si sanatos....martisorul...parca tu ii ziceai asa

Lumir, depinde ce cauti de la orasul unde te muti

eu am stat si in oras mare si in oras mic, dar prefer orasul mic. oricum din povesti cateodata itzi poti face o idee gresita, depinde mult ce vrei

daca vrei liniste, daca vrei 30 min pana la servici, daca vrei multe parcuri, sa iesi din oras in 15 min, atunci QUEBECUL TZI SE POTRIVESTE

daca itzi place bucurestiul si repezeala atunci te poti sufoca aici, il vei gasi prea linistit

daca vrei sa faci scoala quebecul e o alternativa buna pt ca poti gasi o chirie rezonabile nu departe de universitate

daca vrei sa lucrezi ca arhitect trebuie sa faci un bac aici 3 ani, cu dosar de adulti, itzi trebuie un portofoliu, un cv, si sa iei legatura cu directorul de programe. daca vrei mai multe date scrie-mi pm sa nu plictisim fetele. dupa ce ai inceput scoala poti primi bursa , vreo 800$ pe luna, depinde de dosar, si-tzi faci pret pt scoala, vei da un test de franceza, daca nu-l iei, itzi vor da un curs corectiv de franceza.
locurile sunt contingente, admisia se face pe baza dosarului cu juma de an inainte, adica martie e termenul limita pt cursurile care incep la sf lui august

sau poti face technique de batiment , cu care iesi desenator, asta-i un dep, tzine cam vreo 15-18 luni, e gratis, poti primi si ceva alocatie ca-i prin emplois quebec, dar esti doar desenator la sfarsit

cu gradi fiind deja peste 3 ani, ai ceva sanse sa gasesti si loc la CPE
exista un site bila, cu inscriere unica, cand stii tot , poti da adresa mea si te inscrii

daca vrei sa faci scoala, arhitectura e in centru, asa ca poti sa stai in limoliu, charlesbourg, sau chiar in St roch, sa fii super aproape. poti sta si in st foy si sa mergi cam o ora la orele de varf in bus pana la scoala, parcarea te mananca in centru

sotul ce lucreaza?
oricum daca vrei + da-mi pm, sotul itzi poate da info daca vrei ca si el a vrut sa faca arhitectura asa ca stie cheminmantul. el s-a inscris pana la urma la art grafique ii place mult

auzi din back up zice ca-i mai scurt sa faci un master...cred ca mai bine te conversezi cu soata, ca el se stie

exista si o doamna arhitecta, dar s-a pensionat, a lucrat la guvern, fiica ei e tot arhitecta, daca ai nevoie de informatii suplimentare pot intreba


Mihaela ce-a zis pediatrul?te-am sunat dar suna ocupat, apoi nu am mai reusit sa mai sun

Nelia uf nasol cu colesterolul, asta dat peste cap, itzi da tot felul de simptome. tzi=a dat medicamente sau numai regim?
nasol fara aspirator, si al meu e cam pe duca dar cred ca ma mai duce macar un an, sper de fapt....dar tu cu colesterolul marit itzi sta gandul vad numai la cozonaci, gogosi.....
Lisandru=i mai bine sau mai tuseste?

Diana felicitari fetitei pt medalie

Dolores sper sa reusesti cu gradi, pana cand mai sta mama ta?

Simona, tu mai esti acasa cu ktrinel sau ai inceput munca?

si eu mi-am luat o floare cadou, caut un link si va pun sa vedeti...inca nu-i acasa, e la birou, o aduc de martisor acasa la Stephilic
http://montoit.cyberpresse.ca/cour-et-jardin/pierre-gingras/201003/16/01-4261054-un-perroquet-en-fleur.php

ma duc la un film , mai vin io

atzi vazut pagina la google azi cu operele lui brancusi?










Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Nelia absolut superbe pozele! Am fost si eu pe munte cu voi!

Cge, hai nu fi pufi, zi-ne ce-i cadoul ca innebunesc!

Apropos de aspirator... mie-mi vine sa hurlu ca un lup (ca o lupa) ca mi-am luat o porcarie de dirt devil, am aruncat la gunoi un panasonic bun si acum visez la un Dyson Cred ca il cumpar chit ca platesc pretul intreg, recte 500 de coco. M-am saturat de plimbat aspiratorul prin casa si trece peste o atzica si o lasa NEATINSA!
Muncesc de-am-boulea!

Fetelor, am un anunt important! Cred ca sint prima mamica a sezatorii care are copil de 20 de ani!!!!
Luni ii face, btw.

Va tzuc, ma cheama sotul la Big Bang Theory, we are big fans!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

ouau Simi sa va traiasca, 20 de ani, ce varsta frumoasa.....as mai vrea io

La multi ani


aspiratorul meu e nemtesc, nici nu mai stiu cum ii zice, a FAKIR, seamana cu Miele, super silenciux, puisant, hepa tot kitul....punct minus...nu are punct de desfacere in Quebec, si mi s-a rupt o peerie, nu o pot schimba, acum nu mi se mai desface o teava, la fel, saci a trebuit sa cumpar nici nu mai stiu de pe unde de pe ebay, nici nu mai am ar trebui sa caut sa vad daca mai gasesc...cand l-am cumparat nu aveam covor asa ca nu mi-am luat peria de covoare, apoi aici am covor dar nu am de unde sa cumpar peria

am o vecina si-a luat unul de 299 de la future shop e super multumita , o intreb cum ii zice

gata ma duc sa caut un film pe netflix si sa-mi fac niste popcorn

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Uau, Simi, felicitari si La Multi Ani!


Ura!
O scurta recapitulare:
painea 1 = plastilina
painea 2 = barca
painea 3 = super! (si e si cu masline)
Am folosit reteta de la Ange + sfaturile voastre .

Va multumesc tare mult!

Nelia, eu am avut colesterol mare desi eram vegetariana. Se pare ca-s 2 cauze majore: fie mostenirea genetica, fie alimentatia. Eu am refuzat atunci medicamentele si l-am scazut cu regim.

O seara faina tuturor,



Ioana & Arturicii'SIn limba ta ti-e dor de mama


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Simi, felicitari si la multi ani tanarului!
Vin si eu puternic din urma. ehehei ce ganduri aveam eu cand ma gandeam ce va fi cand bebe va avea 20 de ani...

Eu am venit doar sa va spun o veste buna. Ma tot tin de vreo luna si tot uit. Am vazut un magazin "Marshall" in toronto!!! Inca nu e deschis, erau la aranjat interiorul, firma era montata. Abia astept, cred ca se iau numere la usa pe primele 6 luni de undeva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineata fetelor dragi
Simi - WOW! 20 de ani! (mama tanara si frumoasa cu baiat mare - bravo!) La multi ani cu sanatate si noroc fiului tau
Cge (Cristina) - incep sa ma frichinesc de curiozitate
Nelia - intrebare-rugaminte: poti sa-l rogi frumos pe Octav sa-mi recomande vreo carte din care sa pot citi/invata un pic despre MUSHIN (daca imi aduc bine aminte Octav face arte martiale, nu? parca katana?) Multumesc frumos

Si daca tot ati vorbit de DROJDIE - pentru doritoarele de reimprospatare a tenului (dupa o iarna crancen de friguroasa) va pot spune ca am incercat pe PIELE proprie un mic "tratament" : un periat de vreo 5 min cu blandete (am folo periuta electrica de dinti - cu un "cap" nou - pe care-l folo special pt fata), dupa care se "hidrateaza" si incalzeste fata la abur aprox 3-5min (de-asupra unui ceai proaspat - daca nu aveti facial steamer - ca eu nu am ). Se prepara o masca: o lingurita mica de miere, o bucatica mititica de drojdie proaspata (cat 4 boabe de mazare) si o lingurita de iaurt (preferabil cu 10% grasime). Se mesteca bine pana se omogenizeaza si apoi se intinde uniform pe fata proaspat periata si "aburita". Se lasa 20-30min. Se spala cu apa nici rece-nici calda. Garantat obtineti o fata moale si fina. Daca vreti acum puteti pune cateva picaturi de ulei si masati cu blandete (ulei de argan, de maces, de germeni de grau, de avogado, etc).

Va tzuck cu drag & o duminica faina va doresc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Ooops! Am uitat: Nelia - colesterolul marit poate fii si de stress... omul meu a avut asa ceva... El se trateaza cu un regim cat mai sanataos de viata (ceea ce inteleg ca si tu ai) dar si cu multa autosugestie (ceva de tipul: "am un corp perfect sanatos, plin de energie si vitalitate si nu ma imbolnavesc NICIODATA!") BTW; iarna aceasta NU s-a imbolnavit DELOC!
Si - de rasul curcilor - mie mi-a trecut tusea! Cum? Simplu - a intrat Gabisor de vineri de la amiaz in vacanta... Presupun ca tusea mea era pe baza "nervoasa"(sculat la 5am si intrat in viteza...)
Delphin - eu am luat pastilute vreo 21 de ani (de la 21 pana la 42) si nu am avut niciodata colesterolul marit (si mananc toate narozenile - patiserii, oua, etc)... Am renuntat la pastilute si acum ne gandim f serios la alternative... Aveti vreo sugestie? recomandari?

Va tzuck si o zbughi - s-a sculat printesa (regele inca sforaie )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

Simi, chiar ca wow! La multi ani baiatului tau!
Nelia, si eu am colesterolul marit si nu stiu de la ce.. sunt slaba, mancam destul de sanatos, zic eu. Au ramas stresul sau ereditatea ca posibile cauze. Deocamdata nu e mult peste limita si nu am niciun simptom, dar nu prea situ cum sa-l scad.
Noi ne-am luat vineri libera, ca am fost sa donam sange, e bine cu long weekend!

Mergi la inceput