Sezatoarea canadiana (207)

Sezatoarea canadiana (207) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

In general, suntem fete bune, prietenoase,
saritoare si, mai ales, primitoare.
Se mai intampla insa, cateodata,
sa ne iasa fum pe nari si atunci devenim...
"zmei ariciosi", zic unii!!!
BEWARE!!!
INTRATI PE PROPRIUL RISC!!!

Cand aveti intrebari urgente, marcati-le ca atare, va rugam!!!
Daca nu primiti raspuns, e posibil sa fie asa si pentru ca nu-l cunoastem! Decat sa va suparati sau sa va simtiti jignite, mai degraba incercati sa reformulati intrebarea!




Capitolul 206, 205, 204, 203, 202, 201, 200, 199, 198, 197, 196, 195, 194, 193, 192, 191, 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.cic.gc.ca/english/visit/letter.asp" target="_blank">Informatii invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11
The Magic Tree House Collection - 6-10 ani
Disney Fairies Collection cu TinkerBell si toata gasca - fetite 5-9 ani
The Rainobow Magic Fairies Collection

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

www.popularbook.ca/product4.htm" target="_blank">Comenzi culegeri in engleza
www.tutorvista.com/" target="_blank">Online tutoring in engleza
www.mathisfun.com/" target="_blank">Math is fun!

Carti pentru parinti:
- Freeing Your Child from Negative Thinking: Powerful, Practical Strategies to Build a Lifetime of Resilience, Flexibility, and Happiness - Tamar E. Chansky
- The Unwritten Rules of Friendship: Simple Strategies to Help Your Child Make Friends - Natalie Madorsky Elman, Eileen Kennedy-Moore

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
carmençita
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Nelia, tu esti o mina de aur! Si serios acum, tu chiar ai vizitat toate scolile acestea? Sunt uimita!

Delphin, la vara te ducem peste tot si o sa evaluezi singura +urile si -urile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Merci Iselin, tare dragut din partea voastra...daca ai stii cat de tare m-a "touchat" Sper sa se inamoreze si sotul meu repede de locuri si sa nu mai vina cu idei stupide de amanat un an jumate ca eu nu mai poci!

Outremont e unul din cartierele visate de mine, impreuna cu westmont si o parte din NDG.Nu vreau pe plateau ca sunt multi francezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu zic sa uiti de Westmount. S-a dus sotul meu acum doi ani sa viziteze un apartament 51/2 intr-o casa de linga scoala. Ne si vedeam iesind din casa si intrind in scoala, gradinita un pic mai incolo-sha, universitatile un pic mai la vale, parc, piscina... ce mai, fericire mare. Intra el la vizita libera, se uita, frumos tot, nou, intim, luminos, cu o curte mica in spate... si se ajunge la bani. Cit? 1400 Fara nimic inclus. Woau! Cine zicea dom'le ca e chiar asa scump in Westmount? - isi zice in gind. Pe saptamina, adauga proprietarul.

Iselin, ei, toate scolile. Am vizitat ce m-a interesat, am fost in parcul de alaturi cu copiii, am intrat in vorba cu parintii... Probabil vreo 10 au fost de toate, dar uite ca nu a fost timp pierdut, ca le-am vizitat o data pentru trei...

Acum a venit rindul secundarelor, tot asa, o data pentru trei, daca raminem pe aicim depinde unde ne vom gasi servici.



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Doloress dupa cum l-am vazut pe Patrick se va adapta fara nici o problema la noua gradinita. Sotul a facut o fata cand a vazut copiii la petrecerea de Craciun cum stateau cuminti la masa si desenau..... Noi nu am cunoscut asta la Marc.

Nelia vreau si eu te rog PM cu scolile.

indicele scolilor: http://www.mels.gouv.qc.ca/sections/publications/index.asp?page=commission_scol

iselin dar prin rive sud stii vreo scoala buna publica sau privata? Dar sa-ti muti fictiv adresa langa o scoala unde vei locui mai tarziu nu crezi ca e posibil? Mie la inscriere mi-au cerut o factura de plata sau permisul de conducere.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

MIKI- a propos de indicele de de(favorizare)

Trebuie stiut ca el influenteaza fondurile pe care le primeste scoala - cu cat e mai 'favorabil' indicele, cu atat mai putini bani primeste scoala. Pentru orice presupune atentie sporita, ca este dislexie, nevoie de ortofonist, un asperger sau o oarecare trouble de comportament, o scoala cu indice mic va avea mai putini bani. Asta a spus-o directoarea de la noi, si m-am gandit ca poate este util de stiut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Dana sunt in Victoria. Nu e chiar cald, dar macar nu a plouat. Deci cu astea te stresezi?:))Tztztz
Maine ultima zi de si inapoi la galagia de acasa. Vorbesc cu ei pe internet si nu imi vine sa cred ce zapaceala e acolo
Voi m-ati zapacit cu scolile, zau asa. De ce nu sunteti mai multe pe aici cu copii mai mari sa compar macar mere cu mere
Doloress nastere usoara

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Anka stiam asta. Dar in anumite medii defavorizate problemele sunt mult mai grave. Si greu de rezolvat cu cativa dolari in plus pe care ii primeste scoala. Si nu ma refer numai la mediile cu imigranti din lumea a treia ( care genereaza un anumit tip de probleme de multe ori legat si de catre necunoasterea limbii de catre parinti) dar si de mediile pur quebecoase unde sint multe probleme sociale( de ex un nr f mare de parinti care nu au terminat secundarul.... Sau medii unde nu e valorizata scoala si sunt cartiere intregi asa pe insula ( unde sta Nelia sau Ho-ma de ex. )
Si pt mine atunci cand ai un numar mare de parinti de tipul asta indifetent de cat face scoala rezultatul nu e prea grozav. Pt mine e f. important a doua coloana din tabel, cea cu scolarizarea parintilor. Pt ca venitul poate fi relativ. In 2006 cand au facut recensamantul pe care se bazeaza datele respective , am avut venit f mic ( 2005 de fapt), ca eram la studii. Insa sotul era deja la doctorat.... Deci discrepanta mare venit scolarizare. Sau in zone f f bogate, cati dintre copii merg la scoala privata si cati la scoli publice? Pai asta nu se recenseaza.
Asta e pericolul statisticilor, sunt totusi doar niste cifre....
Iar o persoana cu venit bun scoate banii din buzunar si plateste asta daca nu are si o asigurare buna. Cum am avut noi norocul anul asta. Ca daca aveam nevoie in 2006 de ortofonist....vai de pielea noastra. Asteptam mult si bine.
Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Exclusive spune:

Buna Seara,

intru pe fuga sa pun un link despre Stevia - de fapt e un articol scris de mine la ziarul Accent.

Ptr. cei/cele interesate sa scape de adictia la zahar (BTW - zaharul e singurul drog=substanta addictiva care e vandut legalizat si in cantitatile cele mai mari din lume!), poate consuma Stevia.

http://www.accentmontreal.com/arhiva/nr16.pdf

Articolul e la pg. 13

Am sa-l pun si la Sezatoare, sa-l gasiti daca veti avea vreodata nevoie ... si acum ies fuguta, ca sa nu intrerup discutia cu scolile (adevarul e ca pe mine deja ma ia cu dureri de cap unde sa o trimitem pe fata noastra ... dar ne hotaram noi pana la vara )

Noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

citit tot dar greu cu timpul...in wk si luni ne-au delectat cu o gastro de la mic la mare, luni am ramas si cu bateria moarta la masina, ce mai trai nenica

in rest servici, casa, lectii, lectii....voi aveti dictare pgl de preparat, cu multe cuvinte? noi avem 17, pt 2 saptamani, dar mi se pare mult, asta pe langa mate, fraze, citit si alte teme....le-am tot scris rescris de 15 ori dar mai mult nu stiu ce sa fac

noua ne zice sa facem 20 min teme, noi lucram cel putin o ora pe seara, + lectura, dar steph le si lungeste si e si ambitioasa, ca atre multi colegii care stiu bine sa citeasca si vrea sa-i ajunga din urma

deocamdata vad ca au lasat-o mai moale la mate, asa se merge aici pe etape?

puteti sa puneti va rog pe prima page linkurile la culegeri?

deocamdata noi avem tout ma 1 annee si nu-mi vine sa cred ca or sa treaca prin tot mai ales la mate

Nelia m-am gandit la tine pe frigul ala, sper ca a fost cu folos

Exclusive pt o dermatita seboreica ai ceva tipsuri? si punctele alea negre de pe nas? eu bourjonez ca la 15 ani, nu mai stiu ce sa fac

Simi cum se simte patrupeada dupa operatie?

Doloresss one piece? cand scoatem pompoanele?

Maru bravo lui Andrei pt asa determinare la natatie. o sa mai mergeti la cai?

Daiopri ma bucur sa te aud

laura B ce fac fetele? cum este Diana?

Simona sanatate colegului, a venit acasa?

mai aveam multe de zis dar o zbughesc la somn ca maine sunt pe baricade

pupici la toata lumea si sanatate la pitici

Mihaela ce mai face Marc? plecati in sud?

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Mikion pai ma innebuneste in fiecare zi sa facem "activités" desi cu vreo luna inainte nu prea avea deloc rabdare. Nici acum nu prea are, in sensul ca nu sta mai mult de 5-10 minute, dar vrea mereu cate o activitate.

Pucku eu as prefera sa nasc si-acuma ca stau cam in stress, am fost ieri la eco si bb si-a incetinit mult ritmul de crestere, are abia 2600 g, deci s-a dus visul meu sa am copil peste 3 kg. El mereu a fost mic, insa a crescut in ritmul lui, acuma si-a incetinit tare ritmul, a ajuns la 13% din range-ul ala, de unde era la 21%, unele masuratori sunt sub limita.
Si nu-mi pot scoate din cap ca poate am facut si eu the fifth disease, ca la adulti nu prea se manifesta, insa afecteaza mult fatul si placenta. Ca de doua saptamani am facut analiza, sa vad daca am facut boala (imunitate n-aveam oricum) si inca n-au venit rezultatele, ca n-au nu stiu ce kituri
Si ma gandesc ca mai bine nasc, decat sa tot stau in stress ca nu se alimenteaza corect. Doctorita ginecolog a zis insa ca e bine, ca toate organele sunt OK, blood flow, heart rate, etc.
Am avut ieri contractii, m-am dus la camera de nasteri ca tot eram prin spital pentru diabet, dilatatia e 2, insa contractiile complet neregulate, nu permit progresul travaliului. Asa ca mai astept. Nu stiu ce sa fac, sotul imi zice sa mai stau calma, sa mai creasca parca putin ca doar stiu ce inseamna un copil mai fragil si mai mic (am scos pompa de san de la naftalina insa imi vine rau cand ma uit la ea si-mi aduc aminte ca am dormit luni de zile cu ea de gat). Mie imi vine insa sa fac aerobic si sa-mi vad copilul mai repede.

Oricum de luni am inceput sa ma misc! Altfel e viata in postura verticala! Ma joc si eu cu copilul de vreo doua zile ca o mama normala. Saracul o sa ramana mereu traumatizat, tot imi zice sa ma intind in pat ca ma doare burtica si ca ma cearta doctorul, nu-i vine sa creada ca pot sa ma misc. Am aranjat prin dulapuri, printre haine, mi-am definitivat bagajul, insa contractii azi ioc... deci in asteptare...

Mami de Patrick(29.04.2008) si 37+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput