Sezatoarea canadiana (207)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

Doloress, greu cu stresul asta...
Fetelor, l-am (re)descoperit pe Roch Voisine! Daca eram adolescenta, ma indragoseam sigur de el!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Dar pe mine tot ma dor sinii inainte de perioada lunara si inteleg ca in Ro se dadea ceva sa-ti amelioreze durerea. Voi ce stiti?


Dana, eu folosesc Mameldin http://www.farmablu.ro/farmacie/mameldin-unguent-50g si este absolut fantastic. Isi face efectul imediat si calmeaza durerea aproape complet (ma rog...eu o simt mai mult ca pe o scadere a presiunii ). Poate are cum sa-ti trimita cineva din tara...sau spune-mi mie cum si-ti trimit.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress


Pucku eu as prefera sa nasc si-acuma ca stau cam in stress, am fost ieri la eco si bb si-a incetinit mult ritmul de crestere, are abia 2600 g, deci s-a dus visul meu sa am copil peste 3 kg. El mereu a fost mic, insa a crescut in ritmul lui, acuma si-a incetinit tare ritmul, a ajuns la 13% din range-ul ala, de unde era la 21%, unele masuratori sunt sub limita.
Si nu-mi pot scoate din cap ca poate am facut si eu the fifth disease, ca la adulti nu prea se manifesta, insa afecteaza mult fatul si placenta. Ca de doua saptamani am facut analiza, sa vad daca am facut boala (imunitate n-aveam oricum) si inca n-au venit rezultatele, ca n-au nu stiu ce kituri
Si ma gandesc ca mai bine nasc, decat sa tot stau in stress ca nu se alimenteaza corect. Doctorita ginecolog a zis insa ca e bine, ca toate organele sunt OK, blood flow, heart rate, etc.

Mami de Patrick(29.04.2008) si 37+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!





Ecografiile, chiar facute cu aparate performante, au o marja de eroare destul de mare. Si eu am trait cu Ana emotiile despre care vorbesti tu si s-au dovedit nefondate pana la urma. La ecograful facut in dimineata zilei in care am nascut-o aparea ca avand 2500 g, iar la nastere a avut 3250 g. Asa ca...relax! Sigur va fi pepenash! :)

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Intaresc cele spuse de Alina, DOLOREs. No stres.

Mie, dupa o sarcina in care bb nu crestea in burta, spre sfarsit, cand la un momentdat nu-l mai simteam ca misca(intre noi fie zise, nu mai avea loc) si la monitoring inima ia cazut de vreo doua ori la 58 de la 130, au decis ca il scot in urgenta, caci e mic, dupa masuratorile lor, il estimau la 2,4kg si ca nu va putea rezista contractiilor. Donc, cezariana in urgenta, cu taiat tot pana au ajuns la el sa-l scoata, si acolo, bine merci, bb meu. A avut 3kg fix si niciodata probleme de sanatate majore.
Donc...no stress!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
citat din mesajul lui delphin

Merci Iselin, tare dragut din partea voastra...daca ai stii cat de tare m-a "touchat" Sper sa se inamoreze si sotul meu repede de locuri si sa nu mai vina cu idei stupide de amanat un an jumate ca eu nu mai poci!

Outremont e unul din cartierele visate de mine, impreuna cu westmont si o parte din NDG.Nu vreau pe plateau ca sunt multi francezi


Si in Outremount sunt multi fr...
In Westmount, par contre, nu prea...dar apare o alte contreinte: cea legata de habitation.
Ia uite aici demografie si repartitie http://en.wikipedia.org/wiki/Westmount,_Quebec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Pucku, multumim pentru cuvintele frumoase! Si felicitari pentru mica ambitioasa!

Noi nu mai mergem la calarie, nu mai vrea, nici eu...
La inot merge pentru mentinere, pentru ca s-a pufulit rau de tot, dintr-un copil super scheletic, am acum unul care poarta M la adulti. Stie bine ca nu se poate abtine de la mancat, asa ca cu oftat, isi face traista si merge la inot! Scriam dincolo, la slabicioase, ca ma apuc si eu din martie de inot, vreau sa invat serios sa inot si, vise, taica, vise, pe vara sa imi iau abonament la inotul la linie...

Doloress, tin pumnii sa iasa cand e el ready! O sa fie bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiion

Doloress dupa cum l-am vazut pe Patrick se va adapta fara nici o problema la noua gradinita. Sotul a facut o fata cand a vazut copiii la petrecerea de Craciun cum stateau cuminti la masa si desenau..... Noi nu am cunoscut asta la Marc.

Nelia vreau si eu te rog PM cu scolile.

indicele scolilor: http://www.mels.gouv.qc.ca/sections/publications/index.asp?page=commission_scol

iselin dar prin rive sud stii vreo scoala buna publica sau privata? Dar sa-ti muti fictiv adresa langa o scoala unde vei locui mai tarziu nu crezi ca e posibil? Mie la inscriere mi-au cerut o factura de plata sau permisul de conducere.






Scoli Rive sud
Publique:
- primara - scoala internationala Greenfield Park
- primara- Ecole de la Mosaïque Saint Hubert ( are si prescolara)
- primara- Ecole Preville - Saint Lambert
- primara - Ecole Rabeau - Saint Lambert
- mai sunt in St-Bruno si Boucherville, dar asta deja implica ceva distanta
Astea publice primare ok sunt legate de locatie, in St Lambert nu e deloc ieftin, la internationala trebuie inscris cu un an inainte si se da un test cred.

Privé:
- primaire - secondaire - College Jean de la Mennais La Prairie (este cotat excelent nu numai de Palmares, sa te uti la calendarul lor de admitere si o sa-ti dai seama de cerere)
- secondaire - College Durocher Saint Lambert
- secondaire - College Notre Dame de Lourdes Longueuil
- secondaire - College Saint Paul Varennes
- primaire et secondaire - College français
Cunosc persoane care au ales College Français, se da un test, iar acum dupa cativa ani de cand au intrat copiii sunt f multumiti.

Ca sa citez din sotul meu, totul se reduce la ceva banuti si locatie. Aceasta din urma fiind problema cu care ma confrunt si eu acum, adica e problema pentru ca o intuiesc ca devenind o problema peste 3 ani si ma trebuie sa ma pregatesc sa o rezolv incepand de acum.

Va doresc sa luati cea mai buna decizie.

Noi suntem plasati bine ca si cartier, academic scoala da rezultate bune si f bune cu ceva efort, scoala lucreaza pe tipul de invatatmant pe proiecte, cu multe iesiri, cu multa cooperare din partea parintilor, ceea ce ma deranjeaza pe mine e deschiderea spre oricare alta limba straina, ceea ce inseamna ca am ajuns in faza in care scoala zonala poarta ochelari de cal
De aceea vreau sa fac si schimbarea.

Miki, depinde si ce cauti tu, nivel academic, ouverture, cultura generala, limbi straine. Si apoi primara aleasa trebuie sa te duca cu gandul si ce faci la secondaire, nu?

Pentru noi au ramas pe lista astazi:
- Ecole St Jean de Matha - laSalle - metro Monk, nu cunoastem zona
- Ecole St Germain, totul e ok, dar e prea academic pentru o fata, eu vreau ceva mai multa arta
- Ecole AVH - scoala germana din Baie d'Urfé, unde avem deja asigurata intrarea
- College Stanislass cu examen in martie - e oarecum snob si inchis, se face propaganda anti-Quebec in scoala , exact ceea ce nu vreau sa gasesc in copilul meu, dar e o solutie

Va pup pe toate si sunt sigura ca Delphin si-a facut un dosar cu subiectul acesta si cu discutiile purtate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

'neata
azi am parent-teacher interviu la gradinita. doua la rand. m-a enervat profesorul ca a scis EXACT la fel la amandoua si eu stiu SIGUR ca au inclinatii diferite. o sa ma iau de el!
va ziceam ca l-am tinut pe al mare luni acasa ca era bolnav; se duce marti la scoala (prima zi de examene) si afla ca luni (ultima zi de scoala) a avut listening exam part la French si ca s-ar putea sa-i dea voie sa-l dea daca vine cu doctor note. am sunat la profesoara, lasat mesaj, scris note cu cc la principal, trimis copchil a doua zi la exam de Frenh; ma suna profesoara inapoi sa se asigure ca eu l-am tinut acasa, nu a chiulit el, si i se aproba intr-un final sa dea examenul.
doloress nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina023

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu
Dar pe mine tot ma dor sinii inainte de perioada lunara si inteleg ca in Ro se dadea ceva sa-ti amelioreze durerea. Voi ce stiti?


Dana, eu folosesc Mameldin http://www.farmablu.ro/farmacie/mameldin-unguent-50g si este absolut fantastic. Isi face efectul imediat si calmeaza durerea aproape complet (ma rog...eu o simt mai mult ca pe o scadere a presiunii ). Poate are cum sa-ti trimita cineva din tara...sau spune-mi mie cum si-ti trimit.

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!






Merci Alina. Am o prietena care probabil va veni la vara in vizita , am s-o rog pe ea. daca nu reuseste sa ia viza, tu cind estimezi sa aterizezi pe aici?


Apropo de vizitat, cele care a-ti facut invitatii de curind ce info va trebuie despre persoana respectiva in afara de nume si adresa? Noi nu am mai facut invitatie de ani de zile...

Am bolduit ca sa se vada mai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Linkul ptr model de invitatie de pe prima pagina nu mai merge!

Mergi la inceput