Sezatoarea canadiana (207)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Uite aici Dana www.cic.gc.ca/english/visit/letter.asp" target="_blank">informatii pentru invitatie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Iselin, daca vrei publica si mai multa arta, academic mediu, dar nici nu e foarte slaba, am uitat sa-ti spun de FACE. Numai ca inscrierile s-au facut deja si e pe baza de tragere la sorti... iti dau detalii daca te intereseaza. Uite, asta este: http://face.csdm.qc.ca/

Intre noi fie vorba, e preferata mea, am stat o noapte la coada cind intra Agata in clasa I, dar nu am prins loc, atunci se statea la coada, acum s-au schimbat conditiile de admitere - dar Octav nu e de acord, ca e prea multa arta si cica nu fac scoala... ca asa tare fac... Are si secundara. Pentru Agata ar fi scoala ideala, acolo s-ar simti acasa, eu stiu asta, dar uite ca nu m-am dus nici sa incerc, ca poate are noroc si o trage la sorti, ca sa nu trec peste neacordul lui Octav. Daca nu intra Tudora la scoala Agatei, imi va parea rau ca nu m-am dus, pentru ca poate erau trase (una daca este, o ia si pe cealalta) si erau macar amindoua la aceeasi scoala cit de cit acceptabila. E in centru, pe rue University, linga McGill.



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Iselin, dar Internationala din Laval de ce nu o luati in calcul ? (pentru secundar)
Intreb si eu de curiozitate.

Mie sincer o noua mutare mi se pare foarte grea, mai degraba as muta copiii cu scoala (in aceeasi zona, sa isi mentina prietenii) sau noi adultii cu jobul decat schimbat casa.
Dar fiecare situatie e diferita.

Delphin, Outremont e zona cu francezi si evrei.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

nelia, imi trimiti si mie, te rog, lista cu scoli?

Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Va multumesc pt. urarile referitoare la sarcina (Podeanu, Doloress si cred ca am uitat pe cineva...). Intre timp am aflat ca e fetita.

Doloress, tot 2 in 1? Nastere usoara!


Mai, fetelor, am inceput ma gandesc si eu serios la scoala piticilor de cand dezbateti voi subiectul atat de detaliat, desi mai am 3 ani pana acolo cu Andrei. Cine ma ajuta si pe mine cu linkuri despre cum sunt evaluate scolile + explicatii? Am vazut un link pus de Nelia, parca, dar nu stiu ce inseamna indicii aia. Si unde vad si eu clasamentul scolilor? Sa vad daca trebuie sa ma mut sau nu. In clasamente sunt trecute si cele publice si cele private?

Andy, mami de Andrei si 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Felicitari pentru pereche Andy!!! Bebe sanatos si sarcina usoara in continuare! Cand ai termenul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge

Iselin, dar Internationala din Laval de ce nu o luati in calcul ? (pentru secundar)
Intreb si eu de curiozitate.

Mie sincer o noua mutare mi se pare foarte grea, mai degraba as muta copiii cu scoala (in aceeasi zona, sa isi mentina prietenii) sau noi adultii cu jobul decat schimbat casa.
Dar fiecare situatie e diferita.

Delphin, Outremont e zona cu francezi si evrei.

O zi buna,

Cristina,
mama lui Victor si a Ancai


E deja luata, e undeva in coada listei, dar pana la secondaire eu ce fac? pai inca 4 ani?
Si e mult de discutat.
Inclusiv despre casa, facut calcul total nu iesi deloc in castig, ci in pierdere.
Adica daca adaugi tot intr-o lista:
CE AI ADUS IMBUNATATIRI LA CASA ( climatizare, pavaj, gazon, cloture, etc) + cat ai platit pe ea (ipoteca lunara + dobanda aferenta) + taxele platite anual + asigurare obligatorie + asigurare facultativa - chirie in alta parte - valoare realizata pe piata = <0
Noi oricum gandisem sa o vindem sau sa o inchiriem in 2012.
Multumesc ca ai gandit la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu80

nelia, imi trimiti si mie, te rog, lista cu scoli?

Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)


Nu exista o lista a scolilor pentru primara, este in functie de zona in care stai, si zona este favorizata sau nu in functie de veniturile rezidentilor si de scolaritatea mamelor.
In rest, sunt fapte, zvonuri, programe enrichi.

Iar voi inainte de a ajunge aici trebuie sa va faceti temele.
E prea mult de scris asa dintr-o singura suflare, iar sistemul e total diferit in comparatie cu cel din Ro.
Intrati pe siteul ministerului, vedeti cum functioneaza clasele de accueuil, acolounde merge copilul Ankai este una din cele mai bune scoli care au clase de accueuil, dar pe de alta parte chiria e destul de mare pentru un nou-venit.

Indicele de favorizare/defavorizare zice 1= favorizat spre 10 defavorizat.
http://www.mels.gouv.qc.ca/stat/Indice_defav/Index_ind_def_cs2006.htm
Alegi comisia scolara in care o sa stai si astfel vezi toate scolile.
Pe Rive Sud este Commission Scolaire Marie Victorin
In Laval este Commission Scolaire de Laval
In Montreal este Commission scolaire de Montreal, dar si Commission Scolaire Marguerite Burgeoys.

Studiile mai spun ce a descris si Miki in postul ei, gradul de scolarizare pentru mama si veniturile parintilor au influenta mare in societate: decrosaj scolar, droguri, violance, etc.

Iar pentru ecole secondaire, de la clasa a 7 la 11 este un Palmares:

http://www.iedm.org/files/portrait08_fr.pdf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Confirma pentru College Jean de la Mennais in La Prairie. Linga aceasta scoala s-au mutat prieteni nostri, nasii copiilor. Au renuntat pina la urma sa-l dea la primara, au scoala bunuta publica linga ei si copilul merge bine cu scoala, nu au de ce sa se ingrijoreze prea tare, e mai muncitor si constiincios din fire, dar va merge sigur la secundara acolo. Face acum toate activitatile in colegiu si prietena mea si parintii cu care a discutat sint foarte incintati de scoala, copiii lor la fel. Dar e mai scumpa decit alte private, eu asa am inteles.

Pentru noi, daca ne hotarim sa raminem aici, e luata in calcul in caz ca nu va intra prin alte parti, la public vreau sa spun. Dar eu nu am renuntat la Saint Lambert sau la Sutton, din tot ce am vazut, acolo ma atrage ata cel mai mult, mai ales primul, ca e si aproape de Montreal (singurele lucruri pentru care nu-mi vine sa plec departe de un oras mare sint opera... si teatru, desi din asta mai gasesti si in orase mai mici).

Noi am avut multe dezbateri zilele acestea, de vineri incoace, pe tema scolii si a invatatului. Am avut fiecare dintre noi dreptul la cuvint, mi-a spus ce nu-i convine, ce ar stimula-o, ce nu-i place la noi, ce nu-mi place la ea, lui tati nu i-am dat voie sa-i spuna ce nu-i place, las-o sa fie perfecta pentru el... dar cind am ajuns la munca, tati a zis ca mami are dreptate. Si i-a spus intre patru ochi ca nici el nu a vrut la scoala, dar mami a insistat si uite ca acum ii pare bine ca s-a dus, ii place foarte mult si vor veni si rezultatele muncii un pic mai tirziu.

Hotarirea luata este ca vreau sa incerc cu amindoua la Internationala (cu Tudora, daca pentru clasa a V-a chiar nu sint locuri, dar unul daca este o duc la examen ca sa vad la ce nivel este pentru cerintele lor) si la Face (inca nu renunt la ideea ca Agata s-ar simti mai bine acolo, iar pentru Tudora ar fi solutie mai buna decit scoala de linga noi).

Agatei i-am pus in vedere ca nu are incotro, va trebui sa munceasca pentru ca eu nu-i platesc scoala privata in conditiile in care ea nu se da la munca. Sa incerce la Internationala, sa ia o nota acceptabila, chiar daca are ghinionul sa nu intre, dar sa vad vointa si efort. Daca intra totusi, sa stea un an si daca nu-i place si nu se simte bine, mergem la altceva, privat daca e cazul (ea insista ca nu se simte bine intr-o scoala in care i se cere sa munceasca mult, ar fi trista tot timpul si eu o cred, dar nu are de unde sa stie pina nu incearca).

Si am vorbit foarte serios, i-am facut norma lejera pe zi (deocamdata) de lucru, chestii simple, dar pe care trebuie sa le stie la virsta ei, nu are cum sa nu le faca, chiar daca ar fi sa stau linga ea. E super-independenta in rest, dar are nevoie de mine, de noi la carte, nu vreau sa fiu mama chinez, dar nici nu o pot lasa asa. A fost de acord, cica ei ii place sa lucreze cu mine si la matematica sa faca probleme din alea frumoase cu tati.

Si gata, am terminat povestea scolilor, cind e musai, e musai si gata! La urma urmelor pina si eu ies din procrastinarea mea cind nu mai am loc de intors.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Citat:
citat din mesajul lui iselin


Intrati pe siteul ministerului, vedeti cum functioneaza clasele de accueuil, acolounde merge copilul Ankai este una din cele mai bune scoli care au clase de accueuil, dar pe de alta parte chiria e destul de mare pentru un nou-venit.



Chiria nu mai este mare, de fapt.
Este mare daca o raportam la chiriile din 2007, sa zicem. Insa acum au crescut peste tot.
Sa fac o comparatie cu niste prieteni, nu pentru a pune stelute colorate pe blocul nostru, ci pentru obiectivitatea argumentului: ce platesc ei pe chirie plus electricitate, rezulta exact cat costa si la noi chiria cu electricitate inclusa, iar in plus, noi suntem cu vreo 8 km mai aproape de centru si suntem aproape de metrou, ceea ce ei nu au decat dupa un drum de 20 de min cu autobuzul (care ii duce la H Bourassa). Pe mine, transportul ma costa mai putin si consum timp mai putin in tranzit. Deci ajungem tot acolo.
Chirii mai mici sunt la subinchiriere, si nu la semnare efectiva de bail.
Ceea ce vreau sa spun cu toate astea, este ca in momentul in care se alege o zona, este bine sa se tina cont de toate astea, si nu doar de cei 50 de dolari in minus la chirie. Pentru un nou venit, e bine de stiut. Noi am stat mult in cumpana, intre un apartament in Ahuntsic (acolo unde spuneam), mai ieftin cu 50 de dolari dar mai mic ca si suprafata, mai jerpelit, si cel de aici.

Ralu - de la distanta este foarte greu sa o nimeresti, dar iti poti face o idee. Pe principiul asta am mers eu, mai bine mai multa informatie decat deloc.

Mergi la inceput