Sezatoarea canadiana (207)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Iselin, daca vrei publica si mai multa arta, academic mediu, dar nici nu e foarte slaba, am uitat sa-ti spun de FACE. Numai ca inscrierile s-au facut deja si e pe baza de tragere la sorti... iti dau detalii daca te intereseaza. Uite, asta este: http://face.csdm.qc.ca/

Intre noi fie vorba, e preferata mea, am stat o noapte la coada cind intra Agata in clasa I, dar nu am prins loc, atunci se statea la coada, acum s-au schimbat conditiile de admitere - dar Octav nu e de acord, ca e prea multa arta si cica nu fac scoala... ca asa tare fac... Are si secundara. Pentru Agata ar fi scoala ideala, acolo s-ar simti acasa, eu stiu asta, dar uite ca nu m-am dus nici sa incerc, ca poate are noroc si o trage la sorti, ca sa nu trec peste neacordul lui Octav. Daca nu intra Tudora la scoala Agatei, imi va parea rau ca nu m-am dus, pentru ca poate erau trase (una daca este, o ia si pe cealalta) si erau macar amindoua la aceeasi scoala cit de cit acceptabila. E in centru, pe rue University, linga McGill.



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)




HEHEHE acolo sunt prea multi aaaaaaartisti.
Vrabia malai viseaza, zic de copilul nostru.
Si Annei i-ar place acolo cel si cel mai mult, dar incercam sa gasim un echilibru.Iar partea ei de secondaire nu sta deloc bine in topuri.

In La Prairie colegiul nu e mai scump decat Stanislas sau Alexander von Humboldt.
Dar prietenii vostri au demenajat pe motiv de job sau pentru copil?

Multumesc Nelia ca prin seriozitatea si amploarea informatiilor tale ma obligi sa ma misc din procrastinarea mea vis-a-vis de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui iselin

Citat:
citat din mesajul lui cge

Iselin, dar Internationala din Laval de ce nu o luati in calcul ? (pentru secundar)
Intreb si eu de curiozitate.

Mie sincer o noua mutare mi se pare foarte grea, mai degraba as muta copiii cu scoala (in aceeasi zona, sa isi mentina prietenii) sau noi adultii cu jobul decat schimbat casa.
Dar fiecare situatie e diferita.

Delphin, Outremont e zona cu francezi si evrei.

O zi buna,

Cristina,
mama lui Victor si a Ancai


E deja luata, e undeva in coada listei, dar pana la secondaire eu ce fac? pai inca 4 ani?
Si e mult de discutat.
Inclusiv despre casa, facut calcul total nu iesi deloc in castig, ci in pierdere.
Adica daca adaugi tot intr-o lista:
CE AI ADUS IMBUNATATIRI LA CASA ( climatizare, pavaj, gazon, cloture, etc) + cat ai platit pe ea (ipoteca lunara + dobanda aferenta) + taxele platite anual + asigurare obligatorie + asigurare facultativa - chirie in alta parte - valoare realizata pe piata = <0
Noi oricum gandisem sa o vindem sau sa o inchiriem in 2012.
Multumesc ca ai gandit la noi



Iselin costurile de intretinere ale casei, asigurarea obligatorie,taxele anuale....astea le scoti din socoteala ta.
Cind vinzi casa in declaratia anuala nu adaugi la costul initial decit imbunatatirile majore. Alea insirate sunt cheltuieli normale de intretinere.De aia iti da cu minus. Ah, si ar trebui teoretic sa scazi si uzura casei, ca ea s-a mai uzat in timpul cit a fost locuita de tine.


Andy ce frumos, aveti pereche acum.

Doloress
, sora fuse deja?

Rox, merci de info, le-am imprimat.

Nelia, nu vreau sa te descurajez dar la privata la secundara se munceste la greu. Ai mei nu s-au vaitat niciodata de cind i-am dat (in fond a fost la cererea lor) dar muncesc in fiecare seara si in week-end chiar. imi este mie mila de ei, dar ma simt asa mindra cind vin cu note mari. La internationala unde au fost inainte nu faceau niciodata pe week-end si erai si zile intregi in care spuneau ca nu au nici o lectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello fetele-imi explicati si mie va rog care e diferenta intre Internationala, privata si publica?? SI ca pregatire si ca Financiar bineinteles si dc ai boundaries or not..
Ca sa inteleg si eu diferentele intre ce e la voi si ce e aici..
Internationala banuiesc ca este echivalenta cu "SCOALA DE ELITA" de aici-dar aici dau examen in cls a 3-a si in fctie de rezultat sunt acceptati sau nu.La noi la publica sunt clar boundaries de 2 miles in jurul casei si sansele sa poti merge in alta parte sunt minime-doar catolicii accepta dc au locuri.
Maru-hai si zi rezultatul de la medic.

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

am intrat sa va zic de asta daca nu stiati

http://www.monavis.ca/index.php

si sa-i zic Neliei ca m-ai omorat cu scoala aia.....asta ar vrea Steph si creatoare cum este ea ar fii minunat
de ce numai Montreal?


Doloress si eu am patit la fel cu ecografie, Steph avea joia nici 4 kg, si vinerea la C section, noroc ca nu m-au lasat sa nasc normal, avea un kg in plus

Andy felicitari pt pereche

gata fug la trebi, am mare reuniune la 2 asa ca ganditi-va la mine

Pupa

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Denisa - uite www.sebiq.ca/index_en.htm" target="_blank">un link Scolile internationale se pliaza pe finalitatile programei de educatie specifica, si functioneaza in baza recunoasterii oficiale a organismului spre care ti-am dat link si al Organizatiei Bac-ului International (asta e o fundatie educativa stabilita in Elvetia).
Pe scurt spus, scoala se pliaza reglementarilor ministeriale, insa respecta si principiile de mai sus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

Diana12, am vazut intrebarea ta de la capitolul trecut in ceea cepriveste inotul si inteleg ca esti in zona Ottawa. Ca sa te lamuresti cel mai bine, incearca sa vezi ce zice pe aici:
GO Kingfish http://www.gokingfish.on.ca/swim_programs.php
(aici se antreneaza copii lui Alex Baumann, fost campion olimpic la 400 IM)
Swim Ottawa http://www.swimottawa.com/gfsc/programs.php
Nepean Baracuda http://www.swimnkb.com/html/index.php
Citeste ce povestesc ei despre programele lor, eventual suna si intreaba.
Chestia cu copii de 9-10 ani care se antreneaza 24 ore pe saptamana este poveste. Copii de la noi din club (OAK), care au performante de nivel national si international, cu aspiratii olimpice nu se antreneaza mai mult de 16-18 ore pe seaptamana (incluzand 2 order de gym/dryland) si asta la vartse de 16-18 ani. 24 ore pe saptamana? asta inseamna 6 zile/4 hr pe zi.... nimeni nu va supune un copil de 9-10 ani, in crestere, la un asemenea program. 24-30 de ore pe saptamana se antrena Phelps inainte de Beijing.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Citat:
Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

E deja luata, e undeva in coada listei, dar pana la secondaire eu ce fac? pai inca 4 ani?
Si e mult de discutat.
Inclusiv despre casa, facut calcul total nu iesi deloc in castig, ci in pierdere.
Adica daca adaugi tot intr-o lista:
CE AI ADUS IMBUNATATIRI LA CASA ( climatizare, pavaj, gazon, cloture, etc) + cat ai platit pe ea (ipoteca lunara + dobanda aferenta) + taxele platite anual + asigurare obligatorie + asigurare facultativa - chirie in alta parte - valoare realizata pe piata = <0
Noi oricum gandisem sa o vindem sau sa o inchiriem in 2012.
Multumesc ca ai gandit la noi



Iselin costurile de intretinere ale casei, asigurarea obligatorie,taxele anuale....astea le scoti din socoteala ta.
Cind vinzi casa in declaratia anuala nu adaugi la costul initial decit imbunatatirile majore. Alea insirate sunt cheltuieli normale de intretinere.De aia iti da cu minus. Ah, si ar trebui teoretic sa scazi si uzura casei, ca ea s-a mai uzat in timpul cit a fost locuita de tine.
Born to shop, forced to work.



Dana, tu o sa concluzionezi ca sunt prea zgarcita, iar eu zic ca ne costa cam mult confortul personal...Pai taxele mele trec de 4000$ pe an + asigurari+...


Dar pe de alta parte dupa 20 de ani de chirie pot trage linia si cu banii respectivi as fi avut o casa, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui iselin

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Iselin, daca vrei publica si mai multa arta, academic mediu, dar nici nu e foarte slaba, am uitat sa-ti spun de FACE. Numai ca inscrierile s-au facut deja si e pe baza de tragere la sorti... iti dau detalii daca te intereseaza. Uite, asta este: http://face.csdm.qc.ca/

Intre noi fie vorba, e preferata mea, am stat o noapte la coada cind intra Agata in clasa I, dar nu am prins loc, atunci se statea la coada, acum s-au schimbat conditiile de admitere - dar Octav nu e de acord, ca e prea multa arta si cica nu fac scoala... ca asa tare fac... Are si secundara. Pentru Agata ar fi scoala ideala, acolo s-ar simti acasa, eu stiu asta, dar uite ca nu m-am dus nici sa incerc, ca poate are noroc si o trage la sorti, ca sa nu trec peste neacordul lui Octav. Daca nu intra Tudora la scoala Agatei, imi va parea rau ca nu m-am dus, pentru ca poate erau trase (una daca este, o ia si pe cealalta) si erau macar amindoua la aceeasi scoala cit de cit acceptabila. E in centru, pe rue University, linga McGill.



HEHEHE acolo sunt prea multi aaaaaaartisti.
Vrabia malai viseaza, zic de copilul nostru.
Si Annei i-ar place acolo cel si cel mai mult, dar incercam sa gasim un echilibru. Iar partea ei de secondaire nu sta deloc bine in topuri.

In La Prairie colegiul nu e mai scump decat Stanislas sau Alexander von Humboldt.
Dar prietenii vostri au demenajat pe motiv de job sau pentru copil?

Multumesc Nelia ca prin seriozitatea si amploarea informatiilor tale ma obligi sa ma misc din procrastinarea mea vis-a-vis de copil



Nu sint artisti, nu e o scoala de muzica sau de arte, este o scoala in care se axeaza si pe partea artistica a educatiei. Si la cum am perceput-o eu pe fata ta, nu e prea departe de a mea cea mare.

Ah, da, nu e mai scump decit acelea, dar e mai scump decit altele, ca la alea nici nu m-am gindit vreodata.

Aseara am avut o discutie cu Octav despre FACE... el nu si nu, eu nu mai sint atit de sigura. Agatei ii lipseste motivarea, nu o stimuleaza, de la inceput am avut vaga banuiala ca intr-un sistem standard va ajunge in scurt timp aici (ca doar ma am pe mine ca exemplu). Nu e neaparat FACE, e vorba de o scoala altfel. Am fost la ELAN, scoala alternativa... la Etoiles Filantes, la fel, scoala alternativa in NDG. De ce oare? Agata era la maternelle... simt ce cresc. Numai ca, uite, au trecut citiva ani de scoala si eu inca nu am curajul sa fac ce trebuie, de frica acestui academic. Pentru ca nu stiu cum e mai bine in general, desi stiu ca o 'altfel' de scoala ar scoate-o pe Agata din letargia asta pierzatoare.

La generale sint doua subiecte pe aceeasi tema si la unul dintre ele a pus cineva un filmulet care m-a impresionat. Acum ceva vreme, Agata m-a intrebat 'de ce in scoli matematica nu se preda la fel ca dansul? Dar ca muzica? De ce e mai important sa stii matematica decit sa stii sa dansezi? Eu cred ca e nevoie sa stii si una si alta.' Nu am stiut sa-i raspund, nici eu nu stiu, i-am luat ore de dans in particular, ii place de nu mai poate, fara sa fie vreun talent iesit din comun.

Ceva e putred in Danemarca, dar, din pacate, prioritatile sint fixate de majoritatea si, daca vrei sa-i oferi copilului mai multe sanse, mergi in sensul acesta.

Uite aici filmuletul: http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html

La internationala spune pe site-ul de la secundara ca examenele sint concepute in asa fel incit sa gaseasca potential. Dar nu spune si in ce sens va fi folosit acest potential. Aseara la patinaj erau patru chinezoaice, care muncesc de le sar capacele, Agata pe linga ele, desi si ea munceste pentru ca ii place, parea ca o freaca sau ca se joaca de-a patinajul. Le-a intrebat pe fete la ce scoala invata: Internationala (primara)! M-am uitat la ele... la fata lor, la determinarea lor, la motivarea lor de a face ceea ce fac pe gheata... Agata nu e ca ele! Eu nu-i cer sa fie, nu la patinaj, a luat doua medalii, a invatat sa suporte esecurile, acum se duce cu placere, desi stie ca nu prea are sanse sa ia medalii, sint fetite muuult mai bune. Dar nu se mai claseaza ultima, e mereu cu trei sau chiar patru pozitii mai sus de coada, undeva intre podium si coada. Dar vreau sa intre la Internationala... pentru ca este o scoala buna.

Nu, prietenii nostri acolo au gasit casa convenabila, abia dupa aceea au aflat de colegiu, cind au cautat activitati extrascolare. Si acolo va merge probabil...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura

Denisa - uite www.sebiq.ca/index_en.htm" target="_blank">un link Scolile internationale se pliaza pe finalitatile programei de educatie specifica, si functioneaza in baza recunoasterii oficiale a organismului spre care ti-am dat link si al Organizatiei Bac-ului International (asta e o fundatie educativa stabilita in Elvetia).
Pe scurt spus, scoala se pliaza reglementarilor ministeriale, insa respecta si principiile de mai sus.

Anka-mersi,dar e considerata fara bani? Si cum se intra la ea? Pe baza a ce, ca nu scrie pe site...

Denisa cu Emma Andrea 5 ani si Mark Alex 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Nelia, nu vreau sa te descurajez dar la privata la secundara se munceste la greu. Ai mei nu s-au vaitat niciodata de cind i-am dat (in fond a fost la cererea lor) dar muncesc in fiecare seara si in week-end chiar. imi este mie mila de ei, dar ma simt asa mindra cind vin cu note mari. La internationala unde au fost inainte nu faceau niciodata pe week-end si erai si zile intregi in care spuneau ca nu au nici o lectie.



Da, stiu. Am prieteni care au copii la secundara si stiu ca asa muncesc. Dar ai tai, uite, vor. Eu nu stiu cum va fi Agata la virsta lor, dar acum nu vrea. O obosesc, o enervez, o scot din starea de fericire daca ii impun, chiar daca o fac cu blindete si cu calm. Este un lucru pe care il suporta cu greu... Daca ai tai o fac, se poate sa fie si pentru ca ei asa sint, dar si pentru ca ceva ii stimuleaza mult acolo.

De aceea sint atit de framintata de intrebari. Simt ca merg rau de tot impotriva copilului si nu am facut-o niciodata pina acum. Obtin pe plan academic pregatire, sint pentru ea, dar ce pierd in rest? Ce stric in rest? Ei, uite, cind am vrut atit de mult copii, nu mi-a spus nimeni cu ce ma voi confrunta...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/agtuli#date/2010-09-19/14:00:33" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput