Sezatoarea canadiana (213) *Bun venit Emma Ioana!*

Sezatoarea canadiana (213) *Bun venit Emma Ioana!* | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

In general, suntem fete bune, prietenoase,
saritoare si, mai ales, primitoare.
Se mai intampla insa, cateodata,
sa ne iasa fum pe nari si atunci devenim...
"zmei ariciosi", zic unii!!!
BEWARE!!!
INTRATI PE PROPRIUL RISC!!!

Cand aveti intrebari urgente, marcati-le ca atare, va rugam!!!
Daca nu primiti raspuns, e posibil sa fie asa si pentru ca nu-l cunoastem! Decat sa va suparati sau sa va simtiti jignite, mai degraba incercati sa reformulati intrebarea!




Capitolul 212, 211, 210, 209, 208, 207, 206, 205, 204, 203, 202, 201, 200, 199, 198, 197, 196, 195, 194, 193, 192, 191, 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.cic.gc.ca/english/visit/letter.asp" target="_blank">Informatii invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11
The Magic Tree House Collection - 6-10 ani
Disney Fairies Collection cu TinkerBell si toata gasca - fetite 5-9 ani
The Rainobow Magic Fairies Collection

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

www.popularbook.ca/product4.htm" target="_blank">Comenzi culegeri in engleza
www.tutorvista.com/" target="_blank">Online tutoring in engleza
www.mathisfun.com/" target="_blank">Math is fun!

Carti pentru parinti:
- Freeing Your Child from Negative Thinking: Powerful, Practical Strategies to Build a Lifetime of Resilience, Flexibility, and Happiness - Tamar E. Chansky
- The Unwritten Rules of Friendship: Simple Strategies to Help Your Child Make Friends - Natalie Madorsky Elman, Eileen Kennedy-Moore

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
carmençita
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Inca in Romania
Alina023

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Cristina multumesc de strigare la apel pentru intalnire, din pacate nu cred ca o sa pot veni in w/e-ul respectiv. Ramane pe altadata, dar va doresc petrecere frumoasa tuturor!

Un week-end frumos tuturor! Poate se mai opreste ploaia asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Cata D,
abia am obtinut CSQ, de o luna.
Mai avem de asteptat ptr analize, viza.
Inca nu suntem hotarati unde vrem: Montreal sau Kitchener.
Dar vreau sa ajungem cat mai repese, Maria are 7 ani in toamna si vreau sa inceapa scoala acolo, nu aici. :)
Va doresc distractie placuta la intalnire.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Pacat ca nu va mai intilniti pe 4 ca veneam si eu. Dar nu-i bai, eu veneam numai sa va vad ca parcul nu mai e ptr noi.

Simo, merci azi e prima zi dupa 3 saptamini de durere in care imi vine sa zburd de fericire ca nu ma mai simt asa rau. Ma mai tine dar intensitatea durerii e muult mai mica.Chiar vineri am fost acolo, urmatoarea data e vineri pe 10 iunie. Poate reusim atunci sa mincam impreuna?

E o vreme oribila afara, masina mea e la garaj, azi am inchiriat o masina ca sa merg la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Pacat ca nu va mai intilniti pe 4 ca veneam si eu. Dar nu-i bai, eu veneam numai sa va vad ca parcul nu mai e ptr noi.

Simo, merci azi e prima zi dupa 3 saptamini de durere in care imi vine sa zburd de fericire ca nu ma mai simt asa rau. Ma mai tine dar intensitatea durerii e muult mai mica.Chiar vineri am fost acolo, urmatoarea data e vineri pe 10 iunie. Poate reusim atunci sa mincam impreuna?

E o vreme oribila afara, masina mea e la garaj, azi am inchiriat o masina ca sa merg la servici.

Born to shop, forced to work.


No, ce rau imi pare. Ne vedem pe 10, sigur! Esti sigura ca nu vrei sa incerci si un osteopat? zic si eu, ca stiu ca pe mine ma scoate din kk la nevoie.

Ladies, nici eu nu cred ca pot sa vin in parc, Cristina, lasa-ma pe lista, daca vin sint acolo, dar sansa e ffff mica.

Pupam,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Dana, imi pare bine ca te-au mai lasat durerile.
Si imi pare rau ca nu reusesti sa vii in parc, eu nu cred ca ajung la resto, daca vin , vin cu copiii. Si o sa fie ca in parc.

Roxana, imi pare rau ca nu ajungeti in parc. A la prochaine !!

Reiau lista din capitolul anterior:
Intalnire :
Unde: Parc Centennial / Centre de la Nature
Cand: Duminica - 5 iunie
Participanti:
cge
Doloress
Mikiion
Simonna
Delia

Cine mai vine ? ..

TomaLavinia,bafta pe drumul emigrarii.
Cand va hotarati in ce provincie vreti sa aterizati va ajutam cu maim multe informatii.

O zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacanada2005 spune:

Hey, "Aripa Ontario"...care nu a primit inca mesaje pe e-mail...mai multe fete "din zona" ne-am gandit sa organizam o intalnire ( preferabil in aer liber - gen parc) pe data de 5 iunie, ca un fel de sarbatorire (cu o mica intarziere) a zilei copilului. Se vine cu toata familia ( copiii, sotii si bunicii din dotare...)
Fetele care deja au confirmat ( pe email ) ca vin, va rog sa postati si aici.
Pup pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

interesanta propunerea inacanada... dar cam multe parcuri in Toronto... asa ca zic pas (nici in circuitul de emailuri n-am incaput)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacanada2005 spune:

Hey, heeeeey...Maru...nu interpreta asa. Cine a initiat "actiunea" asta, in primul rand nu are cont pe acest forum si, automat, nu a avut toate adresele de email.
In legatura cu locatia ...propunerile sunt deschise...chit ca parcurile sunt multe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

pai daca nu are cont pe DC, iar vorbim de voyorism forumistic?
pas!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

salut. bine v-am gasit. sint anda si locuiesc in calgary.

Mergi la inceput