Sezatoarea canadiana (204)

Sezatoarea canadiana (204) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 203, 202, 201, 200, 199, 198, 197, 196, 195, 194, 193, 192, 191, 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11
The Magic Tree House Collection - 6-10 ani
Disney Fairies Collection cu TinkerBell si toata gasca - fetite 5-9 ani
The Rainobow Magic Fairies Collection

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Carti pentru parinti:
- Freeing Your Child from Negative Thinking: Powerful, Practical Strategies to Build a Lifetime of Resilience, Flexibility, and Happiness - Tamar E. Chansky
- The Unwritten Rules of Friendship: Simple Strategies to Help Your Child Make Friends - Natalie Madorsky Elman, Eileen Kennedy-Moore

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
carmençita
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Poftiti la noul capitol!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Delphin banuiam ca e cam asa. Atunci iti recomand hotel in Ste-Foy si sa faci vizite prin cartier. Ceea ce numesti tu orasele in jurul orasului sunt de fapt cartiere mai periferice.... Orasul e mic tare..... Daca nu e ora de varf il traversezi in 10 minute, pe autostrada. Iar in autobuz din centru pana in Ste-Foy e cam max 20 minute....
Si daca vrei sa vezi balenele, ar fi rentabil sa dormiti o noapte acolo la balene...
Ce bine ca aveti sansa asta sa vedeti inainte tara asta. Sunt sigura ca multi emigranti ar fi fost avantajati daca isi faceau o idee inainte sa se stabileasca aici.
Iar de ales, noi ne-am mutat de 2 ori Qc-Mtl si retour Cam nehotarati suntem....
E o mare diferenta intre orase....Eu sunt 50% pt fiecare. Nu ma pot horari pt ca am bile albe si negre in proportii egale.
Insa sotul, bucurestean si obisnuit cu orase mari, se sufoca acolo... El e 100% pro Montreal ..... Mereu spune ca acolo se doarme in papuci...Nu e nimic dinamic si toata lumea se gandeste doar la pensie...Plus ca neincrederea fata de imigranti e enorma....

Dar la Ottawa nu vreti sa mergeti in vizita?

Iar de restul ce ziceai.. Mie mi se pare greu aici sa traiesti dintr-un singur salariu.....Incat sa poti zice, gata nu mai mai intorc sa muncesc si stau sa imi cresc copiii...
Dar poate ma contrazice cineva



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

Continui de la capitolul precedent
Ca o avertizare, daca ai o gradina ingrijita nu-ti lua husky, o sa-ti sape si o sa-ti strice florile. Alma noastra a avut si cateva victime, gaini, rate, daca sunt animalute in libertate in imprejurimi o sa faca sigur pocinoage. E instinctul rasei. O singura data am prins-o in timp util cu o gaina in gura, inca in viata, la 5 minute dupa ce am debarcadat-o fiind in vizita la tara la straini, iti inchipui ce placere sa mai mergi cu ea undeva... Alerga si dupa oi, se juca cu ele, le alerga care incotro. Oi inca nu a atacat. E f. important sa alerge, si nu-l lasa mult timp singur, devine nefericit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Revin cu intrebari:

1. Invitatie parinti trebuie sau nu trebuie legalizata. Sa vad daca am timp sa merg la primarie....Ca acolo stiu ca costa 5 cad.... Ar fi bine sa fie buna una simpla.
A platit cineva din Canada viza. Sau trebuie neaparat platit in Romania?

2. Vacanta in sud, s-a discutat si s-a rediscutat si eu nu am inteles nimic....
Vreau in Cuba, in aprilie.... sugestii de resort 4+...... Please... Vreau sa caut deja sa-mi cer concediu si sa programeze si sotul perioada. Asa ca nu ma las pe ultimul minut.
Daca nu resort macar idei de zone:
conditii:
plaja cu mare calma, jocuri pt, copii, animale prin resort si eventual ceva delfini....
N-am timp sa caut din urma , dar poate imi spuneti niste nume.....


3. Certificat nastere romanesc..... Vreau sa incep demersurile. Trebuie sa trimit certificatul canadian la Ottawa... Il trimit pur si simplu , sau e un formular de completat?

Multe mai vreau sa mai fac in 2 zile de vacanta....

Merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

AHA! Am gasit brosura de la scaun. Scrie ca avem un an garantie la mai multe chestii, printre care si partea metalica in chestiune.
Bai dar cat sunt de abili sa te invaluie... In fine, am rezolvat-o pentru moment, in sensul ca trebuie sa sun la un alt numar cu one eight hundred, dar macar am facut un pas inainte.

Rox - cica piesa (care pisici de piesa??) ar costa 30$+tx. Vax, mai bine duc scaunul la un service auto si ii rog sa mi-l sudeze inapoi!
Dar ca idee, mi se pare o idiotenie. Scaunul e garantat sa poarte peste 100 de kile, nu e normal sa se strice chiar asa, e scaunul Elizei, care nu se da in vant stand la birou la lectii!

Alt scaun nici nu imi mai trebuie, pana la urma sunt enervante scaunele astea cu roti! Mai bine unul de-ala fix de zece bucsi din C tire si basta, si scap de griji, nici nu se mai invarte copilul pe el. Chiar asa, macar nu s-a stricat mecanismul de invartire, ca ala as fi zis ca a fost solicitat cat de cat...

Dana - nu mai au in stoc, aia e problema... Nici eu nu prea am la inima magazinul asta, cam vrajitori. Ii spun aluia azi ca tipa de ieri mi-a zis ca nu are scaunul garantie, si ca am gasit brosura si scrie asa si pe dincolo. El cica, pai va contraziceti, ca ati zis ca nu ati vorbit de garantie. Nu am vorbit de garantie CARE SA EXISTE, am vorbit CA NU exista! Bai ce abil imi scotea vorbele din context. I-am zis ca ar fi trebuit sa imi spuna ieri ca am garantie la producator, si ca ar trebui sa ii sun pe aia, ori ea mi-a spus ca NU am nici o garantie, si ca o sa ma anunte cat costa piesa. Pe care, by the way, cica oricum nu o pot comanda. Bai dar ce imbarligatura! Clar tipul vroia sa ma ameteasca din vorbe, si probabil ca le reuseste adesea tactica asta....

Mihaela - MDR, vorba Delphinului

Iselin - pai l-am carat, dar in portbagaj, ca daca il caram si in spinare, jar mancau azi cu magazinul lor cu tot. Ca eu pana azi am crezut ca nu are garantie, ori era total anapoda, ce naiba, nu e scaun pliant de pescuit...
Asa ne-au facut si cand am luat laptopul de la bureau en gros, bai frate, aproape doua ceasuri am pierdut acolo, pana sa apara cine trebuie, pana sa ne agaseze cu un miliard de oferte (da' nu ne trebe' geanta la el? da' nu ne trebe' un Office? da' nu ne trebe' o garantie suplimentare pentru instalat soft? Nu domne, nu ne trebe, ca le avem pe toate - si chiar le avem. Da' nu ne trebe un USB suplimentar? Nu, ca avem si de-ala. M-au disperat). Cand am luat laptopul de la Future Shop, in 5 minute eram cu laptopul cumparat, platit, si in masina deja in drum spre casa.
Go for it cu gimnastica! La aerobic m-as fi dus si eu, nu la aparate. Sunt curioasa sa ne spui cate o sa fiti in zori, la aerobic Sau pana la urma mergi in pauza de masa?

Azi sunt deja singura acasa, restul lumii si-a intrat in program.
Tot azi e Boboteaza, mama m-a avertizat sa nu fac treaba (ori eu tocmai de-astea am de facut...).

LA MULTI ANI LUI YANN! Puck, sa va traiasca juniorul!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Anka sa stii ca depinde mult de gerant nu neaparat de magazin. Eu am avut experiente super cu Bureau en gros si oribile cu Futur shop si Best Buy din Anjou. Cel putin la Best Buy am renuntat sa cumparam, pt. ca atunci cand ne-am dus la vanzator sa-i spunem ca luam laptopul ne-a spus ca el a terminat tura..... Asa ca am luat de la Dumolin....
In schimb la Quebec, Futur Shop era bun....cel putin cand am avut eu de-a face cu ei....
Iar de marfuri eu ajung la concluzia ca sunt tot mai proaste produsele. Si compar cu lucruri cumparate acum 7 ani cand am ajuns aici.... Calitatea a scazut mult la multe chestii electronice. Noi cumparam si returnam in draci mai nou. Imprimata am dus-o inapoi ca tonerul nu mergea.... de ex.. Laptop stricat dupa 2 ni jumate....Iar calculator desktop luat in 2004 care inca merge acceptabil....
Mi se pare ca acum totul e construit asa gen , unica folosinta si apoi se arunca Si la haine am facut constatarea asta...

Uf ce frig e afara.... Cred ca o sa cam stau in casa ca ieri am racit 100 metri din masina pana la Biodome.... M-a durut spatele toata noaptea....

Va las, ma duc sa-i fac o padure lui Marc sa puna cavalerii...Oare cu barbie mi-ar fi placut mai mult sa ma joc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Miki - si eu ma gandesc adesea, ai mei au avut un aspirator, l-au folosit aproape 20 de ani nene! Singurul care mai dadea "erori" era furtunul, pe care il tot carpeau in fel si chip.
La fel, un mixer de bucatarie, pe ala cred ca l-a folosit mama vreo 30 de ani, poate si mai bine de atat, ca s-a stricat anul trecut. Un mixer din RDG era dumnealui, cu care framanta cate un ceas la cozonaci intr-un mare lighean. Pai astea de acum ar lua foc dupa 15 minute de incercat sa malaxeze atata gramada de aluat greu...

Acuma, eu inteleg ca e societate de consum, dar chiar de unica folosinta? Nu stiu la ce te indeamna, sa iei lucruri mai ieftine, ca doar si alea scumpe se dovedesc (aproape) la fel de putin durabile? sau sa te lansezi in fel si fel de cheltuieli? Sa intri in credite? O aiureala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Corina, LA MULTI ANI micutului YANN ! Sanatate si multa fericire!

Zavalita, sotul a avut Husky. Frumos de pica insa deloc dresabil. Cum spuneai si tu, pleaca atunci cand avea chef si revenea idem. Sapa, prindea pui, nu latra.

Anka, bine ca ai gasit garantia, nu-i lasa

La noi incepe scoala luni insa sambata au cei mici primul lor meci de hockey.




Ioana & Arturicii'S_Biblioteca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

A, uitasem:

stiti cumva dacaexista un laptop pentru copii? Unul pe care sa poata fi instalat office, sa aiba usb, dar sa fie mai rezistent la soc?

Imi trebuie unul pentru un copil care urmeaza sa inceapa in toamna scoala in Romania si din cauza unor probleme motorii nu poate sa scrie cu pixul dar este As la scrisul pe computer.



Ioana & Arturicii'S_Biblioteca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Pucku m-am gindit la motz si am scris botez. Sorry.

Hai mai ca nu-i chiar asa...eu cred ca fiecare face in functie de posibilitati si timpul liber. Nici eu cind eram la Mcgill si copiii mici nu mergeam la sala.Dar acum ei isi fac singuri lectiile,activitatile sunt in week-end, eu am program flexibil de cind sunt pe cont propriu si prefer sa petrec o ora la sala dimineata in loc sa stau in trafic.Ah, si gatesc si calc duminica. Ne ajunge de regula mincarea 3-4 zile si vinerea mincam pizza, gordon bleu etc.

Anka, nu-i lasa.

Mihaela
ma bucur ca mai scrii.E totul ok?

Miki,eu de abia merg anul asta ptr prima oara in cuba asa ca nu-ti pot da sfat. Dar in cautarile mele m-am oprit la Iberostar Tainos-4.5 stele in Varadero. Am ales varadero ptr ca vrem sa vizitam Havana.

Ana, nici eu nu aveam nici o alergie in Ro.

Mergi la inceput