Sezatoarea canadiana (204)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Arturicii nu ma pricep, insa pot sa iti spun ca noi ne-am lovit de probleme cu laptopul nostru. Era model european (atentie, am zis ERA). A crapat la vreo 2 saptamani dupa ce am ajuns aici. Un cip, pe placa de baza. Am gasit piesa in Anglia, dar ne costa transportul cat nu facea. L-am suprasolicitat dupa asta, si a crapat toata placa de baza. Laptopul era Toshiba. Acuma e mort complet. Aproape nimic din el nu era compatibil cu ce este aici, nu pe modelul nostru, care in Europa e super raspandit. Mi-a fost ciuda, laptopul era aproape nou.
E drept, in Romania sunt ceva mai scumpe laptopurile (ce e aici in dolari, acolo e in euro, dar macar taxele sunt incluse, in pretul afisat). Sfatul meu insa, ar fi sa se achizitioneze unul de acolo, model mic eventual, pentru copil, cu ecran de 10po, e usor, e ok. Si ai garantie. (uite la mine, cu garantia mea). Sau sa verifici sa fie un model universal (daca or exista, de regula sunt destul de diferite), ca sa poata, la nevoie, sa faca ceva cu el, fie ca e un upgrade, o memorie adaugata, un hdd schimbat, sau o piesa care s-ar putea strica...

Dana - asa este, copiii mici schimba total schema, dar totusi tu lucrezi ore destule, nu e ca si cum ai ziua libera... Si treburile casei, la o familie intreaga, nu sunt nici acelea de ignorat...

Eu sper ca peste un timp sa ma pot organiza mai bine. Gasesc (inca) grozav traficul de aici, in ro era un cosmar, un cosmar!
Iarasi, sper ca moda orelor suplimentare sa dispara din obisnuinta. Ceea ce din nou, in ro, erau un cosmar, aceste ore suplimentare, vesnice, interminabile, neplatite, zilnice. Vad ca lumea obisnuieste sa cam termine jobul la niste ore rezonabile...
N-am pretentii multe, nu?
Dupa ce reglez cele de mai sus, zau ca ma apuc si eu de miscare, mai ales ca am sali pe alese, la 5 minute de casa, nici nu ar trebui sa ma agit prea mult.
Un lucru e bun insa, sambata incepem bazinul - se pune si asta, la miscare?
Nu imi vine sa ma gandesc cum o sa fac eu sa echipez copila mica, sa o imbrac, dezbrac, dusez si balacesc, si pe mine la fel, dar sper sa ma descurc. Unde mergem, nu este vestiar de familii, ci doar de cele doua sexe, deci nu ma poate ajuta sotul cu asta...
In orice caz, abia astept sa merg la bazin.

Cu scaunul, domne, v-am zis eu ca iubesc tara asta! Bineinteles ca s-a rezolvat, imi trimit tot piciorul scaunului, sa il schimb cu totul! Nici nu mi-au cerut factura, doar modelul, adresa si telefonul . PiEs - service-ul unde am sunat, era la Toronto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

ARTURICII zic si eu ca ANKA, mai degraba din ro, ceva la mana a doua si mai micut, daca e doar pt. scris la scoala. sau ceva mult mai performant daca trebuie si acces la internet etc.

Noi lasam toata informatica aici, adica o facem cadou la rude, speram sa luam ceva de acolo.

MIKI, departe de mine gandul de a sta acasa, gata m-am saturat. copii vor fii mai marisori deja, nu mai trebuie sa stau asa mult dupaa fundul lor. clar ca voi iesii pe piata muncii, macar sa socializez. Gasesc eu ceva, nu-mi fac griji, depinde pe ce mi se pune pata atunci.

Mai multe griji imi fac pt. sot, el vizeaza meseriile ce tin de securitate, dar ca formator. dar nu se da in laturi sa inceapa de jos.

De Ottawa nu ne interesam, caci desi mie imi place mediul anglofon, sotul nu se simte in largul sau vorbind engleza. Mi-am zis ca avand vecini care vb engleza va deveni mai fluent.
si nu vrem nici sa perturbam copii prea tare, caci prea i-am plimbat prin lume si ar fii cazul si timpul sa le oferim o stabilitate;
Noi...mai vedem dupa ce pleaca ei la fac pe unde ne vom sfarsi vietile.
Despre certificat...nu stiu sa-ti zic, noi nu mai avem nici unul acte valabile romanesti si nici nu ne inghesuim sa le refacem.

Stiti cumva cum e cu 3 cetatenii? Cica nu se poate sa detii " cetatenii si trebuie renuntat la una. Vom vedea atunci la care, dar voi ati auzit ceva de genul?

Care sunt cartierele mai "anglofone" sa zicem din Montreal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Delphin, in principiu tot ce e la vest de Berry-Uqam e anglofon....Dar acum depinde ce intelegi prin anglofon...Unul care vorbeste engleza sau unul blond cu ochi albastri care vorbeste engleza Ca astia au cam plecat de pe aici.... Chiar vorbeam cu colega mea, anglofona, dar bilingva de fapt acum. Ii explicam cum toti colegii mei din liceu sunt plecati care pe unde.... Si mi-a replicat ca nici un coleg din scoala ei generala, nu mai locuieste in Quebec.. Ea are cam 55 de ani, ca sa intelegi generatia....Si a copilarit in NDG.

By

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Salut fetelor, tot 2 in 1, formula economica! Am reusit, cu ajutorul mamei, si-am scos si hainele cupilului numaru 2, le-am spalat si le-am aranjat, mai are sotul de aramjat camera lui – patut, masa de infasat si gata. Poate sa vina si bebeloiul. Am sunat la doctor, am imunitate la fifth disease, deci stau calma in privinta asta. Am avut cupilul numaru unu acasa si ne-a cam capiat de cap cateva zile.

Wow, am ramas asa la cat de organizate sunteti voi, fetelor! La mine e mereu haos total, nici daca-mi propun, maine fac asta, nu ma tin si pace. Mereu ma fura altceva. Gasesc o carte, ratacita, chiar daca nu e cartea ce-o citesc atunci, ma apuc s-o citesc. Mai gasesc vreun blog pe internet, iar ma apuc, si nu mai fac nimic altceva. Numai vinerea era batuta in cuie – zi de facut mancare, pentru toata saptamana. In rest, n-am zi de spalat rufe, n-am zi de calcat, n-am nici o zi pentru nimic. Curatenia – cumparaturi – astea se ocupa colegul, si el e organizat, are anumite zile – joia de cumparaturi, vinerea de curatenie.

Cu privire la sport, sunt singura cu alergatul de rezistenta? Imi place la nebunie sa alerg, numai asta faceam la sala sau pe-aici pe malul apei. As alerga continuu cand ma apuca, in primul rand ma linisteste tare mult si ma golesc de toate ``gandele``. Vreau sa ma inscriu la cardio-poussette de prin aprilie. Daca as putea sa ma tin si de dieta asta de diabet si dupa nastere, ar fi super. Sper sa nu cad iar in mancatul compulsiv, eu am tendinte catre bulimie.

LORELAIM –Ceva sfaturi, cu privire la ce carte ar fi buna pentru incepatorii in ale meditatiei? Am retinut The Blooming Lotus, e comandata, e pe vine. Sa incep cu ea?

ISELIN- eu sunt o persoana matinala, pe mine m-ar aranja trezitul de dimineata si mers la sala, insa daca trebuie sa fii acolo la 5,30, la ce ora te trezesti? Eu de obicei mergeam dupa servici si eram terminata.

ANDY08 – acum am observat ca esti graviduta! Felicitari!!!! Iata ca am predat stafeta cu bine, yupi!! Stii daca e fetita sau baiat?

DELPHIN – noi am stat la Au Petit Hôtel la Quebec, in orasul vechi, a fost fain. http://www3.sympatico.ca/aupetithotel/home.html

PUCKU – la multi ani pentru Yann!! Sa creasca mare, sa fie sanatos!!!
Am zis ca daca nasc maine de Sf Ion, ii pun numele Kevin Yann.


MIMITETE – ce-am mai ras!!!! Si eu rad cu al meu cupil, zilele astea ne-am amuzat copios. Cica : Mami cand o sa cresc eu mic am sa port hainutele lui Kevin, nu?

ZAVALITA – husky e cainele meu preferat. Al meu sot vrea neaparat buldog englez, desi sunt scumpi ai naibii si greu de intretinut. Noi vrem sa ne luam cand or sa mai creasca piticii si cand om avea casa noastra, si catel si pisica, amandoi odata, sa se invete unul cu altul. Dar mai e pana atunci…

MIKION- invitatia trebuie legalizata la primarie. Nu stiu daca se poate plati taxa de aici, parca sa plateste numai la anumite banci, daca nu ma inseala memoria.

ANKALAURA – se cheama l’obsolescence programmée, produsele - mai ales electronice- sunt programate sa aiba o anumita durata de viata, in societatea de consum. Uite aici pe wiki : http://fr.wikipedia.org/wiki/Obsolescence_programm%C3%A9e
Am inteles chiar din unele articole, ca in ultima vreme multe companii au tot redus durata asta din ce in ce, cu scopul de a iesi mai repede din criza.



Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 34+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Doloress, ma bucur ca esti inca 2 in 1, fiecare zii cistigata este importanta


Uitati o alternativa cam costisitoare (aproape 1000 dolari pe an), dar totusi o alternativa, la lipsa de pediatrii la Montreal:

http://lejournaldemontreal.canoe.ca/journaldemontreal/actualites/national/archives/2011/01/20110106-074750.html si situl clinicii:

http://www.medisys123.ca/fr/parentsgrandparents.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Eu iar m-am dezumflat.... Tot planific venirea parintilor mei. Tata nu l-a vazut inca pe MarcSi am o revelatie...Insulina se tine in frigider... Cum o transporta tata din Romania? Daca are nevoie sa isi cumpere, cum isi ia de aici? Fara reteta. Ma ia plansul.... Ca varinta sa ma duc eu acolo nu o iau in calcul....

Nu stiti pe nimeni diabetic care sa fi venit din Romania in vizita....? Ca tata e bine, mai putin faza cu regimul si ca isi face insulina o data pe zi.....

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns escu spune:

Scuze ca ma bag, eu doar citesc si pentru ca nu am copii mici nu intervin. Dar pentru ca m-ati ajutat si inspirat de multe ori vreau sa-i raspund lui Mikiion si poate foloseste si altora.
Tatal tau isi poate transporta insulina intr-un termos in bagajele de cala, si daca vrea o prescriptie aici, va duceti la un doctor de familie roman (costa $45 vizita in Ontario - probabil in QC la fel), si in baza prescriptiilor din ro. ii da el prelungire de tratament aici, adica noi prescriptii sa-i ajunga cat sta. Eu fac asta cu un parinte tinut pe viza de turist de 2 ani (nu pentru insulina, ci pentru alte medicamente). Nu-i nici o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

heelp


Diana, Nelia, IseliN, Ica, fetelor care sunteti la scoala, eu sunt obligata sa platesc la HEC asigurare dentara si santé $
, cum fac sa scap de ea ca eu oricum sunt asigurata si reasigurata la jobul lui barbatu-meu`;
am gasit factura pe site, un curs = 459$ mincatz`as, pai in 2006 era 275$; tre sa ma mai gindesc daca ma imbarc sau nu; a, nu aveti cumva si cursul (Hilton, CFA) sa va scapati de el, si eu vi-l cumpar`




http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ana pana iti raspund fetele de la HEC iti spun ca asa mi-a venit si mie de la McGill sa platesc asigurare medicala si dentara dar eu deja imi plateam asigurare privata. Si le-am scris email, trimis copii dupa asigurarea mea in care aparea exact pentru ce sunt asigurata si perioada, etc. Si totul a fost ok, mi-au modificat factura. Stiu ca erau info pe site despre unde sa scrii/suni daca-s probleme cu asigurarea si totul trebuia facut intr-un anumit termen bine-nteles. Banuiesc ca si la HEC trebuie sa fie ceva asemanator. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

OANA- si doctorul nostru pediatru isi deschide clinica particulara in 2 saptamani, a zis ca ne contacteaza pentru preturi si alte detalii. Noi oricum plateam pana acum 300 de dolari pe an la el si intr-adevar aveam acces 24 de ore din 24. Il sunam pe celular si raspundea imediat, si in vacanta cand a fost ne-a raspuns prompt la e-mail, a sunat la clinica, a insistat pentru o programare la ora dorita de noi, deci am fost super multumiti de el. Acum asteptam cu sufletul la gura, sa vedem preturile, as prefera sa platesc fiecare consultatie in parte decat 975 pe an, pentru doi copii...mi se pare destul de mult. 300 era acceptabil.

ANA - poti refuza fara probleme asigurarea lor, trebuie sa vorbesti cu ei.

MIKION socrul meu e insulino-dependent, a venit de doua ori in Canada, a stat cate 2 luni si totul a fost ok. Tinea intr-adevar injectia in frigider, nu stiu exact cum a transportat-o dar maine il intreb exact. Si n-a cumparat de aici.

Mami de pitic Patrick(29.04.2008) si 34+ Kevin
Victoria, fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


Mergi la inceput