Sezatoarea canadiana (201)

Sezatoarea canadiana (201) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 200, 199, 198, 197, 196, 195, 194, 193, 192, 191, 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11
The Magic Tree House Collection - 6-10 ani
Disney Fairies Collection cu TinkerBell si toata gasca - fetite 5-9 ani
The Rainobow Magic Fairies Collection

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Carti pentru parinti:
- Freeing Your Child from Negative Thinking: Powerful, Practical Strategies to Build a Lifetime of Resilience, Flexibility, and Happiness - Tamar E. Chansky
- The Unwritten Rules of Friendship: Simple Strategies to Help Your Child Make Friends - Natalie Madorsky Elman, Eileen Kennedy-Moore

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
carmençita
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

X-mas Party - Montreal

Data: 19 decembrie 2010
Ora: 10:30 - 14:30
Locatia: www.ville.kirkland.qc.ca/client/page2.asp?page=87&clef=15&clef2=12" target="_blank">Chalet Kirkland, 81, rue Park Ridge, Kirkland, H9J 1R1
Participante: AnaStroe, ange, bebitzu, cge, Cristip71, delia79, Diana2007, Doloress, Dragaica, Ione81, iselin, ktrinel, mikiion, nelia, oanagabriela, pitilache, Podeanu, simi, Simonna, ...

Meniu:
- bomboane diverse si jeleuri copii (pitilache)
- placinta cu brinza + farfurii si tacamuri (Diana2007)
- zacusca, salata boeuf si fructe (cge)
- salam de biscuiti (Podeanu)
- fursecuri + saleuri cu cascaval (Dragaica)
- platou cruditati + prajitura nuca (simi)
- platou diverse vegetale, sarmalute (iselin)
- pateuri si saleuri (Doloress)
- sucuri (Simonna)
- cafea + cafetiera + crema + zahar + pahare + apa minerala (AnaStroe)
- platou cu branzeturi si biscuti (ange)
- un platou cu chiftelute marinate (Delia79)
- panettone (oanagabriela)
- pizza Cavalerro style (Cristip71)
- placinta cu spanac si ciuperci + servetele (nelia)
- 1 bidon de suc + fete de masa + farfurii + tacamuri (mikiion)
- sucuri ? (ktrinel)
- fructe (bebitzu)
- ... paine??? (Ione81)


Costuri :
$85 - chirie sala (Diana2007)
$10 - diverse de la Dollarama pentru tinut copiii ocupati (pitilache)
Pana acum au confirmat 19 de familii asadar costul aproximativ va fi de $5/familie.

Diverse de adus:
1. ornamente de Craciun (pitilache) si 2 poinsettia (cge)
2. colinde (pitilache, cge) si cd player (Diana2007)
3. bradut micut - (Podeanu)
4. costum de Mos Craciun si consort dispus sa-l imbrace - (Dragaica)
5. Fiecare vine cu cadoul identificat pentru propriul(i) copil(i) (aprox. $10) iar pentru adulti se organizeaza tombola cu cadourile aduse de fiecare (aprox. $5) pe care le vom numerota la fata locului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Eu cu frate-miu am fost ca si cainele cu pisica pana pe la 18 ani. Si dupa!, daca ma gandesc bine. Ne bateam de-a dreptul.
Eu ziceam ca maica-mea il iubeste mai mult pe el, desigur!
Eu invatam mai bine ca el, dar nu ma prea lauda nimeni cu asta.
El era mult mai practic, super priceput, un mare bricoleur, dar cu arta la mijloc, adica nu asa, tamplareste, e artist si e un mare mare talentat.
Sigur ca parintii nostri au fost mereu mandri de noi, asa cum am fost, dar mama nu se prea pricepea sa o arate. Si ne mai si ameninta, ca sa avem si noi copii "rai" ca noi insine, sa vedem si noi cum e
Fetele mele insa, sunt 100% diferite, nu se putea sa fie mai diferite de atata! Nu doar ca una e mai blonda si una mai bruneta, una creata si una cu parul intins, una mancacioasa si una mofturoasa! Ei bine, una e timida si emotiva, ailalta e rea nene rea, stie ce vrea si obtine! Ailalta e mocofana, o duc toti de nas. Prima ne duce ea pe noi toti de nas - adica aia mica.
Aia mare o iubeste pe aia mica de nu mai poate, dar aleia mici nu-i place nene sa o inghesui prea tare cu iubire, si ii mai trage cate una lu' aia mare. Aia mare bazaie.
Si tot asa, zici ca e circ la noi.
Se iubesc amandoua de nu mai pot, si totusi se caftesc in parte, care cum o prinde pe ailalta la cotitura.
E clar ca eu nu sunt in stare sa ma impart, mai tip la amandoua, le mai cert, le si iubesc, ce sa le fac? nu pot sa stau doar intre ele. Eu ma bucur cand e scoala si gradinita
Si amandoua au tot atata nevoie de mine, aia e mai greu. Aia mica are nevoie pentru ca e mica; aia mare, pentru ca nevoia ei de iubire "aratata" e mai mare. Pe ea trebuie sa o mangai, sa o tii in brate. Pe aia mica o doare in cot, iti intoarce spatele de nu te vezi, te lasa cu pupatul in aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ha! paranoia...

Subiectul s-a deschis azi, sint 2 raspunsuri, 3 cu al meu, da' erau deja 170 de vizionari... Ce face, dom'le, Madame X, duminica???? Citeste Sezatoarea, o suna pe madame Y si-i zice:"Vezi, fa, ca e subiect nou!"???? Du-te si te uita!!!

Stiu ca e public si daca nu vreau sa ma afisez nu tre sa scriu... da' cine-i cu Dabija?

S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Pai, poate ne trezim cu toate madamele care ne citesc la X-mas Party!!! Sau poate vin doar pana in parcare si ne urmaresc de acolo... ... si poftesc la meniul nostru delicios!!!

Doamnelor si domnilor ce ne cititi si stati in umbra/penumbra, poftiti de va prezentati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Curat murdar ! treaba asta cu vizionarile, daca ar iesi ceva constructiv din toata afacerea ar fi si mai bine.

Eu am avut un sfarsit de saptamana maratonist, joi seara examen, vineri seara party de Craciun cu noul loc de munca (am fost foarte placut surprinsa sa fiu invitata avand in vedere ca nu incep decat in 2012), sambata examen, iar azi doua examene. Sunt multumita ca m-am achitat onorabil de toate. Astept rezultatele pana in ianuarie ca sa ma prezint la inscriere pentru DESS. In iarna o sa mai respir ca nu mi-au mai ramas decat doua cursuri de facut (asta daca nu mai gasesc eu ceva suplimenar de facut ca mi se pare ca am cam mult timp liber cu doua cursuri:)

Nu ma mai speriati cu rivalitatea asta dintre frati, la noi incepe sa se contureze, Sonia cum il vede pe V la mine in brate, orice ar face vine si ea repede si se instaleaza; V e gelos pe ea ca suge si vrea si el ea ii strica "lumea" pe care el si-o creeaza cu jucariile si tot asa. E drept ca sunt mici, dar eu vad in toate astea copilarii, nu stiu unde e limita de la care trebuie sa-ti faci probleme cum zicea Nelia. Eu sunt mai dintr-o bucata asa, il cafteam pe frati-miu big time, ii luam banii de sorcova, il speriam noatea pe intuneric, eram mai buna la carte ca el, la sport, in toate, parintii m-au dat mereu model si asta pe el l-a ambitionat, este foarte bine pe picioarele lui acum, un adevarat barbat, chiar daca, sa zicem, in copilarie a crescut in umbra mea. Personalitati diferite, eu zic ca toti avem personalitati diferite, adica daca ar fi la fel credeti ca s-ar intelege mai bine ? Poate, dar ar fi boring ...

Nelia, si eu fac ca tine Cand simt ca nu mai pot (de obicei e momentul culminant al iesirii pe usa cand amandoi incep sa o ia indarat :) le spun ca nu mai pot, ca trebuie sa ma inteleaga si pe mine, ca eu sunt una si ei sunt doi si ca trebuie sa aiba si ei grija de mine ca sa mai pot avea grija de ei. De multe ori zic asa mai mult pentru mine, dar uimitor functioneaza ! Cred ca e mai mult tonul ala catranit din vocea mea care ii face sa inteleaga ca e cazul sa coopereze, chiar asa micuti cum sunt ei.

Nu mai stiu ce trebuia sa raspund si cui, imi amintesc doar asa:

Andy08, tu nu vii la party ? Mai vorbim si de scoala, si de noi, o sa fie frumos.

Doloress, nu-i nici o problema cu revistele, ai gria de bebe.

Iselin, deocamdata sotul e ok, i-au refacut analizele si nu se mai vede piatra. Alt doctor, data viitoare :) Ai terminat cu scoala ?

Cristip te sun maine.

Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009


"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Buna dimineata!!

Inapoi pe baricade!! Cu forte proaspete si cu optimismul la maxim!!

Multumesc mult de tot pentru felicitarile primite! Suntem constienti ca a fost primul pas mare dintre pasii uriasi ce vor urma. Insa suntem norocosi sa avem prieteni buni (A ) si rude in Montreal si sunt sigura ca asta va face o diferenta uriasa! Desigur, strangem banuti (mi s-a facut rau aseara cand am realizat ca numai pentru taxe mai am de platit inca vreo 2000 Eur! ). Nu stiu cum vom face, dar sigur vom reusi sa strangem in asa fel incat, daca totul merge bine cu actele si suntem sanatosi, cel tarziu in septembrie/octombrie sa fim in Montreal!
Vom depune dosarul doi pana la sfarsitul anului si sigur, vom continua cu invatarea francezei. La engleza nu este cazul pentru ca o cunoasem amandoi foarte bine.

Desigur, voi veni aici cu o multime de intrebari! Promit sa ma revansez si eu cu ce pot (la petrecerea de Craciun din 2011 aduc niste prajituri belea! Am zis! ).

Zava, da in Montreal venim! Bagam, bagam franceza! E musai si suntem constienti de asta! In plus...imi place din ce in ce mai mult!

Carmen in DCS am declarat amandoi nivelul de 5/5 la franceza. La interviu ofitereasa de interviu ne-a declarat francofoni pe amandoi (habar nu am ce nivel inseamna ca avem). Tin pumnii sa vina invitatia la interviu si la voi cat mai curand!

Iselin, incercam sa strangem banuti. Eu sunt director executiv la un fond de investitii imobiliare si sotul este pompier. Avem noroc cu salariul meu ca sa putem strange cate ceva, ca daca am fi stat in baza salariului sotului..valeu!
N-am uitat de carti, numai ca n-avusei timp. Dar vreau sa fac neaparat trebsoara asta cat de curand!
Asa este, am avut un interviu foarte lung, dar asta din cauza problemei cu diploma sotului. A stat foarte mult sa studieze actele lui de studii incercand sa le ia totusi in calcul pe cele pentru studii superioare. Si l-a luat la intrebari despre ce a studiat in cadrul unora dintre cursurile pe care le-a avut la facultate. A fost foarte stapan pe sine! Eu as fi declarat sus si tare ca nu-mi mai amintesc...el a fost capabil sa descrie ce a studiat!
Urata experienta sotului! Brrrrrr!!!

Delphin interviul s-a tinut la hotel Athenee Palace Hilton in Bucuresti.
Iti spun acum ca una care a avut experienta interviului! In momentul in care ai primit invitatia esti 90% cu csq-ul in buzunar!

Mephala, pot sa spun ca am inceput franceza de la 0, da! Sigur, mai intelegeam cate una alta, ca orice roman, dar de vorbit nu reuseam sa zic decat merci si bonjour! :)) Am facut pregatire cu o profesoara incepand cu luna august si inainte de asta am facut eu un modul de 27 de ore la Alianta Franceza. Insa cred ca amandoi avem inclinatii spre limbi straine. Ne intra relativ usor la bibilica!

Revin...

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Andy08 deja incepem sa ne gandim ce si cum vom lua in bagaje. vom incepe cat de curand o lista pe care o vom updata pe masura ce vom mai afla diverse informatii. Insa in mod sigur voi lua ceva oale, vase yena si altele pentru bucatareala. Cat despre haine...sper sa pot fi foarte selectiva insa fara sa ma trezesc acolo ca nu am cu ce sa ma imbrac.

Nelia, esti o super mama, zau! Eu ma plang ca o port numai pe Ana la gradi si inapoi. Pai tu faci de trei ori mai mult decat atat...ba ii mai duci si la activitati! Te admir sincer pentru cum iti cresti copiii.

Codritu exact aceeasi situatie este si la mine cu copiii. Cel mare se simte nedreptatit de multe ori, vrea totul numai pentru el, cea mica are nevoi diferite si cere atentie la alt mod. Nu se inteleg decat rare ori, dar cand unul are o problema de sanatate se simte ingrijorarea celuilalt. Sper din suflet sa reusesc sa gasesc formula necesara pentru a le cultiva iubirea, afectiunea dintre frate si sora.

Va pup si va doresc o zi excelenta!!!




Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Mai fetelor, dar poate e multa lume interesata de ce se intampla prin Canada, pe langa cei care sunt acolo si sunt interesati strict de ce faceti voi..eu recunosc, ca inainte sa-mi fac simtita prezenta pe aici, va citeam cu drag

Anka, fetele noastre mari seamana, Riana mea are nevoie de dragoste non-stop..deh, e racusor, e mai sesibiloasa, dar se muleaza cu tac-su(tauras), care ar vrea sa fie dragalit permanent..asa ca s-au gasit..cea mica e tot iubareata, dar momentan mai putin cu sor-sa, pe care o cam impinge, dar eu presimt ca se vor intelege bine...par compatibile.

Alina, chiar ca aveti inclinatii, daca ati reusit asa de repede sa deveniti francofoni, cu servicii si cu copii..pana la anu cand ajungeti, veti fi experti. Bafta in continuare.

O saptamana usoara tuturor.

Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Buna, fetelor!
Si eu sunt una care va citeste de vreo saptamana. Dar nu intrasem pana la mesajul Simonei!
Va citesc sperand sa simt pulsul vietii de peste ocean in speranta ca ne vom alatura si noi candva.
Din partea mea aveti doar ganduri bune, pe cuvant!

Mesaje ca ale Alinei imi dau elan!
Bravo, Alina, succes in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

ALINA...eu sper sa nu-mi vina invitatia la interviu...dar daca e sa fie...nu am nici o taina de emotii. Intrebam asa ca sa-mi fac o idee la ce cauta ea la diploma sotului tau si de ce a considerat ca nu e valabila atata timp cat licenta a fost data la stat.

Aoleu...vorbiti de copkii care se impung si se iubesc, si de circ...ANKA tot la fel numesc si eu ce se intampla acasa, cu exceptia ca amandoi sunt "calins". Cel mic mai tare ca cel mare!

Pelatia cu surorile, fratii...din proprie experienta va spun ca distanta va imbunatatii relatiile. Intre mine si sora mea sunt 5 ani jumate dif. Ea e mai mare, cand eram acasa mereu se purta cu mine ca mama, adica dadea ordine. Acum avem o relatie super faina. Vb mult pe net, la telefon, etc. Cu frate-miu...sunt 9 ani de diferenta...adica eu sunt mai mare, la ani doar. Cu el, faptul ca am plecat cand el inca era "mic" a facut sa avem o relatie super. Ne ciondaneam cand eram mici si eu eram geloasa pe el ca el are atentia pe care o aveam eu inainte, insa apoi...acum sunt tare mandra de el...de ce a devenit prin propriile forte intr-o romanie care nu e tocmai stralucita. A refuzat mereu sa plece...spre insa ca serviciul sa-l oblige intr-o buna zi.

Mergi la inceput