***** Sezatoarea canadiana (192) *****

***** Sezatoarea canadiana (192) ***** | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 191, 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va astept cu drag la un nou capitol al sezatorii pe toate canadiencele!

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Simonna, astept un mesaj de la tine daca nu gasesti acolo body-uri. Cat despre VS... eu am luat recent un set dantelat, ca prea era frumos, iar asta m-a hotarat sa trec la dieta. Sa vedem daca o capra batrana ca mine mai poate da jos din kilogramele in plus (eu nu am vergeturi pentru ca pielea mi-e, hmmm, bine intinsa )


Iselin, in afara de supararea cu iesitul afara in pauze, nici nu-s multumita de scoala, in sensul ca mi se pare ca fata mea nu invata cat ar putea, si asta pentru ca teachers nu-si fac treaba suficient de serios. Totusi vina mi se pare ca e a directorulul pentru ca nu organizeaza bine scoala si resursele ei. Cu cine am discutat de acolo, direct sau indirect mi-au spus acelasi lucru: e o atmosfera incarcata, Mr. E. nu le da voie sa faca mai nimic extra ca "nu e treaba lor", profesorii/SSw-urile nu se ajuta, cadrele didactice se gandesc sau chiar se muta la alte scoli, unde atmosfera e mai relaxata.


Mamaana si Pitilache, intru si eu in club... de mai bine de o saptamana ma doare spatele, durerea coborand pe piciorul drept. Primele doua zile abia reuseam sa ma tarasc jos din pat, nu puteam sa ma aplec sau sa cobor scarile fara sa-mi dea lacrimile de durere. Medicul de familie mi-a zis sa merg la fizioterapist, ca am nevoie de un program de exercitii... ce exercitii, cand eu abia ma misc !? Tylenol-ul extra-strong nu mi-a fost de nici un ajutor. Tylenol 2 (?... parca2 se numeste, e cel cu codeina) e singurul ok.

_

Bucataria lui mami ***********************************************************Puterea din noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Nelia, e o scumpa Tudora!

Si pe mine ma doare exact la fel ca pe mamaana. Roxana, mie inca nu mi-a trecut.


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Sper din tot sufletul ca noul capitol sa fie fara suparari

Delphin
, e data deja casa? Da-mi mai multe detalii pe pm please (locatie,perioada)si vorbesc si eu cu sotul.Tare mult mi-ar place sa ajung pe acolo. Am si eu tot 2 masini la alegere.

Iselin, plingeam ,...ca eu nu stiu sa ma exprim asa bine ca Nelia. Am avut profesori comuni la ASE, dar eu sunt mai batrina ca tine

Nelia, da-i un pupic Teodorei din partea mea.Ce se naste din pisica...iti calca pe urma cu gindirile astea profunde.

Ina
, chiar ma intrebam de ce nu mai vii pe aici?

Eu recunosc cu mina pe inima ca e posibil sa nu fi raspuns la anumite mesaje..nu din intentie dar sincer ma cam lasa memoria, asta una la mina, apoi eu functionez mai bine prin vizualizare. Tocmai de aia e necesara o alta intilnire sa le cunoastem si pe cele mai noi,care nu posteaza des, sau carora eu una, le uit si nick-urile Sorry..

Eu as invita insa si pe cele care citesc regulat si nu sunt membre , sa se inregistreze si sa ne mareasca grupul.

Iselin ce anume vrei sa stii de scoala copiilor?

Urmaresc discutia cu durerile de spate.Eu deocamdata mi-am luat rv la doctorul de familie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Asta iarna mi-a trecut durerea dupa vreo luna si ceva in care am luat med cu reteta de la dr. Acum mi-a fost lene sa mai merg la dr. si am dus-o cu tylenol care a cam fost egal cu zero. Asa ca saptamana asta am luat aproape din 6 in 6 ore un relaxant muscular cu analgezic si asa am dus-o. Am avut dureri groaznice ca la un moment dat am spus ca mor de durere la care Isa mi-a zis sa nu mor ca ea are nevoie de mine... s-o duc la balet!!!!!

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Pitilache, cum se numeste medicamentul pe care-l iei tu? Se poate cumpara "la liber"?


Ahhh.. si eu am terminat ASE-ul, CIG (Contabilitate si Informatica de Gestiune), prin 2000. Doar ca la ff, ca asta a fost a doua facultate, in timpul asta mergeam si la munca.



_

Bucataria lui mami ***********************************************************Puterea din noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Nelia, ce draguta a fost Tudora
Mie mi-e teama de discutii despre moarte cu Diana, nu stiu cum sa le abordez ca sa nici nu o mint, nici sa nu o sperii


Sofronica, sunt alaturi de tine cu gandul si sufletul. Multa putere mamei tale sa treaca cu bine si usor peste tratament, si tie ca sa poti sa ii tii moralul sus.

_

Bucataria lui mami ***********************************************************Puterea din noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Astazi sunt fericita, Andre implineste 3 ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacanada2005 spune:

Dana (Podeanu), asa cum am spus, am fost , pe de o parte, ocupata tare dar pe de alta parte nici nu prea am avut ce sa spun. A trebuit sa "vina o furtuna" ca cea din capitolul trecut ca sa ma scoata din amorteala
Sofronica, mama mea a fost diagnosticata cu cancer, anul trecut in noiembrie. Si eu am plecat in 3 zile in Ro, dar ea s-a operat urgent, cat timp am fost eu acolo (a avut cancer la san) si apoi a facut chimio vreme de 6 luni. Acum se pare ca e bine...atat cat poate fi bine cineva la 75 de ani dupa ce a trecut printr-o spaima ca asta. Eu nu am procese de constiinta prea mari referitoare la faptul ca ea e acolo si eu...aici si asta pentru ca ea a refuzat cu indarjire sa stea aici, cu mine. As fi putut sa o sponsorez ff urgent (in 6 luni avea acte de rezidenta) pentru ca mergeam pe caz umanitar ( ea e absolut singura in Ro, tata a murit, nu are frati sau surori si nici alti copii). Dar...nu a vrut. Asa ca ...asta este...Si nici nu prea se vaita la mine ca-mi stie replica Iti doresc multa putere si multa liniste sufleteasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandra

Astazi sunt fericita, Andre implineste 3 ani!



La multi ani!!!
Sa va traiasca, sa creasca mare sanatos, fericit, sa va aduca numai bucurii!

_

Bucataria lui mami ***********************************************************Puterea din noi

Mergi la inceput