***** Sezatoarea canadiana (192) *****

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

La multi ani pentru Andrei, Casandra! Sa fie sanatos si sa aiba o viata plina de noroc si bucurii!

Am dat pupicii de rigoare Tudorei, e acasa astazi ca are zi pedagogica si am luat-o cu mine la curs. I-a placut mult, a zis ca si ea cind va fi mare tot acolo se va duce la facultate. Asta spre deosebire de Agata, luata tot asa la un curs, care mi-a taiat-o scurt cind am intrebat-o daca ii place: stiu, stiu eu la ce te gindesti acum, ca atunci cind voi fi mare, voi veni sa studiez aici... iar eu iti spun sa-ti iei gindul, ca eu nu fac facultate, cind ma gindesc ca sint doar in clasa a III-a si mai am atitea clase de facut, imi vine sa pling. Acum s-a mai schimbat, vrea sa fie profesoara: de balet, de patinaj sau, daca nu se poate, la clasele primare mici. Dar a fost tare dezamagita cind a aflat ca si pentru asta ii trebuie colegiu, facultate, poate chiar master... Tudora vrea sa se faca ingrijitoare de cai, v-am spus nu? Asa mi-a spus, ca ea vrea sa fie ca doamna aceea cu care a hranit caiii cind a fost la calarit. Asa ca, i-am luat o carte groasa, care descrie, cu poze mari si frumoase, rasele de cai mai cunoscute si mai raspindite. De o saptamina si ceva numai asta citim in loc de poveste, am trecut deja de un sfert de carte...

Diana, multumim pentru dedicatiile muzicale, bine alese. Nu ne-am mai spus cum merge cu gasirea stagiului... Eu am inceput pregatirea procesului de a merge in stagiu la toamna viitoare, pe 15 octombrie e prima intilnire, abia astept sa vad cum va fi si ce avem de facut.

Marule, bai, dar pe voi fetele de dincolo de Prut, adica din Ontario, va tine mult cind va apuca!?! Capul meu e tot timpul plin de idei, in general proaste sau irealizabile, da' acu' am una buna: ce-ar fi sa plecam cu toatele astea vechi, sa lasam capitolul celor care scriu mai rar sau deloc, celor care citesc, dar sint membre, celor care citesc, dar nu sint membre, dar se inscriu special pentru ca vrem sa le cunoastem, cele care ar citi si scrie, dar nu au timp - le trimitem mesaj si le rugam frumos sa-si faca... Si dupa ce se termina frumusel acest capitol cu stelute, ne intoarcem si noi, alea vechi, orgolioase si incapatinate, deschidem un capitol cu floricele si continuam discutiile ca si cum nu s-ar fi intimplat nimic, dar nu inainte de a trece rasismul si discriminarea la semnale de alarma de genul: atentie, subiect periculos! - pentru discutiile urmatoare. Si apoi ne mai certam noi pe ala anu', ca sa spargem inca o data gheata pe subiectul 'a cui barbat e mai sexy si de ce... ca, uite, pe tema asta nu ne-am contrat deloc. Dar pina la cearta urmatoare, dupa ce deschidem capitolul cu floricele si se intorc toate - dat TOAAAAATe fetele plecare din diverse motive, punem idee de la idee si aranjam dom'le o intilnire despre care sa se pomeneasca peste mari si tari si peste ani, cind vor discuta copiii nostri intre ei la subiectul Sezatoarea canadiana - prima generatie canadiana! Ei, ce zicet, va bagati?

Voiam sa zic Sezatoarea romaneasca - prima generatie canadiana!

Nu va spun ca glumesc pentru ca nu stiu...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Citat:
citat din mesajul lui casandra

Astazi sunt fericita, Andre implineste 3 ani!

A spune te iubesc înseamna a spune nu vei muri

La multi ani Andre de casandra!
sa fii fericita, sanatos, voios, norocos, iubit!
Casandra, sa te bucuri de pruncii tai multi multi ani de aici in colo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Marule, bai, dar pe voi fetele de dincolo de Prut, adica din Ontario, va tine mult cind va apuca!?! Capul meu e tot timpul plin de idei, in general proaste sau irealizabile, da' acu' am una buna: ce-ar fi sa plecam cu toatele astea vechi, sa lasam capitolul celor care scriu mai rar sau deloc, celor care citesc, dar sint membre, celor care citesc, dar nu sint membre, dar se inscriu special pentru ca vrem sa le cunoastem, cele care ar citi si scrie, dar nu au timp - le trimitem mesaj si le rugam frumos sa-si faca... Si dupa ce se termina frumusel acest capitol cu stelute, ne intoarcem si noi, alea vechi, orgolioase si incapatinate, deschidem un capitol cu floricele si continuam discutiile ca si cum nu s-ar fi intimplat nimic, dar nu inainte de a trece rasismul si discriminarea la semnale de alarma de genul: atentie, subiect periculos! - pentru discutiile urmatoare. Si apoi ne mai certam noi pe ala anu', ca sa spargem inca o data gheata pe subiectul 'a cui barbat e mai sexy si de ce... ca, uite, pe tema asta nu ne-am contrat deloc. Dar pina la cearta urmatoare, dupa ce deschidem capitolul cu floricele si se intorc toate - dat TOAAAAATe fetele plecare din diverse motive, punem idee de la idee si aranjam dom'le o intilnire despre care sa se pomeneasca peste mari si tari si peste ani, cind vor discuta copiii nostri intre ei la subiectul Sezatoarea canadiana - prima generatie canadiana! Ei, ce zicet, va bagati?

Nu va spun ca glumesc pentru ca nu stiu...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)



deci io nu stiu cand ai vorbit tu cu al meu sos de ti-a confirmat ca sunt orgolioasa si incapatanata
dar acum chiar ca nu e vorba de orgoliu din partea mea ci de faptul ca eu nu suport certurile, nu suport tipetele, nu suport nimic too loud. Mi se trage din copilarie. Da, ma cert, dar e mai mult e enumerare a lucrurilor ce nu imi convin, cer masuri/solutii si am incetat. Acasa nici nu am cu cine ma certa, Victor prin fire nu suporta/ nu se antreneaza in cearta.
Cand am spus ca ma "pensionez" am vorbit f serios. Am raspuns pana acum din respect pentru cele care mi s-au adresat, si atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

la multi ani Andre de casandra

eu iau ibuprofen si vad ca are efect; tylenolul este acetaminofen; incercati si cu asta (motrin, advil); fetele mele sunt una pe motrin, una pe tylenol cand au febra, daca le dau invers nu au nici un efect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Marule pai in cazul asta sa stii ca nu prea ai sanse sa te "pensionezi"! Daca asta-i reteta ca sa ramai in zona, fac in asa fel incat sa te intreb cate ceva zilnic. Ce zici?

Serios vorbind, sunt perioade si perioade in orice grup, fie el si virtual. Acum a venit vremea unei furtuni. Sper numai ca punctul culminant a trecut si ca se va reveni la atmosfera degajata de pana acum. Nu de alta, dar ar fi pacat ... parol!!

Casandra, sa-ti traiasca puiutul!!

Si la multi ani si celorlati sarbatoriti si sarbatorite ale lunii!!

Sofronica, ii doresc multa multa sanatate mamei tale! Sper din suflet sa vii cu vesti bune si sa ne spui ca esti si tu linistita! Imi pot doar inchipui prin ce treci... Si pe mine numai gandul ca eu as fi atat de departe de ei, iar ei ar avea nevoie de mine alaturi...ma darama. Din punctul meu de vedere este cea mai urata si mai grea parte a emigrarii. Mai ales ca stim...ei nu mai sunt la varsta la care sa accepte sa-si schimbe complet viata si sa vina alaturi de noi... Mi-e groaza...nu stiu cum voi reusi sa ma obisnuiesc cu gandul asta!

Ina, multa sanatate si mamei tale!

Nelia, tare desteapta Teodora ta!!
Si pentru ca tot suntem la capitolul pici...Luca incerca sa ma convinga in seara asta sa dorm cu el, iar eu i-am spus ca am de lucru la calculator. La care el: "Cum mama....preferi sa stai la calculator decat sa dormi cu copilul taaaaau??" Am rezistat acestei tentative de manipulare!

Saluti a tutti!!! Si pace!!!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Siluan, randunel de pe DC, are nevoie de ajutorul nostru pentru a trai! Nu-l refuzati!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocs02 spune:


Buna ziua !

Mi-e imi place sa citesc sezatoarea chiar daca scriu doar din ani in pasti din lipsa acuta de timp. Pacat de neintelegeri si de energia irosita in explicatii, parerea mea e ca de obicei adevarul este undeva la mijloc. Dar din punctul meu de vedere, faptul ca am activat aici (nu constant ce-i drept) nu a fost decit in cistigul meu. Un plus in asta este ca am cunoscut personal 2 fete minunate aici in Vancouver si inca 2 in perioada in care am stat in Montreal.Ca sa nu mai spun ce sursa de informatii este subiectul asta, toatre fetele sinteti minunate in felul vostru. Eu sper insa sa se gaseasca un punct comun pentru toata lumea, indiferent de provincie.

Laura, cum mai sinteti? N-am apucat sa mai vorbim... Ce zici de un lunch inainte de a incepe Daiopri serviciul?

Nelia,un pentru Tudora draguta. M-a lasat paf cu logica ei.Si poti sa ma tragi de urechi cind dispar, poate imi fac timp sa intru mai des.

tuturor sarbatoritilor de saptamina asta, nu vreau sa uit pe cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofronica spune:

Io se pare ca am nimerit pe teren minat la Sezatoare si pentru ca nu prea am inteles ce s-a intamplat stau deoparte. Dar poate ma prind in cea viitoare propusa de Nelia, cu a cui barbat e mai sexy

Multumesc fetelor pentru raspunsuri. Eu ma gandesc foarte serios sa apelez la psiholog pentru ca pe zi ce trece mi-e tot mai clar ca nu stiu sa fac fata situatiei. M-a ajutat foarte mult drumul acasa dar am plecat foarte necajita ca nu am putut sa stau mai mult acolo cu ei.Probabil si socul a fost f mare, mama a fost la mine 6 luni si la o luna dupa ce a ajuns acasa a aflat toata treaba asta.
Ina, actele parintilor mei sunt pe rol aici in Canada dar dureaza foarte mult tot procesul daca nu aplici la humanitarian.

La Multi Ani Casandra pentru puiut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Citat:
citat din mesajul lui rocs02

Laura, cum mai sinteti? N-am apucat sa mai vorbim... Ce zici de un lunch inainte de a incepe Daiopri serviciul?


Da, da, da!!! Mi-ar face mare placere sa va revad, sa mai povestim. Cand incepe Dana serviciul? Nici eu nu mai am mult pana ma intorc la munca, doar putin peste o luna... Ne auzim saptamana asta?

_

Bucataria lui mami ***********************************************************Puterea din noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocs02 spune:


Am uitat: multa sanatate mamicilor de inacanada si sofronica .

Nelia, ce figura esti cu intilnirea. Nu vreti sa se faca la Vancouver?

Delphin, Vancouver-ul nu v-ar place sa-l vizitati pina mai locuiti in Franta? Just kidding...

Laura, Dana incepe dupa Thanksgiving. Astept sa vorbim. la mici si mari.

Maru,

Am si eu o intrebare: pe la voi cind incep copiii sa primeasca note pe report card-ul de la scoala? Noi primim numai o lista cu ce fac copiii la fiecare materie si un calificatif final: not meeting expectations, meeting expectations si exceeding expectations. Si in celelalte provincii e la fel?

Se vede ca azi nu lucrez, nu-i asa ?

Un weekend placut va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

CASANDRA- LA MULTI ANI pentru Andrei! Baiat mare de 3 ani

Eu azi sunt fericita pentru ca am facut prima parte din stagiu, cea mai mica Cea mai grea, deh, stiti voi cum se deschid usile la stagiile astea... Si am DOUA! DOUA propuneri la acelasi colegiu, deci sunt happy, si o sa profit de amandoua
O sa vedem cat de happy o sa mai fiu in decembrie

Acum ma duc sa vad care e treaba in bucatarie, ca acusi intra familia pe usa si n-avem nici paine.

Mergi la inceput