Sezatoarea canadiana (191)

Sezatoarea canadiana (191) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 190, 189, 188, 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Bijoux by Mitziad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va invit la noul capitol al sezatorii!

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Cristina

La multi ani Ancutei! Sa creasca mare si sanatoasa printesa ta!!!

Am reusit sa trimit si eu bani pentru cumnata ta prin paypal. Multa sanatate!

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

La multi ani, Sonia la implinirea primului anisor de viata! A trecut un an deja, si acum imi aduc aminte cum a venit mamica ta si ne-a anuntat intr-un mod original, prin simboluri, ca te are in burtica. Sa fii sanatoasa si sa ai noroc in viata!

La multi ani, Ancuta, micuta scolarita! Sa fii sanatoasa si sa treci prin viata mereu cu zimbetul pe buze, ca acum.

Khristin, uite de la mine o pentru mesajul tau! Daca toti cei care isi aleg meseria de profesor ar gindi si simti ca tine si, mai mult, ar proceda asa cum ai descris tu, am avea copii mult mai bine pregatiti pentru viata peste tot in lume! Nu-mi pare rau deloc de cei care renunta, ba chiar ii felicit. Rau este ca multi simt ca nu fac fata, ca nu pun pasiune, dar nu au puterea sa renunte, ci merg mai departe asa, inchistati in metodelel lor.

Fetele mele si Lisandru pina acum au avut mare noroc pina acum si nu pot sa spun cit de incintata si linistita sufleteste sint. Au avut numai educatoare si profesoare super, nu neaparat ca stiu sa-si faca lectiile in mod profesionist, ca nu sint acolo cu ei in fiecare zi si nici nu sint in masura sa fac aprecieri de genul acesta (desi rezultatele sint bune, se poate si mai bine), dar pentru ca sint pasionate de meseria lor. Sint sigura ca si o meserie de birou poate avea satisfactiile ei si, mai mult, sint la fel de necesare ca multe altele, dar sint anumite profesii pe care nu ar trebui sa le faci altfel decit din vocatie si cea de dascal este una dintre ele.

Si asa este, masca aceea este obligatorie in meseria aceasta si nu numai (si in cea pe care o voi practica eu peste ceva timp e la fel, de aceea mi-e si teama un pic, nu prea am fost invatata sa-mi pun masca peste probleme, dar stiu ca practica, experienta si timpul te ajuta sa ti-o construiesti si sa o porti, sper ca voi reusi si eu). Agata a avut o invatatoare la maternelle, la scoala unde este acum Tudora, o invatatoare pensionata pe caz de boala (cancer) la nici 50 de ani si care se tira pina la scoala si face doua ore pe zi cu ei pentru ca nu putea sa traiasca, atit cit mai avea, fara... Agata a iubit-o mult de tot, isi aduce si acum aminte de ea, din pacate, s-a prapadit toamna trecuta. Dar atita blindete avea femeia aceea in ea, atita caldura in ochi cind se uita la copii incit nu avea cum sa fie uitata. Eu nici nu am stiut ca e bolnava, atit de bine isi purta masca, copiii nu trebuiau sa simta nimic din problemele ei personale, din frustrarea care sint sigura ca o incerca gindindu-se ca se va duce atit de tinara.

Va doresc o zi buna si cu multa pasiune in ceea ce faceti!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Cristina si de la mine un bratptr cit de frumos ai descris.Cred ca ceea ce ai descris tu este in general valabil si in casa, in familie.

Diana
,am trecut si eu in repezeala pe acolo ieri, dar tirziu pe la 17. Ma bucur ca ti-a placut si sper din tot sufletul sa devii parte din acel colectiv. Partea quebecoasa e aditie noua in firma, s-au unit cu ei acum vreo 2 ani. Sa ma tii la curent.

Cristina
, sa-ti traiasca printesa scolarita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

ARTURICII - aoleu ce citesc!
Eu i-am lasat echipamentul la scoala insa ii spun cand sa aduca acasa una sau alta, si azi i-am dat de ex un pantalon de trening, si sa aduca pantalonii scurti, etc. Nu ar fi fost insa o problema daca i-as fi dat echipamentul doar in zilele cu sportul.
Cu tipatul nu e in regula si putin ma mira daca nimeni nu a facut nimic in sensul asta, sau daca nu o sa faca...
Ca mai ridici tonul sa se faca liniste e una, dar sa tipi din orice (ca intarzie, ca nu face cifra perfect??) e cu totul altceva.
Doamne ajuta ca noi am nimerit o profesoara asa de calma... Are o figura de mamicuta si tare blanda e cu copiii.

MARULE... - o fi mai bine in Romania unde lumea ia masini de 20 de mii in leasing si salariul e de 500 cu indulgenta? Sau cand lumea ia apartamente pe credit, imprumuta 100 de mii la banca pe 30 de ani, vor fi rambursat 300 de mii la final, dar asta in baza aceluiasi salariu de 500 pe luna? Cine este mai putin constient si mai putin preventiv in legatura cu "mostenirea" catre copil?
Acolo, unde toata tara e datoare ca si-au luat toti ca inecatii plasme cu buletinul?
Eu as linisti-o pe mama, i-as spune sa nu isi faca griji ca mai am numai 2-3-5 rate si masina e a mea si gata.
E nasol momentul dar s-ar fi intamplat la fel si daca erai in tara. Poate mai rau ar fi preocupat pe lume, cat si ce faci tu, unde si prin ce metode....
E trist...

LA MULTI ANI SONIA!!!!

LA MULTI ANI ANCUTA!!!


CARMEN - hartogaraia de DUPA e una, da' sa vezi hartogaraia de PANA SA AJUNGI la catedra Ce ai facut in Ro, planuri de lectie, crede-ma, erau o gluma proasta...
Pai ce am facut noi in tara in materie de strategie de predare era vax albina, ce obiective, ce metoda... Eu la fiecare curs ma uit ca vitelul la poarta noua cum in fiecare paragraf e inca si inca si inca un detaliu care aici nu s-ar mai putea concepe sa se practice si care in tara e la mare moda si laudat cu surle si trambite.
Chiar SA ITI DORESTI sa inveti de la ei cum trebuie facut, eu una sunt inca cu gura cascata, si o sa mai fiu mult timmp probabil.

Fug acuma sa citesc ca nu mai termin in veci.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Multumim de urari

De azi are si Anca 5 ani ca toti ceilalti copii din clasa ei.

I-am umflat baloane aseara si le-a gasit de dimineata.
Zambea asa smechereste si a numarat baloanele roz.

Roxana, multumim mult ptr virament.

Cristina evolueaza bine, se pare ca o vor externa martea viitoare.
A reusit sa manance la masa azi, a invatat sa se ridice singura din pat.
Asteptam rezultatul de la fungigrama, sa vedem ce medicamente ar invinge ciuperca asta.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

La multi ani pentru Anca, draga de ea!


Maine voi trimite si eu ceva banuti prin paypal (maine muncesc pe bani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

CGE, Cristina, sa va traiasca fetita, sa va bucurati de ea!

Sa stii, eu nu pot sa gandesc, nu vreau sa-mi imaginez cum Cristina Maria o sa se descurce fara o clavicula. Si sper sa gaseasca antibioticul bun de atac impotriva ciupercii. E atat de complex corpul uman! Ii doresc mult, mult curaj!

Anka, sa citesti bine, mai putina bucatareala si mirarile astea prin care treci o sa se opreasca peste vreo 2 ani, sper.

Echipamentul sport: Anne are sport la scoala de 3 ori pe saptamana, zile cand eu ii pun echipamentul in sac-a dos. Daca uit, sta o ora intrega pe banca, nu joaca si-mi atrage atentia sigur. Ea mai are un rand de haine de schimb la scoala, alea sunt in caz de, si acelea raman la scoala in permanenta.
Pe mine la faza cu echipamentul ma deranjeaza ca profesorul ii cere doar pantaloni scurti si tricou cu maneca scurta, i-or place lui picioarele copilasilor, doar ca vine toata vanta si julita dupa fiecare ora de sport, ceea ce imi displace profund, cum se atinge de ceva apoi acasa cum se plange de dureri pe fluierele picioarelor, zici ca e maltratata. In plus de asta, acolo in sala lor de sport iarna e f frig, sala nefiind incalzita, se presupune ca sportul te incalzeste si ca scoala face o economie. Ma gandesc ca se caleste si zic OK, in schimb l-as lua la intrebari iarna cand o trec pe antibiotic dupa transpiratia in fabuloasa lor sala de sport.

Arturicii, tipatul la copii nu-l gasesc rational, logic, rezonabil, motiv pentru care nu am ales meseria de profesor in orice domeniu ar fi fost. Eu as cere permisiunea sa asist la lectii, pe motiv de asistenta pur si simplu sau facand ceva - benevolat. Pentru ca stand acolo ai putea sa o observi.

Pe de alta parte: la maternelle Anne a avut o profesoara numai lapte si miere, cantau si dansau toata ziua, o fericire totala pentru copil, o adora, dar la sfarsitul anului abia recunosteau cifrele si facusera 6 litere...sase...Orice o intrebam pe Anne imi canta un raspuns, canta la propriu, si daca ii ziceam sa facem ''un noua perfect...'' imi spunea ca Mireille le-a spus ca nu sunt obligati sa faca ceva n'importe quoi...
Primul an apoi a avut copilul o profesoara pe care eu o iubeam pentru ca era serioasa, energica, cu teme si cu ton constant nu foarte jos, dar nici tipat. Nu le-a cerut niciodata litere sau cifre perfecte, asta este o exagerare, nu a tipat, nu-mi dadea mie lectii de pedagogie, nu pierdea timpul, era sportiva si a incitat copiii la sport asemenea, pentru ea.
Anul doi, anul acesta se pare ca iar avem lapte si miere, o sa vedem daca o sa mai stie copilul ceva la sfarsitul anului scolar.

Delia, sa va traiasca Soimita, sa aveti un mot pe cinste. La finuta noastra a fost fff frumos, simplu si adorabil, iar ea micuta smechera a ales chestii aiurea de pe platou: seringa, aticluta de alcool, machiaj. Eu sunt din nord, deci am taiat motul, dar parintii sunt din sud, deci am rupt si o turta.

Maru, ce fac oamenii aceia in Ro este lipsa de ocupatie, adica sa ai timp sa povestesti de tine, de calatorie si de verisoara ...care ce necajita este ca a facut o inchiriere de masina, oau...lipsa de ocupatie. Probabil ar trebui trasa o linie cu rudele, pentru ca altfel o sa fii subiectul preferat si de acum inainte, asta pe spatele parintilor tai. Lipsa de reactie o sa le alimenteze necesarul de Macar sa inteleaga si ei ca e lipsa de bun simt sa vorbesti in lipsa. Ei nu vad ce lume amarata traieste in Ro! Nu cred ca e cazul sa-ti dea ei tie lectii de finante. Dar daca vor sa te scoata din impas...poti sa-i rogi sa te ajute sa cumperi o masina Mentalitatile astea

Copiilor, Sonia, Ancuta, LA MULTI ANI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

La multi ani Ancuta! . Sa cresti mare, sanatoasa si sa ai mult noroc !

Cristina, multa santate pentru cumnata ta si sa auzim numai vesti bune de la ea





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Multumim pentru urarile penru Ancuta. Si-a citit si ea numele pe forum !!

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput