Sezatoarea canadiana (188)

Sezatoarea canadiana (188) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 187, 186, 185, 184, 183, 182, 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Federali, www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=all" target="_blank">Provinciali Qc, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cfelinar
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Doloress
Dragaica
Ica_1975
Ione81
iselin
Ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Laura B
rocs02

Bijoux by Mitziad

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va astept la noul capitol al sezatorii de pe meleaguri canadiene

Bijoux by Mitziad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Iubitoarelor de Victoria's Secret, ia uitati ce nebunie aici : http://en.video.sympatico.ca/index.php/en/video/news/2/latest-headlines/4/canada/16/victorias-secret-opens-1st-canadian-store/557886718001

Cristina

Yasmine et Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Khristin in primul rind multumesc de aprecieri, tu esti o draguta! Pe baiatul meu e greu sa-l vezi in poze, ca nici la fata nu-l mai vedem de-o vreme. Cred ca si noi trebuie sa-i cerem o poza

Mamaana, da ,lista cu rechizite noi o primim pe email, comandam rechizitele la o librarie (tot on line) care le livreaza la scoala. Azi am fost sa le ridic. Dar se pot cumpara si din alta parte, dar mie una imi place calea simpla,fara alergat prin magazine. Entuziasmul scade cu virsta, se pare...

Pitilache si eu ajung tot pe la 5.30h. O sun pe Simo!
Va pup!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Buna, ma intorc si eu la Montreal.....Voi va distrati la film!!!!!Sunt in tren, am Internet gratis,ce inseamna tehnica asta... Conditiile nu sunt prea lux, ca doar guvernul nu plateste clasa 1.Dar cand ma gandesc la sutele de drumuri cu trenul din Romania

La Quebec ville a fost superb....Ca turist prin centruCam stinghera ca eram singura, inconjurata doar de turisti din toate colturile lumii...Stau si ma intreb ce o cauta turistii nemti tocmai aici.

La Multi Ani!!!! Doloress si Sebi!!!!

Diana cred ca vin si eu maine, acum stau si caut disperata numarul tau de telefon, ca il aveam anul trecut.
Voi incerca sa fiu la 9 acolo. Tot cu metroul venim si noi, ca Marc adora...de vreo luna imi cere sa mergem.

Daiopri
eu am inteles ca Pam si le- a redus, ca nu mai sunt la moda prea mari.

Pucku e inca in vacanta la ferma de cai in Noua Scotie, parca.Mi-ar fi placut sa o vad......


Mult succes la scoala noilor scolarei
Noi mai avem un an si eu sunt tot mai derutata, sa-l inscriu la scoala de langa mine destul de bine cotata....sa caut privata, sa incerc scoala internationala schimband fictiv adresa....
Plus ca nu stiu unde o sa locuim in vreo 2 ani

Plus ca iar sunt pierduta in spatiu cu ortofonistii.
Ana imi aduc aminte ca te plangeai ca te costa evaluarea o gramada. Dar nu era inclusa in asigurare? Ca eu asa am impresia ca mi se plateste tot la ortofonist prin asigurarea privata..acum sa mai gasesc unul. Ca toti sunt spre vestul insulei. Mai nimeni nu practica pe unde stau euM a refer la privat. Acum am si trimitere si tot nu ma descurc in hatisul sistemului....


Uau vad si eu primul apus de soare din tren

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Cristina, eu ma gasit un contact pentru compania Staedtler la Montreal. Da telefon si intreaba unde poti sa cumperi creioanele:

http://www.fr.ca.staedtler.com/contact_ca_fr.Staedtler?ActiveID=26674

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Am studiat chestiunea cu rechizitele. Lista de anul trecut era dragalasa, scurta si fara preferinte. Aveam de dus duo tang, dar nu ne-au cerut culoarea X. Au vrut creioane HB, dar creioanele colorate, cariocile, lipiciul, puteau fi de oricare. La guma de sters scria ca e preferabil sa fia alba, staedler. Lipiciul, baton. Atata.
M-am uitat azi pe alta lista, pe site-ul unei scoli... Pici pe spate cu lista aia. Sau cel putin asa am crezut pana am citit de creioanele triunghiulare ale Ancutei! (Culmea e, Cris, ca noi tocmai pe alea le-am avut anul trecut, dar le cumparaseram din Germania!)

Intrebarea de azi:
A primit cineva scrisoarea deja, de la CSDM? Dar de la CSMB?

Noi n-am primit nimic inca, deci nu stim la ce scoala vom merge, deci nici rechizite nu cumpar inca.

La Fete des enfants - am vrea si noi, dar nu stiu cum vom impaca lucrurile... Maine avem bazin pana la 10.30, deci se face cam tarziu, iar daca maine e frumos, cred ca mergem la Pointe Calumet - duminica cica e innorat...
Deci daca nu maine, poate abia duminica la Fete des Enfants....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zavalita spune:

carmen, eu am venit de 3 luni pe aici, pot sa-ti fiu de ajutor. punctajul s-a schimbat dupa ce am dat interviul, dar per ansamblu procedura e aceeasi.

trimiti
formularele completate
poze
copii legalizate
traduceri fara legalizare
cv
pt bani ai doar declaratia nu si altceva in plus
poti sa platesti prima taxa cu cardul si nu mai ai batai de cap cu comisionul bancii
in circa 4 luni de la depunerea actelor o sa ai interviul

intra pe site-ul oficial

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/en/immigrate-settle/permanent-workers/index.html

pt punctaj cauta pe publicationsduquebec, acum nu merge sa-ti dau un link, ai acolo un doc pdf legat de toata procedura si mai ales de punctaj

bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Daiopri, acum ca te mai plangi si tu pentru niste detalii nesemnificative m-ai convins ca esti humanoid, hai sa te bata mama pe spate.

mamaana, si nu-i bine asa fara liste de rechizite? Nici ai mei n-au avut la public. Cel mult foldere si separatoare. Dar le place in fiecare an sa mearga sa-si cumpere tot felul de labels, creioane, etc, entuziasmul inceputului de an. Nu-i tine mult. Acum insa cumpar cartile si acolo zapaceala, phh.
Bine c-ai scapat cu bine.

Simi, asa zici ca fiu-tau se "hang out" cu-al meu, ca altfel nu-mi explic de ce si eu il vad doar cand doarme (dimineata).

Vizionare placuta maine!


pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

hei, sper ca e fain filmul! nu am apucat sa ma informez, dar nici nu aveam timp azi! astept reviews!!!

eu ma pregatesc de Europa, plec sambata viitoare!

Dragaica, felicitari si multa sanatate pruncilor!

va pup, sa aveti un weekend fain!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


A fost foarte fain cu fetele, nu conteaza filmul ci compania ! Simi !!!
Cristina, sefa mea a cumparat pentru fata de la ceva centru de stilouri/creioane din Carrefour Laval nu-stiu-ce, luni o intreb exact despre ce e vorba;
Daiopri , frumoaso, ma bucur ca treci pe la noi!
mama s-a simtit foarte bine cu noi, si noi cu ea, peste asteptari:))

Mihaela, in final mi-au decontat (80%) asigurarile; ca sa gasesti un orto (privat ovcorz) trebuie sa iei lista de pe ordinul lor si sa incepi cu telefoanele; bafta, eu n-am fost prea norocoasa;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput