Sezatoarea canadiana (182)

Sezatoarea canadiana (182) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 181, 180, 179, 178, 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
ankalaura
bebitzu
cge
codritu
Delia79
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen
Zavalita

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Intalnire Montreal

Data: Vineri, 4 iunie

Ora: 18:00

Locatie: Restaurant Boccacinos - Cote Vertu

Participante: AnaStroe, ankalaura(?), Delia79, Diana2007, Doloress, Ione81, nelia, Podeanu, pitilache, simi, Simonna... cine a mai zis si am uitat? ... Zavalita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Bai, eu sint ... si mai saraci ca noi nici ca exista! Dar eu habar nu am ca se pot da banii anticipat pentru gradinita, ca exista prime au travail... eu sper ca noi nu ne-am incadrat in asa ceva. Bravo, Anka, imi place cum afli tu de toate si vii aici si ne spui si noua!

Roxana, si eu vin pe 4 iunie, io si toti cei trei... ca tati are karate.

Anka, tu nu vii? Zavalita, abia astept sa te cunosc!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Anka, intra pe site-ul asta
http://www.enfancefamille.org/_home

e o cooperativa care ajuta in gestiune CPE-urile, noi asa am gasit gradinita actuala. Iti alege cat de multe vrei si ei te suna cand au loc. De obicei incep sa sune prin iulie - august, fie pleaca copii la maternelle si atunci toti se deplaseaza in grupe mai mari si se creeaza locuri fie gasesc parintii la alte gradinite, din septembrie, si anunta anticipat 1-2 saptamani si ei se organizeaza.

Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Vad ca vorbiti de gradinite, din cate am inteles ar trebui deja sa-mi inscriu si eu ratoii pentru la anu, as vrea sa-i duc de la un an, daca ma lasa inima
Imi recomanda cineva si mie o gradinita buna prin Cote-des-neiges, Mont-Royal, Outremont.
La multi ani copilasilor si de ce nu ...adultilor cu suflet de copil

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 28+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 8 + saptamani de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

NELIA - rambursarea anticipata se aplica pentru gradinitele nesubventionate. Deci voi cred ca nu va incadrati aici. Pentru prime de travail, stiu ca se primesc formularele prin posta, asa am auzit pe ici pe colo. Vezi www.calculaide.gouv.qc.ca/etape_1.asp?AutresRevenus=&Statut=&nbrEnfants=&nbrEnfantsGardPart=&langue=FR&choisirLangue=OUI&RevenuTravail=&securite=accepte#" target="_blank">aici Eu am pus niste cifre la misto si s-ar fi incadrat
La unul din cursuri, profa ne-a zis ca se dau si ulterior, daca ai gresit cumva declaratia de venituri, sau daca nu ai completat tot. Cica uneori te anunta ei.
Mai multe nu stiu

ICA - m-am inscris pe enfance famille. Drept sa spun, parca in ei am incredere mai mare, caci la unele CPE-uri mi-au spus ca nu se ocupa ei, ci enfance famille. La alte CPE-uri se ocupa si ei, desi apar si pe enfance famille. Cred ca usa ar fi PUTIN intredeschisa la cele care merg DOAR prin enfance famille.
Si de aici oscilez, ca nu vreau sa ma apuc sa duc copilul pe unde nimeresc si apoi sa am norocul sa ma sune de la astia, si eu sa ma fi apucat sa solicit rambursare si sa mai si aiuresc copilul....

La intalnire nu stiu inca daca ajung. E departisor de noi si parca nu ma incumet sa merg asa departe cu masina singura. De fapt nu e foarte departe, dar e cu autostrada, etc. Cu mijloacele as face cam 45 de minute, nu ar fi foarte mult... Ma mai gandesc si confirm clar cel putin cu o zi inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Anka, iti doresc sa gasesti cea mai buna gradinita ptr fetita ta. Oricum, dupe ce te suna poti merge sa vizitezi si abia apoi semnezi. La gupa de 4 ani in general e mai usor si chiar si la 3 ani poti gasi. E un pic mai dificil cu copilasii mai micuti.



Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Diana, bafta la examene!
Roxana, vin si eu la intilnire, trece-ma pe lista.
Anka, poti evita autoruta, vii pe sus pe Decarie care vine tot timpul paralel cu autoruta si iesi spre St-Laurent; daca ai GPS el te aduce;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

ICA - fie-mea abia face 2 ani

Azi am fost si am vazut o hruba, ca sa o citez pe Zavalita, la 25 de dolari pe zi, incredibil ce impresie oribila mi-a facut, o saracie la subsol, cu sase petece de-alea patrate de poliuretan drept covor, cu o etajeta jumulita intr-un colt, cu niste jucarii rablagite, o masuta de Ikea cu vreo 5 scaune si un teveu si un dvd pe o etajera la fel de jumulita ca prima.... Niste stickere pe pereti, cateva litere (c'est a dire... coin de lecture....), cateva animale (aici nu mai stiu ce coin se vroia....) In plus, cei 4-5 puradei care mai erau acolo s-au caftit de vreo 4-5 ori cat am stat eu acolo iar o pustoaica mica cu o freza de-aia ca pe bigudiuri dar facuta codite tipa ca din gura de sarpe -Eh, e cam capricioasa, zise gardiana....
Incredibil zau

Edit ca sa va cer parerea - este scump un costum de baie de fetita, o piesa, cu Dora, la 15 dolari cu tot cu taxe? Alta varianta ar mai fi un Ladybird cu vreo 12 dolari, un Gymboree cu vreo 11 dolari, un Next cu 13 dolari....
Daca as lua cu Dora insa, le-as lua la amandoua la fel. Celelalte modele nu au numere de piticoti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Anka asa e la mediu familial trebuie sa "magazinezi" mult pana gasesti o gradinita mai ca lumea. Si eu la fel am vizitat niste "hrube" in ultimul hal, la 7 dolari, majoritatea cu un nelipsit televizor care se vedea ca e atractia principala. Al meu cupil are alergie la televizor, cand il vede il stinge, numai daca nu e hockey, ca un adevarat canadian ce este.
Intr-una mirosea asa de tare a pipi ca mi-a venit sa vomit, nu stiam cum sa ies mai repede. Asa ca atunci cand am gasit aici am zis din prima da, nici n-am mai stat pe ganduri. La mine a fost tare greu pentru ca Patrick avea sub 18 luni, ei il considera poupon, chiar in unele imi cerea mai mult, in multe nu mi-l primea deloc.
Cu costumele de baie nu stiu ce sa zic, ca n-am fetite 15 dolari insa nu mi se pare mult.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

salutare fetelor!

in seara asta am un elan atotcuprinzator... sunt oameni pe lumea asta care sunt meniti sa te faca fericit!

Dana,
M-ai luminat, nu stiam cine este Edward... am dat si eu pe youtube :)

Nelia,
Parca tu intrebai, uite aici detaiile pt teatru:
http://paginiromanesti.com/articol.asp?codart=1-M12-05101

Biletul se poate cumpara online de la libraria mea preferata:
http://www.cartiromanesti.ca/

De la multe si amestecate:

1. A citit careva HOW TO MAKE FRIENDS AND INFLUENCE PEOPLE? eu sunt la primul capitol si sunt ... nu stiu sa descriu exact, foarte afectata, e o carte plina de umanism. O recomand! pt parinti, iubiti, prieteni, sefi, colegi... pt oameni!

2. Stiti ca Romania a luat locul 3 la Euovision?
Paula Seling si Ovi - Playing with fire:

http://www.youtube.com/watch?v=RPi-zcW9gic

3.Un documentar interesant despre romani in China... niciodata nu am stiu prea multe despre orient, doar romanele lui James Clavell:
http://stirileprotv.ro/bin/tv/?media_id=60423409

Gata,





Mergi la inceput