Sezatoarea canadiana (178)

Sezatoarea canadiana (178) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 177, 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Doloress daca mai timp poti incerca si la Browns, desi nu sunt sigura ca au si masuri asa de mici. Petrecere frumoasa oricum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Pitilache multumim!

Simona hihihihi pai papucii lui preferati sunt cizmele de ploaie, le poarta si in chiloti uite aici :
http://family.webshots.com/photo/2997908570102927551YoSWOZ

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Doloress incearca (daca mai ai timp) la Payless. Eu de acolo le mai iau la copii incaltari frumoase (cand gasesc, ca nu au mereu)

Ana voi fi acolo sambata la 9 . Il aduc si pe Alex, ca acolo l-am botezat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Hristos a Inviat!

Diana, n-am facut subiecte speciale I, am o amica care a facut, f f f mult de calcul ca sa stapanesti bine situatia la examen, si nu cu Perouse ci cu Nicole nu-mai-stiu-cum Fiscalitate II - e ca si fiscalitatea I doar cu detalii in plus, insa mie mi-a ajutat f mult ce-am asimilat la Fisc I Succes! Esti curajoasa!

Miikon, tocamai ce-am primit azi rasp de la o scoala publica mai bunicica ca nu mai sunt locuri si sa mergem la scoala de care suntem arondati, care-i de-zas-tru. A dat si soricelul ex la scoala internationala de langa M Snowdon, 400 de copii pe 40 de locuri max (daca se aproba) daca nu 36 inca n-avem rezultatul. Pana la urma cred ca incepe la Stanislas. Examenele ptr primara eu din cate stiu sunt in februarie sau martie, toamna se da ptr secundara. In plus la maternelle si pre-maternelle nu se da examen, mai nou, se inscriu toti copii si dupa aceia se alege, nu stiu pe ce criterii Noi intai am fost pe lista de astepare si apoi Slava Domnului c-am primit scrisoarea salvatoare, altfel nu stiu ce-am fi facut. Imi cer scuze ca n-am citit din urma de mult, pana la urma va intoarceti?


Simona, ai facut kefir cu bacterii din alea de le cumperi la cutie? Eu am luat ptr iaurt, insa n-am facut nici acum, cred ca n-ar strica sa le fac totusi ca expira.

Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ica, ma bucur ca mai scrii, sper sa se rezolve cu scoala fetitei asa cum iti doresti.

Ana, cind tu ai scris ca ti-ai gasit locul intr-o biserica romanesca, mi-a trecut prin cap ca si eu am una in care am simtit acelasi lucru, cea in care l-am botezat pe Lisandru. Acum imi dau seama abia ca, de fapt, e una si aceeasi, ca m-am uitat la adresa si cum se ajunge.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, si eu tot in aceiasi biserica mi-am gasit locul, desi am mai fost in 2. Cu metroul cobori la du College, e f aproape. Ce ai facut cu scoala Tudorei?

Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975

Hristos a Inviat!

Diana, n-am facut subiecte speciale I, am o amica care a facut, f f f mult de calcul ca sa stapanesti bine situatia la examen, si nu cu Perouse ci cu Nicole nu-mai-stiu-cum Fiscalitate II - e ca si fiscalitatea I doar cu detalii in plus, insa mie mi-a ajutat f mult ce-am asimilat la Fisc I Succes! Esti curajoasa!



Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!


Multumesc mult Ica de info, ai avut mare dreptate la Teorie Contabila, a fost un fiasco cu Eric, dupa primele doua cursuri am mai ramas vreo 15 care veneam la el, restul mergeau la ceilalti doi profi, dar n-am avut ce face, ca sa impac si bebelina si sa fac si cursul. Dar deocamdata am trecut onorabil de intra, sa vedem finalul.
M-am uitat la profii de la Subiecte spec, nu preda nici unul din care zici tu, poate ca ei sunt doar in sesiunile normale si ne trimit pe cine stie cine in vara. Uite, astia doi sunt François Richer (la care nu pot sa merg) si Geneviève Ayotte la care sunt in liste d'attente ca m-am trezit tarziu ca vreau al doilea curs. Acum, cum o vrea Dumnezeu, eu cred mult in semne "everything happens for a reason"


Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ica, sa stii ca aici tot la Stanislas de la Quebec visez. Dar e cam departe , ca e intr-o zona centrala si greu de ajuns.
E mult mai usor sa intri aici la scoli internationale si la cele private. Eu un mare punct in plus fata de Montreal. Insa nu cred ca ramanem aici definitiv. De aia ma uitam la Montreal cu un ochi. Poate sa fie si vara asta , poate la anu. depinde de norocul meu,ca nu-mi vine sa dau postul de acum pe ceva mai prost. Insa in cazul sotului cariera lui aici e la -1...... S-a sacrificat un pic pentru mine, dar nu putem face asta la nesfarsit ca e neproductiv.
Deci examenele la maternel nu exista. Ca eu asa ramasesem cu ideea cand ma uitam in revistele pe care le aveam in casa. Ca acolo aveam ca data si ziua cand a fost examenul de admitere. Si la majoritatea era in octombrue. Plus ca Stanislas la Quebec e jumatate la pret decat Stanislas de la Montreal. Aici e subventionata.

Eu inca il vedeam pe Marc bebe, e un soc sa cauti scoala. Totusi e prea devreme....Nepotul meu in Romania a inceput la 8 ani si!!!!!


Multa bafta la scoala.

Cam in ce au constat examenele ?Aici imi poveastea cineva ca la o scoala privata i-au testat si psihologic, in plus de sa decupeze si sa deseneze. Teste de genul , li se spune sa nu se uite decat intr-o directie si apoi profesoara scapa un stilou pe jos ca sa vada cine nu asculta si intoarce capul!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana2007

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975

Hristos a Inviat!

Diana, n-am facut subiecte speciale I, am o amica care a facut, f f f mult de calcul ca sa stapanesti bine situatia la examen, si nu cu Perouse ci cu Nicole nu-mai-stiu-cum Fiscalitate II - e ca si fiscalitatea I doar cu detalii in plus, insa mie mi-a ajutat f mult ce-am asimilat la Fisc I Succes! Esti curajoasa!



Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!


Multumesc mult Ica de info, ai avut mare dreptate la Teorie Contabila, a fost un fiasco cu Eric, dupa primele doua cursuri am mai ramas vreo 15 care veneam la el, restul mergeau la ceilalti doi profi, dar n-am avut ce face, ca sa impac si bebelina si sa fac si cursul. Dar deocamdata am trecut onorabil de intra, sa vedem finalul.
M-am uitat la profii de la Subiecte spec, nu preda nici unul din care zici tu, poate ca ei sunt doar in sesiunile normale si ne trimit pe cine stie cine in vara. Uite, astia doi sunt François Richer (la care nu pot sa merg) si Geneviève Ayotte la care sunt in liste d'attente ca m-am trezit tarziu ca vreau al doilea curs. Acum, cum o vrea Dumnezeu, eu cred mult in semne "everything happens for a reason"


Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain


Diana, nici un nume nu-mi zice nimic, sper sa nimeresti la cel mai bun Succes la final!

Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Miikon, va doresc sa gasiti solutia cea mai buna! N-am reusit sa scot de la ea decat ca i-a intrebat de diferente, a iesit f incantata ca au avut collation si suc si a declarat ca-i place la scoala nu-ti mai spun ca, atunci cand am intrat in curtea scolii care era plina de copii mi-a spus ca toti sunt amicii ei Te inteleg cu inceputul scolii si reactia ta, la fel a fost si la mine, nepotul nostru a inceput in sept anul trecut si avea aproape 7 ani si la anul, odata cu soricelul nostru incepe si baietelul une prietene care a implinit anul asta in ianuarie 7 ani, deci va avea aproape 8. Cand am vorbit cu ea imi spunea mereu - vai saraca ce mica e si merge la scoala in toamna. Si ptr mine e greu sa accept ptr ca ea va implini 5 ani 1 zi -2 dupa inceperea scolii, mi-a spus educatoarea ei ca asta nu conteaza ma mai gandesc si la Ancuta lui cge si imi spun in gand (mai mult ca sa ma intaresc pe mine) ca e destul de mare sa mearga la scoala

Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput