Sezatoarea canadiana (178)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Ica, dar ce vorbiti voi acolo de teste la scoala ? Ca e de speriat !!! Eu am mers cu Ioana la Kangaroo math contest si vreau sa va zic ca mie , ca adult mi-a luat mai mult de o ora sa termin testul, darmite unui copil...dar imi inchipui ca testele de admitere la scoala internationala sunt mai accesibile.
Si Davidu meu incepe JK la toamna, am senzatia ca va cam plange in primele zile, poate ma-nsel, nu va cunoaste pe nimeni ca noi ne mutam, dar e bine ca o va avea in pauze pe surioara lui sa aiba grija de el.

Nelia, felicitari pt Tudora, am citit ca a participat la prima ei compettitie...felicitari ! Pe cand Lisandru pe patine ?

Mikiion, dar sotul tau nu-si gaseste nimic bun in Quebec de vreti sa va mutati ? Sau voua v-a placut mai mult la Montreal, nu ?

Ankalaura, inca nu am apucat sa-ti zic, bine ai venit in Canada ! Din ceea ce am citi mni se pare ca esti atatde bine informata incat sunt sigura ca toate va vor merge din plin...doar cheia puterii e informatia, nu ?
Zavalita cand soseste si ea ?

Ati aflat de ce s-a intamplat cu Air one polonez, nu ? Intr-adevar, parca ar fi blestemul victimelor de la Katyn...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia

Ica, ma bucur ca mai scrii, sper sa se rezolve cu scoala fetitei asa cum iti doresti.

Ana, cind tu ai scris ca ti-ai gasit locul intr-o biserica romanesca, mi-a trecut prin cap ca si eu am una in care am simtit acelasi lucru, cea in care l-am botezat pe Lisandru. Acum imi dau seama abia ca, de fapt, e una si aceeasi, ca m-am uitat la adresa si cum se ajunge.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)




Nelia, la mine-u cu cintec cu biserica aici in Canada; adica iubesc biserica din Saint-Laurent (catolica), ti-ar placea sigur, e in spatiul colegiului din St-Laurent, foarte faina arhitectura si zona, dar ador liturghiile parintelui Stoleru (de pe Upper Lachine), doar ca e foarte departe de mine acolo; asa ca pendulez...


Diana, fiscalitatea 2 e clar mai usoara si mai faina decit unu, merge vara, dar ce e aia subiecte speciale, vad ca s-a schimbat mult structura programului, eu n-am prins; pe vremea mea Perouse preda contab.financiara avansata, un dezastru de curs care nici nu se dadea vara; bafta oricum

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Intrebare pentru fetele din Montreal: cunoasteti un traducator romana - germana prin zona? Avem de tradus un act oficial.

Pe mine trebuie sa ma treceti tot absent motivat , inca traiesc intre 2 avioane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Laura, de cind nu te-am mai vazut! Lisandru incepe in toamna patinajul, eu vreau sa-l tin departe de hochey, am inceput sa ma uit la meciuri, dar il consider un sport extrem de violent, mai ales pentru copii, la fel ca rugby. Sint putin baieti la patinaj artistic si nu stiu de ce, ca ii dezvolta atit de frumos, cei pe care ii stiu au un trup atit de bine lucrat si de frumos ca ma uit dupa ei uite asa: Si ma gindesc ca mi-ar placea sa-l vad si pe Lisandru la fel... Si cind unul vrea sa faca, sar toate antrenoarele pe el, pe Lisandru mi l-au cerut deja doua sa-l pregateasca.

Tudora incepe serios de astazi, pina acum a fost o joaca, dar incepind de astazi i-am platit ore private, de doua ori pe saptamina, a inceput sa-i placa si vrea si ea rochite frumoase si medalii ca Agata. Eu ma bucur ca face sport, si mai ales ca acest sport este preferatul meu.

Ica, nu am rezolvat nimic cu scoala Tudorei, va merge ca si Agata la cea micuta de linga noi in primul an, de unde sper sa ne aranjam programul in asa fel incit sa o luam acasa la prinz, sa o hranim, ar fi minunat. Va invata franceza, sa scrie si sa citeasca, sa socoteasca si la anul o inscriu din nou la scoala Agatei, nu gasim loc, vom afla prin martie, atunci cred ca ne mutam, daca ne vom permite, sus, in Westmount, ca sa fim linga scoala si gradinita. Daca nu ne vom permite, atunci va ramine si clasa intii aici, ca nu e chiar atit de grav, voi lucra cu ea acasa, cum voi lucra de altfel la orice scoala ar fi, asa cum fac si cu Agata... dar din clasa a II-a deja e grav daca ramine aici, este exclus, va trebui sa facem ceva.

Asa ca, m-am mai linistit, nu-mi place ca nu o stiu intr-un loc mai bun, cum ii stiu pe ceilalti doi, dar sint si avantaje, si, oricum, faptul ca nu ne permitem este pretul platit pentru ca am vrut sa ne ocupam de ei cit au fost micuti, sper doar sa nu ne intindem mai mult de doi ani cu aceasta situatie. Rationind asa, m-am consolat si am reinceput sa dorm din nou bine noaptea...

Stiu ca pare aiurea in discutie acest lucru, dar Tudora efectiv este un copil care nu maninca, am vazut ca mai sint fete care au exemplare de genul acesta. Eu am doi care rup bucataria in doua si maninca de sparg, si una care traieste cu aer. Iar daca la gradinita s-a obisnuit si ii place mincarea, este pe gustul ei, sanatoasa, numai legume si fructe, un pic de carne, singura, din casoleta eu nu o vad mincind... si pentru ea este o problema; acum iar are o perioada in care nu maninca, e in recuperare dupa o viroza usoara, imi spune ca o doare capul, e palida, o hranesc ca pe bebelusi cu mincare care stiu ca-i place, numaram linguritele, le adunam, negociem... si ma uit la ea, ii vine sa vomite pur si simplu. Nu tine de moft, nu e alintata, pur si simplu este un om caruia nu-i place sa manince, si daca o face, o face doar pentru ca stie ca trebuie sa o faca ca sa traiasca. Sora mea cea mica a fost asa... de imi venea sa o bat ca refuza acele bunatati pe care i le punea mama in fata, iar eu le-as fi mincat intr-o secunda. Daca seamana cu ea, m-am scos!

Aoleu, abia astept sa ajung joia viitoare, am teme de predat si examene si, ca niciodata, nu am nici un chef sa le fac, imi tot vine sa dorm, sa plec, sa fac orice, numai sa nu ma pregatesc. Numai la vacanta ma gindesc si mai am o gramada de munca pina la ea... Si ma enerveaza si Octav asta, care e in vacanta si se da mare. I-a revenit culoarea la fata si buna-dispozitie, ca acum o saptamina nici nu se putea discuta cu el... dar a uitat si ma intreaba ce am, de-s stresata. Auzi la el, ce am?

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Referitor la biserici, noi ne-am gasit locul la cea de lg. noi:
www.bisericalaval.com

E mai mica, si preotul are timp sa vorbeasca cu fiecare.
E pe Chemin du Souvenir.

Si are o parcare mare.

Cu copiii care incep scoala in toamna, ne facem curaj singure, ce sa facem.
Ei au fost si la gradinita cei mai mici la toate nivelele, asa ca sunt obisnuiti cu cerinte pentru grupa, nu pentru varsta lor.

Mikion, examenul pentru maternelle, depinde de scoala. Anca a dat examen la Beaubois in noiembrie trecut.

O zi buna,

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Rox, uite cu asta m-am distrat:
http://www.juicersforless.com/product_info.php/cPath/42/products_id/1694
Singura parte proasta e ca tre sa-l lasi 24 de ore la fermentat plus 8 pe urma in frigi si tu salivezi de nebun pe linga el... L-am luat la magazinul naturist Tao, nu cred ca s-a inventat in West Island inca, dar cred ca este pe St.Dennis, daca ajungi prin centru... (Poti sa ajungi prin Laval, de exemplu, and you know what I mean!)

Doloress, ce frumusel e Tinarul Domn! Cu cizmele lui cu tot!

CGE, drept, si mie-mi place la biserica din Laval. Mai zici o data unde era Scouts ala? Ca mi-am scris pe pad si dusa-i foaia!

Doamnele cu copii care incep scoala, nu vreau sa stirnesc discutii, simpla opinie: maternelle + 1a + 2a sint bani aruncati pe fereastra pt. scoala privata. In orice scoala ar fi, cu un pic de ajutor acasa, in astia trei ani invata litere plus adunare scadere si alte simplisme. Real scool incepe in clasa a treia... (Reiterez, daca banul sta gramada si e de unde, pledez si pentru gradinita super - sofisticata! Daca nu...)

AnkaLaura, disparuta mai esti... :) Te-a luat valul pe Siant Lurent? :)

Doamnelor, o zi buna!
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Simonna, si eu sunt de acord cu tine cu scoala privata pana in clasa a-3-a. D'aia noi, decat am stresat-o pe Anca cu examenul, dar n-am mai inscris-o la Beaubois.
Lasa ca ea nu stie, si fiind ca a reusit i-am luat o rochita frumoasa ca de printesa.

Pentru Scouts:
http://scoutssd.ca/castors/coordonnees.htm

Daca il inscrii pe Radu, sa ne povestesti cum ii place.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Simona, pai nu ai de ce sa stirnesti discutii, ca asta cam zicem toate. Singurul motiv sa-l dai la privat este ca daca tot vrei asta si o vei face dintr-a treia, pentru un copil care nu se integreaza chiar usor, de fapt pentru orice copil, este bine sa inceapa de la inceput acolo unde va ajunge oricum la un moment dat...

Cge, eu o pling pe Tudora ca incepe, ca e micuta, dar acum imi dau seama ca a ta pare si mai micuta si totusi merge la scoala, ce sa facem. Ma mira faptul ca eu la Agata nu am avut emotii chiar asa, mi se parea normal sa mearga la scoala, mi se parea pregatita... oare pentru ca era mai mare asa sau pentru ca a fost primul si nu-mi faceam eu ginduri de genul acesta.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Simmona pe mine nu ma deranjeaza daca incepem discutii Ca eu sunt complet derutata. Am nevoie de lamurire....
Eu am o prietena cu copil la scoala privata si care ma bate la cap ca sunt foarte mari diferentele, nu atat de informatii invatate( ca sunt si astea) ci de educatie in general, de strictete. Insa eu am impresia ca aici la Quebec( nu vorbesc de Montreal ca e alta societate, parca e pe alt continent Montrealul) produsul scolilor private este snobismul. Adica persoanele care ma enerveaza pe mine in societatea lor...... Si sincer nu ma omor ce a devenit copilul lor, pe care-l cunoc de cand a imigrat acum 6 ani. Cand intru la ei in casa( are 10 ani acum) se uita cu un aer superior la mine.....Nu mai spun ca a inceput cu pretentii de haine grifate...dar asta poate nu o inteleg eu ca n-am adolescenti in casa......Si ca e normal pentru generatia actuala.

Dar asta e ce simt acum in contextul Quebecului ville. Sunt sigura ca daca as avea alternativa o scoala plina de copii de parinti neducati, sau cu gang de rue de prin anumite zone din Montreal....as alege clar doar scoala privata.
Acum eu ma uit spre Scolile internationale, scoala fetitei lui pucku e foarte buna. Si nu e singura din oras.....
Mai vedem. Macar daca m-as lamuri in ce oras va incepe copilul scoala Apoi , va fi problema in ce cartier.....

Laura, sotul nu e multumit. El a vazut de la inceput mutarea ca un sacrificiu pentru cariera mea. Dar noi stiam ca va fi dificil pentru el ca doar am mai locuit aici . Dar nu ma asteptat chiar in halul asta. Eu imi fac experienta pe care nu o aveam, ca abia iesisem de pe bancile scolii si apoi caut ceva mai bun. Sunt deja in proces de cautare .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Ica, bafta fetiteti tale la scoala internationala! Nu prea inteleg eu la ce folosesc aceste "examene" ale lor pentru ca la varsta de 4-5 ani este foarte dificil pentru un copil sa-si folosesca bine resursele in data de, la ora X. Sunt convinsa ca sunt in cautarea unui anumit tip de elev dar ceea ce nu pot intelege eu este cum de pot evalua ei corect prestatia unui copil intr-un interval asa scurt de timp. Dar nah,putin conteaza ca nu pricep eu, cu siguranta ca stiu ei ec fac. Pe fii-mea de exemplu am dus-o la un curs de engleza si, evident c-au evaluat-o inainte. Le-a spus ca nu stie sa-si scrie numele, ca nu stie care este numele de familie si ca nu stie sa numere. Cand am intrebat-o ulterior de ce a facut asta mi-a zis ca nu stie, ca vroia sa termine mai repede sa-i dea madame colante. Si Sarah mea merge la maternelle in toamna, la Guy Drummond (slava Domnului ca n-a trebuit sa dea "examen"); ea este nascuta fix si exact pe 30 septembrie, deci va fi cea mai micuta din clasa. Daca anul trecut imi faceam griji pentru asta, acum m-am linistit si merg pe mana ei, pentru ca e pregatita. Singura ei problema este ca-si pierde lucrurile iar pe alea pe care nu le-a pierdut inca le imprastie pe te miri unde sub deviza " nu stiu unde sunt da' nu e grav, ca luam altele". Eu vroiam sa va intreb daca stiti pe cineva care a absolvit o scoala internationala primara. Cat de bine sunt pregatiti copiii la final pentru o scoala secundara normala?

Mergi la inceput