Sezatoarea canadiana (178)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Ana imi dai si mie, te rog, adresa bisericii, eu nu o gasesc.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 21+ de Tudor Sebastian si inca deliberam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu nu stiu pe nimeni care a absolvit, dar stiu pe cineva, o fetita, care e in clasa a III-a, la fel ca Agata. De fapt, este prietena ei, au mai stat impreuna acasa. La un prim nivel, diferenta este minima, Agata fiind fisneata si foarte iute la dat raspunsuri, o intrece. La o analiza mai profunda si obiectiva, fetita cealalta stie mai multe, socoteste mai incet, dar mai bine, cu rezultate mai bune vreau sa spun, gaseste solutii la probleme mult mai bune decit Agata, citesc la fel, dar numarul cartilor citite de fetita este impresionant (asta tine si de deschiderea spre literatura), dar Agata analizeaza textul mult mai profund si prinde nuante pe care fetita nu le prinde, cunostintele de cultura generala sint mai multe la fata respectiva decit la Agata... Concluzia mea, pripita, este ca, teoretic, sint mai bine pregatiti la scoala internationala decit la una de stat, de cartier, dar ca la aceasta din urma deprind niste abilitati sociale care pot fi folosite cu succes in societatea quebecoasa, poate si canadiana, dar nu stiu daca in una din afara. In plus, la felul in care am discutat noi, eu cu Agata si cu fetita respectiva, s-ar putea ca metoda de la internationala sa nu se potriveasca cu felul de a fi al Agatei. Nu intru in detalii, ca nu stiu sigur, intuitiv sint aproape sigura, de aceea am renuntat sa mai mergem anul trecut la examen pentru clasa a III-a. Dar, cred, la fel nu sint sigura, ca s-ar potrivi cu felul Tudorei de a fi, de aceea o voi inscrie pentru examenul de clasa I, daca va stapini binisor franceza... Daca si cu parca a iesit...

Ce nu-mi place mie in scolile de stat, de cartier, sint doua pina acum, una mai putin buna si una cotata ca buna, chiar foarte buna... Nu se lucreaza suficient la responsabilitatea copilului fata de scoala, fata de studiu, fata de lectii... sint luati incet, e bine, dar prea incet dupa gustul meu. Agata si-a uitat cartile si caietele pentru lectii la scoala doua zile la rind! Mie, ca fost elev, mi s-a parut o tragedie, cum sa te duci cu lectiile nefacute pentru ca ti-ai uitat totul la scoala!?! Voi intelegeti asa ceva, sint sigura ca nu, venim din acelasi sistem, chiar daca avem virste diferite. Si ca sa nu ma enervez, am zis sa-si dea singura pedeapsa de acasa, pentru ca pe cea de la scoala i-o va da invatatoarea. Si am fost suprinsa de raspunsul ei: un avertisment! Cum adica doar un avertisment sau doua dupa ce faci asa ceva. Dar, mami, ce n'est pas la fin du monde! Se intimpla oricui si nu e deloc grav. Invatatoarea imi va spune ca nu e bine sa-mi uit temele acasa si, eventual, voi pierde dreptul de a intra in joc vineri. Am incercat sa o iau cu 'pai daca vei continua asa si vei termina scoala cu modul acesta de a gindi, si ajungi in servici, esti medic si vine un copil bolnav la tine si salvarea lui tine de trusa ta prim-ajutor... pe care tu ai uitat-o acasa... ce faci?' Imprumut alta de la un coleg. Si daca nu ai cum sa imprumuti, daca acel coleg are nevoie de ea exact atunci cind ai tu nevoie? Nu stiu, voi gasi o solutie atunci, probabil ca nu e chiar bine sa uiti de doua ori trusa acasa, dar daca o uiti doar o data, se intimpla oricui... Si de atunci, am mai continuat discutia respectiva, ea e convinsa ca sint lucrui mult mai grave decit o nota mai mica sau ca si-a uitat de citeva ori temele acasa sau la scoala. Si asta e doar un exemplu, ca mai am citeva din astea, de cultivarea indolentei sa le spunem. Ceea ce ma sperie este ca aceasta cultivare pare atit de bine facuta, metodele cu care s-a facut sint atit de bune incit ceea ce spune parintele intra pe o ureche si iese pe alta, ei, copiii, stiu foarte bine ce au de facut si scoala ii sustine. Bine, ca ceea ce spun acum are si efecte benefice pe alte parti, dar nu si pe partea care ma intereseaza pe mine, chestia asta cu responsabilizarea clara fata de studiu.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Nelia, asa e si pe la scolile unde merge fii'miu! C'est pas grave...Ce n'est pas la fin du monde sunt expresiile favorite ale lui .

Azi spre exemplu, invatatorul lui s-a plans ca e distrat, ca desi stia sa faca ce avea de facut, a terminat ultimul din clasa pt. ca vorbea cu colegul lui de banca(l-am intrebat ulterior de ce si mi-a raspuns ca-i explica ce trebuie sa faca caci el nu a inteles).

Eu nemultumita, am inceput sa-i spun pe un ton suparat ca nu se face asa ceva, ca trebuie sa faca "le travail de classe" si apoi in recreatie poate sa vorbeasca. Nu asa va avea note bune, la care el imi raspunde...oricum am doar de FB si chiar daca vorbesc!

Intr-adevar are, dar pt. ca lucreaza acasa nu pt. ca ar fii atent la scoala si ca scoala il invata! Sper doar sa ramana la fel de cooperant si pe viitor, cu lucratul acasa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, eu totusi as avea o observatie de facut: varsta Agathei e cea de care trebuie sa tii cont in tot ce ii ceri. Pai tu ii ceri ei ce ii cer eu lui Andrei si e o diferenta de ani.
Da, trebuie sa ii instilezi de mica niste practici sanatoase ca lectura din placere, implinitul responsabilitatilor, prioritarizarea corecta a taskurilor, dar sa nu te astepti ca la 9-10 ani cat are Agatha aceste skiluri sa devina permanente.
Ea trebuie sa faca toate astea cu placere, si nu ca o dezamageste pe mami sau mai stiu eu din ce motiv.
Eu asta incerc de ani de zile, sa corelez asteptarile mele cu posibilitatile varstei. Andrei e un copil anxios, care isi face mii de griji din orice, predispus la atac de panic, si iar nu e bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Simonna

Rox, uite cu asta m-am distrat:
http://www.juicersforless.com/product_info.php/cPath/42/products_id/1694
Singura parte proasta e ca tre sa-l lasi 24 de ore la fermentat plus 8 pe urma in frigi si tu salivezi de nebun pe linga el... L-am luat la magazinul naturist Tao, nu cred ca s-a inventat in West Island inca, dar cred ca este pe St.Dennis, daca ajungi prin centru... (Poti sa ajungi prin Laval, de exemplu, and you know what I mean!)

Doloress, ce frumusel e Tinarul Domn! Cu cizmele lui cu tot!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72985



se gaseste si la Loblows la prod lactate bio

Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui valen



Ica, bafta fetiteti tale la scoala internationala! Nu prea inteleg eu la ce folosesc aceste "examene" ale lor pentru ca la varsta de 4-5 ani este foarte dificil pentru un copil sa-si folosesca bine resursele in data de, la ora X. Sunt convinsa ca sunt in cautarea unui anumit tip de elev dar ceea ce nu pot intelege eu este cum de pot evalua ei corect prestatia unui copil intr-un interval asa scurt de timp. Dar nah,putin conteaza ca nu pricep eu, cu siguranta ca stiu ei ec fac.
Pe fii-mea de exemplu am dus-o la un curs de engleza si, evident c-au evaluat-o inainte. Le-a spus ca nu stie sa-si scrie numele, ca nu stie care este numele de familie si ca nu stie sa numere. Cand am intrebat-o ulterior de ce a facut asta mi-a zis ca nu stie, ca vroia sa termine mai repede sa-i dea madame colante.

Si Sarah mea merge la maternelle in toamna, la Guy Drummond (slava Domnului ca n-a trebuit sa dea "examen"); ea este nascuta fix si exact pe 30 septembrie, deci va fi cea mai micuta din clasa. Daca anul trecut imi faceam griji pentru asta, acum m-am linistit si merg pe mana ei, pentru ca e pregatita. Singura ei problema este ca-si pierde lucrurile iar pe alea pe care nu le-a pierdut inca le imprastie pe te miri unde sub deviza " nu stiu unde sunt da' nu e grav, ca luam altele".

Eu vroiam sa va intreb daca stiti pe cineva care a absolvit o scoala internationala primara. Cat de bine sunt pregatiti copiii la final pentru o scoala secundara normala?






Guy Drummond e o scoala buna, succes!

Laura, aici la scolile internationale se da examen la admitere, maternelle cred ca JK. Succes si voua! Se va obisnui el intr-un fel

Nu te teme, mergi pe acest drum, cu aceste hotarari in inima si nu-ti va parea rau. E calea cea stramta si pentru a ramane pe ea trebuie sa nu fii singur. Insoteste-te cu fratii de un cuget, agata-te de Parintele duhovnic.
Da-mi minte sa fac voia Ta, Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Si eu vreau discutii despre scoli, ca sunt total in ceata, n-am nici cea mai vaga idee unde il voi da, oricum vrem sa ne laum casa insa nu stim unde, nu stim daca sa-l dam la privata sau la stat...
Eu prima data am zis ca la scoala de stat, apoi am tot vorbit cu colegii mei quebecosi care au fost la scolile de stat si ziceau ca regreta mult ca parintii lor nu au avut bani sa-i dea la particulari, la facultate au vazut o difenta clara intre ei si ceilalti. De exemplu, trainerul nostru se amuza sa puna nume de genul Charles Beaudelaire, Marcel Proust, Rene Descartes ca exemple de clienti, si-mi zicea ca majoritatea celor pe care ii antreneaza habar nu au cine sunt astia. In schimb a zis ca toti cei ce au terminat scoli private auzisera de ei, pentru ca au fost obligati sa-i citeasca in scoala. A zis ca ii intreaba mereu cand ii vede ca rad si ca recunosc numele, ai fost la scoala privata nu?

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Nelia, uite, asta e :

807 Avenue Sainte Croix
H4L 3X6 Montreal
Quebec Canada


http://www.azcanadian.com/index.php/Details/Spiritualitate/Biserica-Ortodoxa-Romana-Sfintii-Arhangheli-Mihail-si-Gavril.html

daca deschizi linkul, intrarea in Biserica e usa din stinga; comemorarile se tin in sala din dreapta cladirii, nu se vede in poza dar intrarea e paralela.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Referitor la scoli, cred ca diferenta privat/stat apare la nivel de secundara; oricum, un copil inteligent recupereaza la secundara chiar dupa o scoala publica si se integreaza; oricum pina la urma invatatoarea face diferenta, eu vad anul asta pe pielea mea .

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Noi am vrea sa ne mutam in zona Pincourt/ Notre Dame de l'Ile Perrot, sta cineva acolo, imi puteti recomanda o scoala buna? Asta asa, ca idee, ca mai e pana sa ne mutam si piticul inca are 2 ani... eu sunt insa prevazatoare


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput