Sezatoarea canadiana (177) Bine ai venit Sabina!!!

Sezatoarea canadiana (177) Bine ai venit Sabina!!! | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj



Capitolul 176, 175, 174, 173, 172, 171, 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Paste fericit tuturor!!!



Ankalaura bine ati ajuns! Nu mai tin minte exact unde am aplicat pentru alocatie, s-ar putea sa fie la SIN, imi aduc aminte ca te intreba ce venit ai avut pe anul trecut si in functie de asta iti stabilea si alocatia.

Dragaica felicitari pentru pereche! Ce nume frumoase ai ales! Si sarcina usoara in continuare Cand e termenul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui pitilache

Paste fericit tuturor!!!



Ankalaura bine ati ajuns! Nu mai tin minte exact unde am aplicat pentru alocatie, s-ar putea sa fie la SIN, imi aduc aminte ca te intreba ce venit ai avut pe anul trecut si in functie de asta iti stabilea si alocatia.

Dragaica felicitari pentru pereche! Ce nume frumoase ai ales! Si sarcina usoara in continuare Cand e termenul?




Teoretic pe 23 august (muncitoresc ), practic cam pe 1 august, eu sper sa stea cat mai mult in burtica ca sa iasa cu o greutate cat mai mare sa nu stea prin incubatoare, etc

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 19+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

PASTE FERICIT TUTUROR!

Ankalaura, bine ai ajuns si integrare usoara!

Daiopri

Dragaica, sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Mikiion, sanatate multa lui Marc Sa se faca bine repede si sa va bucurati cu totii de sarbatori linistite.

Dragaica, felicitari! Ce frumos: fetita si baiat... O sarcina usoara si bebei sanatosi!

Ankalaura, bine ai venit in Canada.


Va doresc un Paste Fericit, cu sanatate si bucurii! Si vreme frumoasa si calduroasa (Montrealu', va cauta Vancouveru', trimiteti si spre noi va rugam putina caldura si soare, ca noi ieri am avut vijelie si ploaie toata ziua)

Si acum sa-mi fac curaj spre bucatarie- azi e ziua mea de pregatiri, am promis familiei oua vopsite, drob, friptura si pasca, iar acum ma mana de la spate ajutorul meu, Diana!



"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve
"A man who removes mountains begins by carrying away small stones" William Faulkner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebitzu spune:

Anka,bine ati venit, acomodare cat mai lina iar primul Paste canadian sa fie de neuitat

Magda,felicitari pentru bebic, sa va traiasca, sa fie sanatos.Sunteti o familie super frumoasa.

Dragaica, sarcina usoara in continuare si felicitari pentru "pereche",este cel mai frumos dar pe lumea asta

Fetelor, va urez sa aveti un Paste minunat,plin de lumina in suflete si sa ne bucuram de vremea asta minunata .
Noi incercam sa ajungem maine la manastire, am inteles ca spre Oka este o manastire greceasca iar peisajul acolo este superb.Sper sa ajungem la timp si pentru slujba.Daca vremea va ramane ca azi, abia astept.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Anka bine ai venit! Uite aici formulare pentru alocatiile pentru copii:
La Quebec:
http://www.rrq.gouv.qc.ca/fr/services/formulaires/soutien_aux_enfants/Pages/soutien_enfants.aspx
edit: nu merge linkul cu formularul, uite linkul cu informatii, si alegi tu de acolo soutien aux enfants - télécharger le formulaire

la federali:
http://www.cra-arc.gc.ca/F/pbg/tf/rc66/rc66-09f.pdf

Generalitati : http://www.cra-arc.gc.ca/bnfts/menu-fra.html
La federali sunt 2 alocatii, una de 100 de dolari, prestation universelle pour la garde des enfants, una prestation fiscale canadienne pour enfants.

Le completezi si le trimiti la adresa mentionata de ei.
Daca vrei sa-ti vireze banii direct in cont trimiti un cec barat, insa nu cred ca ai deja cont. Si chiar daca iti faci cont, cecurile vin dupa un anumit timp.

Dragaica felicitari! wow, fetita si baiat, ce frumos! Am vazut pozici, ce burtica frumoasa!


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Citat:
citat din mesajul lui pitilache

Paste fericit tuturor!!!



Ankalaura bine ati ajuns! Nu mai tin minte exact unde am aplicat pentru alocatie, s-ar putea sa fie la SIN, imi aduc aminte ca te intreba ce venit ai avut pe anul trecut si in functie de asta iti stabilea si alocatia.

Dragaica felicitari pentru pereche! Ce nume frumoase ai ales! Si sarcina usoara in continuare Cand e termenul?




Teoretic pe 23 august (muncitoresc ), practic cam pe 1 august, eu sper sa stea cat mai mult in burtica ca sa iasa cu o greutate cat mai mare sa nu stea prin incubatoare, etc

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 19+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix




Si eu te-am urmarit pe la celelalte subiecte , si sunt tare bucuroasa de minunile voastre ! Iar in privinta nasterii, parca scriai ca doctorii vor sa te lase sa incerci natural ?
Poate vrei sa intri si pe la Mapple syrup babies/Odisee, mai povestim pe acolo ce si cum cu bebelusii.
Si mie imi plac numele alese! (chiar ma gandeam cat de greu ar fi sa ai gemeni si sa nu stii sexele, trebuie sa faci ditamai lista de nume)
si ai grija de burtica


Diana mama de Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

+13 kg

"Twenty years from now you will be more disappointed by the things you didn't do than by the ones you did" Mark Twain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

Un Paste Fericit si din partea noastra!

din 12 aprilie intru din nou in paine :), deci se subintelege ca mi-am luat job :)) asa ca probabil voi fi si mai scumpa la vedere..

va imbratisez pe toate !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ei, da, ca pina acum ai fost ieftina rau! Nu te-am vazut de la Craciun... cred. Bafta multa la noul job, sa fie asa cum iti doresti! Va pup pe amindoua!

Pupam si fetele din Vancouver, Daiopri, Rocs si Laura cu puiutii si sotii aferenti... si si va trimitem soare si vreme buna, ca stim cum este fara. Cu o singura conditie, sa vin sa le aduc personal!

Eu nu am facut nimic pentru Paste, abia m-am mobilizat sa fac putina ordine si curatenie. Am stat numai pe afara... cind cu biciclete, cind cu role, cind pe iarba pur si simplu... Acum fetele sint plecate, una la petrecere, alta la nasii ei cu tati, Lisandru doarme si eu ar trebui, cica, sa intru, in sfirsit, in bucatarie... dar am zis sa vin intii sa va spun, ca ori imi trece, ori prind mai mult mai mult elan cind oi vedea cite ati gatit! Nici nu vreau sa fac multe, ca nu avem nici musafiri, nici nu mergem pe undeva, in schimb facem teme si proiecte. Dar vreau cozonac si pasca, de fapt ar trebui sa framint acum la aluat..., mai fac o ciorbita de perisoare si o friptura cu garnitura si salata... si ne e pofta rau de salata boeuf, dar din aia fara carne, cum o facem noi.

Ouale le facem la 6 cind vin printesele acasa, am luat vopsele... ca tot am facut luna bucataria. Daca nu sint prea obosite, poate mergem la biserica de linga noi... sau poate miine dimineata. Abia astept sa le vad ochisorii cind le va aduce iepurasul ce le-am luat, ca le-am testat si se pare ca am nimerit din plin, dar se asteapta sa primeasca la ziua lor abia...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Bine ai venit Ankalaura. Sa aveti o viata frumoasa si fericita in Canada!!!!


Ktrinel imi pare bine ca ne dai vesti bune. Mult noroc la noul job. Esti tot in centre-ville?

Marc e mai bine, multumim pentru incurajari. Insa e slabit tare. Azi l-am scos pe afara in carut. Ca abia se tine pe picioare. S-a jucat vreo jumate de ora si apoi a declarat ca vrea acasa. Si a adormit in masina. N-a mai facut asta de pe la 2 ani, sa adoarma in masina.
Si la noi e cald. Eu am avut un soc termic, cum nu mai iesisem de miercuri din casa, cand fusesera 6 grade. Si azi in parc m-am imbracat si incaltat mult prea grosPlus ca adidasii copilului sunt la gradinita( adica singurii care-i mai vin, ca din toamna nu-i mai vine nimic). Asa ca era anacronic pe caldura asta cu ghete cam groase. Dar surpriza a fost cand am vazut ca era inca zapada in parc si lacul era inghetat.
www.dropshots.com/mikiion2009#date/2010-04-03/13:42:15" target="_blank">lac inghetat

Eu cu gatitul mai putin, doar putina salta si compozitie de la oua umplute, pe care am maincat-o pe paine, ca n-am mai avut timp de umplut ouale. Poate o placinta cu iaurt si foi pe post de pasca, ca a cautat sotul cu limba scoasa branza de vaci western si n-am gasit. S-au cel putin n-am nimerit noi magazinele unde era.
Am facut si noi www.dropshots.com/mikiion2009#date/2010-04-03/09:24:24" target="_blank">ouale.

Asa ca acum astept sa se trezeasca pititicul bolnavior si sa ne jucam iar de-a piratii

Petrecere frumoasa !!!! Si pe post de soare pentru Vancouver.

Mergi la inceput