Sezatoarea canadiana (171)

Sezatoarea canadiana (171) | Autor: Donia

Link direct la acest mesaj




Capitolul 170, 169, 168, 167, 166, 165, 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

Discutii pe sezatoare despre vacante 1, 2

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

prima, prima, prima!
hai ma sa ne dam gaseala, ca ma apuca bluesul de iarna-primavara!
Si na, iarna fu usoara pana acum....
O sedinta de terapie ceva, pe la un buffet, fetelor? Please

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Povestim despre plans? Nu ziceti de doua ori, ca eu trec si la exemplificari...

Eu nu am plans deloc la plecare, de abia asteptam sa ma vad in avion, sa terminam de luat la revedere de la rude, prieteni... eu aveam treaba, trebuia sa plec, n-aveam timp de plans
Am plans insa rau de tot cand am vandut locuinta noastra, in vederea plecarii. Am plans cand am semnat actele, parca imi vindeam viata, nu casa... si am plans cand am golit casa, cand am dat cheia, as fi vrut sa iau cu mine zidurile alea... tare fericiti am fost acolo, atunci cred eu ca s-a produs ruptura.
Apoi am mai avut 3 luni de stat in gazda in care deja eram ca si plecata, de abia asteptam sa ma urc in avion si sa o iau de la capat.
Si vorbind de "luat de la capat", au primit si finii nostri invitatia la viza, acum cauta bilete.

Tot la capitolul plans... ma cam apuca diseprarea si am un nod in gat... cica azi trebuie sa imi inscriu bebelusul la scoala Ma rog, gradinita, dar e tot in cadrul scolii. Si el de abia a implinit 3 ani! La 3 ani el merge la scoala!
Vezi nelia, tu ti-ai intarcat bebele, eu parca de abia l-am intarcat si-l dau la scoala!
Maaaama, parca vad ca ma duc acolo plansa toata. Ce o sa faca el la 3 ani la JK? De abia in decembrie face 4 ani, cum o sa fie el fata de alti copii care deja au 4 ani de cateva luni bune? Ca la varsta asta se vede foarte bine diferenta.
Imi fac o mie de ganduri si griji, daca aveti experienta cu asta scrieti-mi doua vorbe, va rog!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Maru- eu pe 27 pot, sapt ceal. e un show in downtown si il organizez..de ce iarna vorbesti tu ca nu prea am vazut-o, Da Doamne ca zapada sa fie tot in nord si la munte si in oras nikadar matele in blog nu mai bagi nimic?
Mammana-ce faceti, ati avut fun la Moni
Katrinelu'-ce mai faceti?
Nelia- v-ati revenit?
Doloress- cum e patrick dupa antibiotic,sper ca si-a revenit!
AnaS-ai vesti,go for it!
Pe restul va pup ca a expirat pauza.

Denisa cu Emma Andrea 4 ani si Mark Alex 2,5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

prima, prima, prima!
hai ma sa ne dam gaseala, ca ma apuca bluesul de iarna-primavara!
Si na, iarna fu usoara pana acum....
O sedinta de terapie ceva, pe la un buffet, fetelor? Please

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/


Vin si eu, sa plangem impreuna!
Eu as prefera martie, sa fie cat mai mica sansa unei furtuni de zapada.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Propuneri intlaniri Montreal
Locatie: www.boccacinos.com/bbeta/eng/locations_stlaurent.html" target="_blank">Boccacinos Cote Vertu
Ora: 18:00

12 februarie: cassandra, Simonna, Doloress, Podeanu, ange, mimitete, Diana2007

19 februarie: AnaStroe, Simonna, Doloress, ange, Diana2007

2 martie: cassandra, cge, Diana2007

4 martie: cassandra, cge, Diana2007

5 martie: nelia, cge, Simonna, Doloress, ange, Ione81, AnaStroe, mimitete, pitilache, Diana2007

12 martie: pitilache, monicutza_bb, Doloress, Podeanu, cge, AnaStroe, Ione81, Diana2007, bebitzu

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

eu pot pe 12 si pe 19 februarie.
pt 12 martie inca nu ma pot pronunta.daca ma hotarasc sa-mi fac ziua ,atunci cel mai probabil voi fi in pregatiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Donia, D a mea e cam la fel, nascuta in octombrie, a inceput liceul la 13 ani. N-am simtit diferenta intre ea si unul din ianuarie mai mult decat diferenta intre copii, as usual. Ca doar nu li se dezvolta toate abilitatile dupa ceas, unii-s mai buni la una altii la alta. Numai cand m-am mai frustrat ca e prea sociala in clasa i-am gasit scuza asta. Si inca o folosesc, prinde bine sa disimuleze motivele. Tu il cunosti pe Cristi si stii cum e pregatit, dar asa era si in ro cu cei nascuti in octombrie fata de cei din august, nu? Vai, ce bebelus mare s-a facut!

Mey, pai ne intalnim sau tot vorbim aici de dorinte? Ca eu vrrrrrrrrrrreau!!! Deja e 7 luni de cand nu ne-am vazur in gashca... Iaca, cineva sa ia initiativa de liste si locatii, eu fac apel la copilotii mei de acum 2 ani de 8 martie sa dea curs invitatiei noastre: cataD, mi_ro si mama ei, mQQm si mama ei, magdone, cricor !!! Ia sa va aud!!!




pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

mQQm si mama ei: prezent!!!



pepit
Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Donia, D a mea e cam la fel, nascuta in octombrie, a inceput liceul la 13 ani. N-am simtit diferenta intre ea si unul din ianuarie mai mult decat diferenta intre copii, as usual. Ca doar nu li se dezvolta toate abilitatile dupa ceas, unii-s mai buni la una altii la alta. Numai cand m-am mai frustrat ca e prea sociala in clasa i-am gasit scuza asta. Si inca o folosesc, prinde bine sa disimuleze motivele. Tu il cunosti pe Cristi si stii cum e pregatit, dar asa era si in ro cu cei nascuti in octombrie fata de cei din august, nu? Vai, ce bebelus mare s-a facut!


Ai rostit cuvantul magic, abilitati, si parca mi-ai mai luat o piatra de pe inima! Ca baby-sittera mi-l tot lauda, cica decupeaza si deseneaza mai bine decat un copil de kindergarten Si cu surubelnitele le are, deci s-ar descurca
Mai ramane sa ma obisnuiesc eu cu ideea... Ooooooooof!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Donia, si eu ma duc luni sa o inscriu pe bebelusha noastra la scoala.
Si nici n-o sa aiba 5 ani cand o sa inceapa scoala in august la anul.

Dar de la gradi, mi-au zis ca e pregatita.
Imi venea sa spun ca eu nu sunt, pe mine cine ma pregateste ptr. 2 copii la scoala ?

Asta e !!

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput