Sezatoarea canadiana (165) Craciun fericit!

Sezatoarea canadiana (165) Craciun fericit! | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 164, 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Poftiti la cornulete, cozonaci, untura pe paine, sarmalute in foi de vita si mai stiu eu ce preferinte aveti dar mai ales la voie buna si veselie, colinde si mos Craciun sa va aduca tot ce va doriti si ceva in plus chiar!



"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Va mai spun ca ne-a cazut laptopul complet, noroc ca sotul nu avea chiar tot tot materialul acolo pentru doctorat? Adica inca nu s-a aruncat pe geam ca cica mai are in calulatorul mare o varianta.....

Simmona scuze, n-am vrut sa sune dur, cred ca eram cam inghetata si la trup si la suflet

Ange, pai eu am dat doar temperatura normala, cea resimtita era -28. Problema e ca a venit prea brusc , de la -1 la -28 e cam mult pentru mine.
Ana sper ca prezentarea sa-ti aduca ce ti-ai dorit!!!
Upi, iar aveti poze, sa incerc sa-mi fac timp sa le vad!!!!
Nelia , hai ca mai ai 2 zile si intri in vacanta!!!! vai ce grea mi se parea perioada asta.....Si vacanta de iarna asa de scurta....

Reteta trimisa de tata sub dictarea mamei:
CORNULETE CU RAHAT

500 g faina, 250 g untura, 1 ou, 25 g drojdie, 3 lingurite de zahar, 1 lingurita rasa de sare, rom, vanilie,si lapte cat se cere

Se cene faina intr-un castron, se face loc la mijloc,se pune untura rece,bine sleita nu lichida, oul, drojdia muiata in zahar, sare, rom si putin lapte. Se framanta bine, se lasa sa creasca. Se imparte aluatul in 5 bucati, care se intind cat mai rotund. Se impart fiecare bucata in raze in 8 bucati si se fac cornuri care se se umplu cu rahat.Se lasa sa creasca, se ung cu ou si se coc la foc bun.

Dupa cum remarcati celebrele expresii, «cat cuprinde» si «se coace la foc bun» sunt prezente.....

Azi m-am boierit, l-am chemat pe sot sa ma ia de la servici, am plecat mai devreme, numai sa evit frigul asta

Eu va intrebam daca aveti liber pe 24 si 31 decembrie si 4 ianuarie ca sa compar cu functia publica quebecoasa. Ca eu am liber si mi s-a spus ca e rar chestia asta aici.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, apar sa iti spun ca dispar
va citesc, dar nu sunt in stare de nimic altceva...
o bucurie f mare ne-a facut Andrei cu report cardul anul asta, si sper sa o tina tot asa, (A) si i-am luat de Mos Band Hero! cred ca o sa explodeze de fericire. Asta in top la ipod touch pe care si-l doreste si la comandat la mosu( in care nu mai crede, fireste, ba mai mult, i-a dat mosului 120 de dolari ca sa ii ia variata de top, de 64, nu aia de 32 pe care voira mosu sa i-o ia)

ma retrag nu inainte de a va provoca: ce puneti pe masa de Craciun?
noi:
sarmalute facute de mama (inca mai avem in congelator)
gasca pe cartofi cu sos de iaurt cu usturoi, side de ardei capia copti asta toamna
cozonac facut de tata care e pastrat ca pe sfintele moaste in congelator!
asa ii simt si eu aproape pe ai mei, in aceeasi nota ca in fiecare an, adica prin mancare
vin sau bere, depinde de mood

voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Hai sa-ti raspund eu maru (btw, felicitari lui Andrei!):
- sarmale,
- salata boeuf,
- cozonaci,
- racituri (ce gasim pe la polonez...),
- salam de biscuiti.
- de baut avem sampanie de copii, restul bere, vin, un pepsi cu lamaie...
Sper sa reusim sa fim sanatosi si sa le facem pe toate!!!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Dana, drum bun si sa veniti sanatosi si veseli

Ana, felicitari si la cit mai multe realizari

Emily, rochite gen Belle mai gasesti si la Winners, Walmart sau Zellers, sint din cele ramase de la Halloween, care acum sint in general reduse...

Maru, sa va traiasca scolarul si sa aiba in continuare note la fel de bune

Daiopri, Si sa treci si peste ianuarie la fel de bine ca si pina acum . Am citit ceva intersant, voi pune link-ul la celalalt subiect.

Ange, sanatate la copilasi

Mikiion, la mine oficial este liber de 24 dec, 28 dec si 1 ian. La guvern mai au si pe 4 ian.

Noi sintem f.harnici, cadourile sint cumparate de mult, la fel si bradul si tot ceea ce mai era nevoie. Ramine de cumparat doar ce este perisabil .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


mihaela/mikiion,
noi terminam pe 23 dec si ne revedem pe 5 ianuarie; oficial am lucra si intre sarbatori dar toata echipa si-a luat zile de vacanta sau acumulari de timp suplimentar , asa ca m-am trezit singura pe lista celor ce vor sa lucreze (obiceiuri proaste, din privat:)) si m-am sters repede, deja pe 21-23 suntem destui de putini pe acolo;
de vreo saptamina e atmosfera de sarbatori, placuta(mici surprize de la sefi, intre noi, etc
Nelia, rodiola o cumpar de la Loblaws- pe mine chiar ma ajuta.
Marule, felicitari lui Andrei! ai un copil foarte bun!
Ktrinelule (ce rau imi pare ca n-am ajuns sa va vad) sper sa vina un an nou senin si bun pentru tine.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Ana, nici nu ti-am zis felicitari pentru reusita profesionala! Felicitari! la mai mare!
sa va zis ca eu nu prea imi mai gasesc locul si ma uit in pajisti straine? profesional mai, nu va ganditi la altceva...altfel sunt zombi!

Lauzajr, sa nu uit: vreau sorici! vreau sorici! vreau sorici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

scurt ca-s franta si maine la 9 am deja un rv

Emily poate gasesti sa comanzi aici, daca ai noroc ajunge pana in 25http://www.imaginaire.com/indexv2.jsp?url=/lib/jsp/affcatv2.jsp&cat1=CS&cat2=EN&cat2s=572

Maru ma bucur sa te 'vad'

Noapte buna

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

dana drum bun si vacanta placuta! ei uite ca ai ajuns sa zici maine

maru felicitari pentru andrei! si tie bafta la gasit! unde cauti?

masa de craciun: toba si altele de la polonezi, fac piftie, sarmale, friptura in untura, cozonac, tort. salata boeuf fac pentru revelion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Ana -comandat Rhodiola. cum a fost vinul?

Uite sa va binedispun. Astea-s mlodiilepe care danseaza Tony si dupa care e inebunit. Poate o sa le placa alor vostri





Mergi la inceput