Sezatoarea canadiana (164)

Sezatoarea canadiana (164) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 163, 162, 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Va astept la noul capitol sa depanam in fata semineului virtual (sau real) cat mai multe intamplari frumoase de iarna!

Intalnire Montreal

Data: vineri,11 decembrie
Ora: 18:00
Locatie: www.marathonsouvlaki.ca/f/locations.htm" target="_blank">Marathon
5365 des Jockeys, Montreal
Tel: 514.731.6455

Participante:
ange
Podeanu
Simonna
simi
monicutza_bb
prietena de monicutza
Ione
Diana + copii
cassandra
pitilache + copil +/-

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Buna, vai cat ati mai scris. Si eu n-am timp nici macar sa va citesc. Eu am ajuns bine acasa, noroc ca autobuzul opreste in usa blocului ca altfel.....
Noroc ca Marc a tusit si vomitat ieri toata noaptea...si asa nu l-am dus la gradi, ca nu stiu cum il aduceam de acolo...Asta da «noroc»

Si eu maine dupa amiaza plec la Montreal......cu autobuzul.Deci iar voi fi 2 zile fara net, asa ca va spun de pe acum petrecere frumoasa la intalnire.


PS. Vroiam sa spun mai multe, dar poate reusesc sa vad si eu poze si sa va raspund pe sambata daca nu raman inzapaezita pe drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Am vazut si eu pozele voastre!
Sa va traiasca sarbatoritele!
Mamaana de-acum ai ajutor la bucatarie!
Ktrinel, dar ce party pe cinste ati avut voi acolo!
Am vazut si pozele tale, Danap. Frumosi cu totii, cum va stim (chiar si mascati)

Eu tot ce sper e sa nu se mai puna de inca 20 de cm in noaptea asta. Gata, e destul, atmosfera de Craciun e creata, multumim frumos! Dar ce-i mult strica. Ma refer la zapada, bineinteles.

Un coleg de servici de-al sotului, are in vizita pe cumnatul lui, venit din Anglia, care zicea acum citeva zile ca-i frumos la Montreal, dar fara zapada...e cam ciudat. Voila! Satisfait? Putem sa i-o dam la pachet s-o ia la el acolo ca nu ne suparam.

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

A cazut prima zapada canadiana pentru noi. Atat am bodoganit astazi pe drum spre scoala sa duc si sa iau copiii, mergand prin apa si trotoare necuratate...Dar ce zic trotoare, ca nici strazile nu le curata nimeni. Credeam ca doar in Romania se intampla asa ceva. Doar saracii copiii stransesera zapada in jurul scolii in bulgari mari sa faca oameni de zapada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Din pacate Simi eu cred c-o mai pune de inca 30 dupa cum e la mine acum afara. E feeric , asta daca nu trebuie sa pleci din casa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Dana, vacanta placuta si petrecere frumoasa in Ro ca nu mai apuc sa te vad in anul asta.

Bell-ul a avut pina acum o luna si ceva norma CDMA (acum a trecut pe G3) care este norma americana. Europa foloseste GSM. pitilache, Fido este numai GSM, de aia ti-a functionat telefonul in Ro.
Bell-ul avea citeva telefoane/BB care erau asa zisele "internationale" si care aveau si SIM card si il treceai pe GSM cind ajungeai in Europa. Tarifele usturatoare insa, mai ales la date (emailuri).

Ione, imi pare tare rau de ce ti s-a intimplat, of of.

mamaana, mi s-a oprit inima cind am citit. Eu cred ca ii stringeam de git cu tot cu scuezele lor.

Magdone, nu e normal sa ii compare pe copii intre ei ca se compara ei destul, nu? Teoria este ca trebuie sa te compari cu tine insuti ca sa vezi progrese si nu cu X-ulescu, dar asta e teoria, vad ca practica ne omoara.

Se fura demult cadouri de Craciun din masini, unei vecine acum citiva ani i s-au furat toate cadourile intr-o saptamina si in saptamina urmatoare i s-a furat masina cu totul si cu noile cadouri pe care le cumparase, din acelasi mall.

A incercat cineva zumba? A blast!! Diana, highly recommended ca te vad cu multa energie si sportiva.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

vroiam si eu zapada, da' si asa, asta e din aia de stat in casa la focul ce mocneste

Pucku, vroiam sa te intreb, tu cum ai facut de ai parasit pur si simplu apart? Nu mai era locuibil? era afumat? Ca practic si la noi se poate intra din nou, cica in weekend on sa vina sa puna nu stiu ce incuietoare.

Si azi am sunat la regie du logement si ne-au spus:
1. mie: ca ori ne intelegem cu proprio, or gasim chirias
2. sotului: trimitem o scrisoare in care le dam un deadline sa rezolve situatia si ce vom face daca nu rezolva, ori reparam noi si apoi trimitem factura ori pur si simplu plecam si le trimitem scrisoare proprietarilor sa ii informam ca nu mai putem locui (in termen de 10 zile, ca in articol), dar atunci riscam ca proprio sa ne duca in fata justitiei daca vrea. Daca poti sa imi trimiti un mesaj pe PM as aprecia, nu vreau sa plicti pe toata lumea aici cu hotzomanii mei :)

pt reteta de vinete mie imi place, Imam Bayildi, am descoperit-o la post, dar in loc sa prajesc vinetele ca in reteta, eu le pun pe steamer:
http://www.gustos.ro/retete-culinare/mancaruri-cu-legume-si-zarzavaturi/imam-bayildi.html

Nelia, Monicutza-bb,
Felicitari!
Nelia, Sper ca te simti mai bine.

Dana,
Mai o optiune are fi sa-ti iei un tel cu cartela de Ro cand te duci in tara; eu am luat un Nokia anul trecut ca aveam de dat muuuulte telefoane cu nunta, si apoi i l-am lasat mamei mele. Am platit vreo 30$ pe tel si acuma il fol ea.

Pitilache,
Tin pumnii stransi!

Mamaana,
Mi-a intzepenit inima si mie. Ce oameni. Totul e bine cand se termina cu bine.

Olga,
Ce sa mai zic si eu de post la cate injuraturi am tras si plus ca de 2 zile visez numai puisori piu piu piu, rumeniori

Ange,
Poti sa treci la.

Simi,
Cum s-a gatat scoala?

Diana2007,
Ala vechi de l-or furat nu mai mergea ventilatorul. Cred ca l-au furat pt ca era in case din ala de laptop, asa o putut sa plece ca domnu' Dar ce-am mai ras la comentariul sotului!

Ktrinel,
Eu vreau ciorbaaaa. E de post?

Arturicii,
Felicitari si de la mine!

Stay warm everyone!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

pitilache,de ce nu pui si lista cu intalnirea odata cu deschiderea unui nou capitol?

katrinel,
te-ai descurcat cu zapada?ieri,cand ma luptam cu zapada numai la tine ma gandeam!ai companie sau draga de tine te chinui singurica? eu am o febra de abia ma miscdegeaba am coleg!este numai cu numele am nervi!tocmai vin de la zapada.si nu-i decat 7,00 dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

buna dimineata.
ce bine merge cafeaua in dimineata asta alba...

cris1511, nu as vrea sa vad la romanika atata zapada deodata si sa vedem cum se descurca cu curatatul...e drept ca in prima zi , mai ales cand se anunta mari cantitati, nu dau repede ...dar mai vorbim zilele viitoare, o sa vezi ca o sa fie mult mai bine...dar mai bine te-ar lamuri fetele din To...ca eu vorbesc de Montreal...

ione, nu , nu e de post ciorba......dar cine e ilustrul ala bucatar ?

ange, multumesc de ganduri...am companie draga, nu am job si nici bani, dar am companie...ba mai am si handsome neighbor ..plus o lopatica pt intrare...a! si mi-am pus si automat la usa de garaj...watch me!!...si eu am febra azi, dar de la tras de sanie si de la bataia cu bulgari de-aseara ...sper sa se curete drumurile bine pana vineri, ca asa as veni si eu la intalnire..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

mimitete, ce e zumba ?

Mergi la inceput