Sezatoarea canadiana (162)

Sezatoarea canadiana (162) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 161, 160, 159, 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Info carti de copii www.lajoieparleslivres.com/masc/Default.asp?INSTANCE=JOIE" target="_blank">1, www.pedagolivres.com/" target="_blank">2, 3, www.communication-jeunesse.qc.ca/livromaniaques/index.php" target="_blank">4, www.croqulivre.asso.fr/index.php" target="_blank">5, www.choisirunlivre.com/index.php" target="_blank">6, www.crapoussin.com/" target="_blank">7, www.lurelu.net/courant.htm" target="_blank">8, www.librairiemonet.com/suggestions.php" target="_blank">9, www.scholastic.ca/kids/" target="_blank">10, 11

Lista autori carti de copii: Laura Ingalls Wilder, Amelia Bedelia, Jeff Kenney, Ellen Miles, Robert Munsch, Barbara Dark, Jules Verne, J. K. Rowling

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Preiau de la Cami lista intalniriide la Montreal

Data: 11 decembrie

Ora: 18:00

Locatie: Marathon???

Participante:

ange
Podeanu
Simonna
Simi
monicutza_bb
pitilache (posibil)
Nelia (posibil)

mimitete, oanagabriela, ica, ktrinel, diana, nico, Ana si restul, voi?


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Am tinut-o acasa pe Antonia si cred ca si miine sta...Pare doar o viroza, temperatura mica, nas care curge, stare de moleseala. Am fost si la doctor, pentru orice eventualitate, dar deocamdata nu este nimic ingrijorator. Doar ca a facut si 2 afte in git care o jeneaza.
La intilnire nu cred ca ajung...
Sanatate la toata lumea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

De cind am citit, ma tot tin sa intru sau chiar sa o sun pe Roxana! Of, prin ce ai putut sa treci, peritoneta a fost si inca mai este unda din temerile mele, cind eram in clasa a saptea, am avut o colega care a lesinat in clasa, in timpul unei ore, au dus-o la spital si au salvat-o pe ultima suta de metri... norocul ei a fost ca profesorul de franceza avea masina si nu a stat pe ginduri, a chemat un coleg si l-a lasat in locul lui si in citeva minute era in masina spre spital. Efectiv, i-a salvat viata! Bine ca ti-ai urmat instinctul si ai insistat, altfel... nici nu vreau sa ma gindesc.

Acum recuperare rapida si tie odihna multa!

Eu i-am pus aproape toate materialele despre vaccin Agatei, i-am citit si un articol, i-am explicat ca efectele pozitive ale unora si negative ale altora, care nu au fost testate suficient din lipsa de timp, bani si vointa... ce se intimpla cind intr-un vaccin bun se pun tot felul de aditivi etc. Si i-am spus sa nu se lase intepata de nimeni si de nimic la scoala, niciodata, sa spuna nu, intii o sun pe mama...

Si astazi, la scoala, a fost intrebata daca a fost vaccinata in alta parte (noi nu am primit decit o foaie in care ne instiinta ca, daca vrem, vaccinul se poate face la scoala) si Agata a zis ca nu si nici nu-l va face. De ce? Ah, daca vreti o aduc pe mama sa va explice, ca e muuult de tot... La care invatatoarea a zis: ah, nu, intrebam si eu asa...

Pitilache, bafta multa cu lucrarea, sper sa ai cit mai putin de corectat si sa-ti iasa totul foarte bine. Noua, de aici de unde sintem, nu ne vine sa credem ca scolile incepute se mai si termina odata si odata.

Simbata am baut cafeaua respectiva cu Monicutza... care arata superbine! Daca asa arata o femeie care... ce spunea ea acolo, eu ma duc sa ma ascund! Mi-a facut placere sa ne intilnim si sa stam de vorba.

Mai erau de spus, dar mi s-a terminat timpul... sintem sanatosi, dar superocupati, in viata noastra nu am fost chiar asa... avem cursuri, activitati sportive, copii, de trei ori copii, benevolate, intilniri cu echipele pentru diverse teme, casa, de cinci ori casa... si, in plus, gradinita. Am gasit sursa de venit legala care sa completeze salariul lui Octav de dinainte, nu ca asa ar fi suficient: facem curatenie seara/noaptea in gradinita copiilor! E asa, ca o casa mai mare, ne rupe oasele, dar, cind sintem mai presati, dupa ce terminam, poate fi si loc placut, cu liniste... de studiu.

Noi vom avea o simbata plina: Agata competitie de patinaj, eu examene la engleza, nasii copiilor boteaza bebelusul lor... eu nu ajung la biserica, dar abia astept restaurantul, le-am promis ca dansez! In seara asta am tot probat costumatii, Agata, nu eu... ca vrea sa fie frumoasa, ca se intilneste cu... Tudor! Baiatul nasilor si fratele mai mare al celui botezat... nu-mi vine sa cred cind a crescut copila mea, sa o vedeti cum proba hainele si cum se maimutarea in oglinda... of, femeie in toata regula! Si-mi spune cit de diferit e Tudor data de alti baieti, ca e atent cu fetele, i-a deschis usa de la bucatarie ca sa iasa ea prima, a ajutat-o cind cobora pe scari, stii, mami, mergea asa un pic inainte, dar se uita in spate, sa vada daca sint ok... ah, ce mi-a placut asta! Ca e frumusic si vorbeste foarte frumos... despre orice, nu numai despre lucruri de baieti! Frumos, nu? Dar nu vorbeste o adolescenta, nici macar o pre-, ci o fata de 8 ani si 5 luni! Si m-a intrebat daca si tati 'a fost asa'... cum adica a fost, nu este inca? Hmmm, nu prea... Si ne-a pufnit risul, pentru ca mi-am dat seama ca da, asa a fost, cu asta m-a si cucerit, ca era atit de altfel si de moda veche! Culmea este ca eu il vad si acum asa, si el pe mine, ca si eu eram atentia intruchipata... desi nu mai avem timp de mult sa mai fim atit de atenti unul cu altul, dar probabil ca stim ca am fi daca am avea...



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Sanatate multa la toti bolnaviorii!

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Eu am intrat sa va spun, fetele care sunteti in conta (Ica, Bebitzu) ca sunt din nou recrutari la provinciali, au trei rezerve de candidaturi deschise pentru joburi faine;
http://www.carrieres.gouv.qc.ca/obtenir-un-emploi/recherche-demploi/resultat-de-recherche/index.html?tx_nurrechempl_pi1%5Bsearchtype%5D=category&tx_nurrechempl_pi1%5Bcategory%5D=1
Roxana, bafta multa cu teza!
la resto nu vin din pacate, are barbatu-meu partyul la job in simbata respectiva;
Oana, sanatate Antoniei!
eu am semnat nu pentru gripa; deocamdata suntem ok pe planul asta, cu sanatatea, sunt oricum altele sa nu ne plictisim;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Sanatate bonlaviorilor si recuperare rapida!

Ange, eu nici de data asta nu ajung, mai ales ca pe 12, cadou de ziua mea, am examen . Eu sper sa-l iau ca de nu ma apuc de vietnameza, Ana stie de ce

Ana, multumesc am sa studiez link-ul



Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Ica draga, inca n-a tras ala pe dreapta la pensie, e tot spaima HEC-ului? nu te invidiez deloc :((

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

weekends in casa, in pat...in familie

din cauza tensiuni sunt cam ametita, turneaza capul, asa ca scurt

LA MULTI ANI ANDREI,iti doresc multa sanatate , fericire si belsug alaturi de cei dragi tzie.Maru si Victor sa va traiasca si sa va bucure viata inca de o mie de ori ca pana acum

LA MULTI ANI MIHAELA. sa ai parte de bucurii alaturi de cei dragi

Daiopri ca de obicei un brat de flori pt tine de la Quebec, si multa putere in continuare; sper sa se mai opreasca ploaia si la voi

Ica sanatate soricelului

mai am vazut poze cu copiii frumosi si mamici si tatici, dar asa turneaza capul ca nu mai stiu exact ce am vazut si ce nu

NElia ma bucur ca atzi rezolvat momentan problema bugetului. Tu zici de Agata, apai Agata e mare, fie-mea a fost invitata la o onomastica in wk si a facut si poze la scoala saptamana trecuta, apai sa vezi cate si-a scos din dulap ca sa probeze si ce suparata a mai fost ca pantofii maro nu o mai fac, ca ea cu ce se incalta? apoi ultima data cand s-a imbracat in rochie a fost mai mult obligat fortat, acum si le-a etalat toate pe pat si a declarat ca-i lipsesc cateva culori si rochite si pantofi asortate la ele, si ca musai data viitoare la mall sa o duc sa-si cumpere rochita de Craciun....na poftim, la 5 ani, ce face scoala din pitici

Mihaela, cum ii zicea la magazinul acela de jucarii second? de mi-ai povestit tu intr-o zi la telefon? am descoperit ca nu mai am toate jocurile lui Bb si nici nu mai stiu pe unde le-am dat, asa ca-mi lipsesc multe...

Eu am gasit un joc fain , deocamdata numai varianta romaneasca, sper sa-l gasesc in curand si aici, o varianta a celui care-l cautam eu
http://www.jocoteca.ro/jocuri-jucarii-educative-copii/jocuri/jocuri_individuale/katamino

2 carti faine in franceza aici
http://www.amazon.ca/GRAINES-CABANES-PHILIPPE-LECHERMEIER/dp/2013911629/ref=sr_1_7?ie=UTF8&s=books&qid=1259033141&sr=8-7

http://www.amazon.ca/Nocturna-nuit-magique-Philippe-Lechermeier/dp/2745927655/ref=sr_1_9?ie=UTF8&s=books&qid=1259033141&sr=8-9

eu le-am devorat wk asta, abea astept sa citeasca copilul singur sa le cireasca, fiind lungi nu cred ca o sa citim tot

eu i-am luat copilului traiteur de saptama viitoare 3 zile pe saptamana, si pana la urma va merge si la vaccin

ma aveam de raspuns dar turneaza tare capul, asa ca ma pun in pat

la fete cucuiete

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

inca o intrebare, cela care aveti nintendo, imi recomandati un joc nintendo asa pt 6 ani? ca atatea sunt nu stiu ce sa-i i-au de mos, si nici nu am timp sa stau ore la magazin...pana acum numai Adibou parca ar fii ceva de el....ca la noi nintendo e luat pt noi, nu m-am uitat inca la jocuri de copii

Roxana bafta, cand primesti rezultatul?

Mihaela Ovidiu ce a facut ca si el era parca cu lucrarea?



Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

:



CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput