Sezatoarea canadiana (159)

Sezatoarea canadiana (159) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 158, 157, 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
Ione81
Ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
Laura B
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Poftiti la noul capitol!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Buna dimineata! Dau !

Mikiion, Maru, Donia, ! Multumesc, ei, uite asta astept eu si de la stiri, sa explice, dom'le, sa inteleaga omu'.

Dar eu tot mai am intrebari... Am inteles ce a scris Donia, am intrat si pe linkuri... Da, mi se pare logic acum sa mori de asa ceva. Dar intrebarea mea este: din ce e facut vaccinul, pe ce se bazeaza, ce contine exact si cum se produce imunizarea organismului dupa ce un organism a fost injectat? In urma vaccinului se poate sau nu intimpla acelasi lucru? Adica vaccinul are in compozitie unul sau mai multi agenti patogeni (scuze daca spun o prostie, dar nu stiu altfel cum sa formulez), pe care organismul i-ar putea considera dusmani si odata primit acest vaccin, organismul sa reactioneze impotriva lui la fel cum actioneaza impotriva microbului in sine (v. cytokine storm)? Care e proportia intre riscul de cytokine storm in cazul in care ai luat microbul fata de cazul in care organismul reactioneaza impotriva vaccinului (daca reactioneaza)? Stiu ca trebuie sa alegi riscul cel mai mic, din doua rele pe cea mai putin rea, cu conditia sa faci alegerea in cunostinta de cauza. Nu stiu daca stiti voi raspunsul la aceste intrebari, dar s-ar putea sa aveti mai multe surse de informare la indemina.

Am incercat sa gasim din nou in enormitatea aia de date, ceea ce am citit despre Tylenol si nu mai gasim, mai cautam... imi pare rau ca nu am salvat atunci cind am ajuns intimplator pe pagina respectiva cautind alte informatii. Dar in mare, era scris si despre astm, dar in rest erau multe efecte secundare asupra formarii creierului la fatul din burtica si asupra dezvoltarii lui la bebelusi. Sper totusi sa gasesc, ca nu ma pot exprima cu termenii de acolo, erau toti termeni medicali.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Donia, merci muuuult de raspuns. Dupa ce am citit si restul deja am morcovul in f... cit casa.

Deci in traducere libera ptr afoni ca mine, poti muri si daca esti perfect sanatos, tocmai ptr ca organismul de apara de virusi

Deci poate e mai bine sa fii asa cu un picior in groapa?

Cristina (mQQm) m-au trecut fiorii numai citind prin ce ai trecut tu in Dominicana.

Donia tu faci vaccinul?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Fetelor ma scuzati ca va deranjez cu o rugaminte.

Leditia, o mamica de la odiseea de ianfeb2009 (din care fac si eu parte) are nevoie de ajutor urgent. Puiul ei, David a fost diagnosticat cu o boala necrutatoare, cystic fibrosis, la varsta de 10 luni. Deocamdata are confirmarea rezultatului, dar parintii tot mai spera intr-o minune si ar vrea sa repete testele (sweat test si cele genetice) la Bucuresti, dar din pacate posibilitatile finaciare sunt mai mult decat limitate. Noi am inceput sa strangem ceva bani ca sa ii ajutam sa mearga la Bucuresti, dar este binevenit orice ajutor. Daca doriti sa ne ajutati, puteti sa ma contactati pe mine prin email (dintr-un oarecare motiv nu pot sa primesc PM, dar o sa scriu administratorului site-ul ca sa rezolv problema, dar sper sa pot primi email) sau pe RoxanaZ (in Romania). Deocamdata primul pas este in a face testele genetice pt a vesea ce tip de mutatie a genei are copilul si apoi...vom vedea, oricum lupta va fi groaznica si pe viata.

Va multumesc!

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Donia, nu explici mai clar te rog, asa si ptr neinstruiti ca mine eu sper ca n-am inteles bine ca daca am un sist imunita bun ... e explozie

Pucku, o colega de-a mea care are astm, a facut gripa acum vre-o 2 sapt care, crede ea acum, ca a fost porcina a stat acasa vre-o 5 zile, temp mare, voma, dureri musculare, dureri de gat (ca niste arsuri, ne-a zis ea) ... n-a luat decat motrin si multa supa. Mi-aduc aminte ca a tusit cateva zile dupa si cam atat.

Atunci cand faci un pas catre Dumnezeu, El face zece pasi catre tine! Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Am venit de la doctor. Am facut vaccinul contra H1N1. De fapt medicul de familie mai intai m-a intrebat daca`vreau sa-l fac. I-am cerut parerea. A zis, fara sa ezite, ca el recomanda sa-l fac in primul rand pentru ca Diana intra in categoria de risc mare, iar bebe, daca mai sta 10 zile in burtic, devine si el protejat. Daca e sa se nasca mai repede, nu-i bai ca nu are anticorpi, cel putin eu voi fi cu risc mai mic sa fac boala si sa i-o transmit.

Ramane sa discut cu pediatrul pentru Diana.


Cat despre Tylenol, cum o vrea Dumnezeu: in sarcina asta am luat destul de mult (dar fara sa depasesc maximul admis) cand am avut o raceala rea.




Laura


"At first, dreams seem impossible, then improbable, and eventually inevitable. " Christopher Reeve

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Salutari din nou fetelor!Am intrat in graba sa va citesc opiniile despre vaccinul antigripal. Eu am fost de la inceput contra, nu l-am facut niciodata nici pe cel contra gripei normale, spre deosebire de sot care la cea mai mica raceala fuge la farmacie si se-ndoapa cu toate cele. Nici eu nici Vlad n-am avut gripa de ani de zile, doar usoare raceli, fara febra, de maxim 2 ori pe an. Ieri sotul m-a sunat la scoala si mi-a zis ca duce copiii la vaccin, dupa ce a aflat de cazul tanarului mort de gripa. ce sa zic, m-am sifonat la inceput, stiindu-l panicard din fire, dar am reflectat ceva mai bine si am ajuns la concluzia ca nu prea avem de ales; Vlad merge la SK, eu circul cu trenul si metroul zilnic la scoala si-napoi, pana acum suntem ok, dar nu se stie niciodata. Iar Aidan are 6.5 luni. Deci vom face cu totii vaccinul, desi nu suntem convinsi de eficacitatea lui. In plus, papam bine luam vitamine, bem sucuri de fructe si legume stoarse in casa, facem tot ce-i posibil sa ne pastram sanatosi.
Donia, tu vorbesti exact ca sora-mea care a fost prima la vaccinat fiind in contact cu bolnavi, si ne-a sfatuit sa-l facem in primul rand copiilor.
Va las ma duc la lectii cu Vlad si apoi ma apuc de ale mele. Inca putin si terminam lucrarile apoi continua distractia cu elevii la clasa pana la vacanta de iarna, pe care de-abia o astept.
Big hugs tuturor si stati in forma cat puteti,

Mona si cei doi prichindei, Vlad Andrei si Aidan-Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Cred ca o sa fac si eu vaccinul. Nu l-am facut niciodata, dar din cate am citit pe net, cum sunt o persoana care nu facea niciodata gripa, poate corpul meu emitea moleculele alea care se intorc acum impotriva noastra.....S-ar putea ca sa reactionez invers la gripa asta.....
Pucku, la Quebec campania incepe pe 2 noiembrie. Tu esti in prima grupa ca si Marc. Noi ceilalti sunt de pe 30 noiembrie. Mie nu-mi place organizarea. Inainte veneau la mine la servici si faceau la tot ministerul... Acum trebuie sa te deplasezi in niste centre comerciale mai mult sau mai putin aglomerate
Pentru tine e aproape pavilionul Desjardins.La Ulaval.- intre 12 si 20h, toata saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Am mai gasit o informatie care poate va intereseaza.

How long does the virus live outside of the body?

The H1N1 Flu Virus can live outside the body on hard surfaces, such as stainless steel and plastic, for up to 48 hours and on soft surfaces, such as cloth, paper, and tissues for less than 8-12 hours; however, it can only infect a person for up to 2-8 hours after being deposited on hard surfaces, and for up to a few minutes after being deposited on soft surfaces.

Cat timp traieste virusul in afara organismului?
Pe suprafete dure (plastic sau inox) pana la 48 de ore si mai putin de 8-12 ore pe suprafete moi (haine, hartie). Insa virusul poate sa infecteze o persoana timp de doar 2-8 ore dupa ce este depus pe o suprafata dura si timp de doar cateva minute dupa ce este depus pe o suprafata moale.

nelia, nu prea stiu raspunsul la intrebarile tale... Vaccinul antigripal injectabil este facut din virusi morti, si pe undeva am citit ca se foloseste doar partea din virus care provoaca organismul gazda sa produca anticorpi. Si inteleg eu ca de aceea vaccinul nu poate sa cauzeze boala, pentru ca virusul este incomplet.
Cat despre furtuna de citokine... nu stiu in ce masura se produce, poate se pastreaza o proportie intre seriozitatea infectiei si seriozitatea raspunsului imunitar... adica daca esti expus la o multime de virusi reactia de aparare e mai mare, daca esti expus doar vaccinului, reactia nu e atat de violenta... dar astea sunt doar presupunerile (si sperantele) mele.

Ica, da, ai inteles bine, cu cat e mai puternic sistemul imunitar, cu atat poate sa fie mai posibila furtuna de citokine... insa totusi aceasta furtuna nu e ceva des intalnit, in sensul ca este exceptia, si nu regula.

Dana P, cred ca am ajuns la concluzia ca vom face cu totii vaccinul.
Azi am citit mai multe despre vaccinul antigripal si se pare ca nu asigura imunitate 100%, ci undeva pe la 90%, insa vorbesc aici de gripa obisnuita, nu de H1N1. Insa din ce am citit, concluzia era ca daca totusi se face si boala in urma vaccinului, atunci boala este mai blanda.

Mona, eu sunt departe de a fi in fruntea cozii la vaccin , am avut multe momente de incertitudine. Insa ieri dupa stirea cu baiatul de 13 ani mort, apoi vazand framantarea unei colege al carei baiat de 12 ani are gripa... am hotarat ca parca prefer sa ma protejez, daca se poate. Si am ajuns sa consider vaccinul safe... sau macar a fi raul mai mic.
Nu mai spun ca toata noaptea am visat si m-am trezit si apoi am continuat cu acelasi vis, cum ca trebuia sa facem vaccinul din ora in ora, si ba lucram in spital, ba eram intr-o hala enorma cu bolnavi pe care trebuia sa ii vaccinez... nu va zic cum am dormit!

Na ma duc la culcare, cine stie, poate in noaptea asta ma programez sa fac vaccinarile tot din jumate in jumate de ora...



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Fetelor ma scuzati ca va deranjez cu o rugaminte.

Leditia, o mamica de la odiseea de ianfeb2009 (din care fac si eu parte) are nevoie de ajutor urgent. Puiul ei, David a fost diagnosticat cu o boala necrutatoare, cystic fibrosis, la varsta de 10 luni. Deocamdata are confirmarea rezultatului, dar parintii tot mai spera intr-o minune si ar vrea sa repete testele (sweat test si cele genetice) la Bucuresti, dar din pacate posibilitatile finaciare sunt mai mult decat limitate. Noi am inceput sa strangem ceva bani ca sa ii ajutam sa mearga la Bucuresti, dar este binevenit orice ajutor. Daca doriti sa ne ajutati, puteti sa ma contactati pe mine prin email (dintr-un oarecare motiv nu pot sa primesc PM, dar o sa scriu administratorului site-ul ca sa rezolv problema, dar sper sa pot primi email) sau pe RoxanaZ (in Romania). Deocamdata primul pas este in a face testele genetice pt a vesea ce tip de mutatie a genei are copilul si apoi...vom vedea, oricum lupta va fi groaznica si pe viata.

Va multumesc!

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

miereamara, se poate citi undeva mai mult despre baietel? De cati bani au nevoie?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput