Sezatoarea canadiana (159)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Eu tot oscilez cu vaccinul; daca moartea baiatului din Ontario m-a impins spre pro, povestea cu mercurul din vaccin (nu se afirma peste tot ca a fost eliminat mercurul din vaccinuri?) ma impinge spre nu; intre timp indop copilul cu vitamina C si facem lectii de spalat miinile;

imi vine sa ma intorc in Romania cind vad cit de greu se incarca forumul in orele cind in Romania lumea e la job; se munceste pe rupte:)); noroc ca merge bine seara, in orele cind acolo se doarme.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

mQQm, unde ai citit ca guvernul isi asuma responsabilitea pentru efectele adverse prezente sau viitoare!?! Ca asta e nu un lucru peste care se poate trece usor cind hotarasti daca il faci sau nu...

Donia, pai de aceea am intrebat, ca stiu ca vaccinurile antigripale sint facuti din virusi morti, dar totusi, stiu cazuri, care, aparent, au facut gripa sau au avut reactii asemanatoare unei gripe in urma vaccinului. Si de aceea intrebam din ce e facut si cum se produce imunizarea dupa adiministrare in aceasta situatie...

Ana, si eu oscilez, instinctele mele imi spun sa nu-l fac, si nu vad de ce nu le-as urma pentru ca s-au dovedit destul de bune in alte situatii, oricum mult mai bune decit logica in cazul meu. Pe de alta parte, sint si eu, ca toata lumea, speriata de ce s-ar putea intimpla. Am citit tot ce am gasit despre pandemie de gripa din 1976, nu-mi place ce am citit... si acum lucrurile stau si mai rau la capitolul informare.

Uite, de exemplu, eu am primit hirtie de la scoala si de la gradinita, ca e pandemie de gripa H1N1, care sint masurile care trebuiesc luate si ce reguli trebuie respectate (in general, masuri referitoate la igiena), dar nici pe hirtia de la scoala, nici pe cea de la gradinita nu este nici o aluzie, nici un sfat cu privire la vaccin, nici macar o simpla instiintare in josul paginii, cu corp mic: atentie, vaccin disponibil! Nu am primit telefon de la pediatra, de la cabinetul ei, de la cel al medicului de familie, am sunat eu si mi-au spus ca doar daca vrem... dar ca nu e obligatoriu.

Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu sint impotriva nici contra, ci vreau sa fac asa cum e mai bine si vreau sprijinul celor care mi-l pot da, care lucreaza in domeniu, care raspund de colectivitatea in care merg copiii mei, de noi din din punct de vedere medical. E pandemie, e situatie grava, vaccinul ne poate salva... pai nu ar trebui ca cei care conduc scolile si gradinitele unde ne sint copiii si medicii pe lista carora sintem ca pacienti, sa fie primii care se implica, care sa ne spuna ceva despre vaccin!?! Totul e tinut la nivel general, ar fi bine, daca vrem, nu e obligatoriu... Pai e grav sau nu e grav, vaccinul asta e bun sau nu e bun, ne salveaza sau nu ne salveaza, ce tot se aia pe ei atit.

Cine de aici nu-l face sau inca se mai gindeste daca sa-l faca sau nu? Ica, il faci sau nu? Donia? Maru? Khristin, tu lucrezi in scoala, cu copii, ce ai hotarit? Cele mai cu capul pe umar cum le vad eu: Mimitete, Pitilache, Dana... si restul fetelor.

Laura e o intr-o situatie speciala, Mona l-a facut pentru ca e expusa mai mult decit restul, va merge si ea in clase, dar cine nu intra neaparat in categoria de risc, ce face? Il face sau nu? Fetele din America, cele ce cititi si aici, voi ce faceti?

Prietenii mei nu-l fac, in casa nu am cu cine sa ma sfatuiesc, ca Octav mi-a taiat-o scurt, scuzati, a zis ca-si baga .... in el de vaccin, nu-l face ca nu are incredere... si cica sa nu ma ating de copiii lui! Auzi, ai lui! Iar eu oscilez, ca si Ana... nu pentru mine neaparat, ci ma gindesc la puiutii astia mici... Lisandru oricum e racit cobza.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Noi nu il facem (eu, sotul, copilul de 10 luni). Eu stau acasa cu copilul, nu prea il duc in colectivitate. Sotul ar fi singurul mai expus prin prisma serviciului (lucreaza la o banca de sange).

Prietena mea a facut gripa asta cand era insarcinata in 8 luni. In afara de tuse care intr-adevar a fost mult mai puternica decat la o gripa obisnuita (si care i-a provocat ceva contractii), in rest totul a fost suportabil. Fetita ei de 2 ani, sotul si mama ei nu au luat gripa.
Nici noi, care i-am vizitat in perioada in care nu stia ce are inca.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

ziua buna tuturor
Chiar daca nu fac parte din categoria fetelor cu capul pe umar eu fac vaccinul.inca nu sunt sigura daca am sa-l fac si copiilor dar eu una trebuie sa ma protejez cat de cat.daca eu nu functionez cum trebuie e jale mare!depind prea multi de mine,de la familie la amici
Credeam ca eu sunt singura de pe aici care este pro,dar vad ca incet,incet,una cate una va hotarati sa-l faceti.foarte bine!

o zi buna.

Ana,cand pleci in Ro sa ma iei si pe mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ange, of, parca am ceva cu tine si zau ca n-am... dupa Purell, acum te-am uitat desi esti printre cele expuse, ca atare printre primele a carei hotarire conteaza. Cind spun mai cu capul pe umeri, ma gindesc la fete care functioneaza bine logic, nu intuitiv, si oricum este o parere subiectiva. Parerea mea este ca tu functionezi ff bine intuitiv, dar s-ar putea sa ma insel.

Miereamara, prietena ta a facut testele, stie sigur ca a fost aceasta gripa?

Noi nu le-am facut, ca am ajuns la medic dupa ce ne-a trecut, dar pediatra si chiar si noi tindem sa credem ca am avut-o in primul val, in primavara, cind am fost toti, mai putin Tudora, fff raciti. A fost rau, mai grav decit ce am avut in ultimii ani, ne durea pieptul pe toti patru rau de tot, tuseam, durere de cap, copiii au si vomitat, febra am avut, dar nu exagerata... in afara de Motrin la copii si supozitoare Acet pentru febra si remedii naturiste (ceaiuri si supe calde, bai caldute, mamaliguta sau sare calda pe piept, sirop de ceapa cu miere, siropuri de pin si brad din Romania, multe fructe si legume, in special suc de citrice) nu am luat nimic. A durat destul de mult, cam trei saptamini si inca vreo doua de tuse dupa... Am ajuns la medic pentru ca nu-i mai trecea lui Lisandru si asa am aflat ca nu are rost sa mai mergem la spital, ca a trecut, ca totul e clar la ascultat la Lisandru, si la mine si ca, dupa simptome si durata, se pare ca fost gripa respectiva. Si era atunci nervoasa de toata aceasta campanie legate de gripa, ca dupa parerea ei, epidemia de gripa din decembrie anul trecut a fost mult mai grava si mai virulenta si nu a mai facut nimeni atita caz... Acum mi-a raspuns secretara si a zis ca pediatra a zis la toti cei care suna ca daca vor sa-l faca, daca nu, nu, daca vor mai multe informatii, sa-si ia RV. Inca nu mi-am luat, ca era superaglomerat, multi bolnavi, nu neaparat de gripa, si nu stiu daca sa ma duc sau nu cu Lisandru...

Of, hai sa mai discutam si despre alte lucruri frumoase. Imi plac zilele astea de toamna, sint frumoase, desi e un picut cam frig deja. Am stat numai prin parcuri in ultimele zile.

In ce se costumeaza copiii vostri? Antonia va fi in costum de spaniola, Agata va fi vampir, Tudora printesa Yasmine, Lisandru nu vrea sa puna costumul de ursulet, ramine sa vedem la gradinita ce va alege vineri dimineata... Fetele mele sint foarte entuziasmate, abia asteapta ziua de miine si de simbata, Agata asteapta simbata seara, cind e invitata de o prietena sa se duca dupa bomboane... acum fac curatenie generala si miine seara decoram casa, avem si bostani... Daca va spun ca am si eu o peruca si o pelerina, ma duc vineri costumata, pentru prima data.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Da, si-a facut testul. Ea este medic si a avut f multi pacienti cu h1n1, probabil a luat de la ei. Vaccinul nu era disponibil atunci,oricum nu stiu dc l-ar fi facut.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Baby Gator


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Salut fetelor.

Pun aici mesajul de la Ionik..ala initial. Astept inca sa ma contacteze. Eui zic ca cele care vreti sa adunam bani...Dar varianta cu trimis banii nu merge. Ca e de 2 ori mai scump decat aici. Oricum ca sa nu abuzam de spatiul de aici cele care vreti sa facem treaba asta hai sa mutam discutia pe email. (daca aprobati)

Asta e mesajul initial a lui Ionik. Am inteles ca umbla inebunita pe la casa de asigurari, fundatii, etc.

"Fetelor, va rog sa ma ajutati, cu un sfat, macar, cu o informatie cat de mica, sunt disperata!!! Fetita mea, Ioana Antonia, acum in varsta de 3 luni si jumatate, a fost diagnosticata in urma cu aproape 2 luni cu alergie la proteina laptelui de vaca. S-au incercat pe rand diferite formule de lapte HA, inclusiv cele pe baza de soia, insa fara rezultat, astfel incat singura solutie a rams formula Neocate, pe baza de aminoacizi puri, pe care, din fericire, il tolereaza. Problema este ca, pe langa faptul ca se poate procura numai prin comanda speciala din import, acest lapte este si extrem de scump, o cutie de 400 g ajungand la pretul de aproximativ 200 lei (cel mai ieftin). In conditiile in care acum, cand Ioana mananca doar 120 ml la o masa, o cutie nu ne ajunge mai mult de 5 zile, va dati seama ca ar avea nevoie de cel putin 6 cutii pe luna, mai ales ca la varsta ei laptele e singurul aliment posibil iar diversificarea, din cauza problemei de sanatate, va trebui amanata cat mai mult.
Veniturile noastre nu ne permit achzitionarea acestui tip de lapte, in conditiile in care mai avem un copil, rate la casa etc. si apelez pe aceasta cale la toti cei care ar putea sti cum as putea procura acest lapte la un pret cat mai mic, eventual printr-o fundatie umanitara, pt ca stiu ca in strainatate sunt asociatii constituite pentru copiii cu aceasta problema, care ofera ajutor inclusiv parintilor care nu-si pot permite financiar achizitionarea acestui produs. Aveti idee cum as putea beneficia eventual de serviciile unei asemenea asociatii, poate mai este cineva care a trecut prin aceeasi experienta ! Spitalul de Copii mi-a furnizat primele cutii dar stocurile lor au fost epuizate si nu mai au fonduri alocate, cel putin pentru anul acesta, pentru programul destinat copiilor alergici in care a fost inclusa si fetita mea, si implicit pentru achizitionarea acestui lapte. Am apelat si la Crucea Rosie, si la CAS, nimeni nu ma poate ajuta, din lipsa fondurilor.
Pe de alta parte, in SUA, exista un echivalent al acestei formule de lapte, se numeste ELLECARE si e mult mai ieftin, cam la jum. de pret, insa nu am pe nimeni acolo care sa ma ajute sa-l procur. Ma poate ajuta cineva ?
Va rugam din suflet, ajutati-ne, orice informatie, orice sprijin, din partea voastra, ar conta enorm pentru Ioana pentru care acest laptic este vital !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Olga, si varianta cu trimis cutiile prin posta? Oricum, stii emailul meu, cu o suma mica voi contribui si eu de dargul acelui puiut de om care trebuie sa pape si sa ajunga mare.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

am un pic de timp sa va scriu
nu facem vaccinul
tre sa fug sa-i caut lui tudor vopsea de par "roz, dar nu prea roz" si manusi cu metale pe ele si farduri negre
fetele le imbrac una in fluture si una in gargarita - sunt numai aripile de pus in spate
le-am intrebat aseara cum o sa zica cand merg de halooween: cu gura pana la urechi au intins cate o mana (ca la cersit, stiti voi) si au zis 'candies!!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

nici noi nu facem vaccinul, deocamdata, eu mai astept sa vad ce zice si dr de familie, daca zice ceva, daca nu, mai mult ca sigur nu o sa-l facem.

mamaana, si eu o imbrac pe Olivia tot in gargarita:)

Magda, 17+ cu Razvan (6 ani) si Olivia (1 an)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput