Sezatoarea canadiana (157)

Sezatoarea canadiana (157) | Autor: Donia

Link direct la acest mesaj


Capitolul 156, 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu", mQQm.

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Dana P, multumesc mult pentru info, ma apuc de cercetat, iar diseara studiem in familie! Imi pare rau ca ai pierdut mesajul, dar ai fost tare draguta ca ai reluat

mQQm, e rezonabil pretul pentru CD, multumesc, poate ne urnim si noi cu familia.

lorelaim, si eu gandesc ca pedeapsa aia colectiva oricum nu ii invata nimic pe copii, plus ce mai zicea Simonna de scris pe hartie fraze moralizatoare
Of, tatal tau a fost detinut politic...
Mult spor la invatat!

zavalita, Matusa Julia si condeierul e una din cartile mele tare preferate, ma distreaza si acum, chiar zilele trecute ii povesteam unei prietene de obiceiurile argentiniene de economisit apa la baie Razboiul sfarsitului lumii am citit-o si eu ca tine, la inceput mai greu, apoi n-am mai lasat-o jos, dar cand am incercat sa o reiau peste ani n-am mai reusit.
Dar apropo de obiceiurile argentiniene, am descoperit ca si pe aici circula o vorba populara:
"If it's yellow,
Let it mellow.
If it's brown,,
Flush it down"



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

'Neata fetelor,

Am vazut poze cu copii frumosi foc (Oliver, Christine, Denisa si Edy). Sa fie sanatosi si cel putin la fel de frumosi si de acum incolo.

Multumesc Miki, Nelia, Ana, Simona pentru raspunsurile voastre legat de scoala si bursa.
Francizare a facut, dar vrea mai mult (nu a invatat mare lucru acolo). Are lacune la scris, vrea sa faca scoala la nivel mai inalt sa imbunatateasca aspectul asta, ca apoi sa inceapa certificatul pe care il vrea si sa nu se mai streseze ca nu stie sa scrie corect.
Alegerea este acum intre U de M si UQAM. Are saptamana viitoare rendez-vous la amandoua sa afle exact care i se potriveste mai bine. Cel de la UQAM este uncertificat de franceza scrisa, s-ar putea sa i se potriveasca ca o manusa... dar la telefon zici ca sunt secrete informatiile...

Eu sunt racita raaaaauu... nu am mai fost asa de mult timp. Ieri am stat acasa si tot degeaba. Nu-i nimic, macar sa nu o ia si copii.

Baloti de paie am vazut tare frumosi la pietele acelea ambulante cu produse autohtone. Noi de acolo am inceput sa cumparam fructe si legume, sunt mult mai gustoase decat cele de la Adonis. Cred ca iau si eu un balot, o sperietoare si cativa dovleci de halloween. Mai ramane sa gasesc costum de Spiderman pt Alex (ca asta vrea sa fie, in ficare dimineata ne "arunca" cate o plasa de paianjen si zice "Pademeeent" (adica Spiderman). Aylin va fi printesa, ca am deja rochita si pantofii, mai trebuie coronita si gata costumul).

Diana ce mai face printesa? I-a trecut raceala?

Cami sanatate multa

In alta ordine de idei, ce mi-a trebuit mie casa? acum nu stiu cum sa fac cu viitoarea zapada de pe driveway. Sa cumpar sau sa inchiriez abri? Sa platesc pe cineva sa imi deszapezeasca driveway-ul? Sau sa cumparam o suflanta si sa facem noi singuri treaba asta?
Am vorbit ieri cu vecina de langa noi si ea plateste $400 pe iarna pt deszapezit. Mi se pare mult.
Asta e, ne trebuia belea...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Monicutza, noi avem firma de dezapezit.
Gandeste-te daca are cine sa se trezeasca dimineata sa dezapezeasca inainte sa plecati la serviciu /gradinita.

Oricum am inteles ca va fi o iarna grea anul asta, asa ca se va amortiza investitia.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

400 pe iarna? adica toata iarna? putin tare de tot!
cand ma gandesc la ce iarna am avut noi anu trecut, 400 i-as da imediat, plus ca o masinarie de aia e mia de dolari alone, nu mai zicem combustibil si alte cele...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

am o stare ..de tot rahatul...o fi vremea...sau vremurile ?

monicutzabb, eu platesc 310cad ( tx incluse ) pt iarna..dar am one driveway ..nu e dublu adica ..oricum alta varianta nu as accepta...eu im ibag masina in garaj...acuma imi montez si sistemul automat de inchidere/deschidere ..daca imparti pe luna, nu e asa de mult..eu prefer sa fac economii in alta parte decat la din astea care ma costa confortul sau sanatatea...ca sa nu mai zic timpul..in rest cum va descurcati cu copii, gradi, transport ..unde esti , in laval nord ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Ktrinel suntem in Laval-des-Rapides, 2 pasi de autoruta 15, primul sortie De La Concorde, 5 min de metrou De La Concorde. Strada are jumatate blocuri, jumatate case. Se curata bine si repede zapada, dar nu am garaj si am un drive lung, cat pt 2 masini mari.
Si ziceti ca 400 nu este mult? chiar nu stiu ce sa fac. Poate un abri lung ar merge mai bine si sa dam noi doar la iesirea din casa (sau putem folosi iesirea laterala, care da direct pe drive)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

ce e abri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Maru uite aici unul dublu. La fel, exista pt toare marimile si configuratiile de driveway http://abrisharnois.com/images/imageTar.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

aici nu am vazut, nu cred ca sunt permise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Eu nu platesc dezapezire, a'meu se lauda ca-i place sa faca sport; ramine cu sanatatea si banii-n buzunar , dar daca el n-ar fi asa handyman as plati intr-o clipita; am fost singura doar vreo trei saptamini intr-o iarna, la casa si mi-am urit zilele; abriul nu te scuteste de tot, se aduna zapada pe el deasupra(tre curatat mereu, sa nu-l doboare) si in fatza, ca nu-l poti pune pina-n strada; doar ca nu dai zapada de pe masina, altfel e tot inghetata sub.
apropo de franceza caut si eu un curs de franceza scrisa in Laval, dar ieftin nu universitar, daca stie cineva; asta pentru ca am vazut cu engleza- dupa doua cursuri de 2 bani la UdeM/HEC. pe care am dat 500$, singurul curs bun care m-a saltat mult la engleza a fost unul cu 60$ de la un centru de adulti din Laval; acum caut de franceza cursuri de nivele mai avansate, dar cheap.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput