Sezatoarea canadiana (156)

Sezatoarea canadiana (156) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj


Capitolul 155, 154, 153, 152, 151, 150, 149, 148, 147, 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3, 4, 5

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie
Certificat de nastere romanesc

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori

Harti www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Metrou Montreal, www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Autobuze Montreal, www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Montreal Centre Ville, www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Trenuri suburbii Montreal
Imagini panoramice Romania, www.jurnalul.ro/webcam/piata-universitatii-54.html" target="_blank">Imagini live Romania

Joburi www.workopolis.com/" target="_blank">1, www.monster.ca/" target="_blank">2, www.jobbank.ca/" target="_blank">3, www.eluta.ca/" target="_blank">4, www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">5, www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">6, Montreal, Toronto, Vancouver

Bilete de avion www.flightnetwork.com/" target="_blank">1, www.cheapoair.com/" target="_blank">2, www.onetravel.com/" target="_blank">3, www.easyvols.org/google/" target="_blank">4, www.cheaptickets.com/" target="_blank">5
Campuri de vacanta Quebec
Travel allert www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Montreal, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Toronto, www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Vancouver
Vacante www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">1, www.redtag.ca/" target="_blank">2, www.orbitz.com/" target="_blank">3, www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">4, www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">5, www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">6, www.voyagesarabais.com/" target="_blank">7
Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals) www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza
Engleza www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">1, www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">2, www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">3, www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">4, www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">5, www.nonstopenglish.com/" target="_blank">6, 7, www.elllo.org/" target="_blank">8, www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">9

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".
Reteta tort clatite "Mona_B".
Reteta tort de mere cu zahar ars "Diana2007".
Reteta curcan delicios "Podeanu".
Reteta curcan pus la marinat "mQQm".

Reteta quiche (AnaStroe): 4 oua batute cu o lingura de faina (nu plina) si 2-3 linguri de branza cottage + lapte (1/2 de pahar) amestecate cu 1/2 kg dovlecel razalit, o punga de brinza rapé, salam si carnati taiati marunti, 1-2 cepe verzi cu foi cu tot, un morcov razalit si vreo 5 rosii mititele taiate. Se pune tot amestecul in tava de iena peste un strat de pesmet si se lasa la cuptor vreo 35 minute.

Retete pentru masina de paine (ange):
Paine: 1 cupa si jumate de apa; 1 lingura ulei; 1 lingurita zahar (rasa); 1 lingurita sare (rasa); 4 cupe faina; 1 lingurita si jumatate drojdie
Gogosi (framantate in masina de paine): 500 g faina; 3 linguri zahar; 2 oua + 1 galbenus; 200 ml lapte caldut; 3 plicuri zahar vanilat; un praf de sare; 2 lingurite drojdie

Canadezele
________________________________

Alberta
Aida (Calgary)
Daisy (Calgary)
fil_lily (Lethbridge)

Bora Bora
lorelaim

Montreal si imprejurimi
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec City
mikiion
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
matgravidut
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

De continuat aici...

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Simonna, abia asteptam sa scrii ! Frumos nume ati ales si imi pare bine ca si Radu a fost de acord pana la urma. Uau, sase ore de somn la o saptamana de viata, super ! Noi aseara am batut recordul, doar doua treziri nocturne, la 1.30 si la 5 dar chiar daca se trezeste si mai des parca nu ma deranjeaza, e atat de linistita in restul timpului (sau inteleapta cum zici tu) ca as face orice sa o tina tot asa.

Ina, am folosit spray-uri din alea cu apa de mare la Victor si nu mi se par mult mai comfortabile, plus ca se termina imediat si costa o caruta de bani. Cabd am fost in vara in Ro mi-am luat vreo patru butelci de 1 l de ser fiziologic si trag cu seringa si asa le pun la amandoi. Placut nu e, dar curata bine nasucurile.
De acoperit scaunul de masina, o sa ma uit si dupa o husa din aia de plastic, eu deocamdata ii trag acoperitoarea aia peste cap si pun un pled subtire peste restul scaunului. Multumesc de ponturi

Nelia, hang in there ! O sa treaca febra si daca te tii de treaba o sa te simti din nou ca la 25 ! Nu spun ca varsta nu conteaza, ci doar ca nu este determinanta. Modelul meu: mama care face aerobic de cel putin trei ori pe saptamana si le da lectii la pustoaicele ce-i sunt eleve la liceu. Super tare a fost faza asta vara cand am insotit-o la sala cu Victor, el a vrut sa stea si sa se uite spre surpinderea mea si la un moment dat striga cat putea :Bunica, bunica si arata cu mana spre ea foarte incantat de ce "poate" sa faca bunica !

Olga, merci de incurajari, Victor a avut o gastro cand avea opt luni, dar el deja bea lapte si la biberon si stiu ca atunci pediatrul mi-a recomandat sa-i dau pe langa san, lapte fara lactoza iar eu sa incerc sa elimin produsele lactate din alimentatia mea, pana se refac enzimele din stomacelul lui. Ai incercat niste cereale de orez ?

Trimit acum mesajul ca sa nu-l pierd ca data trecuta.


Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Bebitzu, bine ai revenit ! Si profita de vacanta, nu se stie cand vei mai avea ocazia in viata !

Nu am apucat sa vad poze dar o sa o fac cum am un pic de timp.
Acum ii astept pe baieti sa vina sa vedem cu ce ne mai ocupam dupa amiaza ca tare e greu cand nu poti sa iesi pe afara.

Mie nu-mi vine sa cred ca suntem patru, ca vorbim deja despre "copii" la plural, in sfarsit, totul se intampla prea repede ...

Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Olga, imi pare rau ca nu se simte bine bioeroaica, sper sa-si revina. Care boieroaica o fi ea faina in poze, da' in realitate te topesti la ochisorii aia curiosi. O papusa!



Common sense is not so common...[Voltaire]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Eu nu mai tin pasul decit la citit, la scris mai putin, asa ca va trimit un la toata lumea, in special la prichindei si vreau sa va recomand un resto japonez s_u_p_e_r misto in Montreal:
http://www.benihanamontreal.com/
poate ne intilnim acolo data viitoare, cind o fi, Quebecul.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Daaaa... acolo vreau! E scump?

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xxxwoman spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. O sa mai puric montreal.ro sa fim la zi cu cerintele actuale. Parca mi-e greu sa cred ca in Romania orice e posibil si din punctul asta de vedere, desi nu e exclus. Macar sa=ti dea ok-ul sa fugi in lumea larga daca tot esti satul de sistem si spagi :D. Numai ca dosarele nu-s analizate de-ai nostri.. nu?
Pun burta pe franceza....La primul cuvant care nu-mi vine instant in minte imi vine varianta engleza... . Cred ca ar face lumina niste cursuri pe undeva prin Bucuresti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

xxxwoman, succes la emigrat! Pe cand mai citeam eu site-urile de emigrare, se tot vorbea de cursuri la Alianta franceza, dar nu e obligatoriu. Finii mei au invatat cu profesor, acasa, si au trecut cu bine de interviu, desi au pus nivel foarte mare de limba ca sa le iasa punctajul.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Ce liniste... ce faceti? dormiti cu toatele?

Am si eu o intrebare pentru scolaritele noastre (nelia, la tine m-a dus gandul prima data ): ce se ramburseaza dupa terminatea scolii? pretul sau bursa? sau amandoua?
Am ajuns la concluzia ca sotul ar vrea sa faca un certificat - program intensiv de franceza pentru ne-francofoni la universitate (probabil U de M, doar acolo mai prindem inscrieri anul asta). Dupa calcule ar primi si pret si bursa, dar nu stiu ce va da inapoi la final.
Se poate trai cu o bursa+un salariu? (nelia, tot tu...). Chestia este ca noua ne-ar trebui cel putin $1000 in plus (care sa vina din bursa) pt cheltuielile curente, si am vrea sa stim ce datorie vom avea dupa terminarea scolii.
O alta intrebare este: daca dupa ce termina certificatul asta incepe altul (scoala la timp plin), trebuie sa inceapa sa ramburseze imprumutul de la prima scoala in timp ce este la alta? sau il pasuiesc pana o termina si pe cea de a doua?

celei care are rabdare sa citeasca si sa inteleaga ce am scris eu ( ca eu nu am)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Citat:
citat din mesajul lui monicutza_bb

Ce liniste... ce faceti? dormiti cu toatele?

Am si eu o intrebare pentru scolaritele noastre (nelia, la tine m-a dus gandul prima data ): ce se ramburseaza dupa terminatea scolii? pretul sau bursa? sau amandoua?
Am ajuns la concluzia ca sotul ar vrea sa faca un certificat - program intensiv de franceza pentru ne-francofoni la universitate (probabil U de M, doar acolo mai prindem inscrieri anul asta). Dupa calcule ar primi si pret si bursa, dar nu stiu ce va da inapoi la final.

Se ramurseaza doar pretul. Dar vezi ca tie iti calculeaza simularea ceva la inceputul anului scolar. Dar daca insa tu castigi mai mult , atunci ei dupa ce verifica la Revenu Quebec iti recalculeaza situatia.

Se poate trai cu o bursa+un salariu? (nelia, tot tu...). Chestia este ca noua ne-ar trebui cel putin $1000 in plus (care sa vina din bursa) pt cheltuielile curente, si am vrea sa stim ce datorie vom avea dupa terminarea scolii.

Noi am trait si doar din burse( pret si bursa adica)insa aveam ambitii modeste pe atunci. Deci se poate( chiar si o perioada cand era Marc bebe)Insa parca mai traim si din rezerve, n-aveam masina. Nu e deloc usor. Ca venit, cel mai mare e vreo 700 dar se adauga si plata gradinitei pentru copii si asa ajungi la vreo mie cred, ca ai doi copii.

O alta intrebare este: daca dupa ce termina certificatul asta incepe altul (scoala la timp plin), trebuie sa inceapa sa ramburseze imprumutul de la prima scoala in timp ce este la alta? sau il pasuiesc pana o termina si pe cea de a doua?
Nu platesti nimic pana termina scoala, in fiecare inceput de an scolar ei asteapta sa vada daca incepi altceva. Pe mine, cum am declarat ca voi continua dupa 6 luni de la nasterea lui Marc m-au pasuit acele 6 luni fara nici o problema.Asta ca sa dau un exemplu. Acum insa mi-a venit deja instintare ca trebuie sa platesc datoria. Pentru ca nu mi-am mai facut reinscrierea( care in mod normal se face prin mai)


celei care are rabdare sa citeasca si sa inteleaga ce am scris eu ( ca eu nu am)

Emma, vei ramane in sufletele noastre vesnic


Monica & printesa Aylin Nicole (27 iulie 2007) & nazdravan de Alex (18 iunie 2006) & tati

"Making the decision to have a child is momentous. It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body."


Acum te intreb si eu in plus, dar sa faca scoala la stat ca imigrant nu mai e admisibil? Macar aia e gratuita. Plus ca sunt cursuri de seara si poate munci ziua. Iar de cursuri, poate gaseste ceva la nivel colegial, e mult mult mai ieftin!!!! Si nu cred ca e mai prost. Eu in cazul englezei, am fost mult mai multumita de Dawson decat de UdeMontreal. Mai ales daca el vrea sa invete, nu sa aiba o diploma, chiar nu vad de ce nu face ceva la un colegiu.

Mai ai intrebari, scrie-mi pe privat sau prin Mail....Sa zicem ca am experienta.

Mergi la inceput