Sezatoarea canadiana (156)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Revin sa spun Simmonei ca numele sunt superbe iar numele de alint imi place la nebunie.


Si caut si eu un voluntar sa-mi explice si mie pe privat cum e cu rambursarea datoriei si ce modalitate sa aleg.Ce dobanda, deschisa variabila sau nu mai stiu cum Vorbesc de cele care au avut pret si bursa si platesc deja. Ca mi se ofera mai multe posibilitati si e cam in limba pasareasca pentru mine.
Merci!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicutza_bb spune:

Miki merci mult. Nu mai vrem servici ziua si scoala seara, nu merge bine in cazul nostru. Noi nu putem baga asa maraton, avem nevoie de timp si pentru noi, pentru familie. Am si eu scoala mea, plus ca copii sunt inca mici, eu nu mai vreau sa le fac pe toate singura, la casa sunt mai multe de facut decat la apartament, asa ca prefer sa faca scoala la zi. Francizarea este apa de ploaie, a facut-o... aproape degeaba. El vrea mai mult, ar mai avea 8 luni pe 2010 de scoala pentru franceza, apoi ar incepe programul pe care il vrea el (cred ca network admin, dar inca mai suntem in negocieri ).
La colegii nu m-am gandit, pt ca noua ne trebuie bursa, ne trebuie mia aia de dolari ca venit suplimentar (pe langa salariul meu).
Oare exista programe full-time de franceza la colegii? Abia am inceput sa sap, dar stiu ca noua ni se potriveste ceva de zi, seara (mai ales iarna) nu suntem in stare sa functionam nici unul la parametri normali


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ai si pret si bursa pentru colegii, si sunt sigura ca exista si cursuri de franceza. Ideea e ca depinde unde faci francizarea. Eu am facut la Univ. Laval la Quebec si a fost foarte buna. Si apoi am mai luat doua cursuri unul de redaction si unul pe care il fac cei care sunt in anul 1 la facultate( ma refer la quebecosi) si mi-a fost suficient. Insa stiu ca pe la francizarea pe la colegii nu se face prea bine. Ca sunt colegi doar cu liceul si care uneori sunt complet dezinteresati.Si daca mai sunt si din America de sud.....
Banii se dau asa: o parte pentru plata cursului si alta parte pentru subzistenta( asa se si numeste ) si alta pentru frais garderie daca ai copii. Deci daca gasesti ceva bun , care costa mai putin nu e nici o diferenta la cat iti da pentru subzistenta . Important e sa nu fie prost si sa faci si datorii si sa nu iti foloseasca la nimic. Ceea ce poate fi posibil din pacate. In orice domeniu ti-ai lua studiile. oricum cazul vostru e mai special, ca voi sunteti cu multe obligatii. Noi nu aveam decat o chirie micuta, nu aveam masina, sau cand o aveam ne costa destul de putin rata la ea( si nici nu o foloseam excesiv), nu cheltuiam prea mult in afara de strictul necesar, gen mancare si cheltuielile casei. Si luam joburi de vara care ne mai permite sa mai punem bani deoparte. Stiu ca nu e asta situatia voastra in acest moment si de aia trebuie analizat bine. Aveti totusi o rata la casa. Daca incepe certificatul, nu inseamna ca trebuie sa-l si termine. Important e sa evolueze in franceza . Si asta o sa o faca doar daca va trai in mediu francofon.... Inteleg foarte bine pentru ca la mine e pe invers, ma refer la incapacitatea mea de a avansa in engleza, cand eu ma invart doar prin medii pur francofone.

Mai vorbim maine ( ca plec la autobuz) si ai si mailul meu daca vrei sa mai intrebi ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

ce liniste pe aici...

moni eu nu te pot ajuta, ca nu ma stiu, sotul e la scoala si primeste bani de la emploi quebec,equivalentul somajului plus gradi
+ frais de transport

Mihaela ai citit mesajul din capitolul anterior? veniti sambata? hai ca o sa fie fain, copii o sa se joace si oboseasca
spune-mi daca vrei sa te luam

Olga cum sunteti? cum e boieroaica? i-a mai trecut? Sanatate

eu ma bucataresc de 2 zile, asa ca ma duc sa ma culc, am pus gogonele si facut zacusca- 2 borcane de 1 litru,+ unul de 500 gr+ tot ce s-a mancat poate mai fac o tura, intr-o zi...mai fac maine muraturi asortate cu ardei, morcov, telina, sfecla si conopida......



sar'mana de sfaturile cu varza, a fost delicioasa, am luat niste beeno inainte si am mancat si eu, ca-mi ploua in gura
am zis ca mai fac...mama zicea ca mai acrea si cu bors

cum faceti varza de bruxelles? ca nici din acea nu am facut niciodata, dar Steph vrea
se poate manca si cruda?

gata ma duc la dodo

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlahos spune:

varza de bruxelles nu e buna cruda are gust puternic, aproape "iute" eu o crurat de primele foi o oparesc de doua ori le calesc in unt incins cu usturoi un pic merg bine cu spagheti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

mey, ne lasam pe tanjeala.....sau v-ati emotionat ca e 1 oct...sau poate v-ati enervat de-a dreptul .....va inteleg , ca si mie mi-era un frig...noroc ca dimineata sar dintr-o masina in alta ..am niste cunostinte ( el e taximetrist ) care ma iau in fiecare dimineata cu ei in masina...si ma «depozeaza» la job.

Diana , Simonna, ce fac franzelutzele ?

puckule, dar ce activa esti...zacusca, auzi la ea...ce pofta mi-ai facut..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Ce ma bucur ca va plac numele!!! Eu sint inca incintata, teribil de incintata. Toata ziua ii compun cintecele cu Catrinel in sus si-n jos, pe melodii care pleaca din Podul de Piatra, trec prin ABBA si se opresc la Rolling Stones, daca vreti. Radu dupa mine, ieri baga la greu pe ceva combinatie de rap cu Wind of Change ... :))
E f. cuminte bebelina asta a mea, cel putin prin comparatie cu Atomix, care urla inainte sa deschida ochii...

Pucku, m-ai terminat cu conservele, la mine tot ce-ai facut tu e echivalent cu am facut s-o supa s-o tocana, ba am desfacut si trei conserve de compot de fructe si le-am pus peste inghetata si l-am botezat tort :)) Amu' tre sa ma gindesc ce mincam azi :))

Monica, noi am trait cindva dintr-un salariu de doi lei si-o bursa, dar, vorba lui Mikiion, n-aveam nici masina, nici casa, nici pretentii... Da' ne iubeam si a mers :) (A se recunoaste ca acum, fara sa ne iubim mai putin, nu stiu dac-as putea sa o iau de la capat, chestie de obisnuinta. Dar stii tu, orice invat are si dezvat).

Trezit Mutunache, pus la sin, dar tare greu scriu cu o singura mina...

S.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vlahos spune:

a lasat bb titica asa ca o duc bine, am bucatarit ieri dar am afumat mincarea de dovlecei, nu prea tare e mincabila, dar ciorba de perisoare a iesit o bunatate, azi e zi mare se apuca sotul de renovat baia, mai intii demoleaza si vedem dupa cum ii va iesi lucrarea, pe mine ma apuca nabadaile cind ma gindesc la praful si mizeria ce-o sa fie in casa plus cu ploia asta si ciinele ce intra, ca porcul murdar pe picioare din gradina... chem fata la curatenie ca n-am voie sa ma enervez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

vlahos, tu pe unde domiciliezi...nord, sud, est ,vest...?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Brrr... ce frig s-a facut deja! Am inghetat de dimineata fara ciorapi, noroc ca pe Isa am imbracat-o bine. Parca-i un pic cam devreme pentru astfel de frig?

Bebitzule bine ai revenit pe la sezatoare! Ai cam absentat in ultima vreme, dar acum nu mai ai motive! Mai zi-ne de Mihnea.

Simo nu mai stiu daca ti-am zis deja dar numele ales este ffff frumos! Si transpira asa din mesajele tale, la fel cum i-am spus si Dianei, o mina de invidiat pentru o proaspata mamica! Tineti-o tot asa!

Diana cum mai este Sonia? I-a trecut nasucul? Pupici dulci!

Donia am vazut ca ti-au raspuns fetele deja cu privire la planseu si ca ati si decis deja ce o sa instalati. E foarte adevarat ca de multe ori trebuie sa facem compromisuri si nu alegem neaparat ce ne place sau ce-i elegant, si mai ales cand sunt copii mici la mijloc, ne uitam in primul rand la ce-i practic asa ca spor la treaba!

Ktrinel ce fain de tine cu masina la scara.

Pucku ce de pregatiri de toamna faci tu acolo!!! M-ai puneam si eu in alti ani muraturi, varza, etc., dar in toamna asta parca nu am chef de nimic. Nici macar sa ma apuc de scris la lucrarea mea... Of, si trece timpul asta prea repede.

O zi frumoasa!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput