Sezatoarea canadiana (156)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Neata si de la mine,

Lucrez de acasa azi. Din casa in care pute vinul de la subsol care fierbe. L-a apucat pe al meu sa faca vin Bun rau mustul rosu dar chiar daca e casa mare si am inchis toate usile tot razbate mirosul.

Si unde mai pui ca simbata serbez ziua adolescentilor mei si cum ei stau mai pe la subsol, cred ca se matolesc toti de atita miros

Fetele de la Quebec cum e vremea acolo? Ai mei pleaca cu scoala miine si nu-l pot convinge pe fiimiu sa-si ia geaca groasa. Cica le-a zis ca un polar e de ajuns. Daca imi puteti raspunde si mie azi.

Olga, nici o dedicatie azi? Ceva asa sa ne incalzeasca sufletele...apropo Ontario cum e vremea la voi?


Ptr fetele care vor sa slabeasca sanatos, mi-a recomandat si mie o prietena cartea " Traiesc, deci ma abtin" de Mihaela Bilic. Ea este nutritionista care a slabit-o pe Teo Trandafir si Mihaela Radulescu. Eu am cautat-o pe net si mi-am downloadat-o gratis (ca aia de o vind nu faceau livrari in afara Ro). Am inceput s-o citesc si principiile ei imi par corecte. Acum sa vedem ce roade da.

Gata ma duc la treaba mea.

Pucku pina la urma ai nunta pe 10 oct?



Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Buna dimineata pe la ora 11 si de pe aici. Da' frig e azi, aveti dreptate, cica dimineata au fost 8 grade?!?! Iar la pranz se incalzeste bine de tot, o sa fie vreo 13

Voi ati intrat in the mood pentru Halloween? Ca eu cam da, vreau, nu vreau! Roxana doar despre asta imi vorbeste, costum, bomboane, decoratiuni, dovleci... zici ca maine-i Halloweenu'! Ba vrea si party, voi ati facut asa ceva pentru copii? Cu ce se mananca? I-as cam face party, ca si pica bine, e intr-o sambata, fara scoala a doua zi... trebuie sa ma hotarasc repejor. Daca aveti idei, nu ezitati, dati cu sugestiile in mine!
De exemplu, cand e petrecerea? Dupa trick or treat sau inainte? Si tinand cont ca sunt copii de 8 ani, pe la ce ora trebuie sa-i trimit acasa? Of, ma innebuneste copila, eu habar n-am de petrecere de Halloween...


Si apropos de conserve, am pus si eu gogonele si castraveti anul asta, iar acum mi-a intrat in cap sa pun ceva gogosari, vreo doua borcanele mici. Stiti vreo reteta? Ca n-am mai facut de vreo cativa ani.

pitilache, multumim de urari, ne apucam si noi de demolat casa... daca o sa putem ca tot trage sotul de una si alta si nu misca nimic, fostul propietar a batut la cuie de rezistenta ca nici cu cutremurul nu se mai darama ceva pe aici

vlahos, spor la renovari si voua! Nici eu n-am facut niciodata varza de Bruxelles, ma tot intrebam cum se face...





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Donia

Buna dimineata pe la ora 11 si de pe aici. Da' frig e azi, aveti dreptate, cica dimineata au fost 8 grade?!?! Iar la pranz se incalzeste bine de tot, o sa fie vreo 13

Voi ati intrat in the mood pentru Halloween? Ca eu cam da, vreau, nu vreau! Roxana doar despre asta imi vorbeste, costum, bomboane, decoratiuni, dovleci... zici ca maine-i Halloweenu'! Ba vrea si party, voi ati facut asa ceva pentru copii? Cu ce se mananca? I-as cam face party, ca si pica bine, e intr-o sambata, fara scoala a doua zi... trebuie sa ma hotarasc repejor. Daca aveti idei, nu ezitati, dati cu sugestiile in mine!
De exemplu, cand e petrecerea? Dupa trick or treat sau inainte? Si tinand cont ca sunt copii de 8 ani, pe la ce ora trebuie sa-i trimit acasa? Of, ma innebuneste copila, eu habar n-am de petrecere de Halloween...





Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.



Donia, eu juram ca e vineri, nu stiu de ce.
Noi am cam avut in fiecare an petrecere de adulti-copiii de Halloween, fiind ziua unei prietene.Anul asta vom sari ptr ca ei pleaca in Europa in perioada aia.

In general cred ca petrecerea o tii dupa ce colinda pe strazi. Eventual ii si urmaresti sa nu manince tot ce primesc, sa nu li se faca si rau dupa aia. De plecat, sa vina parintii sa ii ia la ora la care decid impreuna cu voi.

Noi am cumparat de aici tot felul de accesorii de halloween. Imi impodobesc casa pe dinauntru si afara, avem un aparat din ala de face fum si niste luminite care se aprind si scot si ceva zgomote din alea infricosatoare. aparatul e actionat de un fel de telecomanda. Eventual poti schimba si becurile prin casa , gasesti rosii, mov, sa creezi o atmosfera mai de "Dracula". La Walmart au tot felul de accesorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Podeanu

Noi am cumparat de aici tot felul de accesorii de halloween. Imi impodobesc casa pe dinauntru si afara, avem un aparat din ala de face fum si niste luminite care se aprind si scot si ceva zgomote din alea infricosatoare. aparatul e actionat de un fel de telecomanda. Eventual poti schimba si becurile prin casa , gasesti rosii, mov, sa creezi o atmosfera mai de "Dracula". La Walmart au tot felul de accesorii.



E fain aparatul de facut fum, cred ca ar fi spooky! Multumesc de idei, si aia cu becurile imi place. Hai ca incep sa intru in atmosfera, acum parca vreau si eu petrecere
Am si verificat din nou data, e sambata.
Ma gandeam ca totusi fiind mai mici, ce-ar fi sa fac petrecerea inainte de trick or treat? Si sa plece direct speriati la colindat? Sau dupa, de la 6 la 8? De la 7 la 9?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

sorry ca dau buzna asa, Donia de unde ai cumparat gogonele, si gogosari de unde vrei sa cumperi? ca iti zic eu reteta de gogosari daca vrei, al meu sot e mare maestru la asta, dar sa fie gogosari ca nu stiu daca ies cu ardei de astia de aici.

Podeanu, la multi ani copiilor!

Simonna, f faine numele, intr-adevar.

Magda, cu Razvan (6 ani) si Olivia (1 an)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Cri, cri, cri toamna gri, nu credeam ca-i sa mai vii ...

Si cu virusi din belsug pe deasupra

E oficial, de azi noapte Sonia e racita bine, la fel ca si mine. Am avut o noapte grea pentru ca micuta nu poate sa respire bine, se ineaca cu mizeria aia care e undeva intre nas si gat, se trezeste, plange ca altceva nu stie si tot asa
Azi, mai pe lumina am reinceput cura de ser fiziologic si a inceput sa scoata mucii, dar adio somnicuri linistite de cate trei ore, stau si o pazesc si incerc sa o ajut sa respire mai bine.

Acum, asta e, incerc sa-mi pastrez optimismul ala de care scria Roxana si mergem mai departe. Maine avem primul rendez-vous la pediatru, ne ducem direct bolnavi ca sa-i dam de lucru.

Sanatate si spor la pus muraturi si la renovari !



Diana mama lui Victor Christian, 24 Iulie 2007 si Sonia Theodora 15 Septembrie 2009

"Life's a journey, not a destination"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Simona, ma bucur ca dom'soara Catrinel e cuminte

Dana, e frigutz, azi zicea pe bord la masina 8 grade de dimineata, ieri 12, dar mi s-a parut mai frig ieri...eu i-am scos copilul o geaca mai groasa si pantaloni, eu sunt mai cu calduri asa ca am tricou si polaras subtire, dar am o geaca de fas mai groasa in spate, cat ma mai incape

a ramas pe 10 nunta, mai am o gramada de cumparat: papion, ceva de incaltat pt mine, ca mi- s-au umflat picioarele, un bolero, accesori de pus in piept, si bautura....eu tot imi zic ca mai am timp saptamana viitoare ca asta sunt cu muraturiile si petrecerea comunitati

am plecat la ale mele

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Magdone, am luat gogosari de la Superstore, sunt chiar gogosari, 4 la punga. O sa mai iau si azi daca mai gasesc. Si da, vreau neaparat reteta, te rog!
Gogonele am luat de prin zona de la o piata/ferma, se si minunau oamenii ca le alegeam doar pe cele mai verzi...

Diana, ce greu cu micuta bolnava, par atat de fragili bebelusii astia mici, sper sa treaca repede si fara complicatii!

Pucku, ce vrednica esti, ma faci sa ma rusinez de... inertia mea, na, sa nu-i spun lene!
Tu esti si graviduta, pui si muraturi, zacusca, ba organizezi si nunta... bravo tie!



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Merci Magdone

Merci Pucku

Bucurati-va cit sunt copiii inca mici si ii mai imbracati/incaltati cu ce vreti voi. Cind or deveni adolescenti sa vezi figuri..nu se imbraca decit cu ce e la moda (cizmele de cauciuc erau anul trecut anul asta sunt "umiliati" in scoala daca le poarta-chit ca ploua cu galeata afara)


Diana, sanatate la amindoua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

DanaP-LA MULTI ANI PT COPIII! Sa fie sanatosi si norocosi!
Diana-sanatate micutei!

Denisa cu Emma Andrea 3,5 ani si Mark Alex 2 ani

Mergi la inceput