Sezatoarea canadiana (147)

Sezatoarea canadiana (147) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 146, 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele
________________________________


Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida
Daisy

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02

"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Haideti la capitolul nou!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Roxana,ce faci?cum iti este?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Hey Cami! Uite tocmai m-am intors de la Bxlles si primul lucru ce crezi ca am facut in timp ce vorbeam cu ai mei pe skype?? Am venit sa verific mesajele la sezatoare! Ti-am vazut deja pozele de la ziua lui Robert! Sunt superbe! Ai o mama foarte tinerica si tu pari si mai domnisoara cand esti langa ea!

Si editez ca sa continui... ti-am vazut contoarul si arata super, asa ca vreau si eu detaliile domnului in cauza!

As veni si eu la tratament in grup dar mai la toamna. Mai programam neaparat o intalnire la inceput de septembrie inainte sa nasca Simo si Diana ca sa le prindem inca odihnite!

Altfel ce sa zic ca-mi e.... de abia astept sa treaca urmatoarele 3 saptamani sa vina si restul trupei! Ca numai pot de doooor!

Hai ca ma duc sa mai citesc dinapoi ca nu am reusit decat ultimile 2 pagini.


"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Olga, si eu ti-am vazut minunile.

Camelia, sa-ti traiasca baiatul. Frumos party si mi-au placut si casa si contoarul. Ce tinara e mama ta, sunteti ca doua surori impreuna.
Eu plec in Dominicana simbata asta si ma intorc in 2 saptamini. Asa ca ptr moment sar intilnirea..

Anyway, vacanta placuta celor care mai pleaca, Ica,Oana,mimitete..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Roxana,pai pozele alea cu contoarele le-am pus special pt tine.cand ajungi la Mtl si pregatita vorbim si-ti dau detalii.Nu-i pun nr pe mail.Vi-l dau direct.Intelegeti voi
Ma bucur ca esti ok.Profita la max de tot si de toate.Ti-am vizionat toate pozele.Fain tareeeee!vreau si euuuuuu.O parte i le-am aratat si colegului.Mi-a promis ca daca-s cuminte la vara poate facem o Europa.
Cat despre tinerete sper sa nu ma fi confundat cu mama probabil ca sunt foarte,foarte fericita ca este la mine si asta ma face sa arat atat de "sclipitoare"
Sa ne vedeti cum stam pe langa ea.Parca ar fi o closca cu puii.Copii sunt primii,apoi eu si colegul.Astazi la pranz am mancat papanasii copilariei mele.Aia cu dulceata de visine si smantana Mi-a venit sa plang mama ei de viata!Nu am mancat din clasa a4-a cred

Copii nici nu ma baga in seama.Maia nu doarme decat cu buni in brate.tare ma tem ca visul asta va trece al dracului de repede si ne vom trezi din nou singuri si amarati.Ne-am promis reciproc ca, cum necum in fiecare vara este musai sa ne vedem macar pt o amarata de luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

fetelor, dar de ce mergeti in miezul verii in tarile calde ? nu e prea cald, prea umed ??


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Am reusit sa vizionez pozele, domnisoare faine: ale Olgai, Pucku, Roxana;
Cami, ce mama tinara si frumoasa ai,cred ca are virsta sora-mii!!!imi place bucataria si terasa;


eu citisem de intilnire si mi-ar suride, dar pina pleaca sora-mea (21 august) nu o las singura acasa cu Tudor, al meu lucreaza de noapte de la sase seara toata vara; mi-ar suride insa un picknic in parc cu toata gasca de bunici si copii intr-o duminica, ce spuneti?

Nelia, azi n-ai aparut sau nu te-am intilnit? mai bine te intilneam, iarasi am ajuns intr-un butic acolo; face poc ccardul pina termin formatiunea

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ana, nu, nu am fost astazi, am scris la capitolul trecut ca nu am cum sa ajung, am avut multeeee de facut dimineata. Miine nu pot pentru iar am test seara si mai pun si eu mina pe carte, dar joi sint un pic mai libera si am si ceva de rezolvat prin centru, asa ca mi-ar fi usor sa ajung si pentru o cafea.

Eu am mincat numai salata si fructe astazi... stiti cum mi se invirte monitorul in fata ochilor!?! Si am sarmalute in foi de varza facute si prajitura cu mere... dar am zis ca macar o saptamina sa tin, sa se mai duca un pic, ca nu ma pot imbraca subtire ca nu-mi vine nimic, de cumparat nu-mi cumpar largi ca asa ramin daca ma simt bine in haine... Of, usor e sa te ingrasi, sa bagi in tine ca in spital, greu, tare greu e sa dai jos...

Ange, am vazut pozele, chiar ca e tinara si aratoasa mama ta. Terasa nu o aveati, nu-i asa?

Pucku, am vazut si pozele voastre, ce teapana sta Steph pe calut! Nici nu indraznesc sa i le arat fetelor, ca si asa ne chiaunesc de cap ca vor pe cai... si nu stiu cind vom reusi sa ajungem cu ele la calarie.

Olga, ce copiii frumosi aveti!!! Mie mi se pare ca amindoi seamana cu tine, Tony e tare chipes, va rupe ceva inimioare de fetite mai tirziu, sper numai sa nu fie Tudora mea. Iar grasulica mica e o dulcica... Iar tu in pozele de la petrecere arati tare bine!

Noi am fost in parc, am stat vreo doua ore, acum am bagat purcelusii la apa si mi-am luat liber, ca am tot alergat dupa ei pe-acolo. A venit vara si astazi, nici nu ma uit sa vad cum e miine...

Revin sa va spun si voua, sa nu ma bucur singura pe aici, il fac mic, ca nu e de lauda, dar eu ma bucur ca am scapat: am trecut cursul ala frumos da' greu, de psihologie sociala, ca mari emotii am mai avut, de trei saptamini astept rezultatele. Nota nu e mare, dar acceptabila, oricum si media grupei a fost tare mica, dovada ca a fost tare exigenta profesoara, e cea mai mica medie a clasei pe care o vad pina acum, 2.2 din 4.3... Pentru mine era oricum un optional, dar mi-ar fi parut rau sa-l pierd. Asa am scapat, l-am bifat, am trei credite adunate, asta conteaza... Mi s-a luat o mare piatra de pe inima, la celalalt nu am emotii, dimpotriva, ma astept chiar la o nota mare. Pot sa ma ocup si eu de casa si de engleza, ca pina acum nu aveam chef de nimic...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Hop si noi.
Suntem bine bine.
De azi am inceput sa merg si la gimnastica. Si ca sa nu ma las mai prejos m-am dus si eu la clasa de cardio
Mai mai sa ma ia cu farasul de acolo ca sunt rablagita si fara antrenament. Da insist
In rest ne plimbam ca e vreme frumoasa tare. Si apoi cam greu la calculator ca am concurenta
Motanul meu o zapaceste pe sora mea, ca ea nu prea intelege tot ce zice, si zau daca vad imbunatatire la romana lui
Sper sa mai progreseze pana pleaca.
Piosiul e si el flacau mare de acum. Nici nu stiu cand au trecut 4 luni. E un grasunel si vesel nevoie mare.
DanaP vacanta placuta.
Ktrinel , iubita trebuie sa fie tare greu. Cu incetul se vor rezolva toate. Pupici la Julia mica si scumpa.
Eu nu am apucat sa ma uit la poze. Ca am timpul limitat rau:)) Cum prind o pauza cum mai trag un pui de somn:))
Rocs, vb joi da mi-am amintit ca vroiam sa merg si la yoga vineri. Poate ne vedem dupa 1 daca poti.
Nelia ai flacau mare de acum.
Cam atat m-a ajutat memoria si fug acusi ca vine guresul al mare acasa
Slava domnului ca a inceput sa vb tarziu ca zau nu stiu cum va descurcati cu cei care vorbesc de mai micuti si o gramada
A, bun venit tuturor musafirilor si sa aveti un timp cat mai placut.

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ktrinel

fetelor, dar de ce mergeti in miezul verii in tarile calde ? nu e prea cald, prea umed ??


Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)



Ktrinel
pai atunci au copii vacante. Sa stii ca nu mori chiar asa de cald. Pe plaja nu simti asa rau caldura de briza oceanului. Iar eu nu m-am vaitat ever de caldura (dar urasc iarna lunga si friguroasa).

Mergi la inceput