Sezatoarea canadiana (146)

Sezatoarea canadiana (146) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Capitolul 145, 144, 143, 142, 141, 140, 139, 138, 137, 136, 135, 134, 133, 132, 131, 130, 129, 128, 127, 126, 125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

Bebici de mamici si burtici de Canada 1, 2, 3, 4, 5, 6

Maple-syrup babies - mamici de Canada 1, 2, 3

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii Quebec
www.enfancefamille.org/home.php" target="_blank">Lista unica de inscriere la gradinita Quebec
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Denisam/Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele
________________________________


Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida
Daisy

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02



"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Haideti la capitolul nou!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Nelia, condoleante! Imi pare rau de asa vesti triste, Dumnezeu sa-l odihneasca!

Fetelor, nu stiu daca ati vazut deja filmul UP! E absolut supeb, tocmai vin de la cinema! Cred ca e cel mai bun film al lui Pixar de pina acum! Duceti-va cu copiii ca-i tare frumos!

Fata mea e mai bine, am reinceput sa ne ciondanim, ceea ce inseamna ca-i sanatoasa!

O saptamina buna va urez, cu mai mult soare daca se poate! Alo, se aude acolo sus?
Va pup

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

MonaB, sa fie de bine botezul micutului Aidan ! Ce coincidenta, 2 mamici de pe forumul de Canada au avut botezul in caeeasi zi, cu nase de pe acelasi forum ! Daca ne vorbeam, faceam poate si la aceeasi biserica si ne intalneam cu totii , n-ar fi fost frumos ?

Mqqm, in Bucovina este acest obicei, ca la nunta sau botez sa fie multe perechi de nasi...suna poate exotic dar sa stii ca e tare frumos...dar cum s-ar zice, toti la botez eram cumetrii :) .Eu vrea sa te vad in carne, burat si oase, cat de curand, daaa?

Ktrinel multumesc de intrebare sunt bine, de la sf lui iunie incep tratamentul acasa, scap de deplasatul pana la Hamilton, va veni acasa o nurse. Saptamana asta vreau sa dau telef la dr sa aflu cum stau cu analizele la ficat, ca se pare ca tratamentul asta il afecteaza si trebuie sa am grija.
In rest, nu ma mai dor mainile asa tare, si tonusul este mai bun, sper sa functioneze, sa mai amelioreze boala.
Tu ce faci, cum te descurci cu Julia, ea cum percepe situatia ?

OlgaT, sper ca Sophie se va simti mai bine si va doresc distractie placuta de ziua lui Tony.

Dana ,P, noi avem 4 feluri de gunoi: o cutie de reciclabile pt hartie, alta pt plastice sau metalice, un bin verde pt resturi de mancare , praf, puf, si tot ce se mai considera organic si sacul negru pt gunoiul care nu se poate recicla. Programul a inceput pe strada mea exact cand ne-am mutat noi, asa ca era fun, ne sfatuiam cu vecinii ce sa punem si unde. Am observat ca dupa o perioada multa lume a renuntat sa ma recicleze, da noi stick with it, ca sa salvam planeta pt copii nostri .
Si sa stii care mi-ar fi placut mult sa vii la botez, ca de altfel si alte fete de pe DC si ati fi mancat shishilik, care sunt frigarui groase de lemn, cu bucati mari de carne, marinate cel putin 12 ore...o minune !!

Maru, cand mi-ai scris de Herbie day, am crezut ca e vorba de aniversarea cuiva..ati strans multi bani ? Care era cauza ?

Inacanada, restaurantul se numeste Imperator si pe Steel e cu Younge, parca? Eu sunt atenta la detalii, si de aceea am zis de deck-ul tau, arata ff profesionist si frumos decorat, voi l-ati facut sa u asa era casa cand ati luat-o?

Khristin, io sa n-aud de Boston Pizza, ca am acum un proiect cu ei si ma freaca ca pe mujdei, asa ca mai bine-i boicotez! De ce sa nu ne-ntalnim in aer liber, ne auzim mai bine, conversam mai pe-ndelete...

Mqqm, am citit de accident, sunt bine sotul si Denisa? Bai frate, te pazesti si da altul peste tine, asta-i culmea...

Donia, multa bafta la noul job...12 ore training de orientare...
Poza Ioanei e facuta de fotograf de ala care vine la inceputul anului si face individual si la toata clasa, e de la inceputul clasei a 2a.
Pai la City Hall de aia am ajuns, sa-si ia Ioana premiul, e in ziarul de joia asta, il gasesti tot acolo pe site. Suntem mari vedete domle!
Azi a avut demonstratie de gym, chiar mi-a placut cum s-a descurcat, daca ar fi mai doritoare sa fie prima, ar fi bine, am observat ca e genul toata lumea are o sansa, decat, eu sa fiu cea mai buna...

Mimitete, iti dau info despre botez, daca imi spui pe cine botezi :)

Ana Stroe, sincer eu nu am inteles de ce n-au vrut preotii mai multi nasi, adica e taina botezului, se impartaseste intre prieteni, care-i problema? Altii aleg sa nu-si boteze copiii deloc, partial si din cauza preotilor care sunt infelxibili la niste lucruri..

Cge, de ca are febra Ancutza ? I-a mai trecut ?

Simi, vad ca si fetita ta are febra, cum se simte? De care Advil ti-a recomandat Simonna ?
Apropo de slabit, si daca ti-e foame, chiar nimic-nimc dupa ora 6 ??? Nici un morcov ?

Nelia, condoleante pt cumnatul tau, ii doresc putere surorii tale sa-si continue viata, sa se gandeasca la copii...

Simi , am mers chiar vineri la Up, dar mi-au dat si lacrimile la un moment dat, ce repede ne trece viata si nu apucam sa facem ceea ce in copilarie ni se parea ff important!
Mie personal, pana acum, Journey to the center of the earth mi se pare bestial, din cele 3 d, e cel mal bun.
Asteptam Ice AGe 3!

Sa va povestesc: am fost aseara la nunta gfetei unui coleg de-al meu, mireasa romanca, mirele roman, dar fetelor, asta nu e de ajuns sa fie nunta romaneasca...a fost pur canadiana, nu a fost nimic care sa ne amintesca de-o traditie sau de originea vreunuia din ei.
Dar ne-am distrat, mai ales atunci cand s-a enervat cineva si i-a dat dj-ului un cd cu muzica romaneasca , sa ma dansam si noi altceva in afara de muzica de club, de aia cand se feara dansatorii intre ei...bai, nu sunt baba, dar totusi, ma asteptam la o muzica mai pt toate varstele, nu numai ultimele topuri...
O chestie pe care am vazut-o aici, si la alte petreceri canadeze: de ce frate s-o fi descaltand lumea sa danseze ( adica femeile ?)...de ce nu-si iau mai tarziu pantofi comozi, mi se pare asta asa deplasat...

Well, de acum sper sa ne linistim si noi, am boezat, am luat carnetul ( mersi de felicitari), am fost la nunta, gata, relas de-acuma !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacanada2005 spune:

Laurajr, felicitari Ioanei! Ai "stimulat-o" si tu cu vreun cadou? Ca...parerea mea...merita
Deckul ala a "venit" cu casa. Fostul proprietar are companie de...proiectare de case, asa ca-ti dai seama...

Eu nu mai am rabdare...numai maine...nu-i poimaine si pleeeeeeeeeec la soareeeeeeeee.... Cred ca in viata mea nu am asteptat o vacanta ca pe asta...Si am fost la caldura si in noiembrie, in Mexic...dar iarna asta care nu se mai termina ....ma doboara...ca eu, la vremea de afara nu pot sa-i zic primavara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Olga La Multi ani Tony!!!!

Si noi ne-am serbat si am avut o petrecere DC. V-am pus un link pe contul comun.
Participanti: Victor de diana2007 si Irina finuta de Khristin care a fost si la o mie de insule( asta am aflat abia ieri)
Mi-ar fi placut mai multi copii, dar spatiu e cam mic. Vecinii nu ne-au dat afara incaca noi avem proprietarii sub noi.
La anul o facem si mai lata

Tortul a fost foarte bun. Usor, nu exagerat de dulce, ca un Diplomat. Asa ca as fi putut manca 3 portii. ( spre deoasebire de cele ale localnicilor care la 4 lingurite ma satur). L-am luat de la Bohema , am facut comanda ( linkul dat de Oanagabriela).

Acum sa ne revenim din oboseala ca noi am mai si varuit( adica eu fac ca musca la arat), sotul a varuit, eu am lipit banda pe peretiSi n-am terminat inca, nu ne hotaram cum facem camera lui Marc.Tema zoo sau tema acvarium.
Marc a primit un acvrium cu 4 pestisori si deja 2 au murit Asa ca acum stam sa pandim sa nu moara si astia doi ramasi ca primul lucru care il face Marc cand se trezeste este sa verifice daca s-au trezit si pestii.

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Mihaela, ce ma bucur ca v-ati lansat si voi in acvaristica , am parteneri de impresii:)); pina una alta noua ne-au murit toti patru pestii (erau rosii, nu mai stiu de care), acum am "dezinfectat" adica spalat tot ce continea acvariul si vom face o noua incercare cu alti pesti (am inteles ca neoni sunt mai rezistenti), sa vedem;

Laura, asta spuneam si eu, nu ma impac deloc cu popii astia din Montreal, si-i pacat, ca am rarit-o tare cu biserica din cauza lor;

Mqqm, imi pare rau de accident, bine ca n-a fost mai rau!

Nelia, condoleante si putere sorei tale si fetelor; uof!



a fost vara pe la noi ieri si am profitat un pic, ne-am plimbat, plantat flori, cautat de lucru pe afara, azi vad ca-i din nou toamna, sau ce-o fi; am mosmodit piscina, e limpede, curata, numai buna de baie, dar receee; Ina, te invidiez pentru soare, eu deja am uitat cum a fost; vacanta placuta sa aveti!

Simi, ma omori, auzi marimea 6 la rorchie; eu ce-am trecut de la 8 la 9-10 la camasi si rochii , si parol ca fac zilnic exercitii (stepper, bicicleta, burta, pe afara la gradina si cu bicli), dar nu rezist sa nu ma indop cu toate prostiile la lunch

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu port 14 sau 15! Asta daca imi trece cumva prin cap sa-mi iau rochie... da' nu-mi trece!

Noi am fost astazi pe Mont St. Hilaire, a fost foarte placut si la urcat si la coborit... Apoi am coborit si am trecut prin St Lambert si am mincat la un chinezesc... parca mi-a mai trecut din tristete. Am facut poze si un filmulet cu un sarpe adevarat cum repeta mereu fetele... sper sa reusesc sa le pun si pe alea de la gimnastica si pe astea de astazi. Tot nu am citit, dar fac baie la copii si-i culc si apoi poate mai revin...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, condoleante pentru cumnatul tau! Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

Laura, mai ala e quite a message!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Laurajr, n-am nimic impotriva aerului liber, dimpotriva. Ideea restaurantului a venit mai degraba ca backup in caz de rainy day. Si de ce ziceai ca te freaca cei de la Boston Pizza? Nu-s seriosi ? Sa-i sabotam si noi, atunci . Si ca sa o reiterez pe Maru, chiar ca te decoram lately pt. mesaje si petreceri …Aaa si a propos de mai multi nasi, sa stii ca si preotul din Mississauga a refuzat sa boteze un copil pe motivul ca are mai multi nasi. Dar asa e el, mai special . Cat despre descaltat, nu stiu ce sa zic, dar si pe strada am vazut recent din ce in ce mai multe liceene mergand desculte, deci eu una zic c-o fi vreun trend 'trendy' … varianta flower power ceva, da ma gandeam cum o fi daca or pasi in vreun ciob din intamplare ????!!?!?!?


Mihaela, (mikiion) da asa e, am fost la 1000 insule, se putea sa lipsesc io cumva? Si pt. ca ni s-a facut dor de Irina, pana ce sa o cunoastem si pe surioara ei, ne-am hotarat sa ajungem la Montreal pt. vreo cateva zile la sfarsitul lui iunie si apoi plecam spre Quebec City, iar la intoarcere mai vizitam o data 1000 insule. Veniti si voi? Ca stiu ca mai vin niste prieteni de-ai Florentinei si Catalin. La Multi Ani lui Marc! Ce copilasi frumosi am vazut in poze !!!!


Diana2007, dupa ce am vazut pozele de la petrecerea lui Marc, m-am intors de vreo 2 ori in urma sa fiu convinsa ca nu fac vreo gafa . Vrei sa spui ca asa arati tu insarcinata in 25 saptamani ?!?!?!? Oh my goodness, ce fericite ar fi toate femeile pe lumea asta daca ar purta toate sarcinile atat ca tine si ca Florentina !!!!! Brava, sinteti niste mamici pe cinste . Si ca tot citeam pe celalalt subiect ca lucrezi la aeroport….vorbeam azi cu o prietena la telefon, care e si ea membra DC, dar intra mai rar si imi spunea ca tatal ei vrea sa ii aduca niste picturi in ulei din RO, si ca bineinteles nu vorbeste prea bine engleza. Stii tu cumva ce documente sint necesare pt. a nu avea probleme ??? Sarcina usoara in continuare !


Ina, sa faci poze muuuuulte si sa inchini si un sangria mojito ceva si pt. mine cat esti acolo, da ? Unde ziceai ca pleci pana la urma ?


Nelia, sincere condoleante. Ce seaca-i viata uneori…


mQQm, pana la urma sinteti ok toti ? Da un semn de well-being…


Olga, La Multi Ani lui Tony . Uite asa ma enervam si eu after tot ca tine pana pe la 5 ani ai Yasminei, si dupa aia am intarcat ideea de a face tambalau acasa…nu mai trebuie sa cureti nika la playground, si nici sa te complici cu rules pt. alti copilasi.

Cristina


Mlle Yasmine et le bébé Chris Anthony

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am reusit sa pun poze si am trimis pe contul comun...

Khristin, eu am adus din Romania un tablou pictat. Mi-a trebuit o dovada, o foaie de la pictorita cu datele ei si semna ca ea l-a facut si ca ni l-a facut cadou. Din pacate, nu mai stiu exact ce scria in ea, era ceva tipizat si completat de mina de catre ea... Cred ca un pictor care vinde tablouri si in afara stie mai bine ce trebuie facut. Oricum, e musai sa aiba hirtie la mina de unde provine tabloul respectiv.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput