Sezatoarea Canadiana (128)

Sezatoarea Canadiana (128) | Autor: Lorelai

Link direct la acest mesaj


Poftiti la sezatoare!

Capitolul 127,126,125, 124, 123, 122, 121, 120, 119, 118, 117,116, 115, 114, 113, 112, 111, 110, 109, 108, 107, 106, 105, 104, 103, 102, 101, 100, 99, 98, 97, 96, 95, 94, 93, 92, 91, 90, 89, 88, 87, 86, 85, 84, 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.ratemds.com/" target="_blank">Rating doctori.

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

Campuri de vacanta Quebec
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-montreal.html" target="_blank">Travel alert Montreal
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-toronto.html" target="_blank">Travel alert Toronto
www.travelalerts.ca/top-travel-deals-from-vancouver.html" target="_blank">Travel alert Vancouver
www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8
www.easyvols.org/google/" target="_blank">Bilete de avion

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.fraserinstitute.org/Commerce.Web/product_files/70QCFSC08RANK.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?#9001 =fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software

Reteta de sirop de ceapa si miere
Originalul (Simonna): se scobeste o ceapa, se pune miere in cavitatea respectiva si se lasa intr-un bol. Dupa citeva ore se bea sucul care se aduna in bol si se mai completeaza niste miere, si tot asa, etc.
Prelucrare dupa original:
Se ia o ceapa mare (sau 2 mijlocii) care se toaca marunt-marunt, se adauga 2-4 linguri de miere, sucul de la jumatate de lamaie si de la o portocoala, si se lasa tot amestecul la "fezandat" intre 4-24h, in functie de timpul avut la dispozitie. Apoi se colecteaza siropul care se lasa si se serveste bolnaviorilor astfel: 2-4 lingurite de 3 ori pe zi la copii si 2 linguri de 3 ori pe zi la adulti. Sanatate multa!!!

Regim de slabire "Donia".
Reteta cozonac "Podeanu".
Reteta cozonac pentru masina "Donia".
Reteta cozonac pentru masina "ange".
Reteta gem pentru masina "mamaana".

www.pronunciationpatterns.com/FAQ.html#I%20have%20trouble%20with%20the%20TH%20sounds,%20how%20did%20you%20solve%20it" target="_blank">engleza 1
www.phrases.org.uk/a-phrase-a-week/index.html" target="_blank">engleza 2
www.learnenglishonline.org/a/stories.htm" target="_blank">engleza 3
www.learn4good.com/languages/evr_english_grammar.htm" target="_blank">engleza 4
www.learn4good.com/languages/english_level.htm" target="_blank">engleza 5
www.nonstopenglish.com/" target="_blank">engleza 6
engleza 7
www.elllo.org/" target="_blank">engleza 8
www.anglaisfacile.com/beginners/index.php" target="_blank">engleza 9

Canadezele

Bora Bora
lorelaim

Calgary
Aida

Montreal
Ana Stroe
Andy08
ange
bebitzu
carmen77
cge
codritu
Diana2007
Dragaica
Ica_1975
ktrinel
lakioana
mikiion
mimitete
monicutz_bb
nelia
oanagabriela
pitilache
Podeanu
Salina
simi
Simonna
valen

Ottawa
Adela_P
Lorelai

Quebec
Pucku

Toronto si imprejurimi
Adaf7
almo
CataD
DanaMario
Denisam
Donia
Inacanada2005
Khristin
Laurajr
Magdone
mamaana
Maru
Mi-ro
Mona_B
mQQm
OlgaTirziu
Ritah
Simona73
sofronica
Try

Vancouver
Daiopri
rocs02


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

am inceput o lista cu doamnele participante la sezatoare, in primul mesaj. nu sariti inca pe mine daca nu sinteti pe lista, adaug pe masura ce imi aduc aminte. pina acum am inclus pe cine e pe lista de intilnire in To si pe cine a scris la ultimul subiect. sper ca pina ajungem la pagina 20 sa includ pe toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Merci Lorelai

Ange pai asta o sa fie meseria mea, sa stiu tot, sa gasesc tot.....
Plec acum acasa, pe maine.

[www.onetruemedia.com/shared?p=60647bcd025335118109e1&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 2 Ani

[www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze 2006-2008
www.dropshots.com/mikiion2008" target="_blank">filme si poze mai 2008-

Virsta Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Bine v-am regasit!Ce ma uimiti cu viteza voastra la scris, eu de-abia acum m-am asezat un pic la computer sa-mi verific emails si sa mai fac ceva shopping online, c-am dat in spending spree in asteptarea lui Aidan-Vic
Imi pare rau sa va anunt ca de data asta nu pot veni la intalneala din Mississauga sunt mult prea ocupata zilele astea, dar promit sa ma prezint la urmatoarea...in vara??? si nu neaparat in Mississauga, Toronto e mai potrivit pentru entertainment dupa parerea mea.
M-as bucura sa cunosc pe cat mai multe dintre voi.
Va doresc distractie placuta!

Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Cand:
1. Vineri dinner: |, |, |, _, |, _, |, |, _, |, |, |
2. Sambata pe la 2: |, |, |, _, _, |, |, |, |, _, |, |
3. Sambata dinner : |, _, |, |, _, |, |, |, _, _, |, |

Unde:
1. Mandarin (chinese all u can eat) - |, ||, ||, ||||, |, |, |, |, |, |, |, |
2. Congee Dinasty (chinese clasic) - |||||, |||||, |, _, |, |, |, |, |, |, |, |
3. Symposium (creperie cu mancare) - |||, |||, |||||, |||||, |, |, |, |, |, |, |, |||||
4. Demetre (creperie fara mancare) - ||||, ||||, ||||, _, |, |, |, |, |, |, |, |||||
5. Kelsey, Casey's or Jack Astor - ||, |, |||, _, |, |, |, |, |, |, |, |

Cine:
1. mQQm (votat 1)
2. Try (votat 2)
3. Ritah(votat 3)
4. Denisam (votat 4)
5. CataD (votat 5)
6. Maru (votat 6)
7. Mi-ro (votat 7)
8. Khristin (votat 8)
9. Magdone (votat 9)
10. OlgaT (votat 10, schimbat dupa ce ai zis in mesajul de mai jos)
11. Inacanada (votat 11)
12. LauraJr (votat 12, vot decisiv... asteptam...)

13. Adaf
14. Simona73
15. DanaMario

16. Donia
17. MonaB


Imi adusei si eu rabozul de pe capitolul celalalt, ca deja nu mai pot edita acolo ca-i pus lacatul. Am mai adaugat la lista inspirata de Lorelai. Astept raspuns!

Mona, eu parca imi amintesc ca tu aveai niste restrictii acolo, nu poti te rog sa le mai scrii odata ca nu mai retin, si de cand "pay attention to deyail" n-ai mai postat. Please.

OlgaT, dai si tu inca o poastare (chiar f scurta) please sa stim daca esti dornica sa vii? Ca eu am cam plusat cu votatul si tu nici n-ai confirmat, nici n-ai infirmat. Please.

edit... mona, gand la gand, am postat deodata.


Common sense is not so common...[Voltaire]

Mom me  www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">
#1     #2     #3  [-0.23]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Cristina (mQQm)tocmai am postat referitor la intalneala. In ce priveste restrictiile, la un moment dat scriam ca as fi venit in caz ca tu Olga si Magda veneati, insa pana v-ati decis voi au aparut niste situatii noi cu care sunt prinsa momentan si acum chiar nu mai am timp sa vin.
Multumesc oricum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Gand la gand..right oncum ziceam in viitor pe mine m-ar tenta Toronto north or downtown ca loc de intalnire, chiar daca in cerc mai restrans, nu va mai ratez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ritah spune:

Almo, nu fii suparata, cand am mers in Aruba scria ca avem sanse 30% ploaie in fiecare zi, s-au prabusit de ras localnicii, ca nu mai plouase de un an, bineinteles ca nu a plouat. Cat despre Punta Cana ne-a plouat o singura data, a fost foarte placut, am stat pe o terasa undeva acoperita, chiar ne saturasem de atata caldura. Vacanta placuta.
Editez ca m-am uitat la vreme, pai doar sambata sau duminica scrie ca ploua, pana atunci se schimba de 7 ori.Vreme frumoasa si nenumarate valuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

almo, noi tocmai ce ne-am intors din Punta Cana. a plouat in fiecare noapte, chiar cu furtuna. o singura data a plouat ziua, pe la 10 dimineata dar a durat 15 minute. e chiar refreshing sa ploua un pic. eu zic sa nu iti faci griji, nu e sezon de ploaie si chiar daca ploua un pic e ok pt ca e cald.

mimitete, a fost frumos in vacanta, am dormit ca purceii cite 12 ore pe noapte, de la 9 la 9, toti 4. noroc ca fetelor noastre le place sa doarma, ca si noua dealtfel. resortul e foarte potrivit pt copii, plin de animale mari si mici, au avut fetele cu ce se distra. papa buna, evenimente neplacute nu am avut, vremea super, plaja la fel. una peste alta, ne-a priit. pun pozele pe contul comun de cum le uploadez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Deci eu clar votez vineri seara. Sambata vad ca ati pus la 2. Nu pot ca fiu-meu are nap time pana la 3.
Fetili yunde sunt localurile? For example Symposioum ca vad ca ia avant.
Cand:
1. Vineri dinner - |, |||, |||, _, |||, _, |, |, _, _||||
2. Sambata pe la 2 -|, ||, ||, _, _, |, |, |, |||, |
3. Sambata dinner - |, _, |, |||, _, |, |, |, _, |

Unde:
1. Mandarin (chinese all u can eat) - |, ||, ||, ||||, |, |, |, |, |, |||||
2. Congee Dinasty (chinese clasic) - |||||, |||||, |, _, |, |, |, |, |, |
3. Symposium (creperie cu mancare) - |||, |||, |||||, |||||, |, |, |, |, |, |
4. Demetre (creperie fara mancare) - ||||, ||||, ||||, _, |, |, |, |, |, |
5. Kelsey, Casey's or Jack Astor - ||, |, |||, _, |, |, |, |, |, |

Cine:
1. LauraJr
2. Khristin (votat 8)
3. mQQm (votat 1)
4. Denisam (votat 4)
5. Ritah(votat 3)
6. Maru (votat 6)
7. Magdone (votat 9)
8. Mi-ro (votat 7)
9. CataD (votat 5)
10. Donia
11. Try (votat 2)
12. MonaB
13. OlgaT (votat 10)
14. Inacanada
15. Adaf
16. Simona73
18. DanaMario

Deci votai.

Try stai calma mama ca nu-s suparata.(nu ca nu ma simt bine sa am un mesaj intreg cu dedicatie ) la cate sunt acum pe farfuria mea crezi ca chiar "sufar" sau ma in tereseaza daca sunt bagata in seama sau nu? sincer chestiuile astea le consider nimicuri. Plus ca Olga suparata suna cu totul altfel, iti garantez.

Mona meriti bataie. Pai dar eu deja mi-am facut planuri sa te iau si sa te duc acasa.

Mai am niste nervi la serviciu de crap. Stiti ca va ziceam de cretina de sefa. M-am rugat bine, m-a auzit DD si s-a mutat. Mno a venit un sef nou. Zic, mai hai sa-i dau o sansa. Intr-o luna a terminat pe toata lumea, toti il vrem zburat. E un ametit care vine dintr-o tara africana unde e la moda mutilarea genitala a femeilor si breast ironingul. Un misogin si un dobitoc. Deja cand il vad sunt imediat bolnava.

Apoi alte noutati... O asa zisa pretena, vecina, cu care ne vizitam des s-a indragostit de barbatu-meu. Ma toaca marunt. Nu ca i-ar raspunde al meu cumva dar mie mi-e jena de nesimtirea ei. Sau poate crede femeia ca-s tantalaie si nu vad. Si e asa penibil ca ai nostri cupki sunt prieteni. Mno spuneti si voi.

a... si rugati-va pt cumnacica mea. Are 39 saptamani si tre sa nasca in orice moment.

Daiopri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Pana la urma, cand s-a stabilit intalnirea, ca mi se duc ochii de la liniute si voturi ? Vineri seara ? Nu prea ma coafeaza dar nu vreau sa dispar si de data asta de la intalnire asa ca vin. Va rog sa-mi ziceti la ce ora ( sper ca dupa 6, ca la 4.30 plecam de la Kitchiner si cu aglomeratia de vineri seara, ne ia cred ca vreo 2 ore sa ajungem), si unde ca sa pot ajunge in stare buna ( daca se poate adresa exacta ca noi ne ghidam cu GPS-ul). Personal m-as baga la clatitarie, ca Mandarin avem si la noi .

Maru, emotionanta chestia cu intalnirea ta cu Andrei, dar fa domle o derogare ( mituieste-l) si vino vineri…te aducem noi acasa pana-n batatura …o data nu-I bai !

Si Donia vine, am vorbit noi la telefon luni seara cred…vine duminik soacra, de aia e mai absenta de aici…dart re sa o sun sa o avertizez ca e vineri…sau poate ea stia si doar eu aveam impresia ca e sambata…

Maru
, la noi in zona nu sunt french immersion catolice, mai spre Mississauga cred ca se gasesc…noi avem scoli doar de French Immersion publice si clase de French la scoli publice ( cum e la Townsed, langa tine). Acum 4 ani se inscria copilul cu un eseu facut de parinte, acum 2 ani s-a inscris pe net, acum nu mai stiu cum e…dar nu e neaparat trebuie sa fie un parinte francez ca sa ti-l accepte ..la noi in KW e plin de chinezi la French imm. Si eu as fi vrut sa o dau pe Ioana la French, dar cand am auzit ca nu se asigura transport am lasat-o moarta. Iar cu 2 zile inainde de a intra in Gr 1, cineva de pe forum ( Oare Sofronica) mi-a zis ca la scoala publica de langa tine au bagat pt prima oara o clasa de French…too late for us…
Dar eu sunt super multumita de scoala catolica la care este acum cupilu, asa ca stick with it !

Dragaica, colegele tale au dreptate cu statul in picioare, te vei obisnui dar probabil vei face si varice…maseaza-ti seara picioarele, fa miscari mici in timpul zilei,…eu stiu ce-nseamna sa stai in picioare in toata ziua, ca lucrez in fabrici de vreo 10 ani, dar macar eu ma misc tot timpul dintr-un punct de lucru in altul…varicele mi-au aparut de la 26-27 ani …

Nelia, ia da mai multe detalii cu uleiul ala aphrodisiac...eticheta, magazine, pręt…ca m-ai facut curioasa ! Ce mai face cantaretul ?

Lorelai, eu am avut accident exact ca tine cu degetul, am dat cu piciorul intr-un fololiu inainte de a pleca la o nunta…la restaurantul de pe Faleza Maru, ca sa te fac nostalgica…asta nu m-a impiedicat sa dansez pe tocuri pana dimineata cand nu am mai putut scoate piciorul din pantof. Am mers la dr de familie, m-a trimis la x-ray si l-a spital mi-au si pus ghetutza de ghips..dupa 3 zile am plecat la mare ca aveam bilete luate, cu Ioana mica,ea in joaca m-a tras in apa la dus ( ca faceam dus cu un picior in afara cazii!!!) si am scos ghipsul dupa vreo 4 zile. Faza nasoala e ca a 2 a zi, Ioana m-a calcat pe picior si mi-a rupt iar degetul ( sau ce se prinsese acolo intre timp).
Urmarea e ca am purtat toata vara pana toamna tarziu numa slapi, iarna mi-a venit mai greu pana s-a mai obisnuit degetul sa stea inghesuit. Deci eu te sfatuiesc sa te duci la x-ray sa vezi ce si cum.
Mersi de complimentul cu ochii, eu regret profund ca nici unul din copiii mei nu mi-a mostenit ochii…
…m-am spart de ras la faza cu samponul, cu sotul tau, dar e connoisseur, nu gluma in ale cosmeticii !

Carmen77, nu profita nimeni de structura unei institutii…adica cea catolica. Noi am primit acasa inainte de taxe o hartie in care trebuia declarat cine e catholic din familie si unde vrem sa mearga taxele noastre…normal ca la scoala catolica am optat, ca acolo e copilul. …deci practic platesti pt asta.
Am auzit ca in Cambridge e o scoala musulmana , oare de unde primesc ei fonduri…

Ange, multa sananate, urata gripa ati mai avut cu totii !

Mqqm, de unde iei tu vopsea henna organic ? Fun mare ai tu cu baiatul…pe mine ma trec racorile ce-o face Ioana mea mai tarziu…daca ar fi cuminte cum am fost eu, bine ar fi !

Ica, ce ai rezolvat cu accidentul ? Vad ca aplici pt o slujba noua, de motiv nu stiu ce sa-ti zic dar zi-le ca ti-ai platit billet in avans si ca mort-copt tre sa pleci in concediu…

Try, eu nu am auzit de firma asta de recrutare, poate te ajuta Lorelaim. Si cu criza cam asa este, rar mai auzi de cinev acare si-a gasit job, caruia I s-a marit salarul, care-si ia casa…dar om trece noi si peste asta

La noi pe strada a fost mare zarva, au impuscat o fata luni dimineata cand sa plece la serviciu, pe la 8.45 am, au gasit-o in zapada niste trecatori. Va dati seama, intre case, ziua la ora la care copii merg la scoala ??? Nu-mi vine sa cred, nu e vorba de droguri, era fata si nepoata de avocat, statea in zona buna…ma strange in spate povestea asta,…roiesc mereu masini de politie, au dat un portet robot, sper sa-l prinda cat mai repede




Mergi la inceput