Sezatoarea canadiana (84)

Sezatoarea canadiana (84) | Autor: pitilache

Link direct la acest mesaj

Poftiti la sezatoare!

Capitolul 83, 82, 81, 80, 79, 78, 77, 76, 75, 74, 73, 72, 71, 70, 69, 68, 67, 66, 65, 64, 63, 62, 61, 60, 59, 58, 57, 56, 55, 54, 53, 52, 51, 50, 49, 48, 47, 46, 45, 44, 43 ,42, 41, 40, 39, 38, 37, 36, 35, 34, 33, 32, 31, 30, 29, 18, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4

Cu incredere spre Canada partea 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17

In Canada (sau US) scoala publica sau privata?

Ambasada Romaniei in Canada
www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=82" target="_blank">Consulate romanesti in Canada
Ambasada Canadei in Romania
www.cic.gc.ca/english/citizenship/index.asp" target="_blank">Cetatenia canadiana
www.pptc.gc.ca/" target="_blank">Pasaport canadian
www.romanianstoronto.ca/ro/docs/invitatie.pdf" target="_blank">Model de invitatie

www.romanian-portal.com/ca/ro/comunitate.asp?id=79" target="_blank">Biserici romanesti in Canada

www.stm.info/English/metro/a-mapmet.htm" target="_blank">Harta metrou Montreal
www.stm.info/English/info/reseau2007.pdf" target="_blank">Harta autobuze Montreal
www.stm.info/English/info/centre-ville2007.pdf" target="_blank">Harta Montreal Centre Ville
www.stm.info/English/info/trains2006.pdf" target="_blank">Harta trenuri suburbii Montreal

www.workopolis.com/" target="_blank">Joburi 1
www.monster.ca/" target="_blank">Joburi 2
www.jobbank.ca/" target="_blank">Joburi 3
www.eluta.ca/" target="_blank">Joburi 4
www.jobboom.com/mod-bin/prod/preferences.cgi?back_url=%2Fmod-bin%2Fprod%2Findex.pl" target="_blank">Joburi 5
www.jobs-emplois.gc.ca/" target="_blank">Joburi 6
Joburi Montreal
Joburi Toronto
Joburi Vancouver

www.selloffvacations.com/default.aspx" target="_blank">Vacante 1
www.redtag.ca/" target="_blank">Vacante 2
www.cheaptickets.com/" target="_blank">Vacante 3
www.orbitz.com/" target="_blank">Vacante 4
www.belairtravel.com/lastminute.asp" target="_blank">Vacante 5
www.travellastminute.ca/TLM_SunwingSell-offs.php" target="_blank">Vacante 6
www.itravel2000.com/LandingPage.aspx?returnPath=http%3a%2f%2f< a%20href=" target="_blank">Vacante 7
www.voyagesarabais.com/" target="_blank">Vacante 8

Apartamente de inchiriat pentru vacante (vacation rentals):
www.homelidays.com/" target="_blank">1, www.abritel.fr/" target="_blank">2, www.interhome.com/" target="_blank">3, www.holiday-rentals.co.uk/" target="_blank">4, www.vrbo.com/" target="_blank">5

www.sepaq.com/index-en.html" target="_blank">Parcuri Quebec

www.rqap.gouv.qc.ca/index_en.asp" target="_blank">Concediu parental Quebec
www.magarderie.com/" target="_blank">Locuri disponibile garderii Quebec
www.mfacf.gouv.qc.ca/services-en-ligne/localisateur/" target="_blank">Garderii
www.iedm.org/uploaded/pdf/bulletin06_fr.pdf" target="_blank">Ierarhie scoli secundare Quebec
www.inspq.qc.ca/MieuxVivre/TDM.asp?Recherche" target="_blank">Ghid practic copii 0-2 ani
www.naissance.info.gouv.qc.ca/fr/index.asp" target="_blank">Devenir parent
www.petitmonde.com/" target="_blank">Activitati copii Montreal si Quebec

www.cra-arc.gc.ca/menu-e.html" target="_blank">Taxe Canada
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/ministere/index.asp" target="_blank">Taxe Quebec
www.rhdsc.gc.ca/asp/passerelle.asp?hr=fr/pip/daa/pscee/public/comment_trouver_un_promoteur_de_REEE.shtml&hs=CGS" target="_blank">REEE
www.canadabenefits.gc.ca/faeclist.jsp?&lang=fr&geo=6&catid=40" target="_blank">Prestatii financiare Quebec
www.revenu.gouv.qc.ca/fr/particulier/impots/impot/credit_remb/rembours.asp" target="_blank">Rambursare impozit casa Quebec
www.habitation.gouv.qc.ca/proprietaires/aide_financiere.html" target="_blank">Habitation Quebec

www.redflagdeals.com/" target="_blank">Bargain shopping

www.cwgsy.net/private/bihet/learnfr.htm" target="_blank">Franceza

www.econsultant.com/i-want-open-source-software/index.html" target="_blank">Software



"Less is more" - Mies van der Rohe


"Less is more" - Mies van der Rohe

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Simo, de acord cu 7 martie. Ca ora, 17:30-18:00, est ok pentru mine.
De abi astept sa ne revedem!

Va pup!

"Less is more" - Mies van der Rohe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Khristin, vazusi oscarurile aseara?
Eu pe la 11 am clacat. Si mi-am adus aminte de filmul cu regina anglei pe care ai zis tu ca l-ai vazut si ti-a placut. De asta ziceai tu? in care Cate Blanchette joaca rolul principal? Eu credeam ca zici de un alt film cu o actrita (cunoscuta, dar careia eu nu-i stiu numele) mult mai tanara … tot film nou a fost si ala, intr-o epoca similara (tot cu crinoline si peruci pe cap).
Asta cu Cate vreau sa-l vad si eu, imi place mult actrita si secventele de ieri de la oscar m-au incitat.

Ina, asa se joaca si baietii mei la baie, le plac pahare de plastic, sticlele sa le umple ei cu apa, bidoanele de sampon etc.

Felicitari fetelor cu casele. Eu vad mutatul ca pe un prilej de fun. Dar probabil ca la a doua, a treia casa, nu ma ie la fel de fun. In roice caz, treaba se usureaza mult daca impachetati cum trebuie, inscriptionati cutiile si le directionati de la inceput in camerele unde trebuie sa mearga. Iar hainele: eu tot ce a fost pe rafturi am pus asa cum erau in geamantane, iar tot ce era pe umerase, am luat ca atare si doar le-am mutat in noile dulapuri, n-am stat sa scot, impachetez, apoi sa desfac. Daca aveti ceva ajutoare (prieteni) devine fun. Noi ne-am incins la gratar si la baute dupa ce-am descarcat camionul. E adevarat ca vara e altfel. Iarna nu m-as muta nici eu.

Nelia, gata, mi-am dat seama, Lisandru seamana get beget cu mami, are aceeasi expresie a fetei ca tine. Tudora cre’ ca seamana mai tare cu tati, iar agata parca cu nimeni, insa e atat de frumoasa si inspira atat de multa cumintenie chipul ei….Are ceva in expresia fetei care demonstreaza ca e sora cea mai mare din casa… un soi de responsabilitate pe care nu o vezi la alti copiii, poate ca din felul cum o tine pe tudora si pe lisandru…

Nelia, formele usoare de boala pe care le-a facut lisandru se datoreaza dupa parerea mea alaptatului. La mine nici unul din copii n-a facut forme urate de raceala/gripa cat au fost alaptati. Alex in 3 ani juamte doar de 2 ori a fost racit mai serios (in rest doar chestii de 1-2 zile care nici nu puteau fi bagate in seama. Dar asta micu’ in schimb dupa ce am terminat cu alaptatul mi-a racit de 2 ori si mi-a facut tuse urata. Dupa fiecare raceala de-asta (care nu a avut cine stie ce simptome, nici macar nasul nu curgea semnificativ) a ramas cu o tuse si nu stiu daca sa ma duc cu el la medic sau nu. Prima data i-a trecut de la sine, dar uite ca dupa doar 7-10 zile in care a fost ok, apoi i-a revenit racelala asta usoara cu tuse cu tot. Acum, cand respira, haraie, dar asta e si pt ca nu stie sa tuseasca cum trebuie sa se rupa mucii aia din piept, sa expectoreze. Bea la ceai de ceapa cu miere si lamaie de ma sperie, i-am dat si cu ceapa cruda lasata la macerat cu lamaie si miere, cum ati dat voi reteta, dar n-a avut nici un efect - normal ca s-a imbunatatit de la o zi la alta, dar nu mi se pare ca mai repede ca data trecuta cand nu i-am dat nimic pt tuse. Nu mai tuseste acuma decat din cand in cand, dar nu stiu ce sa fac cu haraiala aia care i-a ramas la respiratie. Nu-s eu de-aia de ma panichez si nu sar imediat la tratamente, dar mi-e doar sa nu fiu inconstienta si sa patza copchilu’ ceva.

Denisa, vedeti cum faceti sa veniti si voi si-o sa fie tare fun cu totii. Mai ales daca il lasati acasa si voi pe Alex. Chiar, cu cine o sa stea in perioada asta ? Vine mama/soacra?
Tu vorbesti de copil cuminte? Lui Alex al tau nu i-am auzit glasul. Trebuia sa zambesti la el si el iti intorcea zambetul inzecit. Se tine dupa unul, altul prin casa cu premergatorul ca sa culeaga zambete de la toti. Nu vroia nimic mai mult.

Nelia, ca sa-ti faci idee de suprafatza, o casa in medie in Ca are 1800 square feet. Deci 960, e undeva putin peste 50% din medie (dar atentie, 1800 e media pe tara, indiferent ca-i casa, vila conac sau ap la bloc). Apartamentele clasice de one bedroom din blocuri au cam 650 square feet. Dar la suprafatza asta daca adaugi in plus inca 3 dormitoare... ajungi la acei aproape 1000 sf. Ideea e ca asta v-ar rezolva impartirea spatiului de care o sa aveti nevoie, adica fiecare mormoloc cu dormitorul lui. E mai putin important cat de mici sunt camerele, mai important e ca fiecare copil are spatiul lui personal si parintii la fel. Mai ales daca priviti asta ca pe o perioada de tranzitie n-are cum sa nu va prinda bine. Dar intotdeauna cand mergi de la mai rau la mai bine n-ai nici o problema. De la 2-3 camere la 4, de la apartament la casa, de la o casa mai mica la una mai mare etc.) Nasol e cand esti nevoit sa faci invers, acolo apare tragedia. Oricum dormitoarele (caci erau singurele cu suprafatza data) sunt ok, nici mici si nici mari comparativ cu media dormitoarelor in Canada. Iar faptul ca are o baie jumate, iar te ajuta enorm. Baia mica poate fi a fetelor, sigur o sa le incante asta. Daca pretul va convine, go for it.
Intrebai daca-i mare sau mic... e o marime relativa asta cu "e mare sau mic". Stiu familii care traiesc 3 persoane (2 parinti si-un copil) 2400 sf si tot vor ceva mai mare, si stiu persoane care se simt mai bine in spatii nu prea mari. Atat timp cat va satisface voua nevoile, n-are importanta ca e considerat mare sau mic. Pt un apartament intr-un fost bloc de de inchiriei, suprataza e absolut fireasca.

Mona_B, e mama aici, tata tocmai ce-a plecat. Dar in aprilie se intoarce tata si pleaca mama in mai. In oct. vin socrii in vizita scurta de max o luna (speram), iar apoi vine iar mama si sa vedem, speram sa o tinem 1,5 ani atunci caci taica-miu pleaca-n spania la munca la fratele meu.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Nelia cand ai putin timp trimite-mi te rog frumos prin e-mail reteta ta pentru aluat de tarte, n-am facut niciodata-desi am gasit ceva pe google si ma tot gandeam la ea, ca nu pare complicata. Fiu-meu adora povestea cu Scufita Rosie-varianta in engleza- si de cate ori mentionez " the basket full of goodies for Grandma ...breads and tarts" imi spune: mama da tarts. Eu fac muffins si banana bread, clatite si layered cake din cand in cand, mai mult pentru baietii mei, ca eu nu ma omor dupa dulciuri. Insa tot citindu-i povestea repectiva parca mi s-a trezit si mie apetitul.
Apoi, ti-am vazut pozele cu bunatati si m-am gandit sa te intreb.
Multumiri in avans.
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Try, si eu cred la fel cu asemanarea copiilor. Agata seamana cu mine cind eram mica si foarte mult cu soacra-mea. Daca ar semana si la minte cu ea, m-am scos, ca mama lui Octav este o femeie extrem de inteligenta si foarte practica in viata. Da, ma uitam si eu la Agata din poze, cine sa ma creada ca rastoarna casa pe dos in 5 minute si da gata patru adulti pe zi si ea e mai fresh ca dimineata!?! Arata dumnezeieste de cuminte in poze! Ce-i drept, ca atunci cind e linga Lisandru sau daca i-l las un pic in grija, imediat ia fata asta serioasa si protectoare. Si cu Tudora, dar mai ales cu bebe.

Pai asta e problema, ca noi avem un apartament mare aici, avem trei dormitoare mari, un salon foarte mare, holurile la fel, luminat, insorit, cu curte in spate. Bucataria si baia sint mai mici, dar in rest e sufiecient spatiu. Si nu suport sa stau in case chiar mici, mai ales cind le cumperi. Astept sa vad cind ma cheama sa discutam si sa le vizitam, teoretic ar trebui sa profitam acum de subventiile respective, pentru ca sintem multi pe venit putin si tot ma plingeam eu ca nu-mi da nimeni nimic in Quebec! Cine mi-a spus despre apartamente, vorbea ca trebuie sa ai venitul intre 30 si 70 de mii si cu cit mai multi copii in grija cu atit mai bine. Deci, noi ne-am incadra perfect si am prinde tot ce ofera programele respective. Dar pina nu vad despre ce e vorba, nu pot sa spun nimic, cert este ca daca rata pe luna nu e foarte mare fata de chirie, atunci merita sa-l luam, ca nu mai aruncam bani pe chirie si am avea si fiecare spatiul nostru (sint perfect de acord cu acest lucru, e minunat cum e impartit, ma si gindeam ca dormitoarele mai mari sa fie al nostru si al Agatei si cele mici ale celor mici, sint fata in fata, cu baia mica pentru copii... Mobila strictul necesar abia am cumparat-o, deci e noua si frumoasa, pusa intr-un apartament nou si cu parchet pe jos ar da chiar bine... Cei mici ar putea ramine la aceeasi gradinita, chiar si Agata la aceeasi scoala, ca nu e f departe sau la una din cartier, sint cel putin trei publice foarte bune in zona... Si citiva ani, pina mai cresc copiii, termin scoala, vor fi si toti copiii la scoala, putem sta asa. Vezi, deja mi-am dat drumul la caii verzi pe pereti... visez cu ochii deschisi!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Try-acum sun pe Nigel,sper sa reusesc ceva.
EU am vazut oscarurile pina la sfarsit, dar favoritzii mei nu au iesit,macar Clooney as fi vrut sa ia.
Nelia-bafta cu apartamentul,suna bine.

Denisa 'de Emma Andreea (17 Ian.2006)si Mark Alex(5 Iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Nelia am vazut si eu pozele cu piticii, super sa-ti traiasca! Iar cu apartamentul bafta sa va iasa asa cum vreti.

Fetele, si eu vin daca se organizeaza ceva de 8 martie, dar stau si ma gandesc unde am putea sa ne vedem ca sa fie convenabil pentru toata lumea…


Magdone 27+ si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nelia, ar fi cam asa
c1- 2.7x3.9
c2- 2.85x4.2
c3- 2.4x3
c4- 2.7 x nu se vede
salon 3.45x4.2
per ansamblu 89.22 mp Mult succes !

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Nelia, mie mi se pare mic - dar eu am ramas cu traume de la apartamentul minuscul in care am locuit inainte de casa. Bine, si casa e mica, dar macar are mai multe nivele (si dulapuri). O camera unde o latura are sub 3 metri mie-mi da accese usoare de claustrofobie. Incearca sa-ti imaginezi unde pui patul si ce mai pui pe linga el, si vezi daca mai incape ceva pe linga. Si mai conteaza si care e dinamica in familie. Adica Agata e drept ca e cea mai mare, dar cei mici vor ajunge - peste x ani - la virsta la care Agata avea deja o suprafata mai mare - iar ei vor fi mereu in spatiul mai mic, care nu creste cu ei.. Pe urma, nu stiu cum sint ai tai, dar la al meu nu-i place sa se joace singur. Ii place sa-si stie jucariile in siguranta in camera lui, dar tot sufrageria e cimpul principal de bataie si tot cu vreunul din noi prefera sa se joace.
Pe de alta parte, cu cit e spatiul mai mare, cu atit e mai mare spatiul care trebuie curatat, degajat de jucarii, etc si aspirat, si tot asa.. zic eu ca am casa mica, dar devine imensa cind e vorba de facut ordine..
Eu in apartamentul ala ma vad intr-un haos complet in sufragerie si haosuri mai mititele in dormitoare - unde se face mai putin pentru ca nu se prea sta in ele.. :)

Sa va zic update la becurile vesele.. Am montat unul si mi se pare chior si n-am apucat de doua saptamini sa-l montez si p-al doilea, cu concluzia deci ca-i chior un singur bec..

Si ultima traznaie, pe linga care aia cu pestii devine o glumitza, m-am apucat de predat part-time matematica de liceu la o scoala particulara, sub forma de meditatii (ca timp, adica o seara si o dimineata in vikend) si sub forma de oleaca mai bine decit pe gratis (adica 12.5 pe ora). Pe cuvintul meu ca mi-a fost mila de omul ala, pe care dupa ce ca l-am refuzat la interviu ca mi-am gasit job, ma suna ca daca nu vreau sa dau totusi niste ore.. Chiar asa, aveam prea mult timp la dispozitie.. E doar pentru 3 luni, sper sa rezist si sa-mi intre mintile-n cap dupa astea 3 luni.

Sanatate la bebei si mamici.
Poze pe webshots si Poze si filme
www.bettasplendens.mysite.com/" target="_blank">Nebunia cu pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Buna dimineatza
Wow! Avetzi o viteza fantastica la scris :-) De-abia prididesc sa va citesc :-)
Ica & Selena - multzumesc frumos pt gandurile frumoase - asemenea si voua Selena - am vazut poza :-) cum adoarme pisoiasul Denis - e super-dulce :-) Exact asa adorm pisoii mici - se joaca ce se joaca si pac - daca au obosit si i-a "pocnit" somnul - au "cazut la datorie" :-)
Try & Denisa - dragutzi foc Romeo si Julieta :-) Try - eu zic sa mergi la medic cu puiutzul - baremi sa-l "asculte" cu stetoscopul sa-tzi iei tu o "piatra" de pe suflet ca e totul bine.
Doina & Ana - felicitari pt case! Sa le stapanitzi fericiti si sanatoase!
Nelia - tare frumosi puiutzii :-) sa-tzi traiasca. In legatura cu apt - eu, ca si parpalak, zic ca e mic. Dar este o parere proprie... Adica pt mine o camera care are cel putzin o latura (un perete) mai mic de 3m deja mi se oare mica. Cele mai "echilibrate" camere mi se par cele care au peretzii "mai mari sau egali" cu 3m. In Mtl am avut un apt de 99mp cu salonul 6mX10m si dormitorul 4mX6m. Aici avem un apt a carui salon e de 4mX6m iar restul camerelor sunt de 3,5mX3m, 3,5mX4m si 3,5mX3,5m. Bucataria e de 3,5mX3,5m, baia mare de 2,5mX3m si baia mica de 2,5mX2,5m. Aici NU avem dulapuri "incastrate" in peretzi (asa cum aveam in Mtl). Camerele "patratzoase" mi se par f "echilibrate". Adica potzi sa asezi mobilierul oriunde (ma rog - e un fel de-a zice - adica dulapul nu il pun chiar in fatza geamului :-)). Adica daca tzinem cont ca un dulap are "adancimea" de aprox 45-50cm, un birou (micutz, normal pt facut "teme") e lat de aprox 50cm, un pat de 1 pers e lat de aprox 120cm - dupa ce le asezi in camera trebuie sa vezi daca mai ramane spatziul sufi de joaca.
Acum si asta e un lucru "discutabil" - eu am cunoscut o fam de fr in Frantza (cu 7 copii) a caror copii aveau camere ca si "cutiile de chibrite" (f micutze si f cochetutze) dar aveau un "salon" URIAS (camera familiala o numeau) in care se adunau TOTZI si se jucau, citeau, trancaneau, etc. Ei aveau clar ideea ca TOTZI membrii fam trebuie sa petreaca cat mai mult timp impreuna si NU singuri in camerele lor. Mi s-a parut o fam extraordinara - copiii f unitzi si f apropiatzi de parintzi.
Oana & Try - vacantza placuta sa avetzi si sa va relaxatzi la soare, sa va incarcatzi "bateriile"!
Va tzuck si o sapt faina va doresc! M aduc sa fac ceva sue cav azi in cursul zilei nu cred ca o sa apuc sa "pun mana" pe ea - ca incepe Rea Bok (Book Sale) si pt 3h, cat e Gaby la gradi, ma voi "ingropa" in cele 2 librarii din Kista Center. Deja stiu ce vreau sa iau - dar poate-poate mai pun ochii (si mana) pe cate ceva. Aici cartzile sunt f scumpe (ies mult mai ieftin daca le comand pe Amazon.uk) deci la Rea Bok o sa fie nebunie pt ca vor fii destul de multe la 50% din pretz :-) (din pacate NU dictzionarele mari sau cartzile de invatzat sue :-))

Editez: parpalak - si la noi e la fel :-) sufrageria e "play-room" :-) Cand intra cineva (strain - care nu ne-a mai vizitat niciodata) trebuie sa spun din capul locului ca salonul e "camera de joaca" ca altminteri pers resp nu prea stie de ce o poftesc sa-si bea cafeaua in "camera copilului" :-) In legatura cu sortarea si pastrarea in ordine a jucariilor (a celor marunte) am rezolvat probl cu doua module mici de 1m inaltzime "Antonius system" de la Ikea. Modulele sunt de fapt pt... baie... dar asa de fain se aseaza jucariile marunte in cutiile de plastic (f incapatoare dar nu f adanci) ca le-am luat din baie si am organizat jucariile in ele.

Lorelai
"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Try, am vazut ceva din Oscaruri aseara, numai ca la un moment dat am renuntat, erau cam plictisitori . Se pare ca anul asta, au avut cea mai redusa audienta de pana acum. N-am vazut filmul cu Cate Blanchette, desi as vrea sa-l vad, cel cu crinolina si peruci si cu actiunea in Franta a fost Marie Antoinette cu Kirsten Dunst. In rest, plin de gravidutze pe acolo, am admirat-o pe Nicole Kidmann, ii crescu si ei un pic burtica , arata foarte bine in rochia aceea neagra...

Se anunta ceva vestitori ai primaverii in Ontario? Sarbatorim vreun martisor ceva si noi?

Cristina

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

Mergi la inceput