Praline belgiene 51

Praline belgiene 51 | Autor: ardeiash

Link direct la acest mesaj




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57396&whichpage=1" target="_blank">1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61811&whichpage=1" target="_blank">2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64235&whichpage=1" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71198&whichpage=1" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72830&whichpage=1" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74115" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75481&whichpage=1" target="_blank">7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 41 424344 4546 47 4849 50



Faceti cunostinta cu pralinele belgiene:


Anamana123 - Bruxelles - 18.03.1976/peste - mamik de Mariuk(11.03.2007)
misssexy - 31/03/1982- Brasov-Bruxelles -Mami fericita de Alessia Timeea (26/01/2011)
Oanademunck - Bucuresti - 04.04.1978/berbec - psiholog - 'mamik' de catelusi pufosi Joke Chasing Butterflies si Guns and Roses van der Rommersheide pe scurt Whisky
Miri_mik - Baia Mare/Bruxelles - 29.04.1977/taur - profa de engleza/mamik de Bruno (28.02.2006), de Sacha(08.01.2008) si bebe jeremy (12.04.2010)
Simonette - Bucuresti/Bruxelles - 07.05.1974/taur, maseur + nevasta ideala - mamik de Luca(02.02.2006) si de Yannis-Cristian (13.02.2008), Nicholas Ellan
Alra - 30.05.1975 - mamik de Laura (06.02.2006)
prettysunshine - Iasi/Dendermonde - 11.06.1975; Cosmin 03.07.1997
Pisoi3 - Bruxelles, 27.06.1976/Rac-traducatoare - mamik de Mark (16.01.2006) si de motaneii frumosi Oscar (ianuarie 2001), César (iunie 2004) si Yodi (iunie 2006)
Nora - Bruxelles , 4.07/Rac - mamik de 2 baietei : Andrei(20.04.1999) si Victor (12.07.2001)
Danyelana - Buzau/Louvain la Neuve -23.07.1978 /leu - Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010
Dia_tm - 23.07.1977 Bruxelles -Krainem - mami de Adriana (14.02.2006)
prixi - Focsani/ Bruxelles, 16.08.1973, mamik fericit de Christian-Mihai (23.01.2010)
Morgane - Constanta/Brugge - 09.09.1967/fecioara - mamik de Bianca (27.05.1994)
Pralinele belgiene - 13.09.2005
Ninia - 19.09.1978 mamic fericit de Mathias ( 15.03.2006) si Elena ( 28.08.2009)
Scumpi - Bucuresti / Antwerpen - 27.09.1982/balanta - mamik de Sebastian(29.07.2008)
Melinav - 29.09 - Bucuresti/Bruxelles - mamik de Andrei(02.01.2001)
Carmita_baby - Bucuresti/Antwerpen - 8.10.1980/balanta - 'mamik' de Lorena si motanik Mello
Emanouela- Iasi -Bruxelles,11.10.1974, mamica de Drius Mihail, nascut 26.08.2009
Ardeiash - 21.10.1967 - Constanta / Bruxelles - mamik de Andru
carmenstefi - Piatra Neamt 04.11.1974 , mamica de stefi:30.10.2005
Bepii - Mangalia / Mechelen - 7.11.1960/scorpion - secretara - mamik de Denis(27.09.1980)
+ 1 motanel
MadyG - Constanta / Bruxelles - 8.11.1978. profa de engleza - mamik de Marie-Dominique(09.10.2007)
Mihaela1171 - Bucuresti/Kampenhout, 28.11.1971/Sagetator, economist...rontaitor de cifre; mamik d-ra Monica(18.03.2000)
Ror - Bucuresti/ Antwerp - 13.12.1969/Sagetator - economist - mamica fericita de Yasmine - 16.02.2011
NinaM - Bucuresti / Bruxelles - 29.12.1976, mamik de 2 teroristi mici Alex(22.12.2002)si Reina(18.08.2005)
Antoanela23 - mamik de Sonia(22.06.2007) si Victor (08.102005)
Veronica75 - Bruxelles - mamik de Alice - Dorotheea



si cu minipralinele:

Andrei 02/01/200, Melinav
Arthur 07/01/2010, Danyelana
Sacha 08/01/2008, Miri_mik
Mark 16/01/2006, Pisoi3
Christian Mihai 23/01/2010, Prixi
Alessia Timeea (26/01/2011), misssexy
Luca 02/02/2006, Simonette
Laura 06/02/2006, Alra
Yannis Cristian 13/02/2008, Simonette
Adriana 14/02/2006, Dia_tm
Lucas, 15/02/2011, prettysunshine
Yasmine, 16/02/2011, Ror
Bruno 28/02/2006, Miri_mik
Lorena 03/03/2010, Carmita
Mariuk 11/03/2007, Anamana123
Mathias 15/03/2006, Ninia
Monica 18/03/2000, Mihaela1171
Jeremy 12/04/2010, Miri_mik
Andrei 20/04/1999, Nora
Bianca 27/05/1994, Morgane
Sonia 22/06/2007, Antoanela23
Cosmin 03/07/1997, Prettysunshine
Victor 12/07/2001, Nora
Andru 18/07/1999, Ardeiash
Sebastian 29/07/2008, Scumpi
Reina 18/08/2005, NinaM
Darius Mihail 26/08/2009, Emanouela
Elena 28/08/2009, Ninia
Denis 27/09/1980, Bepii
Victor 08/10/2005, Antoanela23
Marie Dominique 09/10/2007, MadyG
Stefi 30/10/2005, Carmenstefi
Nicholas Ellan 14/12/2009, Simonette
Alex 22/12/2002, NinaM
Dorotheea, Veronica75




Link-uri importante :

Ambasada romaniei la bruxelles
www.brusselsairport.be/" target="_blank"> aeroportul brussel + www.charleroi-airport.com" target="_blank"> aeroportul charleroi
www.stib.be" target="_blank">transport in comun www.stib.irisnet.be/FR/31000F.htm" target="_blank"> plan metro brussel www.b-rail.be/nat/F/" target="_blank"> trenuri si rer-uri
www.agers.cfwb.be/citoyens/annuaires/fondam/index.asp " target="_blank"> scoli
www.mgbru.be/fichier.html" target="_blank">medici de familie brussel www.easyexpat.com/bruxelles_fr/sante_assurance-privee.htm" target="_blank">asigurare medicala
www.monarchie.be/fr/visit/greenhouse/index.html " target="_blank"> monarhia din belgia
romani in belgia www.mitropolia-paris.ro/?subject=parohii/index&Belgia#Gent%20-%20Aalst" target="_blank"> biserici ortodoxe in belgia
www.pagesdor.be/displayhome.ds jsessionid=E737A7710427BE29774CC61B960E3F0B " target="_blank"> pagini aurii belgia
www.viamichelin.fr/viamichelin/fra/htm/div/carte/Belgique-cartes" target="_blank"> harti, itinerare
www.viamichelin.fr/viamichelin/fra/htm/div/carte/Belgique-cartes" target="_blank"> meteo belgia
www.rombel.com/forums/viewtopic.php?f=2&t=6233&view=unread#p61417" target="_blank">ziare belgiene
www.idj.be:16080/gratos/ " target="_blank"> loisirs1 www.liensutiles.org/loisb.htm" target="_blank">loisirs2 www.opt.be/listes/brussel_evenements/NL/B/E/liste.html br / " target="_blank">loisirs3 www.atraxions.be/FR/Atraxions.asp?Lang=%22FR%22" target="_blank">atraxions www.trabel.com/brussel/brussels-nightlife.htm" target="_blank">loisirs4 www.quefaire.be" target="_blank"> loisirs5
Info despre cateva orase ale belgiei:

www.nekkerhal.be" target="_blank">mechelen www.tourismebelgique.com/villes_arts_belgique/anvers.htm" target="_blank">anvers, brugge, gent, louvain
ce puteti vizita in brussel:
www.trabel.com/brussel/brussels-grand_place.htm" target="_blank">grand place brussel ; www.flowercarpet.be/" target="_blank">covorul de flori din grand place ; www.atomium.be/HTMLsite/dyn/eindex.html" target="_blank">atomium ;
www.pagoda.be/" target="_blank">pagoda ; www.bruparck.com/home_fr.asp" target="_blank">bru park ; www.eglisebruxelles.com/" target="_blank">biserica Buna Vestire www.catedrala.be" target="_blank"> Biserica Sf. Nicolae
celebrul georges

Hoteluri in brussel:

www.hotelformule1.com/gb/reservation/liste_hotels.shtml" target="_blank"> formula 1 www.etaphotel.com/etaphotel/fichehotel/gb/etp/5247/fiche_hotel.shtml" target="_blank">etap www.all-hotels.com/europe/belgium/brussels/brussels_1.htm" target="_blank"> cheap hotels www.chab.be" target="_blank"> chab hotel www.sleepwell.be" target="_blank">sleepwell hotelwww.hotelsabina.be" target="_blank"> sabina hotel www.hotel-derby.be" target="_blank">derby hotel www.hotels-belgium.com/airport/campanile.htm" target="_blank">hotel campanile aeroport


carnavaluri in belgia:

www.carnavaldebinche.be/page.php" target="_blank"> Binche www.malmedy.be/fr/carnaval.htm" target="_blank"> Malmedy www.aalst.be/default.asp?siteid=2&rubriekid=179" target="_blank"> Aalst

posturi tv romanesti live:

www.realitatea.net" target="_blank">realitatea www.antena1.ro/s/webcast/live_f.php" target="_blank">antena1 www.livetvcenter.com/antena_3_774.asp" target="_blank">antena3 www.tvr.ro/webcast" target="_blank">tvri
www.surfmusic.de/tv/otv-oglinda-tv,8705.html" target="_blank"> oglinda www.sanatateatv.ro/" target="_blank">
sanatateatv

reteta de cozonac

un nou subiect .... numarul 51 yeeeee
-------------------------------------------
Very-dependenta de scrapbooking - http://veryscrap.exprimetoi.net/forum.htm

s-auzim numai de bine! si



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns morgane spune:

Dulcinelele mele praline (Vic, Bepii, Madi, Carmita, Miruna - care nu ne citeste inca...+ vreo 3 eclere) multam pentru ajutorul dat duminica si de caldura impartasita. Nus' ce ma faceam fara voi! Eu zic sa ne face un SA de demenajat :)
Ieri o parte din cutii au fost transportate la noul cuib si s-a eliberat binisor in casa.

... partea proasta este ca azi sunt terci de bolnava ... am facut o indigestie de la mancarea de la scarbici si ma perpelesc ca nu se potriveste deloc in program. Dar ma rog, putina odihna nu strica.
Restul de fete, multam de intentie si na, daca nu s-a potrivit, ne gasim alta data.

Pupe multe, ma bag iar in pat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca77 spune:

Nora multumesc mult pt raspuns . Cam asa ma gandeam si eu legat de limba copilului. Singura chestie mai complicata pt noi e distanta pana la o scoala francofona. Din fericire mai avem ceva timp de gandire pana atunci.

fetelor, eu sunt cu intrebarile, sorry ... De exemplu, ma intrebam daca puiutii vostri nascuti in Belgia au capatat automat cetatenie belgiana? i-ati inscris de asemeni la ambasada Ro? cum tb procedat?

de asemeni, exista vreun topic pe aici unde ati povestit experienta voastra legata de nasteri in Belgia? as vrea sa citesc si eu experientele voastre, cu bune si rele.

Multumesc f mult. o seara frumoasa!

ps/ mai da ce vreme pe la noi, nu-mi vine sa cred ca suntem in Belgia !!




7+

www.psychosomatics.be

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenstefi spune:

seara buna scumpe pralinute,
e buna sara ca tocmai terminai niste placintele cu mere si nuci,mamaaaa(zic eu)dar de degust o sa pregatesc mai multe la urmatoarea intalnire,Luci inca o data imi pare rau ca nu am ajuns,sincer,asa a fost sa fie si cu trezirea stam tare greeeeu,dar ne revansam noi,tare as dori sa va invit si la mine,la o placintica,o ciorba radauteana,sarmalutaa.........dar e spatiul mic,nu pt noi 3 dar totusi o sa incerc,daca o sa va placa inghesuiala;am fost la munteeepe la Feyr(am scris bine oare?)Dinant ...super frumos si pt atata muntisor,stanca de catarat,ce mai!am fost la inaltime
Ardeiash multumim pt capitol nou,pupam toata cutiuta de praline si minipralinute
revenim

carmen si stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misssexy spune:

Buna seara dragi pralinute.Am intrat sa va anunt ca draga noastra Picky_toto ,a nascut pe data de 25 martie o fetita de 3260gr.Informatiile le-am luat de pe odiseea la care scrie.
Va pup,nu prea am timp sa mai intru,fata i-mi ocupa tot timpul,si sunt si in cautarea unui nou apartament,asa ca sunt tot pe fuga.
Noapte buna

Mami fericita de Alessia Timeea (26/01/2011)

https://picasaweb.google.com/100089500739033024696/ALESSIATIMEEA?authkey=Gv1sRgCOCh7pDuiJPGDg#





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misssexy spune:

Apropo,poate ma treceti si pe mine pe listuta cu praline si minipraline

Mami fericita de Alessia Timeea (26/01/2011)

https://picasaweb.google.com/100089500739033024696/ALESSIATIMEEA?authkey=Gv1sRgCOCh7pDuiJPGDg#





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna dimineata,

Bianca, am tot vrut sa-ti raspund si nu am apucat, o iau pe rand.
Piticii nostri vorbesc franceza si romana. Am ales franceza fara ezitare , dar noi suntem cazul simplu, amandoi romani, locuim si lucram in Brux; copiii au fost la cresa in franceza iar acum sunt la scoala francofona. Am fost sfatuiti de un medic pediatru sa vorbim romaneste cu ei acasa, pt ca franceza vor invata de la scoala si asa e, de fapt pt ei acum franceza e limba materna, limba de joaca si limba in care vorbesc intre ei. Pt voi e mai complicat. Cunosc cazuri similare cu al vostru, de ex am colegi el portughez, ea irlandeza, locuiesc in comuna flamanda langa Brux. Copilul lor vorbeste engleza (de acasa), franceza (de la scoala) si intelege dar nu vorbeste portugheza pt ca tatal nu a insistat. La voi depinde in primul rand in ce limba (limbi) ii veti vorbi in casa si apoi daca va merge la cresa/scoala nerlandofona sau francofona. Vei vedea, pana la o anumita varsta copiii nu deosebesc limbile, totul e la fel. Din momentul in care incep sa fac diferentele se smecheresc si prefera sa vorbeasca in limba mediului unde stau cel mai mult, de obicei scoala. Noi insistam si-i batem la cap sa vorbeasca romaneste acasa, nu as vrea sa aiba accent mai tarziu. Dar asta depinde de fiecare, am si colegi romani (sot si sotie) care vorbesc exclusiv in franceza cu copii, fiecare si le stie pe ale lui.
Cu cetatenia nu cred ca o capata automat copiii care s-au nascut aici. Noi am declarat copiii la ambasada, avem certificat de nastere romanesc (se obtine pe baza unor hartii pe care ti le dau spitalul si primaria locului de nastere), cu CNP, tot tacamul. La prima vizita in Rom dupa ce s-au nascut le-am facut pasapoarte romanesti, ca noi nu avem cetatenie belgiana. Pentru cei cu cetatenie belgiana nu stiu procedura, iti mai zic fetele.
Despre nastere, experientele mele au fost ok. In linii generale se ocupa moasa de tine, uneori trece dr din cand in cand sa te vada si poti avea si o kinetoterapeuta care sa te ajute in travaliu cu respiratia, mai ales in timpul contractiilor. Doctorul vine de obicei numai la sfarsit, la expulzie. Bine, asta in cazul clasic, nastere normala. Peridurala ti-o face la cerere si in functie de dilatatie si de cum merge travaliul. Amanunte mai exacte afli de la dr tau, el iti va spune la ce spital sa te duci, cum sa faci. Poti vizita spitalul, maternitatile organizeaza un fel de sesiuni de informare, va arata camerele si va dau documentatie cu ce sa contina bagajul de spital.

Piki-toto, felicitari pentru bebelina, sa-ti traiasca fetita si sa fiti sanatosi cu totii.


Lucica, multa sanatate si spor la mutat.

Carmen, ai mila cu lista aia de bucate ca de scurt-circuitez tastatura. Da-mi si mie reteta de placinta cu mere, te rog.

Danyelana, voi ce mai faceti?

pupici la praline, o zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninia spune:

Alina alias misssexy La multi ani! Sa fii sanatoasa si fericita si tot ce-ti doresti! Esti nascuta in aceasi zi cu soacra-mea !

Din pacate de la mine vesti nu pre bune. M-am procopsit cu hernie de disc. Numa asta mai lipsea.. Se pare ca nu e tare mare ceea ce e bine.. Luni merg la spital sa-mi faca o procedura care m-ar putea ajuta sa nu se agraveze situatia , si e posibil sa ma si salveze de hernie. Cel mai probabil trebuie facuta de aprox 3 ori cu pauza de 3 saptamani intre ele.. E vorba de epidurala cu cortizoide (habar n-am cum ii zice la procedura asta in rom) E o zi de spitalizare, procedura e de rutina si cica nu tre sa-mi fac griji ..
Insa mor de frica pt ca la cezariana cu fetita nu mi s-a inchis gaura de la epidurala , rezultatul: dureri ingrozitoare de cap de nu ma puteam ridica din pat..Pana la urma au hotarat ca e necesar sa ma mai intepe inca o data sa astupe gaura ( cu sange de la mine). Mda .. daca trebuie si sper ca cu asta sa scap de dureri si de operatie, tre sa indur curajoasa, n-am ce face..

Nora , sper sa fi gasit o solutie pentru tortul aniversar..in situatia mea chiar sa vreu si nu pot sa ma bag ..habar nu am cum ma voi simti peste 3 sapt. si nu vreau sa te incurc. Daca eram in forma, ma documentam si il faceam, m-as fi imbogatit cu inca o experienta..

Nino eu am zis pe fb ca am veni la bbq, acuma nu-s ce sa zic ca am momente cand nu pot face mai nimica, si sper sa-mi revin dupa ceea ce urmeaza sapt viitoare. Pune-ma cu semnul intrebarii..si te anunt cu siguranta pana cand faci tu cumparaturile. E bine asa?

Picky toto felicitari pentru minune mica!! Sa creasca mare si sa fie sanatoasa!

pup fetele si w-kend cat mai placut !
Cica maine o sa fie vreo 23 de grade!Cam greu de crezut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

La Multi Ani, Alina! Multa sanatate si fericire alaturi de cei dragi. Ti-am admirat fetita in poze, e tare dragalasa si frumusica, sa va traiasca. I-au mai trecut colicii?

Ninia, multa sanatate. Te-ai captusit urat, dar poate scapi fara operatie, bafta. La multi ani soacrei si multa sanatate.

Fetele, noi parca aveam un grup de praline pe FB dar nu-l mai gasesc, ma ajuta cineva? Pozele Dianei de la ziua Lorenei tot nu le-am gasit, sunt puse la grup?

pupici, o zi buna,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Alina, la multi ani, sa traiesti multi ani si sa fi fericita alturi de familie si prieteni.
Trecutul pe lista pralinelor este treaba lui Ardeiash, odata i-am spus ca as vrea sa ma ocup eu de asta pt ca ea nu prea are timp dar a ramas in aer si nu stiu cum sa fac sa preiau eu aceasta treaba.
Ninia, of, imi pare rau pt tine ca te-ai ales cu problema asta care-i foarte serioasa. Sper sa te vindeci cat de curand, esti inca tanara si ai toate sansele. Iti doresc insanatosire grabnica si ai mare grija de tine.
Anto, ca sa intri pe pagina noastra de pe FB tasteaza pralinute pe "search" si gata.
Fete, va pup si va doresc numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prixi spune:

Alina, La Multi Ani cu sanatate, fericire si multe bucurii alaturi de comoara ta si de sotul tau! Si eu am admirat pozici pe FB cu mandretea ta si ma minunam ca ce mare s-a facut! Bafta la gasirea unui nou apartament!

Morgane, sanatate multa si spor la aranjat lucrurile in noua casuta!

Bianca, Antoanela ti-a raspuns deja, nu am alte info sa iti dau, iar in ceea ce priveste experienta nasterii, nu am scris-o nicaieri...

Carmen, noua ne place tare mult sa mergem in Dinant si cred ca l-am vizitat de fiecare data cand am avut musafiri! Am ajuns si la Castelul din Freyr, frumos si acolo...eram cu burtica atunci...amintiri,amintiri!

Virginia, offf, imi pare tare rau ca esti bolnava de hernie de disc...si matusa mea a avut, dar ea nu a scapat de operatie! Iti tin pumnii, ca sa nu ajungi acolo, si indiferent cat de greu va fi, mult curaj si forta sa treci peste toate! Sper sa te ajute cineva din familia sotului cu Mathias si Elena, ca imi imaginez cat de greu iti este!

Picky-Toto, felicitari si fie ca bebe Anna sa fie sanatoasa si mancacioasa!

Le pup si pe restul pralinelor, de la mic la mare si va doresc sa aveti un we frumos! Sambata va fi super-frumos, de duminica iarasi se raceste vremea asa ca...plimbareala la maxim! Va puuup si multa sanatate tuturor!



Roxana, fericita de Christian (23.01.2010)

Mergi la inceput