praline belgiene (paishpe)

praline belgiene (paishpe) | Autor: ardeiash

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57396&whichpage=1" target="_blank">1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61811&whichpage=1" target="_blank">2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64235&whichpage=1" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71198&whichpage=1" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72830&whichpage=1" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74115" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75481&whichpage=1" target="_blank">7 8 9 10 11 12 13


faceti cunostinta cu:


anamana123 - Bruxelles - 18 martie 1976
Oanademunck - Bucuresti - 4.04.1978/berbec - psiholog
Alesia105 - Bucuresti -Olanda ,14.04.197x , mamide Sebastian(9) si Benny ( 2)
Zizee – Bucuresti/Wavre - 20.04.1974 / berbec – mami de Snoopi (Anaďs Louka) 6.11.2001
Miri_mik - Baia Mare/Bruxelles - 29.04.1977/taur - profa de engleza/mamik de Bruno -28.02.2006
Maggy - Leuven - 22.07.1968/rac mamik de o fetita de 16 ani si 4 luni...
Danyelana - Buzau/Louvain la Neuve -23.07.1978 /leu - studenta
Morgane - Constanta/Brugge - 09/09/1967- fecioara - mamik de Bianca(27/05/1994)
Andreea23 - Constanta/ Ninove - 18.09.1981/fecioara - mamik de Elenca
Scumpi - Bucuresti / Antwerpen - 27.09.1982/balanta
Anneoprea - Bucuresti/ Bruxelles - 4.10.1973/balanta - mamik de Evan - 4.10.2004
Carmita_baby - Bucuresti/Antwerpen - 8.10.1980/balanta - 'mamik' de motanik Mello - miresik
Ardeiash - Constanta / Bruxelles - 21.10.1967/balanta - mamik de Andru - 18.07.1999
Bepii - Mangalia / Mechelen - 7.11.1960/scorpion - secretara - mamik tanara cu un baiat de 25 ani + 3 motanei
MadyG - Constanta / Bruxelles - 8.11.1978. profa de engleza
Ror - Bucuresti/ Antwerp - 13-12-1969 - Sagetator - economist
NinaM - Bucuresti / Bruxelles - 29.12.1976, mamik de 2 teroristi mici,Alex-22.12.2002 si Reina-18.08.2005
Mieke-Bucuresti/Kortrijk - secretara - mamik de 1 bbca- 15 luni
Danuta-bel - Piatra Neamt/Antwerpen - 1978
Simone_be - Sfantu Gheorghe/Bruxelles - 1980 - market researcher&analyst - miresik
Nora - Bruxelles - mamik de 2 baietei : Victor si Andrei - 7 si 5 ani
Aldaesme – Baia-Mare / Leuven – doctorand cu planuri: casa, copac si apoi copil :)
Mathilda - Antwerpen
Anky - Olanda
An-k - Bucuresti/Lummen
Echko- Arlon
Dama - Liege


Link-uri importante :
Bine-ai venit Romanie in Europa! www.ropromo.org/Ghidul_cetateanului_roman_in_Uniunea_Europeana.pdf] ghidul cetateanului roman in UE" target="_blank"> Ghidul cetateanului roman in UE
www.references.be/scripts/sdtools/brutonetto/brutonetto.asp?headingid=3231" target="_blank">calculateur brut/net
Ambasada romaniei la bruxelles
www.brusselsairport.be/" target="_blank"> aeroportul brussel + www.charleroi-airport.com" target="_blank"> aeroportul charleroi
www.stib.be" target="_blank">transport in comun www.stib.irisnet.be/FR/31000F.htm" target="_blank"> plan metro brussel www.b-rail.be/nat/F/" target="_blank"> trenuri si rer-uri
www.agers.cfwb.be/citoyens/annuaires/fondam/index.asp " target="_blank"> scoli
www.mgbru.be/fichier.html" target="_blank">medici de familie brussel www.easyexpat.com/bruxelles_fr/sante_assurance-privee.htm" target="_blank">asigurare medicala
www.monarchie.be/fr/visit/greenhouse/index.html " target="_blank"> monarhia din belgia
romani in belgia + www.c-r-b.org/index_ro.html" target="_blank">comunitatea romana din belgia
www.mitropolia-paris.ro/?subject=parohii/index&Belgia#Gent%20-%20Aalst" target="_blank"> biserici ortodoxe in belgia
www.pagesdor.be/displayhome.ds jsessionid=E737A7710427BE29774CC61B960E3F0B " target="_blank"> pagini aurii belgia
www.viamichelin.fr/viamichelin/fra/htm/div/carte/Belgique-cartes" target="_blank"> harti, itinerare
www.viamichelin.fr/viamichelin/fra/htm/div/carte/Belgique-cartes" target="_blank"> meteo belgia
www.idj.be:16080/gratos/ " target="_blank"> loisirs1 www.liensutiles.org/loisb.htm" target="_blank">loisirs2 www.opt.be/listes/brussel_evenements/NL/B/E/liste.html br / " target="_blank">loisirs3 www.atraxions.be/FR/Atraxions.asp?Lang=%22FR%22" target="_blank">atraxions www.trabel.com/brussel/brussels-nightlife.htm" target="_blank">loisirs4 www.quefaire.be" target="_blank"> loisirs5

cele mai importante carnavaluri din belgia:
www.carnavaldebinche.be/page.php" target="_blank"> Binche www.malmedy.be/fr/carnaval.htm" target="_blank"> Malmedy www.aalst.be/default.asp?siteid=2&rubriekid=179" target="_blank"> Aalst

info despre cateva orase ale belgiei
www.nekkerhal.be" target="_blank">mechelen www.tourismebelgique.com/villes_arts_belgique/anvers.htm" target="_blank">anvers, brugge, gent, louvain

ce puteti vizita in brussel:
www.trabel.com/brussel/brussels-grand_place.htm" target="_blank">grand place brussel ; www.flowercarpet.be/" target="_blank">covorul de flori din grand place ; www.atomium.be/HTMLsite/dyn/eindex.html" target="_blank">atomium ;
www.pagoda.be/" target="_blank">pagoda ; www.bruparck.com/home_fr.asp" target="_blank">bru park ; www.fra.cityvox.be/visiter_bruxelles/sainte-catherine_46100/Profil-Lieu" target="_blank">biserica romaneasca la bruxelles parohia ortodoxa romana sf. nicolae

hoteluri in brussel
www.hotelformule1.com/formule1/fichehotel/gb/for/2618/fiche_hotel.shtml" target="_blank"> formula 1 www.all-hotels.com/europe/belgium/brussels/brussels_1.htm" target="_blank"> cheap hotels www.chab.be" target="_blank"> chab hotel www.sleepwell.be" target="_blank">sleepwell hotel www.hotelsabina.be" target="_blank"> sabina hotel www.hotel-derby.be" target="_blank"> derby hotel

scoala
www.magicmaman.com/,les-programmes-scolaires,49.htm" target="_blank">programe scolare
Alte informatii:

certificat de celibat sau a unui act care dovedeste starea de non-mariage
schimbarea pasaportului
gradinita (kleuter)
www.magicmaman.com/,un-bebe-combien-ca-coute-les-depenses-a-prevoir,293,8052.asp" target="_blank">Un bébé, combien ça coűte ?
legalizari de diplome
permis de conducere
carnaval aalst
renumitul george

www.yjhs.ednet.ns.ca/frenchkb.htm" target="_blank">caractere frantuzesti

posturi tv romanesti live:
www.realitatea.net" target="_blank">realitatea www.antena1.ro/s/webcast/live_f.php" target="_blank">antena1 www.livetvcenter.com/antena_3_774.asp" target="_blank">antena3 www.tvr.ro/webcast" target="_blank">tvri www.surfmusic.de/tv/otv-oglinda-tv,8705.html" target="_blank"> oglinda





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

ADEVARAT A INVIAT!

fete dulci de dragi si dragi de dulci .... iata ca deschidem un nou subect de diScutie intr-o zi frumoasa, frumoasa de primavara belgiana in a treia zi sfanta de PASTE ...


m-am spovedit si m-am impartasit... lucru ce nu l-am mai reusit de multi , multi ani!
am pregatit toate bucatele pentru paste si am simtit miros romanesc de cozonac in casa ce m-a uns la suflet , of Doamne ca bun mai e !( la fel si vecinii .. ce se-ntrebau de unde vine.. ).
am fost pentru prima oara intr-o biserica micuta si am ascultat toata slujba de inviere ..( ca de obicei stateam numai pe afar)... m-au cutremurat cuvintele preotului cand am primit lumina si m-am straduit s-o tin pana acasa.... insa am reusit s-o sting cam la 100m de casa .... am mancat pasca si am baut vin - sangele lui Hristos , am mancat drob facut de manutele mele si carne d'agneau super fina....pomadata cu hrean.. am gasit pentru prima oara aici hrean.. am ciocnit oua cu fiu-meu si barbate-miu.. fiu-meu e cel mai tare! am mancat cozonac si .... am fost fericita!

m-am tavalit prin iarba verde....ca acas' si am lenevit de nu-mi mai venea sa ma ridic de-acolo///

am avut un paste fericit .. asa cum doresc tuturor mai ales ca i-am avut pe cei dragi alaturi de mine si ca am reusit sa-l petrecem romaneste..

s-auzim numai de bine! si

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

frumos pikantsel! vezi tu, asta inseamna Paste! ma bucur ca ati avut parte de un coltisor romanesc:)

si noi am fost in piata. vai de norocul romanilor de-acolo! dezamagire, cum spunea si nora. parca esti obisnuit cu romanul asa, la el acasa, dar cand il mai vezi si in lume, las aun gust amar. noroc ca ne-am intalnit din intamplare intamplatoare cu anamana si co. grozav ce dulce si ce scumpa e aia mika! si recunosc ca ma rosese o secunda invidia ce mamika bine se tine ana! asa e norocul unora:) dar tre sa recunoastem adevarul, e frumoasa si radioasa! si tati...e topit!

si bun vneit in capitolul 14:)))

miri_mik si pestisorul auriu (28.02.2006)
http://b2.lilypie.com/DjTMp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Oooops, capitol nou:)!
Eu abia acum am vazut ca Despe a pus linkuri spre diverse informatii utile si utilitare....;am un simtz de observatie foarte aburit!
Ce ati facut de Paste? Eu nimik ci doar o halca de miel (sau oaie ca era cam tare) la cuptor si 4 oua pictate (la workshop acasa cu fetele:))In rest duminica am fost la neamurile belgiene si am mancat la masa traditionala de paste oost vlaanderen-easca cu produse 'traditionale' de Paste respectiv scampis, macaroane sau ce or fi fost, paste na, si salata de sezon....ce miros de cozonaci, ce miel, ce oaie sau ce oua batute-n cap, semipreparate la tigaie si cola(light sau normala ca aici era de ales)Bine , am urmarit credinciosi slujba de Paste de la Vatican si m-am abtinut sa nu cad pe spate ca restul cand a rostit Paus-ul'bedankt voor de bloemen', ya man, de necrezut...Punctul culminant a fost insa Ronde Van Vlaanderen, evenimentul anului in localitatea cu pricina care este si locul de sosire al cursantilor si de premiere al finalistilor....Si i-am tinut pumnii lui Boonen da n-a avut omu suflare pe Muur asa ca a defilat prin fatza casei al zecelea cred da macar i-am vazut ciufu plutind in aer pe sub casca si m-am bucurat cu italianu de cumnata-miu cand a castigat Ballan...apoi am depozitat-o pe soacra-mea acasa si pe barbate-miu in pat (ca de la Ronde si la carnaval se stie:))si io mi-am petrecut o dupa-amiaza glorioasa de Paste privind pierduta la oile pline de viatza din curte, ascultanad prin propriul perete boncanitu mingiilor de tenis al copiilor vecinului si rugandu-ma sa vina mai repede 27 sa plec in tzara unde ma asteapta drop la mama in congelator. Ieri am plecat spre mare sa manacam la un restaurant cu panorama spre apa si am sfarsit in Brussel intr-un magazin cumparand peste uscat si sarat,abia azi pot zice ca am sarbatorit romaneste:) insa mai putin spre seara cand m-am garat la munca iara
Va las acu sper ca voi mai petrecut mai bine
duuuuuiiiii!!!
P.S. Multumesc tuturor fetelor care mi-au urat asa frumos de ziua mea!!!saru-mana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

oana: sper sa-ti fie de folos linkurile... chiar si-acum..ca le-am pus de ceva luni de zile!!
ma : da n-am inteles cu papa cum a fost?!

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Hristos a inviat!

Noi am profitat de vremea frumoasa si ne-am plimbat prin imprejurimi...intr-un peisj de vis, raulet curgator de munte (mai mult deal, dar in fine) si iarba grasa si verde...
Sa inteleg ca nu trebuie sa regret faptul ca nu am ajuns la sarbatoarea romaneasca...se pare ca nu e ce imi imaginam eu (ceva organizat cu clasa), din ce povestiti.

Oana, se simte o unda de durere si nemultumire in povestea ta. Chiar nu-ti place in Be? regreti Romania sau doar faptul ca esti departe de familie in zile de sarbatoare?



si David (18.11.04)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Hristos a-nviat!

Dama, Belgia e frumoasa dar nu-i Romania si de sarbatori se simte mai tare, ce sa-i faci...Am scris odata la cursul de franceza un eseu "Mon coeur entre la Belgique et la Roumanie"... Poate asa simte si Oana. Asa-i draguta domnita Oana? Sau m-am bagat anapoda raspunzand pentru tine?

Ardeiash, eu incerc sa uit ce-am vazut in piata duminica... O fi asa si la belgieni, nu ma indoiesc dar mie de romani mi-e rusine ca-i iubesc, n-am ce face... dragostea de tara natala si de oamenii ei e o dragoste organica si te face sa suferi mai tare atunci cand este de suferit...

Altfel, eu ma pregatesc de plecarea in tara pentru operatia mamei, plec duminica. Deja ma stresez cum o sa se descurce baietii fara mine, cu ce o sa-i imbrace barbate-miu de dimineata pe feciorii sai, ce-o sa le dea de mancare, cum o sa faca temele cu Andrei, etc, etc

Iar vineri, pe 20 aprilie, Andrei implineste 8 ani si eu nu o sa fiu cu el...

Dar pe langa stresul legat de operatie, toate astea sunt bagatele, stiu...Dumnezeu sa ne ajute, ce sa mai zic...

Noracu Andrei (20aprilie'99) si Victor (12iulie'01)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

nora: sa nu crezi ca mie nu mi-e rusine cu "alde" cativa romanasi de aici. oriunde merg si gasesc un cersetor" e roman! mor cand ii vad!

insa si la ei stau multe lucruri rau insa nu sunt scoase in evidenta, nu le stie nimeni. eu le-am categorisit deja: minciuni despre strainezia.. cm bine am citit si pe dc... cred ca romanii si-au facut o imagine despre strainezia complet falsa .. si inca unii o mai transmit : merg acasa si spun ca pe strazi umbla cainii cu covrigi in coada!

noi trebuie sa luptam sa aratam ca suntem oamneni ca si ei si ca traim civilizat . o italianca m-antrebat daca avem case ca la ei!? unii au impresia ca traim in padure.

revin
ca a intervenit ceva

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

mi-am pierdut ideea... in fine: ideea principala este ca nici la ei nu merg toate lucrurile perfect, insa nimeni nu vede asta .pe cand blocul de est.... pe mine tot icolegii care vin din vest ma-ntreaba: cum era pe vremea comunismului? asculta ca pe o poveste... ne cred duri. severi. crispati. constipati// ca cica nu radem ninciodata , suntem suparati mereu , nu avem pacienta ... etc

nora: iti tin pumnii in tara . sa va dea Dumnezeu putere , curaj si sanatate sa trecet icu bine peste greutati !
sanatate si puiului tai care e barbat de-acum! la multi, multi ani fericiti!



s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Ma, nu-i vb ca nu-mi place in Be, e la fel ca in ro, uneori ziceam ce tzara tampita mai am si alteori ce cool e, tine de situatii si momente ca de fapt aia voiam sa zic, sarbatori naspa puteau fi si in Ro asa cum sunt si aici. Ziceam ca astept sa vina 27 pt ca plec cu un grup de belgieni in Bucuresti sa ne distram asa ca normal ca abia astept sa ma car in tzara :)
va las acu pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morgane spune:

Buna, fete! Bine v-am gasit sanatoase, voioase si la a 14-a cutie. M-am întors de prin cele norduri primitoare, cu oameni ospitalieri si copii dsiciplinati, cum eram noi în scoala.
Oana, citeam prin ce ai trecut cu copiii "tai". Noi am fost în excursie cu copii de la colegiul Biancai, renumit si de fitze. Vreau sa spun ca m-au uimit cat sunt de nepasatori, lenesi, impertinenti, intr-un cuvânt needucati. Chiar si fata mea, fiind anul întai si printre cei mai "verzi" copia comportamentul negativ al modelelor de la clasele mai mari... Si refur categoric sa cred ca e needucata. Asta e tendinta generala a tineretului de a "se da mare".

În alta ordinde de idei, fetelor, am vazut trei tari în 10 zile si am atâtea informatii de e o brambureala de nedescris in capul meu.
Am vizitat Stockholm (S), Helsinki (Finlanda), Lahti (Finlanda), Helsinborg (S), Copenhaga (D) ... dar locul în care vreau cu siguranta sa ma întorc este HELSINKI. Curat, disciplinat, cu arhitectura modernista, care îmbina si elemente arhaice, cu oameni calzi ca pâinea, calmi ca bunica si primitori ca românul. Femeile constiende de moda vestimentara si capilara ... multe, multe coaforuri, cel putin 1 pe 10m.... piete acoperite cu culori, mirosuri si gusturi ademenitoare...
Teatre, opere si sali de concerte in lemn de toate soiurile, cu rezonanta de invidiat, biserici gotice cu forme unele de biserici, altele atât de futuristice, de te imaginai direct în fata altarului ca mireasa, bebelus, comunicant ... Câta splendoare!
Va promit sa mai scriu din impresiile care se inghesuie sa iasa in fata si din cele care se sedimenteaza si vor ramâne de-a pururi. Amin.

Pupici dulci si multi,

Mergi la inceput