belgia (3)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

buna din nou!

danielana: te rog frumos poti sa-mi mai dai o data adresa de la biserica din aalst ? am cautat pe internet cum mi-ai zis strada beinjingstrasse si n-am gasit-o / pe viamichelin.

cred ca o s-ajung sa vorbesc singura pe aici... dar imi asum riscul...

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Salutare fetelor,

Adresa bisericii este : "Beghijnhofstraat, 9300, Aalst"

Eu am tapat acum pe Microsoft Autoroute si mi-a gasit-o imediat. Sper sa o gasesti si tu si sa vii. Te asteptam.

Pupici la toata lumea.

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

merci danyelana,

incerc sa caut si eu cu acelasi soft... insa nu prea reusesc.. eu cautam cu viamichelin... si .. sa vad..

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Buna,

Ai gasit adresa?

Pa

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

quote:
Originally posted by danyelana

Buna,

Ai gasit adresa?

Pa

Dumnezeu sa ne ajute la toti



Buna tuturor!Sa va povestesc experienta mea poztiva in legatura cu legalizarea diplomei in zona flamanda a belgiei; Sunt absolventa a facultatii de psihologie din bucuresti,lucrez in belgia si am vrut sa imi echivalez diploma universitara aici; Am trimis o scrisoare ministerului de educatie vlamand care mi-a trimis acasa un formular care trebuia completat plus o lista cu cateva cerinte respectiv:
imi cereau- lucrarea de licenta in original,
- cate un scurt rezumat al fiecarui curs pe care l-am facut in cei patru ani de facultate (olandeza franceza sau engleza)
-rezumatul lucrarii de licenta (in flamanda franceza sau engleza)
plus copia legalizata al diplomei romanesti;
Am muncit impreuna cu prietna mea un week-end non-stop am facut ce mi s-a cerut si am trimis dosarul (in 4 exemplare) la minister Mi s-a zis sa astept raspuns nu mi devreme de 18 martie 2006.Insa pa 23 decembrie chiar ziua cand implineam un an de casatorie, am verificat posta si am gasit un plic in care eram felicitatea pt echivalarea diplomei romanesi cu diploma de asistent psiholog aici in belgia iar in momentul in care implinesc un an experienta de lucrat aici imi vor echivala diploma ca psiholog....Deci la capitolul psihologie mi s-a zis ca exista precedente pt romania iar daca dosarul este serios diplomele se pot recunosate repede; Mult succes!
Si acum o intrebare: eu m-am mutat de curand din antwerpen in asse ( la 20 de km de brussel)de curiozitate exista vreo romanca pe aici prin vecinatate?
va pup
PS;te pupic carmen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Simone_be, si eu trebuie sa merg in tara ca sa-mi schimb pasaportul. Poti sa-mi spui si mie daca ti-a trebuit acolo vreun act de aici din Belgia? Si eu imi cam fac griji, sti tu, daca iti cer ceva care nu poti sa aduci decat de aici atunci chiar ca e de rau pt ca de plecat o sa plec cu "titlu de calatorie" cu care pot doar pleca spre Ro dar inapoi nu te mai poti intoarce cu el. Si daca se poate, poti sa-mi spui ce acte ti-au trebuit acolo la pasapoarte?

Va pup pe toate si s-auzim de bine

Bepii
Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

quote:
Originally posted by danyelana

Salutare fetelor,

Adresa bisericii este : "Beghijnhofstraat, 9300, Aalst"

Eu am tapat acum pe Microsoft Autoroute si mi-a gasit-o imediat. Sper sa o gasesti si tu si sa vii. Te asteptam.

Pupici la toata lumea.

Dumnezeu sa ne ajute la toti


nu am autorout microsoft... insa.. cum ti-*am mai zis am intrat pe via michlein si mi-a gasit o alta strada... care seaman cu asta .. dar cred ca e singura plauzibila... incerc sa ajung duminica asta...

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Hello Simone_be,
Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt si detaliat.
Sper sa nu am probleme pentru ca certificatul meu de nastere nu-l mai am in original, mi l-au retinut la primarie cand m-am casatorit si cand am avut nevoie de el la consulat pt.transcrierea actului de casatorie mi-au spus ca nu se mai poate sa mi-l dea pt ca e indosariat deci mi-au dat o copie legalizata. Sper ca la pasapoarte sa nu am probleme pe chestia asta.
O sa te tin la curent. Deocamdata nu pot pleca in tara pt.ca inca nu am primit vesti de la consulat in ceea ce priveste transcrierea. Dar cred ca pe la sfarsitul lui februarie voi pleca.
Iti doresc toate cele bune.
Pupici

Bepii
Adevarul este pretutindeni, dar nu-l recunoaste decat cel care-l cauta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Buna dimineata,am trecut si eu sa vad ce mai faceti.Nu inteleg de ce trebuie sa va duceti in tara sa va faceti pasaportul,se poate schimba si la ambasada.Sau nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

oanademunck ai avut curraj sa-ti trimiti diploma in original. ai recuperat-o apoi? sper.... nu inteleg de ce cer diploma in original sa le-o predai.. o poti arata.. dar nu preda.

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput