praline belgiene

praline belgiene | Autor: ardeiash

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57396&whichpage=1" target="_blank">1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61811&whichpage=1" target="_blank">2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64235&whichpage=1" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71198&whichpage=1" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72830&whichpage=1" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74115" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75481&whichpage=1" target="_blank">7 8 9 10 11 12


faceti cunostinta cu:


anamana123 - Bruxelles - 18 martie 1976
Oanademunck - Bucuresti - 4.04.1978/berbec - psiholog
Alesia105 - Bucuresti -Olanda ,14.04.197x , mamide Sebastian(9) si Benny ( 2)
Zizee – Bucuresti/Wavre - 20.04.1974 / berbec – mami de Snoopi (Anaïs Louka) 6.11.2001
Miri_mik - Baia Mare/Bruxelles - 29.04.1977/taur - profa de engleza/mamik de Bruno -28.02.2006
Maggy - Leuven - 22.07.1968/rac mamik de o fetita de 16 ani si 4 luni...
Danyelana - Buzau/Louvain la Neuve -23.07.1978 /leu - studenta
Morgane - Constanta/Brugge - 09/09/1967- fecioara - mamik de Bianca(27/05/1994)
Andreea23 - Constanta/ Ninove - 18.09.1981/fecioara - mamik de Elenca
Scumpi - Bucuresti / Antwerpen - 27.09.1982/balanta
Anneoprea - Bucuresti/ Bruxelles - 4.10.1973/balanta - mamik de Evan - 4.10.2004
Carmita_baby - Bucuresti/Antwerpen - 8.10.1980/balanta - 'mamik' de motanik Mello - miresik
Ardeiash - Constanta / Bruxelles - 21.10.1967/balanta - mamik de Andru - 18.07.1999
Bepii - Mangalia / Mechelen - 7.11.1960/scorpion - secretara - mamik tanara cu un baiat de 25 ani + 3 motanei
MadyG - Constanta / Bruxelles - 8.11.1978. profa de engleza
Ror - Bucuresti/ Antwerp - 13-12-1969 - Sagetator - economist
NinaM - Bucuresti / Bruxelles - 29.12.1976, mamik de 2 teroristi mici,Alex-22.12.2002 si Reina-18.08.2005
Mieke-Bucuresti/Kortrijk - secretara - mamik de 1 bbca- 15 luni
Danuta-bel - Piatra Neamt/Antwerpen - 1978
Simone_be - Sfantu Gheorghe/Bruxelles - 1980 - market researcher&analyst - miresik
Nora - Bruxelles - mamik de 2 baietei : Victor si Andrei - 7 si 5 ani
Aldaesme – Baia-Mare / Leuven – doctorand cu planuri: casa, copac si apoi copil :)
Mathilda - Antwerpen
Anky - Olanda
An-k - Bucuresti/Lummen
Echko- Arlon
Dama - Liege


Link-uri importante :
Bine-ai venit Romanie in Europa! www.ropromo.org/Ghidul_cetateanului_roman_in_Uniunea_Europeana.pdf] ghidul cetateanului roman in UE" target="_blank"> Ghidul cetateanului roman in UE
www.references.be/scripts/sdtools/brutonetto/brutonetto.asp?headingid=3231" target="_blank">calculateur brut/net
Ambasada romaniei la bruxelles
www.brusselsairport.be/" target="_blank"> aeroportul brussel + www.charleroi-airport.com" target="_blank"> aeroportul charleroi
www.stib.be" target="_blank">transport in comun www.stib.irisnet.be/FR/31000F.htm" target="_blank"> plan metro brussel www.b-rail.be/nat/F/" target="_blank"> trenuri si rer-uri
www.agers.cfwb.be/citoyens/annuaires/fondam/index.asp " target="_blank"> scoli
www.mgbru.be/fichier.html" target="_blank">medici de familie brussel www.easyexpat.com/bruxelles_fr/sante_assurance-privee.htm" target="_blank">asigurare medicala
www.monarchie.be/fr/visit/greenhouse/index.html " target="_blank"> monarhia din belgia
romani in belgia + www.c-r-b.org/index_ro.html" target="_blank">comunitatea romana din belgia
www.mitropolia-paris.ro/?subject=parohii/index&Belgia#Gent%20-%20Aalst" target="_blank"> biserici ortodoxe in belgia
www.pagesdor.be/displayhome.ds jsessionid=E737A7710427BE29774CC61B960E3F0B " target="_blank"> pagini aurii belgia
www.viamichelin.fr/viamichelin/fra/htm/div/carte/Belgique-cartes" target="_blank"> harti, itinerare
www.viamichelin.fr/viamichelin/fra/htm/div/carte/Belgique-cartes" target="_blank"> meteo belgia
www.idj.be:16080/gratos/ " target="_blank"> loisirs1 www.liensutiles.org/loisb.htm" target="_blank">loisirs2 www.opt.be/listes/brussel_evenements/NL/B/E/liste.html br / " target="_blank">loisirs3 www.atraxions.be/FR/Atraxions.asp?Lang=%22FR%22" target="_blank">atraxions www.trabel.com/brussel/brussels-nightlife.htm" target="_blank">loisirs4 www.quefaire.be" target="_blank"> loisirs5

cele mai importante carnavaluri din belgia sunt in oraselele:
www.carnavaldebinche.be/page.php" target="_blank"> Binche www.malmedy.be/fr/carnaval.htm" target="_blank"> Malmedy www.aalst.be/default.asp?siteid=2&rubriekid=179" target="_blank"> Aalst

info despre cateva orase ale belgiei
www.nekkerhal.be" target="_blank">mechelen www.tourismebelgique.com/villes_arts_belgique/anvers.htm" target="_blank">anvers, brugge, gent, louvain

ce puteti vizita in brussel:
www.trabel.com/brussel/brussels-grand_place.htm" target="_blank">grand place brussel ; www.flowercarpet.be/" target="_blank">covorul de flori din grand place ; www.atomium.be/HTMLsite/dyn/eindex.html" target="_blank">atomium ;
www.pagoda.be/" target="_blank">pagoda ; www.bruparck.com/home_fr.asp" target="_blank">bru park ; www.fra.cityvox.be/visiter_bruxelles/sainte-catherine_46100/Profil-Lieu" target="_blank">biserica romaneasca la bruxelles parohia ortodoxa romana sf. nicolae


Alte informatii:

certificat de celibat sau a unui act care dovedeste starea de non-mariage
schimbarea pasaportului
gradinita (kleuter)
legalizari de diplome
permis de conducere
carnaval aalst
renumitul george

www.yjhs.ednet.ns.ca/frenchkb.htm" target="_blank">caractere frantuzesti

posturi tv romanesti live:
www.realitatea.net" target="_blank">realitatea www.antena1.ro/s/webcast/live_f.php" target="_blank">antena1 www.livetvcenter.com/antena_3_774.asp" target="_blank">antena3 www.tvr.ro/webcast" target="_blank">tvri www.surfmusic.de/tv/otv-oglinda-tv,8705.html" target="_blank"> oglinda


si iaca un nou capitolash...

s-auzim numai de bine! si


s-auzim numai de bine! si

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Ardeiash, am o propunere: poti schimba numele capitolului in doar "praline belgiene"? si cand vom ajunge la cap.nr 14 poti trece iar la numere ca am inteles ca nr 13 nu-ti place. Mie spre exeplu acest nr imi poarta noroc si chiar daca n-ar fi asa nu vad ce influenta poate avea asupra cuiva doar un nume de capitol. Spun asta pt ca 12+1 e naspa din puctul meu de vedere. Nu toata lumea intelege despre ce e vorba. Imi amintesc ca odata cand eram la cap.12 cineva se exprima ca "parca suntem mai mult de 12 membre". Deci se creaza confuzii.
E doar o propunere si sper sa nu te superi, da?
Hai pupici si noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

'Na seara!
Am ajuns si la capitolul 13 hehe, prevad ca se vor intampla lucruri minunate la capitolul asta!
Ardeiah, Bepii si eu suntem una si aceeasi voce cand vine vorba e titlul capitolului..lasa-l praline belgiene, fara numar ca-i mai bine!. Si te rog eu corecteaza lista aia de la inceput ca io apar capitaneasa in capul listei si la distantza de un rand dupa mine apa numele celorlalte fete.Thanxs
Nora, stiu ca ar costa dar la o adica nu ai putea sa o aduci pe mama ta aici la un control(asa ai fi si tu langa ea.....poate te va ajuta si asigurarea..)Oricum SANATATE MULTA!!!!!
Carpatina, bine ai venit, ca la super oferta 2 in 1 cum ne place noua, pralina cu burtica!!!Sa fie sanatos/sanatoasa si tu sa ai o sarcina suuuper usoara!!!
Mevrouw Miri, ik ben het niet vergeten maar, omdat ik vandaag moest werken heb ik geen tijd gehad om u te bellen. In elk geval die koffie staat wel op mijn lijst voor dit week (ik bel u morgen namiddag, ça va?). Ma tu chiar incepi cu maratoane din astea de 20 de km?!?!Eu obosesc doar cand ma gandesc la sport, in afara de badminton si ala de trei ori pe an, nimik...Si cand ma gandesc ca peste patru saptamani plec iar in tabara de supravietuire 5 zile, Duoamne cu ce am gresitt???
Maddy, si pe tine te sun maine sa vedem cand aterizez, poate vineri, te sun maine dupa-amiaza!!Pupici:)
Bepii, pai si eu tot in week-end voi fi la Battibow pt ca si piet se duce doar in week-end am aflat (ma asteapta doua week-enduri solo, bine ca mi-a dat un copil de-al meu dvd-urile cu prison break si m-as uita toata ziua)
Ana, fii optimista, andeste-te ca peste cateva zile iti vei tine fetitza in bratze!!Asta este tot ce conteaza. si cum zicea Miri, da-ne nr de telefon:)
Restul fetelor multi pupici!!!
zmuahhh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Oana, e deja tarziu sa reincep investigatii belgiene (ca sa le zic asa). Si, repet, e pe maini bune! Dr. Ciubotaru l-a operat pe socru-meu acum 6 ani de o tumora cat o portocala si a fost foarte bine. Chiar, poate deschid un subiect la generale despre el, sa aflu mai multe. Mama e deja programata pentru operatie pe 16 aprilie si inainte de asta ii vor face o punctie sa stie mai bine despre ce e vorba. Oricum, o sa mergem in tara pentru asta. Mergem cu totii de Paste si eu raman mai mult pentru operatie si pentru ce va fi dupa...

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Aa, Beepii, si mie imimplace nr 13, de acord cu propunera ta ...asta ca sa mai scriu si altceva decat despre tumora...

Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

oana, goed zo, dus ik wacht op om je me te bellen. gaan in brussel was mijn slechste idee ooit! het regent! hard! i was gek om vanmorgen te vertrekken:((

morgane, waar ben je? ik heb hulp nodig:d

io vreau ce vreti voi la capitol, da e drept ca 12+1 arata asa a un fel, suntem 12 stabile si 1 in trecere. mie asta mi-a trecut prin cap, da iar zic, putin imi pasa:))

pusici:)



miri_mik si pestisorul auriu (28.02.2006)
http://b1.lilypie.com/uPtup1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

Buna,

multumesc pentru urarile de bun venit!

Locuim in Tervuren; asta pana reusim sa terminam ceva treburi si sa putem sa ne cumparam o casa, probabil tot intr-o zona flamanda.

Miri_mik, din lista vad ca tu esti cea mai recenta mamica.. imi poti spune, te rog, cum e cu echografiile de sarcina? Exista un numar limitat platit de asigurari?

Nora, multa sanatate si noroc pentru mama ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Carpatina, bine ai venit in Belgica. Cumosc bine Tervuren-ul, ne-am facut veacul prin parcul ala cand erau copiii mai mici. Mai mergem si acum, dar mai rarut ca sunt atatea parcuri si locuri de joaca, sa tot alegi. Merci pentru urari, avem mare nevoie de noroc. Si, mai mult decat asta, de mila lui Dumnezeu, ca fara el...


Nora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Nora, imi pare tare rau ca ai necazuri dar ceea ce e impoerant e sa nu-ti pierzi increderea in doctori si mai ales in minunile lui Dumnezeu. Sunt sigura ca va fi bine si ma voi gandi la tine. Curaj.

Pt restul de pralinute si chiar daca nu am mai scris demulticel sa stiti ca v-am citit.

Anamana, nastere usoara.

Pupici


BINE AM VENIT IN EUROPA



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

carpatina, stiu ca exista trei ecografii morfologice obligatorii. si ca de la fiecare consult am avut parte de cate o ecografie care a intrat in pretul examenului. anamana asteapta sa nasca, probabil ca atunci cand revine poate sa-ti dea si mai multe informatii, sau ma rog, mai proaspete:)
ps. pt cele 3 obligatorii iti trebuie programare din timp. dar asta iti spune medicul tau sau moasa:) succes si cat mai putine greturi:)

miri_mik si pestisorul auriu (28.02.2006)
http://b1.lilypie.com/uPtup1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninaM spune:

Hei...bombonici,bine v-am gasit!V-a fost dor de mine?Ca mie mi-e tare dor de voi...
Tocmai am ajuns acasa din plimbarile noastre prin Olanda si am intrat repede sa va salut.Soacra-mea e o pacoste si daca as putea as trimit-o acasa cu primul avion...da,Bebii,asa credeam si eu,daca vine la mine ma mai ajuta cu piticii si o sa am mai mult timp pt mine...da de unde...acum tre sa stau si dupa ea,ca e tare neindeminatica si stau cu ochii pe ea sa nu mai strice ceva(pina acum are la activ:3 pahare sparte,o cafetiera abia cumparata, sticata de ea,si storul de la geam l-a facut varza...nu se mai clinteste)Imi vine s-o string de git
Ma consolez cu gindul ca in curind vine mamica mea si atunci chiar ca imi fac de cap...
Pentru karaoke pe 9 martie,spun prezent!Poate sa stea si-n cap Reiji,tot il las cu copii si vin...
Fetele noi,bine ati venit si sedere cit mai lunga...
Carpatina,sarcina usoara si fara prea multe greturi iti doresc...
Nora,sanatate multa mamei si ai incredere in Dumnezeu...sint sigura ca totul va fi bine...fi optimista!Suntem alaturi de tine!
Ana,nastere usoara si o bebita frumoasa,sanatoasa si mincacioasa iti doresc!Sa ne dai de veste cumva(il pui pe sot sa scrie pe forum)cind se naste bebita sa venim la tine...iti trimit nr meu pe PM si poate reusesti sa-mi dai un mesaj
Celelalte fete cucuiete va pup dulce si fug la somn...
Numai bine!

Mergi la inceput