Pralinute belgiene 37

Pralinute belgiene 37 | Autor: carmita_baby

Link direct la acest mesaj


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57396&whichpage=1" target="_blank">1 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61811&whichpage=1" target="_blank">2 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64235&whichpage=1" target="_blank">3 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71198&whichpage=1" target="_blank">4 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72830&whichpage=1" target="_blank">5 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74115" target="_blank">6 www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75481&whichpage=1" target="_blank">7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36




Faceti cunostinta cu:


Anamana123 - Bruxelles - 18.03.1976/peste - mamik de Mariuk(11.03.2007)
Oanademunck - Bucuresti - 04.04.1978/berbec - psiholog - 'mamik' de catelus pufos Wisky
Miri_mik - Baia Mare/Bruxelles - 29.04.1977/taur - profa de engleza/mamik de Bruno (28.02.2006) si de Sacha(08.01.2008)
Simonette - Bucuresti/Bruxelles - 07.05.1974/taur, maseur + nevasta ideala - mamik de Luca(02.02.2006) si de Yannis-Cristian (13.02.2008)
Alra - 30.05.1975 - mamik de Laura (06.02.2006)
Pisoi3 - Bruxelles, 27.06.1976/Rac-traducatoare - mamik de Mark (16.01.2006) si de motaneii frumosi Oscar (ianuarie 2001), César (iunie 2004) si Yodi (iunie 2006)
Nora - Bruxelles , 4.07/Rac - mamik de 2 baietei : Andrei(20.04.1999) si Victor (12.07.2001)
Danyelana - Buzau/Louvain la Neuve -23.07.1978 /leu
Morgane - Constanta/Brugge - 09.09.1967/fecioara - mamik de Bianca (27.05.1994)
Pralinele belgiene - 13.09.2005
Scumpi - Bucuresti / Antwerpen - 27.09.1982/balanta - mamik de Sebastian(29.07.2008)
Melinav - 29.09 - Bucuresti/Bruxelles - mamik de Andrei(02.01.2001)
Carmita_baby - Bucuresti/Antwerpen - 8.10.1980/balanta - 'mamik' de motanik Mello
Ardeiash - 21.10.1967 - Constanta / Bruxelles - mamik de Andru
Bepii - Mangalia / Mechelen - 7.11.1960/scorpion - secretara - mamik de Denis(27.09.1980)
+ 1 motanel
MadyG - Constanta / Bruxelles - 8.11.1978. profa de engleza - mamik de Marie-Dominique(09.10.2007)
Mihaela1171 - Bucuresti/Kampenhout, 28.11.1971/Sagetator, economist...rontaitor de cifre; mamik d-ra Monica(18.03.2000)
Ror - Bucuresti/ Antwerp - 13.12.1969/Sagetator - economist
NinaM - Bucuresti / Bruxelles - 29.12.1976, mamik de 2 teroristi mici Alex(22.12.2002)si Reina(18.08.2005)
Antoanela23 - mamik de Sonia(22.06.2007) si Victor (08.102005)
Veronica75 - Bruxelles - mamik de Alice - Dorotheea

Link-uri importante :

Ambasada romaniei la bruxelles
www.brusselsairport.be/" target="_blank"> aeroportul brussel + www.charleroi-airport.com" target="_blank"> aeroportul charleroi
www.stib.be" target="_blank">transport in comun www.stib.irisnet.be/FR/31000F.htm" target="_blank"> plan metro brussel www.b-rail.be/nat/F/" target="_blank"> trenuri si rer-uri
www.agers.cfwb.be/citoyens/annuaires/fondam/index.asp " target="_blank"> scoli
www.mgbru.be/fichier.html" target="_blank">medici de familie brussel www.easyexpat.com/bruxelles_fr/sante_assurance-privee.htm" target="_blank">asigurare medicala
www.monarchie.be/fr/visit/greenhouse/index.html " target="_blank"> monarhia din belgia
romani in belgia + www.c-r-b.org/index_ro.html" target="_blank">comunitatea romana din belgia
www.mitropolia-paris.ro/?subject=parohii/index&Belgia#Gent%20-%20Aalst" target="_blank"> biserici ortodoxe in belgia
www.pagesdor.be/displayhome.ds jsessionid=E737A7710427BE29774CC61B960E3F0B " target="_blank"> pagini aurii belgia
www.viamichelin.fr/viamichelin/fra/htm/div/carte/Belgique-cartes" target="_blank"> harti, itinerare
www.viamichelin.fr/viamichelin/fra/htm/div/carte/Belgique-cartes" target="_blank"> meteo belgia
www.idj.be:16080/gratos/ " target="_blank"> loisirs1 www.liensutiles.org/loisb.htm" target="_blank">loisirs2 www.opt.be/listes/brussel_evenements/NL/B/E/liste.html br / " target="_blank">loisirs3 www.atraxions.be/FR/Atraxions.asp?Lang=%22FR%22" target="_blank">atraxions www.trabel.com/brussel/brussels-nightlife.htm" target="_blank">loisirs4 www.quefaire.be" target="_blank"> loisirs5
Info despre cateva orase ale belgiei:

www.nekkerhal.be" target="_blank">mechelen www.tourismebelgique.com/villes_arts_belgique/anvers.htm" target="_blank">anvers, brugge, gent, louvain
ce puteti vizita in brussel:
www.trabel.com/brussel/brussels-grand_place.htm" target="_blank">grand place brussel ; www.flowercarpet.be/" target="_blank">covorul de flori din grand place ; www.atomium.be/HTMLsite/dyn/eindex.html" target="_blank">atomium ;
www.pagoda.be/" target="_blank">pagoda ; www.bruparck.com/home_fr.asp" target="_blank">bru park ; www.eglisebruxelles.com/" target="_blank">biserica Buna Vestire www.catedrala.be" target="_blank"> Biserica Sf. Nicolae
celebrul georges

Hoteluri in brussel:

www.hotelformule1.com/gb/reservation/liste_hotels.shtml" target="_blank"> formula 1 www.etaphotel.com/etaphotel/fichehotel/gb/etp/5247/fiche_hotel.shtml" target="_blank">etap www.all-hotels.com/europe/belgium/brussels/brussels_1.htm" target="_blank"> cheap hotels www.chab.be" target="_blank"> chab hotel www.sleepwell.be" target="_blank">sleepwell hotelwww.hotelsabina.be" target="_blank"> sabina hotel www.hotel-derby.be" target="_blank">derby hotel www.hotels-belgium.com/airport/campanile.htm" target="_blank">hotel campanile aeroport

carnavaluri in belgia:

www.carnavaldebinche.be/page.php" target="_blank"> Binche www.malmedy.be/fr/carnaval.htm" target="_blank"> Malmedy www.aalst.be/default.asp?siteid=2&rubriekid=179" target="_blank"> Aalst

posturi tv romanesti live:

www.realitatea.net" target="_blank">realitatea www.antena1.ro/s/webcast/live_f.php" target="_blank">antena1 www.livetvcenter.com/antena_3_774.asp" target="_blank">antena3 www.tvr.ro/webcast" target="_blank">tvri
www.surfmusic.de/tv/otv-oglinda-tv,8705.html" target="_blank"> oglinda www.sanatateatv.ro/" target="_blank">
sanatateatv

reteta de cozonac

Am inceput un nou capitol, spor la scris pralinutelor



Mello motanelul iubit

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisoi3 spune:

Buna fetelor,

DANYELANA, multumesc frumos pentru primire si sper sa ne cunoastem cat mai curand.
ALRA, am vazut ca ai pus o intrebare in legatura cu limbile vorbite de copilasii din strainatate. Vad ca al meu e de varsta cu fetita ta, al meu e nascut la data de 16.01.2006. Nici al nostru nu prea vorbeste romana, mai mult in franceza insa tati ii citeste seara in romana, adica la noi e cam asa: o seara in franceza, una in romana, una in engleza si pe urma reluam. Am remarcat ca de cand am inceput cu cititul de povesti in romana si-a mai imbunatatit vocabularul si a inceput sa vorbeasca parca mai mult. Vorbeste prost romana, cu accent, evident, insa se intelege ce spune. Dar limba de baza ramane franceza, nu cred ca va ajunge vreodata sa vorbeasca la fel in romana. Noi vorbim romana cu el in general dar eu ii mai vorbesc si in franceza, mai ales la activitati sau cand ii explic cuvinte.
Cred ca e normal ca fetita ta iti vorbeste in olandeza, asta face la scoala si asa e obisnuita. Poti, de ex, sa te faci ca nu intelegi ce spune si sa o rogi sa iti explice in romana. Noi mai facem asa, ca sa ii dezvoltam baietelului nostru expresia orala in romana. La fel pentru engleza, tot asa, de ex, are anumite jucarii care nu vorbesc decat engleza si atunci trebuie sa se exprime in engleza. Vad ca noi reusim destul de bine cu aceasta metoda.
Eu vreau neaparat sa stie si romana, e o limba straina si e o bogatie, ar fi pacat sa nu vorbeasca. Plus ca are nevoie sa se inteleaga cu bunicii.
, ma apuc de treaba, o zi frumoasa va doresc.

Avem pui de trei ani si mai vrem inca un

www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ror spune:

Multumesc dragelor pentru incurajari. Voi sunteti balsamul de pus pe rana si ce m-as face eu fara voi!

Ana, bine ai venit si pupe lui Mariuca.

Carmen, , prietenii stiu de ce ;)

Scumpilici, n-am apucat sa-ti spun ca te admiram in pozele de la kara, asa blondina iti sta tare bine. Ce face Sebi?

Veronica, m-am uitat si eu la poze si ti-am admirat papusica mica. E tare dragalasa. Sa creasca mare, mare.

Alra, ai fost tare cu sculatu' in miez de noapte... Pune si tu niste poze, sa te cunoastem macar virtual. Si felicitari pentru bebe 2, ca nu cred ca am facut-o pana acum.

Kara, kara, vreau la karaoke!!! Cand, unde, cum?

Pupici si o saptamana usoara,


Ror

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

ror... te imbratisez. stii tu, io-s aia dura in propozitie, dar iti spun din suflet ca nu e capat de lume. ascult-o pe oana, ca ea e cred cea mai idnreptatita sa-ti dea un sfat. pe structura mea eu zic asa... un sut in fund, un pas inainte. continua, nu te lasa dovedita de primul esec si... astept sa-l smotocesc si eu pe puiul tau cat de repede!

alra, bruno e din feb 2006, si nu vb nici una dintre cele 3 limbi. poate pt ca e baiat, sau poate pt ca e talamb. pricepe toate trei. spune propozitii in toate trei. le amesteca si face terci. acasa e romana, in oras e franceza, si la scoala e flamanda. nu imi mai bat capul. pana la 20 le va vorbi pe toate. si daca e sa mai ivnete vreo doua pe parcurs, bafta lui. no stress. cata vreme se face inteles, haleluiah. apropos de povesti, ca zicea pisoi, noi n-avem vreme de ele, sau cand are el chef... se petrec in flamanda:)))

anoooooooooooo, uelcom bec! mah, mult ai huzurit fato!

oano... mai potoleste-te fata, ca e de belea la tine! ma supar rau. ieri m-au lasat si ^pe mine cu recup ca-mi crapauficatul sis tomacul. azi e ok. mi-a administrat soacra tratament de soc.

bun, ma intorc la calcat haine. pusici

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://m3.lilypie.com/qNubp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri_mik spune:

http://family.webshots.com/photo/2182413080101920732oMDETq

astia-s ai mei

miri_mik mami de bruno (28.02.2006) si de bebe sacha (08.01.2008)
Povestea pseudo-nasterii
Povestea nasterii

http://m3.lilypie.com/qNubp1.png
http://b1.lilypie.com/0ymBp1.png






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bepii spune:

Helloooo fetele,
Azi mi-au plecat musafirii, de-acu lucrurile vor intra in normal si implicit scrisu mai des pe aci....sper....
Anaaaaa, welcome fata!!! Mi-a fost dor de tine si inca-mi este pana cand o sa te vad "live" pe tine si pe Mariuca.
De fapt mi-e dor de voi toate motatelor!!!
Cineva zicea de-un kara si alcineva dintre fetele noi intreba ce-i.
Pai este karaoke adica un local imens unde se canta (dar noi nu) si se danseaza in draci (noi da!!!)
Eu zic "prezent" numa sa fiu prin zona ca pe 17 iunie plec in tara si mai vin dupa 10 zile.
Rorutz dragutz, mii de pupici la fata ca sa treaca supararea, fetele care te-au sfatuit au dreptate, nu-i capat de lume, sunt sigura ca intr-o buna zi dorinta vi se va implini, tot ce-ti doresc este sa se intample cat de curand.
Bei, dar chiar ca ati scris aci in ultima vreme, ceea ce ma bucura, dar nu mai stiu care ce-a zis ca sa raspund si eu iar acum nu prea am timp sa citesc ca-s in urma cu gradinaritu.
Dar am si eu o veste; Eu cu Swa am devenit pt a cincea oara bunici. Pe 18 mai s-a nascut nepotica noastra Anna, un copiloi de 4,040 kg frumos si mancacios.
In rest toate bune si frumoase. Poate organizam o intalnire pe undeva la o cafea sa mai povestim. Astept reactii.
Va pup pe toate si va doresc numai bine.
Si inca ceva: Cine le pune pe listuta si pe fetele noi cu datele aferente?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Maaa care suntetzi cu Zumba, nu vreti sa veniti s-o faceti in asse ca e chiar in capu strazii mele si nu prea departe de voi!!!!!Macar o data pe luna? ce ziceti?




http://oanaoana.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Dragelor, iar sunt pe fuga dar intru sa va spun ca va pup si ca-n weekend fuseram la Londra!!!! Prima oara-n viata! A fost mi-nu-nat! Sunt fericita!

Rorutz, multa putere si curaj!

Anuska, bine ai venit, papusel mic cu papusel si mai mic!

Mirik, Onutza, Taniuska, Lucicutz, Danielush si Scumpulush, Carmitzel, Simonusk si Ninusk, Maaaaady si Antoooooo, Arrrrrrrrrdeiash si toate fetele noi, va pup pe toate in grup mare si galagios.

Pe Miha' am lasat-o la urma ca ne vazuram tare de curand... ei, da, ati ghicit, fuseram togheter-impreuna in Londra cea minunata, galagiasa, aglomerata, cosmopolita, pliiiiiiiiiiina de istorie si monumente absolut extraordinare!

Mama e naspa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Salutare cutiutzei de praline in noul capitol,


Vreau sa va dau si eu o veste mare: sunt gravidutza. Mi-am facut un test vineri care era pozitiv iar azi de dimineata am fost la doctor pt un test de sange si abia acum o jumatate de ora am aflat rezultatele.O sa avem un . Nu va pot spune cat sunt de fericita mai ales ca aveam programare la doctor in iunie.

La urmatorul kara, care sper sa fie in iunie pana plec acasa, dau de bautsi facem .

Va pup fetelor si special pt Ror si Oana, nu va descurajati sigur va veni repede-repejor si la voi bebe mic.

Pupici



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Danielaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Felicitari!!!!




http://oanaoana.wordpress.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Felicitari, Daniela!!!! Ma bucur mult pentru tine, sa-ti dea Dumnezeu bebe sanatos si frumos!

Mergi la inceput