Durerea unei pierderi de sarcina ( 38 )

Durerea unei pierderi de sarcina ( 38 ) | Autor: danangie

Link direct la acest mesaj

O data o femeie si-a pierdut pruncul nenascut la doar cateva luni de sarcina,avea o mare credinta in D-zeu si dupa acest eveniment neplacut mereu plangea si Il intreba in rugaciuni pe D-zeu, de ce a permis sa i se intample asa ceva?....Dar intr-o noapte femeia a visat ca era in cer printre un grup de copilasi si aveau fiecare in manuta cate o lumanare aprinsa...iar unul statea intr-un colt si plangea....acel copil a atras-o fff mult...ca un magnet....era ceva special in el ...s-a apropiat de copil si l-a intrebat de ce plange? Iar copilasul i-a raspuns: plang pt ca tu esti mamica mea si de cate ori tu plangi mie mi se stinge lumanarea si nu pot sa ma alatur celorlalti copii; te rog mamica nu mai plange, nu-ti dai seama ca lacrimile tale imi sting lumanarile..?...Visul i s-a parut atat de real incat din acea zi femeia nu a mai varsat o lacrima! Si mereu ii aparea in vis un copilas care mereu radea si era fericit!



Acest capitol este dedicat din tot sufletul nostru cu cea mai mare dragosteee pentru trei mamici minunate Pepsi , Cristina 26 , Cristina- Ana!!
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">S-a nascut Davidutzu!!
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">S-a nascut Ingrid-Ecaterina!!
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">S-a nascut Andrei-Eric!!

www.desprecopii.com/info.asp?id=891" target="_blank">Durerea unei pierderi de sarcina - articol
www.desprecopii.com/info.asp?id=1134" target="_blank">Pierderea de sarcina se poate preveni? - articol
www.desprecopii.com/info.asp?ID=1041" target="_blank">Sarcina extrauterina - articol
www.desprecopii.com/info.asp?id=497" target="_blank">Pierderea spontana a sarcinii - articol
www.desprecopii.com/info.asp?ID=356" target="_blank">Cauzele malformatiilor fetale - articol
www.desprecopii.com/info.asp?ID=33" target="_blank">Avortul spontan - articol


(1)(2) (3)(4)(5) (6)(7)(8)(9) (10)(11)(12) (13) (14)(15)(16) (17)(18)(19) (20)(21)(22)(23)(24)(25) (26) (27)(28) (29)(30)(31)(32)(33) (34)(35)(36)(37)




album foto

propuneri ptr noul titlu al subiectului :
1.Aspirante/gravidute dupa pierderea unui bebe
2.Mamici care au pierdut un bebe
3.Viata dupa pierderea unui copil

Fetele care vor sa fie pe lista trebuie sa ceara ele va rog, ca nu toata lumea vrea sa fie pe lista, de aceea e pus cine doreste!Merci




Mamici:

Ileana_marius
40s, 13.04.2006, vasa praevia; acum de Mario Luca , 27-04-2007


Laliq
38s, 8.07.2004, lichid amniotic absent; acum de Matei


Msemcu
37s, 18.04.2006, nod de cordon; acum de Petra, Maia si Mara, 13.05.2007


Cristina26
24.11.2005 Paul, plecat la ingerasi in 04 iulie 2006; acum de Ingrid Ecaterina, 02.07.2007


Pepsi
12s, 13.07.2006,sarcina oprita din evolutie; acum de David, 22.06.2007 si Dominic, 17.05.2004


Tanima_i2002
8s, posibil IR-uri crescute; acum de Rares, 15.10.2006


Estecri
9s, motiv necunoscut; acum de Mihnea Ionut,13.07.2007


Arthurana
6s, MTFHR; acum de Jacob, 26.04.2007


Cristina_ana
37s, 13.06.2006, motiv necunoscut; acum de Andrei Eric, 26.07.2007


Mav
6s, 09.01.2007 avort spontan; 8s, 15.06.2007, sarcina oprita din evolutie; de Sebi, 4.02.2004


Irda
6s, 09.12.2006, sarcina oprita din evolutie, motiv necunoscut; 9.5s sarcina oprita din evolutie, 6.06.2007; de Daria, 13.07.2005


Della
19s, 02.05.2006, motiv necunoscut, 2007 ; de Roberta, 16.01.1995 si de Richie, 16.01.2002


Ladymina77
9s, 07.11.2006, avort spontan; de Bogdan, 28.05.1999


Cata14
8s, avort spontan, 2.08.2007; de Erik, 17.09.2006


Hair
31s, ?, membrane rupte, un de 2,5 luni plecat la ingerasi; de de 8 anisori si de 6 anisori


Lia_B
35s, 28-07-2006, membrane rupte, medici incompetenti; de Miruna Ioana, 21.08.2007


Vivela
8s, 13.09.2006, sarcina oprita in evolutie; acum de David, 2.09.2007


Mi_a
11s, 23.11.2003, sarcina oprita din evolutie; acum de Mihai Eugen, 10.08.2007







Gravidute:

Laura Ioana
41s, 30.03.2006, tripla circulara de cordon; acum de (DPN - 2.01.2008)


Jojo_miha
37s, 30.10.2006,preeclampsie,un ingeras pe nume Amalia Nicoleta; acum de Theodora Natalya (DPN - 16.10.2007).


Joahnna
12s, 29.09.2006; acum de (DPN - 8.10.2007)


Teo2rina
5s, 21.03.2007, motiv necunoscut; acum de (DPN - 25.02.2008)


Bibyrox
4s, ianuarie 2007, avort spontan; acum de (DPN - 18.12.2007)


Irlandeza
6s, 1.02.2006, avort spontan; 9s, 26-02-2007, sac gol fara embrion ; acum de ,(DPN - 3.01.2008)


NanaMotoc de Razvan Andrei (DPN-17.09.2007)


Stancutza
octombrie 2006, avort spontan; acum de


Cristy74
19s, 11.01.2007, rubeola,un ingeras pe nume Stefan; acum de





Aspirante:

IreneCAM
38s, 05.02.2007, transpozitia vaselor mari


Lariana
35s, multiple malformatii


Sicuta13
28s, 13.03.2006, motiv necunoscut, un ingeras pe numa Alesia


Blueeyes2003
26s, 08.03.2006, preeclampsie severa


Michelle81
24s, 26.10.2006 un ingeras mult iubit Katharina


Oana_oana26
20s, sarcina gemelara,o fetita Corina si un baietel George, incompetenta medic lipsa cerclaj


Ella
19s, 10.07.2006, col deschis


Alé
18s, 11.04.2007, membrane rupte


Liana30
11s, mai'95, avort spontan; 22s, 13.03.2001, motiv necunoscut; 16s, 27.04.2007, gemeni,unul oprit din evolutie


Mcrissa
15s, 30.11.2006,sarcina oprita din evolutie


Gaby77
12s, 19.08.2006, sarcina oprita din evolutie


Apollo
10s, SEU


Alinushca
9s, 20.06.2007, sarcina oprita din evolutie


Nushulica
9s, avort spontan


Andreea16
9s, 28.12.2005, motiv necunoscut


Madlen
8s, 12.06.2006, sarcina oprita din evolutie, motiv necunoscut


Bubulina1
8s, 19.07.2006, sarcina oprita din evolutie


C.myry
8s, 05.06.2007, sarcina oprita din evolutie,suspecta sarcina molara


Lidushka
7s, 7.02.2007, motiv necunoscut


Mihaela Amalia
7s, 03.03.2007, SEU


Nadia1976
6s, 07.07.2006, SEU


Catty
6s, sarcina oprita din evolutie


Danangie
11s, 4.05.2007, avort spontan


Musettepink
8s, 21.06.2007, avort spontan


Irinabobe
11s, martie 2007, sarcina gemelara, oprita din evolutie; avort menstrual, iunie 2007


Idaira
8.5s, 23.04.2006; avort menstrual, martie 2007, motive necunoscute


L5845


Baby_r7
19s, 13.02.2006, sarcina gemelara, o fetita Bianca si un baietel Andrei, sarcina oprita din evolutie; 8s, 26.05.2007, sarcina gemelara, oprita din evolutie


Dan_ny
11s, 7.05.2007, sac gol fara embrion


Carminabulina
7s, ianuarie 2007, sarcina oprita din evolutie


Monysorescu
10s, 19.02.2007, sarcina oprita din evolutie, transformari molare






Dana

noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Buna seara,

Sa dea D-zeu si Maica Domnului sa inceteze suferintele noastre. Va doresc din inima sa ne anuntati cat mai curand posibil ca sunteti .

MICHELLE inteleg foarte bine cand zici ca nu mai poti.....sper totusi sa iti faci curaj si sper din inima sa vina soarele si pe strada ta.

CARMINA iti sunt alaturi, ma voi gandi maine la tine.

Noapte buna





Dana

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

V-am citit pe toate si m-a pufnit plansul.
Ale imi pare tare rau ca esti asa trista. Sper ca Sf. Dumnezeu sa te imburure luna asta
Michelle eu zic ca ar fi bine sa ii spui sotului ca esti deprimata. Poate te va ajuta cumva sa iesi din groapa asta in care te afli.
Este asa de tarziu aici. O sa intru maine sa scriu mai multe. Pupici la toate fetele minunate de aici

Ingrid Ecaterina si mami

ingerasul meu Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Citesc si plang, si pentru mine si pentru voi. Dragelor, capul sus, ca nu se poate altfel. Nu se poate, ma auziti?? Tre' sa ne ajutam singure, ca nu are cine...din pacate, ce ni s-a intamplat noua e de multe ori minimalizat, putini inteleg...ceilalti te vad facand lucrurile obisnuite si isi spun "si-a revenit", dar nu inteleg ca e mult mai greu decat pare, ca e mult mai dureros.
Nu va mai invinovatiti. Suferinta asta e atat de mare...nu va mai pedepsiti singure, nu va mai chinuiti cu gandul ca e din cauza voastra. Nu putem controla viata si moartea. Am facut tot ce am putut, tot ce a depins de noi, mai mult nu putem face.
Si eu ma gandesc mereu: poate daca as fi facut cutare sau cutare lucru, poate daca nu as fi amanat ani de zile sa fac un copil, poate daca as fi mers mai mult la biserica, poate daca as fi fost un om mai bun, poate daca nu m-as fi gandit, pentru un moment la inceputul sarcinii, ca nu e un moment bun pt bebe, ca ce ma fac io cu mareata mea cariera...si multe altele. Ma gandesc mereu ca "mi-am luat-o" pentru toate astea. Realitatea este ca nu avem nici o garantie. Ca putem face totul, dar ca asta nu e de ajuns, sunt lucruri care nu mai depind de noi.
Nu stiu de ce mi s-a intamplat tocmai mie...de ce tocmai voua. Si da, mi-e frica sa nu mi se intample din nou, am cateodata sentimentul ca cineva acolo sus ma va pedepsi iara, asta visez noaptea: nasteri si copii morti. DAr dincolo de toata confuzia asta din capul meu, io vreau sa traiesc...Si n-o sa las durerea sa-mi mai stea in suflet, io merg inainte cum pot, ma "tarasc" da' nu stau.
Capul sus, fete dragi, nu va descurajati si nu va mai pedepsiti. Viata ne calca uneori sufletele in picioare, dar hai sa le refacem si sa mergem mai departe.

gata, nu mai plang, acu' cotonogesc durerea...VOM REUSI!!!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

MICHELLE, esti un om bun si vei fi un parinte bun. Decizia ai luat-o pentru ca, in sufletul tau, stiai ca poate micuta va suferi...E cumplit ca ai fost pusa in aceasta situatie, de negandit...suntem DOAR bieti oameni, cum ai spus si tu...ai facut ce ai putut in situatia aia monstruoasa, nenorocita cu care viata te-a confruntat. Nu stiu de ce acum trebuie sa astepti atat...ceea ce pentru altii e banal, conceperea unui copil, pentru noi e complicat si tre' sa fim mereu constiente de multimea de factori care influenteaza asta.
Vorbeste totusi si cu sotul tau...el te poate ajuta sa-ti gasesti putin linistea, dragostea are puteri nebanuite...
Suntem alaturi de tine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

myry, ai perfecta dreptate! mi s-a intamplat sa ma ingrozesc de pe net despre durerile fizice ale chiuretajului. iar la mine chiar nu a durut desi am facut doar anestezie locala... dar asta e... nu prea avem cum sa filtram informatiile pe care le luam de pe net... ne trebuie oricum informatii ca altfel ajungem in postura sa nu stim ce sa cerem de la doctor si el sa ne trateze cu prea putin interes... lasa, mai bine sa stiu ce se poate intampla mai rau acum si sa iasa mai bine decat ma astept

carminabulina pai si la mine a fost ca la tine. eu am stat linistita ca era prima sarcina si habar nu aveam ce probleme au femeile. eu credeam ca foarte rar au ele probleme si apoi am aflat ca au de fapt destul de des asa ca la 10 saptamani m-am dus la prima ecografie. saculetul era deszvoltat conform cu varsta lui dar era gol. sa stii ca nici un fel de simptome nu aveam. ma simteam in continuare ca o gravida, aveam sanii beton, nici un fel de scurgeri sau dureri suspecte. nimic. dar la eco nu se vedea nimic. si nici acum nu stiu ce a fost pentru ca asistenta nu a trimis la analiza "produsul". acum trebuie sa ma multumesc cu gandul ca POATE a fost doar o intamplare, desi nu vreau sa astept sa se intample si a doua oara ca sa ma conving ca de fapt nu e ceva in regula. ai mare grija de tine si asigura-te ca obtii ce e bine pentru tine!

In asteptarea lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Vai de mine fetelor. Parca sunteti toate acum dupa tiparul meu. Cand va citesc pe voi ma vad pe mine. Este cumplit sa fii neputincios, sa incerci tot ce depinde de tine si tot degeaba. Eu am fost si sunt inca furioasa pe organismul meu care a refuzat sa ma ajute, a refuzat sa lupte pt copilul meu si acum refuza sa imi arate adevarul. Sunt furioasa pe lumea din jurul meu care nu are puterea sa inteleaga chinul nostru constant, care crede ca noi suntem niste "biete obsedate" de ideea de a fi mama si ca de fapt nu ne dorim asa de tare copii, cat ne dorim sa "fim in randul lumii". Sunt furioasa pe sotul meu care nu are forta sa ma linisteasca. De ex aseara plangeam si el a inceput sa tipe la mine, si totul a degenerat intr-o cearta.
Avem o soarta cumplita, ne chinuim cat pt 10 vieti si ne este din ce in ce mai greu sa vedem luminita de la capatul tunelului. Stau si ma gandesc pt ce naiba pacate platim? Ca pt ale noastre sigur nu. Ce lucruri cumplite au facut parintii, bunicii, strabunicii nostri de trebuie sa le "spalam" noi? Nu stiu daca sunt coerenta, dar de luni ma doare cumplit sufletul si am cazut in butoi rau de tot pt ca exazul s-a transformat in agonie.
Si totusi, degeaba cautam explicatii, pt ca soarta nu o putem schimba.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Danangie, am modificat in lista in dreptul numelui meu - am pierdut sarcina la 18 sapt, nu la 8. S-a piedut cifra "1" undeva pe drum...

Sint racita cobza si ma doare peste tot.


Toate lucrurile se intampla cu un scop | www.flickr.com/photos/9380750@N02" target="_blank">Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

io sunt azi z27 facut iar test si tot negativ asa ca ma gandesc sa opresc utro de azi.
luna asta am de gand sa merg la monitorizare la tutunaru cred pt ca alt dr care face monitorizare nu cunosc. asa ca nu e cazu sa va zic in ce stare sunt si eu. deja am sanii tensionati deci cred ca cmul isi va face aparitia zilele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Fetelor se poate,parca sparsesem butoiul la capitolul trecut.
Nu va mai chinuiti singure cu tot felul de ganduri, de pedepse.Asa a fost sa fie!
Un copil are nevoie de niste parinti impacati sufleteste,intelegatori si plini de ganduri bune!Sunt mai mult decat sigura ca atunci cand ne vom linisti sufleteste si vom accepta soarta asa cum a fost ea va veni si copilasul dorit!Trebuie sa lasam gandurile negre deoparte!
Va veni si randul nostru, sunt sigura de asta!
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Irinabobe poate ai facut testul prea devreme!Sanii umflati sunt si simptom de sarcina asa ca .....poate cine stie!

Mergi la inceput