Durerea pierderii unei sarcini (29)

Durerea pierderii unei sarcini (29) | Autor: mav

Link direct la acest mesaj

Acest capitol este dedicat din tot sufletul nostru cu cea mai mare dragosteee pentru doua mamici minunate Pepsi si Cristina 26
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">S-a nascut Davidutzu
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">S-a nascut Ingrid-Ecaterina!!!!!



www.desprecopii.com/info.asp?id=891" target="_blank">
Durerea unei pierderi de sarcina - articolwww.desprecopii.com/info.asp?id=1134" target="_blank">
Pierderea de sarcina se poate preveni? - articol
cap.1 cap.2 cap.3 cap.4 cap.5 cap.6 cap.7 cap.8 cap.9 cap.10 cap.11 cap.12 cap.13cap.14cap.15 cap.16 cap.17 cap.18 cap.19 cap.20 cap.21 cap.22 cap.23
cap.24 cap 25 cap 26 cap 27cap28

album foto

propuneri ptr noul titlu al subiectului :
1.Aspirante/gravidute dupa pierderea unui bebe
2.Mamici care au pierdut un bebe
3.Viata dupa pierderea unui copil
---------------------------------------------------------------------
Fetele care vor sa fie pe lista trebuie sa ceara ele va rog, ca nu toata lumea vrea sa fie pe lista, de aceea e pus cine doreste!Merci

Laura Ioana
41s, 30.03.2006, tripla circulara de cordon,12+

Ileana_marius
40s, 13.04.2006, vasa praevia, 27-04-2007 Mario Luca

Laliq
38s, 8.07.2004, lichid amniotic absent, Matei

IreneCAM
38s, transpozitia vaselor mari, 05.02-2007,Vladut-un mititel jucaus

Cristiana_ana
37s, 13.06.2006, motiv necunoscut, 35+

Msemcu
37s, 18.04.2006, nod de cordon, 13-05-2007
Petra, Maia si Mara

Jojo_miha
37s,preclamsie,un ingeras pe nume Amalia Nicoleta,30.10.200623+

Cristina26
24 noiembrie 2005 Paul, plecat la ingerasi in 04 iulie 2006
acum de Ingrid Ecaterina

Lariana
35s, multiple malformatii,

Lia B
35s, 28-07-2006, membrane rupte, medici incompetenti 9+

Chantal
33s,07.08.2006, boala membranelor hialine,medici incompetenti

Hair
31s, membrane rupte,?

Sicuta13
28s, 13.03.2006, motiv necunoscut, un ingeras pe numa Alesia

Blueeyes2003
26s, 08.03.2006, preeclampsie severa,

Michelle81
24s, un ingeras mult iubit Katharina(26 octombrie 2006)

oana oana26
20s, sarcina gemelara,o fetita Corina si un baietel George incompetenta medic lipsa cerclaj,

Ella
19s, 10.07.2006, col deschis,

Della
19s, 02.05.2006, motiv necunoscut, 2007

Ále
18s, 11.04.2007, membrane rupte

Mcrissa
15s, 30.11.2006,sarcina oprita din evolutie.
---------------------------------------------------------------------
Pepsi
12s, 13.07.2006,sarcina oprita in evolutie,
acum deDavid cel mai frumos bebe de 3990 apgar9(22.06.'07)

Joahnna
12s, 29 septembrie 2006, 24+

Gaby77
12s, 19.08.2006, sarcina oprita din evolutie,

Mi_a
11s, 23.11.2003, sarcina oprita in evolutie

Apollo
10s, SEU,

Nushulica
9s, avort spontan,

Andreea16
9s, 28.12.2005, motiv necunoscut,

Estecri
9s, motiv necunoscut , 12+

Ladymina77
9s, avort spontan, 07.11.2006

Irlandeza
9s, 26-02-2007, sac gol fara embrion 12+

Bubulina
8s, 19.07.2006, sarcina oprita in evolutie,

Vivela
8s, 13.09.2006, sarcina oprita in evolutie, 29+

Tanima_2002
8s, posibil IR-uri crescute Rares

Lidushka
7s, 7.02.2007, motiv necunoscut

Mihaela Amalia
7s, SEU 03.03.2007

Jocelyn
6s,? , 36+

Nadia1976
6s, 7.07.2006, SEU

Arthurana
6s, MTFHR, 29 aprilie 2007

Irda,
6s,09 decembrie 2006, sarcina oprita din evolutie, motiv necunoscut

Catty
6s,

mav,
6s, avort spontan, 9 ianuarie 2007,
8s, 15 iunie 2007,

Stancutza
5s,

Teo,
5s, motiv necunoscut, 21.03.2007, 4+

Bibyrox
4s, avort spontan,januarie 2007

Liana30
11s,avort spontan,mai'95
22s,motiv necunoscut 13 martie'01
16s,gemeni,,unul oprit din evolutie 27 aprilie'07
_____________________________________________________________________
Nana
fosta aspiranta la titlu de mamica, acum 27+Razvan Andrei


Fruntea sus, suflete curate si minunate ce sunteti! Va rasari soarele si pe strada noastra!

Va tin pumnii la toate, sarcini usoare, bebei sanatosi, si fetelor care asteapta sa fie gravi le tin pumnii

"Nimic nu-i imposibil!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Buna fetelor.
Imi cer scuze ca n-am mai scris nimic, am incercat sa ma tin departe de forum pentru ca asa simt eu ca e mai bine pentru mine. Sunt prea deprimata iar aici se vorbeste numai de copii si gravide, de fete care incearca sa ramana gravide, pentru mine devine prea obsesiv, si asa durerea din suflet mi-e prea mare ca sa ma mai gandesc la asta. Sunt nerecunoscatoare si imi cer scuze, la un moment dat forumul m-a ajutat mult dar acum simt ca imi adanceste depresia si mai rau. Eu nu mai pot avea copii, nu mai pot nici macar sa raman gravida, asa simt eu plus ca, desi nu am spus pentru ca mi-era frica de galerie si apoi consolarea pentru esecul din fiecare luna, incerc de 4 luni. Eu ramaneam foarte repede gravida (prima, a doua luna). Daca n-am ramas pana acum, nici de acum nu va mai fi nimic.
Va doresc tuturor numai bine, succes, sanatate, copii frumosi si sarcini usoare gravidutelor.

Flavia, felicitari pentru bebe David.

Ma iertati, nu mai pot scrie nimic, iar ma apuca plansul si am plans azi har Domnului!
Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryb spune:

Chantal, imi pare tare rau ca treci prin astfel de momente. Numai tu stii ce e in sufletul tau, dar nu inteleg de ce spui ca tu simti ca nu mai poti avea copii...ti-au spus doctorii ceva sau te bazezi doar pe faptul ca alta data ramaneai din prima, a doua luna? Daca e asa....nu cred ca ai motive sa fii asa deprimata. Doctorii spun ca daca incerci timp de un an si nu reusesti sa ramai insarcinata se pune problema de infertilitate....dar dupa 4 luni? Stiu cum e cu dezamagirea ca si eu incerc de o luna si speram sa raman gravi chiar din prima luna...insa nu a fost sa fie.

Hai, te rog sa fii mai optimista si sa nu mai zici ca tu nu vei avea copii....nu se poate sa nu ai daca nu ai probleme nici tu nici sotul tau. Uite niste din partea mea si niste sa te mai inveselesti putin. Hai...fruntea sus ca se poate !!!

http://tt.lilypie.com/jgPOp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Chantal-ti-am trimis Pm,sper sa il citesti!Imi pare rau ca te simti atat de rau...te inteleg...nu spune ca nu mai poti avea copii,uite si eu tot de 4 luni incerc fara rezultat desi de doua ori am ramas ff repede...sunt si eu trista cand trece o luna si nimik....si apoi inca una...Hai capul sus,vom reusi crede-ma...aduna.ti puterile ca va fii bine!!!

SUFLETEL scump te asteptam




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

mai fetelor ce facurati? nici nu pleca liana bine si ati gasit butoiu.
ia fiti cuminti ca daca ma mai suparati mult pe cuvant daca nu vin eu si va las gravide .
hai un pic de optimism ca toate vin la randu lor.

5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

quote:
Originally posted by Chantal

Buna fetelor.
Imi cer scuze ca n-am mai scris nimic, am incercat sa ma tin departe de forum pentru ca asa simt eu ca e mai bine pentru mine. Sunt prea deprimata iar aici se vorbeste numai de copii si gravide, de fete care incearca sa ramana gravide, pentru mine devine prea obsesiv, si asa durerea din suflet mi-e prea mare ca sa ma mai gandesc la asta. Sunt nerecunoscatoare si imi cer scuze, la un moment dat forumul m-a ajutat mult dar acum simt ca imi adanceste depresia si mai rau. Eu nu mai pot avea copii, nu mai pot nici macar sa raman gravida, asa simt eu plus ca, desi nu am spus pentru ca mi-era frica de galerie si apoi consolarea pentru esecul din fiecare luna, incerc de 4 luni. Eu ramaneam foarte repede gravida (prima, a doua luna). Daca n-am ramas pana acum, nici de acum nu va mai fi nimic.
Va doresc tuturor numai bine, succes, sanatate, copii frumosi si sarcini usoare gravidutelor.

Flavia, felicitari pentru bebe David.

Ma iertati, nu mai pot scrie nimic, iar ma apuca plansul si am plans azi har Domnului!
Va



Draga Chantal, nu vreau sa spun decat ca te inteleg, ca trec si eu prin aceleasi stari si ca nu cred ca fetele te vor considera nerecunoscatoare daca vrei sa te retragi putin. Important e sa faci ce simti ce e mai bine pentru tine. Nu stiu ce sa zic referitor la faptul ca nu ai ramas gravi desi incerci de 4 luni...nu vreau sa te consolez, doar imi doresc mult sa te inseli in privinta sentimentului pe care il ai, ca nu se mai poate. Iti doresc multa sanatate!


Gata, acum fug, ca vine Irina si cine stie, isi pune in practica amenitarea

Spiridusha:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy74 spune:

Chantal imi pare rau ca esti atat de deprimata. Eu la un moment dat chiar credeam ca poate te-ai suparat, am zis ceva aiurea. Din pacate depresia asta e data naibii si durerea din sufletul nostru pare sa nu mai treaca. Eu chiar am momente cand cred ca sunt nebuna de legat pentru ca trec de la o stare la alta foarte repede, acum sunt bine si imi doresc cu disperare un copil pentru ca in clipa urmatoare sa plang si sa imi vina sa ma dau cu capul de pereti. Uneori durerea este atat de mare ca ma copleseste efectiv. Dar mie faptul ca am intrat pe forum mi-a facut bine, o vorba buna de incurajare parca iti mangaie sufletul ranit.
E adevarat insa ca la un moment dat ai nevoie sa te detasezi putin.
Mie mi-a facut bine un mic concediu, faptul ca m-am relaxat, m-am detasat un picut a fost nemaipomenit. Incearca sa pleci si tu intr-un mic concediu, ia-l pe sotul tau si mergeti macar cateva zile undeva, sa va relaxati. S-ar putea sa-ti faca bine.

Nu stiu ce sa-ti mai spun, cineva pe forum (nu mai stiu cine) spunea ca Dumnezeu ne-a dat noua aceasta suferinta pentru ca ne-a considerat mai puternice. Eu cred ca e adevarat, trebuie doar sa descoperim aceasta putere in noi. Te pup si ai grija de tine.

Michelle ce faci? Cum te mai simti? Eu sper din suflet sa fie cu ochisori.

Cristina Ana deci in curand incepem galeria si pentru tine. Dar sa mai stea bebita un pic sa mai creasca.

Fetele va pup pe toate, nu mai pot sa scriu ca a venit barbatul meu sa ma ia acasa.

Pupici,
Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Si cum nimic pe lume nu te linisteste decit sa stii ca se poate mai rau ca tine, iaca apar eu s-o incurajez pe Chantal cu propria-mi drama:

Nu mi-a venit CM nici pina azi! Altfel spus, 11 saptamani/ 78 de zile . Nu-i asa ca te simti bine ca nu esti in pielea mea?
Io nici macar nu am inceput sa incerc sau sa sper. Mi-a zis omu' dupa primu ciclu, na, ce sa fac, astept... Ma simt dezarmata... Mai patez cam la doua saptamani tampoanele si zic, gata, azi imi vine... Si nimic...

Vineri am programare la Papa nicolau, ca n-am mai facut de anu trecut, si de atunci am avut una bucata nastere mica si un chiuretaj mare cu colul fortat mecanic. Am zis ca dupa analize ma duc gramada la doctor iar in seara asta cercetez cum e cu sinechiile, ca mi-a bagat Laura cuiu'n suflet...

Deci te rog, io-s mai breaza!


Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Ale da tie chiar nu ti s-a facut dor de tutunaru? ce-ar fi sa ii faci o vizita si sa nu mai stai asa.
cred ca voi chiar vreti bataita .

5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mav spune:

Nici nu stiu daca sa ma bag sa scriu ceva sau mai bine sa tac. Aici sunt multe fete care au trecut prin adevarate tragedii si care inca mai spera, nu s-au dat batute... si pentru care am toata dragostea, compasiunea, tot respectul si admiratia!
Vreau sa va zic doar pe scurt povestea noastra.
Am ramas insarcinata cu Sebi abia dupa 5 ani de dragoste fara protectie (prima mea sarcina, fara probleme, nastere la termen, copilul sanatos)... timp in care foarte rar ne-am intrebat de ce nu vine copilul, caci eram foarte tineri si aveam destule alte "prioritati", eu trebuia sa-mi termin facultatea, noi trebuia sa ne luam casa, etc.
Dupa ce ne-am hotarat ca e timpul sa mai facem inca un copil, a mai trecut 1 an pana am ramas din nou insarcinata. Stiti ce s-a intamplat, am pierdut sarcina, nici acum nu stiu din ce motive... stiti vorba aia... toate analizele bune... pacientul mort...
Am ramas inca o data insarcinata dupa numai 3 luni de la pierderea sarcinii, fara intentie de data asta (eram intr-un stres continuu, caci avusesem parte de multe luni cu necazuri), dar sarcina foarte dorita si pretioasa, bine-nteles!
Desi am ramas gravida atat de repede (nu-mi venea sa cred), uite ca tot am avut probleme... si am pierdut si sarcina asta, cu tot tratamentul de fixarea/sustinerea sarcinii....
Concluzia mea este ca fiecareia/fiecaruia "ii este dat" sa traiasca anumite evenimente in viata...
N-a mai contat ca au trecut 5 ani pana am ramas insarcinata prima data, dupa ce mi-am strans copilul sanatos in brate.
Apoi, ce folos ca am ramas din nou gravida atat de repede, daca n-am reusit sa pastrez sarcinile?!
Suferinta este mare, chiar daca am pierdut sarcini mici (si avandu-l deja pe Sebi), pentru mine erau copilasii mei, sufletele iubite si dorite...
Sincer, nici nu stiu daca voi mai avea curaj sa mai incerc inca o data, desi copilul ni-l dorim foarte mult toti trei.
Pana la urma... cum ne-o fi dat.... asa le-om duce toate... "fiecare-si poarta crucea"....





Mami de Sebi (04.02.2004)

"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dan_ny spune:

alinushka beta hcg-ul indica o evolutie a sarcinii sau...o involutie. in mod normal, valoarea se dubleaza cam la 2 zile, si cand scade, la fel. si eu am avut o sarcina fara embrion, am facut mai multe hcg mai ales la inceput cand tot asa, nu se vedea embrionul, hcg era in crestere si eu tot speram ca la urmatoarea echo. sa se vada...dar n-a fost sa fie. cateodata, natura chiar stie ce face...dr mi-a spus ca organismul o sa respinga singur sarcina, si ca nu vrea sa intervina el sa-mi faca chiuretaj...si asa a fost. hcg-ul incepuse sa scada dramatic, dr. mi-a aratat pe monitor la echo sacul gestational care incepuse sa se deformeze, nu mai era rotund...se inmuiase...asta pt. ca eu tot mai speram ca poate...poate. pana la urma s-a produs avortul si dr.doar a mai curatat niste resturi ramase.
nu stiu daca am fost destul de coerenta, sper ca nu te-am necajit...vroiam doar sa nu-ti mai faci ganduri negre si sa nu te simti vinovata cumva.

Mergi la inceput