Durerea unei pierderi de sarcina (9)

Durerea unei pierderi de sarcina (9) | Autor: ileana_marius

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/info.asp?id=891" target="_blank">Durerea unei pierderi de sarcina - articol

Capitolul 1 Capitolul 2 Capitolul 3 Capitolul 4 Capitolul 5 Capitolul 6 Capitolul 7 Capitolul 8


Laura Ioana
41s, 30.03.2006, tripla circulara de cordon,
Ileana_marius
40s, 13.04.2006, vasa praevia, 15+
laliq
38s, 8.07.2004, lichid amniotic absent, Matei
Cristiana_ana
37s, 13.06.2006, motiv necunoscut,
Msemcu
37s, 18.04.2006, nod de cordon, 8+
Lariana
35s, multiple malformatii,
Chantal
33s, 07.08.2006, boala membranelor hialine,
hair
31s, membrane rupte, ?
Blueeyes2003
26s, 08.03.2006, preeclampsie severa,
Ella
19s, 10.07.2006, col deschis, decembrie 2006
Della
19s, 02.05.2006, motiv necunoscut, 2007
Ale
17s, 17.04.2006, motiv necunoscut,

Pepsi
12s, 13.07.2006, motiv necunoscut, 10+
mi_a
11s, 23.11.2003, sarcina oprita in evolutie,
Apollo
10s, SEU,
Nushulica
9s, avort spontan,
andreea16
9s, 28.12.2005, motiv necunoscut,
estecri
9s, motiv necunoscut,
Bubulina
8s, 19.07.2006, sarcina oprita in evolutie,
Vivela
8s, 13.09.2006, sarcina oprita in evolutie, ?
tanima_i2002
8s, posibil IR-uri crescute, Rares
Jocelyn
6s, ?, ?, octombrie 2006
Nadia1976
6s, 7.07.2006, SEU,
Arthurana
6s, MTFHR, 14+
stancutza
5s, ?, ?

O sa rasara soarele si pe strada noastra!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Draga Michelle, imi pare tare rau pentru voi si crede-ma, nu gasesc cuvinte de consolare, dar totusi vreau sa-ti spun ca sun alaturi de tine, de sufletul tau. Asa cum a scris Gabitzu37, cred si eu ca sufletul care acuma nu a putut veni la voi, poate vine alta data.
Si eu a trebuit sa nasc de 2 ori, sarcini oprite in evolutie la 18, respectiv 19 saptamani. Stiu ce dureros este, eu nici macar nu am apucat sa-i simt miscand... poate a fost mai bine asa, nu stiu. E cumplit oricum. Nu ajunge durerea psihica, fara margini, mai trebuie si durerea nasterii naturale... asta stiu, dar asa este mai bine, crede-ma, pt. ca te refaci fizic mai repede si in totalitate. Stiu, ca asta nu te intereseaza in momentul de fata, dar in viitor da. Eu, acuma in mai (la sarcina oprita la 19 s), m-am refacut ffff repede si chiar dupa nastere (avort...), m-am simtit FIZIC de parca nici nu asi fi fost gravida, de parca totul asi fi visat doar, de parca ar fi fost doar o inchipuire, caci bebe nu-l aveam . Asi fi vrut sa sufar fizic, ca un fel de cainta, poate mi-asi fi revenit mai repede psihic. Nu inteleg insa, cu "epidurala" cum de ai avut dureri, caci nu ar fi trebuit. Oricum, acum asta nu mai conteaza...
Dupa prima sarcina oprita in evolutie, am simtit sufletul micutului meu, cum ca imi promite ca se va intoarce. L-am avut in minte si linga sufletul meu tot timpul, si dupa ce l-am avortat. Stiam ca se intarce la mine, si cand am ramas insarcinata cu fiul meu, i-am simtit prezenta. Eu si acuma asa cred ca sufletul care atunci nu a putut sa vina.
Sper ca daca nu a putut ajuta, macar sa nu te fi incurcat cu gandurile mele. Eu asta am vrut sa-ti transmit, ca eu cred ca sufletul asteptat, iubit vegheaza asupra noastra si vine daca este chemat, chiar daca poate nu reuseste din prima.
Iti doresc sa iti revii cat mai repede, pentru ca asa cum au scris si fetele, ai langa tine un sot iubitor, si pe langa el, acuma am aflat si de sora ta, si ne ai si pe noi, care fiecare in modul nostru o sa incercam sa te ajutam cum putem. Cel mai important lucru de pe lume este iubirea si nu uita ca tu esti inconjurata de iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Am tot vrut sa scriu, la fiecare in parte cate ceva si tocmai cand m-asi fi apucat de scris, am mai citit-o pe Michelle, care ma daramat complet... Primul lucru a fost sa-i raspund, chiar daca, stiam dinainte, nu o sa reusec sa-mi gasesc cuvintele. Imi pare tare rau pentru ea si bine-nteles, ca voi toate, imi aduc aminte de durerile mele... dupa care va citesc pe voi si retraiesc durerea fiecareia, dupa povestirile voastre. Si uite asa se invart in mine mii si mii de ganduri, dupa care simt ca o iau razna, si dupa, simt ca am devenit nesimtitoare parca... Si dupa acest lung monolog, fara sens, sa ma apuc sa va scriu macar cateva cuvinte. Tot acest rastimp v-am tot citit, dar acuma nu mai am asa timp la servici si acasa nu ajung la calculator. A mai fost si Richie bolnav, si asta ma darama. Vrand ne-vrand, mie frica... mi-e frica sa nu-l pierd. Am in minte imagini groaznice si cred ca asi inhebuni daca asi pierde careva copil. Am ajuns sa-mi fie frica, ca Roberta (care in ianuarie are 12 ani) sa nu pateasca ceva in drum spre scoala etc. Cu Richie, de cand am ajuns o data cu el la spital, pe la 10-11 luni, de era in coma de gradul 1, realizez cat de usor poti sa pierzi pe cineva. Cand este bolnav, cu era si acum (inca mai e bolnavior, dar e mult mai bine), ca tuseste de aproape ca se sufoca, fara pauze, ma simt ingrozitor.
Laura, am vrut sa-ti scriu si tie... Te-am citit in continuare si am ramas si eu ca si tine, adica . Nu stiu ce mai poate urma... Ma bucur ca esti o luptatoare, asa si trebuie. Crede-ma, sigur va fi bine si eu sper ca inca anul acesta. Sarbatorile de iarna le vei petrece .
Flavia, ce trece timpul, Doamne! Uite ca ai 2 luni!!! . Multumesc pentru sfaturi, dupa ce se vindeca Richie, am sa incep si eu chestia cu echinaceea (merci de link-uri). Se pare ca va primi gratuit vaccin antigripal (pana acuma nu sa dat gratuit), dar sa se vindece complet. Sanatate si ai grija de copii . Am uitat sa te intreb, Dominic stie ca va avea un fratior sau surioara?
Mari, ce sa mai zic, m-ai lasat masca tripleti!!! Felicitari sunteti extraordinari! Am vazut pozele, sunt tare impresionante, aproape incredibil. Iti doresc multa sanatate si te rog sa ai mare grija de tine. Sper ca nu umbli la servici sau stiu eu ce....
Ileana, ce sa mai zic, tu deja ai 3 luni! Nu-mi vine sa cred. In curand te vor lua in serios pana si medicii ce acolo. Abia astept sa vad rezultatul ecografiei, caci nu mai este mult .
Mirela, Cristina, Andreea, ceva noutati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

michelle, noi am fost amindoua mamici de februarie 2007, din pacate necazul nu ne-a ocolit pe niciuna, ti-am raspuns si la odisee, am sa-ti raspund si aici, nu exista cuvinte care sa-ti aline durerea, plingi, ulra, revolta-te, si lasa-i pe cei din jur sa te ajute, numa asa vei reusi, uite sint aici citeva fete care au trecut prin necazul asta si au reusit sa mearga mai departe(laura care si-a pierdut puiul la 41s, ileana, asa cum ti-a povestit, laliq(care nu de mult a nascut un baietel) si-a pierdut puiul la 38s, mari la 37s, lariana la 35s, mirela la 26s, deci sarcini avansate) au gasit cumva puterea sa mearga mai departe, desi acuma nu crezi ca vei reusi, sa stii ca vei gasi puterea, esti o fata puternica, uite cit ai luptat sa-ti salvezi fetita, esti tinara, puternica, vei reusi. iti doresc mult curaj si putere.

mari, draga, aproape ca am plins cind ti-am vazut pozele de la eco(sint cam emotiva...)sint atit de frumoase ca nu-mi vine sa cred....ptr mine esti o minune, avind in vedere ca nu ai fost ineminata artificial, chiar ca e o mare minune, mai ales ca-mi aduc aminte ca erai dezamagita atunci cind ti-am spus datele cu programul meu ca n-ai ramas.....bravo, stiu ca e mai stresant acuma, dar capul sus, ca oricum nu ai ce face decit sa maninci sanatos si sa ai grija de tine.

laura, draga, nici macar nu-mi vine sa cred, eu totusi cred c-a fost sarcina, ca teste false pozitiv mai rar, cica-mi spunea mie medicul cind mi-a zis ca in medie una din cinci femei au o sarcina oprita din evolutie, si zicea asta cele care ajung sa o stie, ca multe au o intirziere de ciclu, si de fapt nici nu stiu c-au fost gravide.pe de alta parte e mai bine ptr tine emotional, daca n-a fost sarcina, e bine ca faci analizele sa vezi ce si cum. te pup

mirela,m-ai facut sa pling cu mesajul cu puiutii aceia si cu luminarile, .... in legatura cu burtica, la primul abia pe la 6 luni a inceput sa se vada, acuma sint mai grasa cu 12 kg de aia se vede burta, si mai e si in capul meu, ca de ex sotul nu vede burta...

zori, pot doar sa-ti spun ca-mi pare tare rau ca si tie ti s-a intimplat, mai ales ca te-ai chinuit atita sa ramii insarcinata....mult curaj.

stancutza, pe mine ma mai dureau sinii si mai aveam semne de sarcina si la 1 luna dupa pierderea sarcinii, in schimb la mine greturile au disparut. mai fa-ti un test de sarcina, sa vezi, sper ca e bine, si ca nu ai pierdut sarcina....sanatate multa.

cj, nu pot spune `bine ai venit printre noi`ca as fi preferat sa fi pe lista la mamici, dar imi pare rau ce ti s-a intimplat, si eu tot in iulie 2006 am pierdut sarcina, si acuma sint din nou insarcinata. spor la prestat, sa ne spui cind sa facem galerie.

ileana, cum mai esti cu durerile de cap? am plins cind am citit cu puiul tau

eu sint bine, relativ, ca inca mai am greturi, dar sint cam ingrijorata ca de 2 zile nu mai simt presiunea in burta cu care ma obisnuisem, sper doar ca totul e bine, cealalta sarcina am pierdut-o la 9 saptamini, deci sint pe aproape, si ma cam stresez....


Flavia +8, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

della, ma bucur ca e mai bine puiul tau, nici eu nu mai sint buna de nimic cind Dominic e bolnav, dar sa stii ca noi doi anul trecut am luat vaccinul ala antigripal si nu am vazut nici o ameliorare, din contra, dupa am fost atit de bolnavi amindoi ca anul asta nu l-am mai luat. ce sa-ti zic in legatura cu faptul ca Dominic stie sau nu de bebe, cind am ramas a doua oara, i-am spus si lui imediat, si are o colega la gradi care are un frate bebe, si i-am spus ca si el va avea unul ca si Sophie, si daca-i place, a zis DA (educatoarea imi zice ca el cum prinde un bebe la gradi il pupa)...acuma cind l-am pierdut toata familia a suferit, el si sotul meu din cauza ca eu nu eram bine....la al treilea nu ne-am mai grabit sa-i spunem , si nici nu mai insist sa inteleaga cel putin pina nu trec de primul hop, ca nu vreau sa sufere daca e ceva, e mic, are 2 ani si 6 luni face luna asta....noi am avut un catelus, Pepsi il chema(am poze cu el pe web), si a murit anul asta pe 4 aprilie de cancer, si imi lipseste atit de mult....si ieri ma uitam cu Dominic la Tv si erau catei, si l-am intrebat daca-si aminteste de Pepsi, si a spus da, mi-au dat lacrimile.....si in legatura cu starea aceea in care ti-e frica sa nu-ti pierzi copii, si eu o am, si asta numa de cind am pierdut sarcina e mai prezenta, eram chiar tare dificila, sunam de citeva ori pe zi la gradi la dominic sa vad daca e bine, incepusem sa stresez educatoarea....si sotul , dar incet incet m-am mai calmat.
weekend placut la toata lumea, va pup

Flavia +8, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Mirela, impresionanta povestea despre copilasul ingeras caruia i se stingea lumanarea de cate ori plangea mamica lui dupa el. Si mie mi-au zis, dupa ce fetita mea s-a facut ingeras, sa nu plang pentru ca lacrimile mele o ard. Mi se parea o ineptie, cum sa nu imi plang copilul??!!! E fiinta cea mai draga mie, am iubit-o si o iubesc cum n-am iubit vreodata pe cineva, e puiul meu. N-am reusit sa ma stapanesc si mai plang amar si acum uneori. E mai presus de cuvinte sa poti descrie durerea pe care o simte o mama care isi pierde puiul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Michelle, inteleg perfect prin ce treci. Fetita mea a trait 2 zile, eu am vazut-o vie, roz, cu obrajorii rotunzi, frumoasa ca un ingeras. Si eu iau tratament antidepresiv pentru ca altfel mi-as fi pierdut mintile. Cand merg la cimitir imi vine sa dau pamantul la o parte, s-o scot de acolo, sa o iau in brate si sa n-o mai las niciodata! N-am inteles prea bine ce malformatii a avut saraca fetita ta dar indiferent cum ar fi fost, nu s-ar fi putut continua sarcina? Eu cred ca nu as fi putut sa-mi dau acceptul sa fac intrerupere, mai ales dupa ce am patit acum. Inainte judecam femeile care cu buna stiinta aduceau pe lume un copil cu probleme si rau am facut! Acum as da orice sa-mi am in brate fetita, desi ea nu a avut nici o problema doar ca nu a primit surfactant care sa o ajute la maturarea plamanilor, practic mi-au omorat-o doctorii cu buna stiinta!!! Dar si daca ar fi avut orice problema, indiferent cum ar fi fost, nu as fi renuntat la ea in ruptul capului. Era fetita mea iubita si asta e tot ce conta.
Sa nu ma intelegi gresit, nu vreau sa te judec, iti spun doar ce as fi facut eu. Sper sa nu fi gresit cu ceva...
Te

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Lariana, cum esti? Ai fost la dr. Tutunaru? Ce ti-a zis? Sper sa ne aduci vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Chantal prin ce ai trecut si tu!!!
Intr-adevar este mai presus de cuvinte sa descrii durerea pe care o simti cand iti pierzi copilasul.Cred ca este cu atat mai mare cu cat se intampla din cauza incompetentei medicilor!
Povestea despre copilasul ingeras am citit-o imediat dupa ce am pierdut sarcina si este undeva pe la inceputul acestui topic si era povestita de Claudia.E induiosatoare!

Della ii doresc multa sanatate puiutului tau!

Flavia

Laura ce mai faci? Cum te simti?

Va pe toate si va doresc un week-end placut!



Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Mirela incepe sa ma doara burta si parca ma bucur. Doamne ajuta sa inceapa sa curga, sa se curete o data!!!!!
Off asa m-am luat cu ale mele ca am si uitat sa va spun ca-mi pare rau ca nu a fost sa fie bebe luna asta! Lasa ca, vorba Adelei, pana la Craciun sunteti si tu (Mirela) si Cristiana si Andreea! Eu pentru mine nu cred treaba asta, cu atat mai mult ca nu stiu cum stau acum


Poze Laura
Sa o ajutam pe Barbye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Laura,draga mea,sa stii ca m-am intristat tare rau pentru ce ti s-a intamplat!Sa dea Dumnezeu sa se termine cat mai repede acest cosmar,sa-ti faci toate analizele si sa o iei de la capat.Referitor la ce ti-a spus acea dr,cum ca este posibil ca alta sa fi fost cauza pentru care fetita ta a murit,sa stii ca am inceput si eu sa ma intreb daca nu cumva si in cazul meu altceva a facut ca inimioara fetitei mele sa nu mai bata.Nu stiu ce sa mai cred cu dr. astia! Unii spun ceva altii,altceva.
Iti doresc din tot sufletul sa treci cat mai repede peste acesta perioada grea si sa mergi mai departe asa cum ne-ai "invatat" si pe noi.Sunt sigura,cel putin in cazul meu,ca de multe ori optimismul tau ne-a dat putere sa mergem mai departe.Te admir!

PS: ti-ai schimbat glow-ul?



Mirela

Mergi la inceput