Durerea unei pierderi de sarcina (25)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Cristina nici eu nu mai inteleg nimic! Am avut cm de 25 de zile,iar penultimul a venit la 23 de zile,era abia a doua oara dupa chiuretaj.Am inceput sa fac din Z10,ca si in decembrie ca sa fiu sigura ca prind momentul,numai ca atunci s-a pozitivt in Z11 iar acum nimic!



Mirela
Come on baby!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Mirela nu o iei razna doar ca sunt momente pe care incercam sa le inchidem undeva intr-o cutiuta in mintea noastra iar ele se incapataneaza sa iasa la suprafata

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Mirelush, este cam mic CM-ul tau (23-25 zile)! Mai bine le intrebi si pe fetele de la endometru..., ca ele poate stiu mai multe de ciclurile astea scurte. Cititsem eu pe undeva ca e posibil sa fie anovulatorii CM-urile astea, dar nu bag mana in foc!

Cristina, 30+ si bebe scump

POZE
POZE BURTICA SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Cristy, sunt absolut convinsa ca nu ai nici un motiv sa astepti 3 luni! Poate doctorul care ti-a prescris tratamentul nu stia ca ai de gand sa te apuci de bebe asa curind! Au ramas ele insarcinate fete cu fibroame de 7-8 cm si nu a fost nici o problema, dar tu, cu un chistuletz amarit care nu are ce probleme sa creeze unei sarcini! Asta e parerea mea, sper sa nu gresesc! Dar eu zic ca daca esti in perioada fertila sa nu mai stai pe ganduri! Si ai sa vezi ca duphastonul acela ajuta la fixarea unei eventuale sarcini! Si mie mi-a recomandat medicul exact acelasi tratament, ca sa raman mai repede gravi, si am ramas in prima luna in care am inceput sa iau duphaston (din ziua 16 in ziua 25)! Asa ca sper sa fie cu noroc si la tine!

Cristina, 30+ si bebe scump

POZE
POZE BURTICA SI BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hair spune:

Flavia, iti tin pumnii pentru o nastere usoara pentru tine si micul David, nu-mi vine sa cred ca mai aveti asa putin pana la clipa intalnirii! sunt cu gandul alaturi de tine.

fetelor, am fost in weekend la mare pe la satul vadu daca stiti si am vazut pe stalpii din sat cam 7 berze!! sper sa va poarte la aspirante noroc. de fapt cred ca am trecut si eu in tabara voastra, nu asa determinata, dar oricum, nu ne protejam si vorbim tot mai des de bb 4!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sicuta13 spune:

Hair macar cateva din berzele pe care le-ai vazut sa se opreasca si la noiBravo pentru hotararea luata.Vreau cat mai repede sa dispara titlul atat de trist al subiectului, sa-l inlocuim cu "mamici fericite", sa vorbim despre pampersi, diversificarea mancarii, primii pasi. Sunt sigura ca D-zeu nu ne-a uitat iar dupa furtuna apare si soarele.

Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Cristina de CM de 23 de zile,al 2-lea dupa chiuretaj,nu imi fac prea mari griji.Am zis ca pana se regleaza asa o fi.Mie in general imi venea la 25,26 de zile.Sa vedem cum o fi si acum.Si eu am auzit ca CM mai scurte de 24 zile sunt anovulatorii.
Cristy si eu sunt de aceiasi parere cu Cristina.Chiar daca ramai insarcinata luna aceasta nu iti face griji in privinta Duphastonuluipentru ca acesta chiar ajuta la fixarea sarcinii,cum spune Cristina care se pricepe asa de bine la astfel de lucruri.Este foarte bine informata!
Sicuta ai perfecta dreptate,oricat am incerca sa nu ne mai gandim,aceste amintiri chiar dau navala.
Ralu ce ma bucur de decizia pe care ai luat-o.Felicitari! Te asteptam cat mai curand cu vestea cea mare.



Mirela
Come on baby!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

mirelush, bine ca ati prestat, am inteles ca nu tot timpul merge cu testele de ovulatie!nu toata lumea are vise, sotul meu de ex viseaza o data la 10 ani, asta nu inseamna nimic rau, e vorba de energii si canale blocate probabil, nu o iei razna dar fiecare traieste diferit totul, dar asta nu inseamna nimic rau!

michelle, pe mine nu ma supara ca spui trista ta poveste, galeria continuaaaaaaaa!

irene, eu, cred mult in visuri, ptr ca de cele mai multe ori la mine e realitatea!sint o persoana organizata si scriu totul in agenda, ce fac, cind, ca sa nu uit ceva, si cind am pierdut sarcina m-am tot uitat pe calendarul ala sa vad, ce am facut cind copilul meu a incetat din evolutie si eu nici macar nu mi-am dat seama?nu am gasit raspuns, la sarcina asta am tot stat cu stres pina am trecut de 12s, apoi alt fel de stres, si de fapt toata sarcina am stat cu stres, ptr ca inocenta primei sarcini nu poti s-o mai ai! dar sa stii ca merita fiecare minut de stres!mai beau si cite o cafea diluata pe zi, incerc sa maninc cit mai sanatos, sa fac ce pot, de multe ori nu depinde numa de noi, daca e sa fie bine, va fi!vei reusi ai sa vezi!

cristy, eu stiam ca chisturile foliculare nu sint periculoase, si o sarcina poate regla treburile! nu stiu de tratament ca nu cunosc medicamentele din tara!

alyx, sper sa nu te ranesc ptr cele ce-ti voi spune, dar imi permit sa-mi dau cu parerea ptr ca eu sint de cele 2 parti, am deja un copil, si am pierdut unul. NIMIC nu se compara cu nasterea unui copil, sentimentele si tot ce te incearca in momentele alea, este ceva ce nu poti controla nici macar explica!la fel de bucuroasa voi fi si la nasterea asta, si la fel de fericita, de euforica. sora ta sigur nu vrea sa-ti faca tie rau, dar sint sentimente pe care le incerci in primele zile care nu se compara cu nimic pe lumea asta!sigur sora ta respecta durerea ta, dar poate ptr moment a uitat si se gindeste doar la bucuria ei, nu poti sa-i ceri sa uite de fericirea ei ptr tine, mai bine evita sa mergi tu pe acolo daca-ti face rau ce vezi, e mai prudent, ptr ca risti sa interpretezi cum nu trebuie ce vezi! parintii tai sigur ca vor fi la fel de incintati, inca poate mai incintati cind le vei da marea veste din nou!nu cred c-a uitat cineva durerea ta, eu, in primele luni cind am pierdut sarcina, cind ma prezentam cuiva ziceam ca am pierdut o sarcina recent....ciudat nu, ca erau oameni necunoscuti, si acuma imi vine citeodata cind ma prezint la cineva sa zic buna sint Flavia si am pierdut o sarcina....oricum cind lumea ma intreaba daca e al doilea copil, le zic, nu e a treia sarcina pe al doilea l-am pierdut, dar poate ai tai se gindesc sa nu tot aduca in discutie faptul ca tu ai pierdut o sarcina ca sa nu te intristeze, nici parintii mei nu-mi vorbesc despre sarcina pierduta si nu cu rea intentie sigur.nu te mai ascunde cu sentimentele, vorbeste cu oamenii din jur ca sa fii inteleasa, iar pe sora ta evit-o un timp ptr ca nu esti pregatita ptr bucuria ei, si nici ea nu poate sa-si reprime sentimentul de mama ca sa-ti respecte tie durerea!sper ca nu te-am suparat cu ce ti-am spus, e un punct de vedere, si nu m-ai deprimat si vei reusi, auzi, vei reusi, nu ai voie sa te lasi, lasa dereglarea, toate le cam avem dupa pierderi, iar daca deja nu va protejati e bine sa incepi un mod de viata sanatos, fara medicamente,etc, in ce zi ai facut testele?

cristina, asa simt si eu, ca nu apuc multe zile pe acasa, prietena mea medic ma tot cearta ca fac treaba prin casa, dar stii cum e sint in doua luntre, ca daca nu fac nimic si nasc, cine mai face?si pe de alta parte daca fac si declansez nasterea?bineinteles ca nici azi nu m-am menajat, am bagat la spalat 3 masini, poate mai pun una inainte de somn cu hainele lui David, am facut 2 feluri de mincare......am aranjat din saci.....macar am luat tot ce era necesar ptr bebe, sau mai am mici chestii!asa e si eu as vrea sa vina mai repede sa nu fie asa mare ca si DOminic, of, nici eu nu vreau cezariana....nu sint nici eu curajoasa,am avut epidurala la Dominic dupa 17 ore de travaliu, si m-a ajutat citeva ore, dar apoi cred ca mi-au scazut doza sau ceva ca nu ma mai ajutat deloc, in plus mi-au dat 4 anestezii locale ca nu reuseau sa-l scoata nici cu ventuze......hai ca m-am lansat, a fost un cosmar, dar am supravietuit! mama mea a avut grea nasterea prima cu fratele meu, dar la mine a fost ok, asa ca ma incurajeaza ea cu chestia asta, si toata lumea mi-a zis ca la al doilea e mai usor! acuma, ce-o fi o fi, mai rau ca la Dominic nu se poate, bebe sa fie ok, atit vreau!

ralu, ce mult ma bucur ptr voi ca incercati din nou! multumesc mult de gindurile bune, stii ce mult inseamna ptr mine, ti-am scris odata de un tratament ptr psiriazis ce aici cica ar da mari rezultate, ai vazut?am sa pun un amoras si la tine si la della!cu mare placere!7 e cifra mea norocoasa, sper sa va aduca si voua noroc!

va pup fetelor, vorbim miine

Flavia 38+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Buna dimineata dragele mele.
Am vazut ce multe raspunsuri am primit si inca o data vreau sa va multumesc. Eu inca mai astept sa-mi vina CM daca tot nu e sarcina. O sa mai astept vreo 10 zile si daca nu vine o sa ma duc la dr sa vad ce spune.
Michelle81 nu superi pe nimeni pentru ca ai scris din nou povestea ta. Dupa cum am mai spus, cand vad ca multe dintre voi ati trait tragedii mai urate ca a mea, ma inclin in fata voastra pentru puterea de a fi supravietuit. Va admir din tot sufletul si va spun sincer ca aici cu voi imi este cel mai usor sa-mi descarc sufletul. Stiu ca voi nu ma judecati nici macar pentru rautatea de ca re dau dovada uneori tocmai pentru ca aveti capacitatea (nefericita) de a intelege. Sper sa ne dai o veste buna in curand.
Cristy mie dr mi-a dat sa iau dufaston din ziua 16 timp de 10 zile in luna in care am ramas insarcinata. Eu am obtinut sarcina facand stimulare ovariana si apoi monitorizare. Deci nu cred ca trebuie sa astepti sa termini tratamentul. Tocmai de aia se da din ziua 16 pentru ca se presusupune ca in mod normal ovulatia se produce cam la mijlocul CM (ziua 14 -15). Si bineinteles ca dufastonul ajuta la fixarea sarcinii. dar ca sa stai tu linistita si cu sufletul impacat intreaba dr (macar prin telefon). Bafta multa.
Cristina_ana iti multumesc pentru cuvintele frumoase. Te rog sa stai linistita si sa gandesti pozitiv. O sa fie bine de data asta. Deja ai 30 de saptamani. Sigur o sa fie bine. Trebuie sa fie bine.
Flavia multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ai dat. Sigur ca ai dreptate. In momentele de luciditate si eu gandesc cam la fel. Dar pe langa momentele de luciditate sunt si momentele alea cumplite cand nu ma mai recunosc nici eu. Si mi-e rusine de mine si ma urasc pentru ca gandesc asa. Normal ca ai dreptate si ca nimic nu se compara cu sentimentul de fericire al unei femei care tocmai a nascut. O iubesc enorm de mult pe sora mea si tot timpul imi este teama sa nu pateasca ceva si in sufletul meu ma bucur ca este bine. Doar ca ma doare necazul meu si cum nu am pe cine da vina probabil ca toata durerea rabufneste si ma tranforma in monstru. Va rog fetelorsa nu va suparati pe mine pentru ca am asemenea sentimente urate dar.... nu stiu ce sa mai spun.
Mirela eu stiam ca ciclurile anovulatorii sunt cele mai scurte de 21 de zile si cele mai lungi de 35 de zile. Si mai e o chestie cu testele de ovulatie. Citisem mai demult pe net ca aceste teste doar detecteaza concentratia maxima de hormmon Lh dar nu garanteaza si faptul ca ovulatia se produce. Si atunci ma gandesc ca poate este posibil si in sens invers, adica sa fi ovulat dar sa nu fi fost nivelul hormonului LH suficient de mare pentru a fi detectat de teste. Imi cer scuze daca debitez vreo prostie dar imi dau si eu cu parerrea. Eu de exemplu la controlul de 2 saptamani de la chiuretaj am facut ecografiesi spunea dr ca ma apropiam de ovulatie. Si nu aveam nici un simptom in acest sens. Acuma nu stiu daca am si ovulat avand in vedere ca dupa vreo 11 zile a venit CM. ca sa te lamuresti, luna viitoare poti incerca sa faci o monitorizare eco.
Sper sa aveti o zi frumoasa si sa fiti un pic mai vesele. Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristy74 spune:

Buna dimineata,

Multumesc fetelor pentru raspuns. Eram speriata ca duphaston-ul sa nu dauneze unei sarcini. Acum m-am linistit, dar oricum astept pana pe 31 sa vada Dr. si celelalte analize si sa-mi dea Ok.

Pupici,
Cristina

Mergi la inceput