Durerea unei pierderi de sarcina (19)

Durerea unei pierderi de sarcina (19) | Autor: Pepsi

Link direct la acest mesaj


www.desprecopii.com/info.asp?id=891" target="_blank">
Durerea unei pierderi de sarcina - articol
cap.1 cap.2 cap.3 cap.4 cap.5 cap.6 cap.7 cap.8 cap.9 cap.10 cap.11 cap.12 cap.13cap.14cap.15 cap.16 cap.17 cap.18


album foto

propuneri ptr noul titlu al subiectului :
1.Aspirante/gravidute dupa pierderea unui bebe
2.Mamici care au pierdut un bebe
3.Viata dupa pierderea unui copil
----------------------------------------------------------------------
Laura Ioana
41s, 30.03.2006, tripla circulara de cordon,

Ileana_marius
40s, 13.04.2006, vasa praevia, 32+

Laliq
38s, 8.07.2004, lichid amniotic absent, Matei

IreneCAM
38s, transpozitia vaselor mari, 05.02-2007,Vladut-un mititel jucaus

Cristiana_ana
37s, 13.06.2006, motiv necunoscut, 19+

Msemcu
37s, 18.04.2006, nod de cordon, 26+

Jojo_miha
37s,preclamsie,un ingeras pe nume Amalia Nicoleta,30.10.2006 9+

Cristina26
24 noiembrie 2005 Paul, plecat la ingerasi in 04 iulie 200621+

Lariana
35s, multiple malformatii,

Lia B
35s, 28-07-2006, membrane rupte, medici incompetenti 9+

Chantal
33s,07.08.2006, boala membranelor hialine,medici incompetenti

Hair
31s, membrane rupte,?

Blueeyes2003
26s, 08.03.2006, preeclampsie severa,

Michelle81
24s, un ingeras pe nume Katharina(26 octombrie 2006).

Ella
19s, 10.07.2006, col deschis,

Della
19s, 02.05.2006, motiv necunoscut, 2007.

Ále
17s, 17.04.2006, motiv necunoscut

Mcrissa
15s, 30.11.2006, sarcina oprita din evolutie.
---------------------------------------------------------------------
Pepsi
12s, 13.07.2006,sarcina oprita in evolutie, 27+ David

Joahnna
12s, 29 septembrie 2006, 10+

Gaby77
12s, 19.08.2006, sarcina oprita din evolutie,

Mi_a
11s, 23.11.2003, sarcina oprita in evolutie

Apollo
10s, SEU,

Nushulica
9s, avort spontan,

Andreea16
9s, 28.12.2005, motiv necunoscut,

Estecri
9s, motiv necunoscut , 11+

Ladymina77
9s, avort spontan, 07.11.2006 6+

Irlandeza
9s, 26-02-2007, sac gol fara embrion

Bubulina
8s, 19.07.2006, sarcina oprita in evolutie,

Vivela
8s, 13.09.2006, sarcina oprita in evolutie, 15+

Tanima_2002
8s, posibil IR-uri crescute Rares

Lidushka
7s, 7.02.2007, motiv necunoscut

Mihaela Amalia
7s, SEU 03.03.2007

Jocelyn
6s,? , 23+

Nadia1976
6s, 7.07.2006, SEU

Arthurana
6s, MTFHR, 28+

Irda,
6s, 09 decembrie 2006, sarcina oprita din evolutie, motiv necunoscut

Catty
6s,

Stancutza
5s,

Bibyrox
4s, avort spontan,januarie 2007
______________________________________________________________________

Nana
fosta aspiranta la titlu de mamica, acum 13+

Fruntea sus, suflete curate si minunate ce sunteti! Va veni si randul vostru!

Va tin pumnii la toate, sarcini usoare, bebei sanatosi, si fetelor care asteapta sa fie gravi le tin pumnii[/font=Arial

Flavia 25+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

laura, sper sa nu fie unul ce se adevereste! asa sa faci sa stai cumintica si fara stres!mai baga niste pilati sa-ti consumi energia!

michelle, atita zapada cit vad de cind sint in Canada, ca sincer m-am cam saturat!mai ales cu furtunile de zapada....

joahnna, ai dreptate prea multe influente din timpul zilei, asa ca noaptea neuronii lucreaza cu placere n-ai de ce!asa e si mie imi era tare frica de cele 12s, ca eu la 12s l-am pierdut pe al doilea!

ruxandra, tare frumos gestul tau s-o incurajezi pe jojo, o floare mare de la mine, si sa-ti traiasca copilasii!

jojo, ai vazut ce ti-a scris ruxandra, na vezi ca se poate?nu te mai stresa, ca streszul asta bata-l cucu.....ai dreptate nu tre sa ma mai gindesc, subconstientul asta lucreaza fara sa vrem, trebuie sa gindim pozitiv. vai ce frumoasa semnatura ai!

catty, imi pare tare rau, poate gasesti o solutie!

kalosalina, nu ai denumirea copleta de la analiza aia, ca asa cu initiale nu=mi zice nimic!eu va fac galerie la toate sa treceti la odisee, da regula e sa ramineti aici in continuare si dupa

irlandeza, ma bucur atit de mult de vestile bune, oau si deja puteti da drumul la bebe! gata te-am si pus cu amoras!of, bine ca macar a recunoscut dr ta ca a invatat de la tine!bravo, sint fericita ptr fericirea ta!

mirelush, asa e, imi zic si eu, astept sa nasca si prietena mea ce e gravi, ca e la 41s si inca nu au programat-o sa-l scoata pe bebe, cica mai bine natural, si mi-e tare frica sa nu fie prea tirziu....

ce mai stiti de mari si de cristina?abia astept sa am vesti de la ele!mari, cred ca sotul tau se antreneaza de pe acuma cu 1 martie, va avea ceva martisoare de luat?!

ella, invirt eu inelul!, uite deja inca trei gravidute sint pe aici, mina, jojo si joahnna, asa ca sinteti pe calea cea buna, asa veti fi colegute pe grupe!esti o fata cu suflet bun, si da il vei avea pe bebe, si da te va schimba, totul schimba un bebe, si merita fiecare clipa!stii f bine ca sotul tau a zis bine pina acuma, asa ca eu te astept cu II in curind!

L5845, iti tin si tie pumnii!

cristina26, stai linistita draga mea si mie mi se intimpla, si mi s-a intimplat si la Dominic si uite ca e ok, citeste si in carti ca scrie cind faci miscari bruste asa simti, si eu m-am speriat la inceput, acuma e ok!si e prea devreme s-o simti tot timpul, sint mamici care nu simt bebele pina la 21s.....la inceput nici la mine nu misca in fiecare zi, pune-ti anotimpurile de vivaldi, va misca ai sa vezi, si laura zicea sa bei apa rece!iubito nu te supara dar imi vine sa rid, cum sa-si rupa gitul? pai tu ai sot medic si nu-l crezi?hai nu mai fi tristuta, nu e nimic rau!

ce credeti, este la noi furtuna de zapada , asta inseamna ca avem asa brusc peste noapte 30cm de zapada, si se mai anunta inca 30cm pina miine! eu, nebuna ce sint, merg la servici, il duc pe Dominic la gradi, si imi zic aia esti nebuna ca ai iesit pe vremea asta gravida cu masina....si ca ei inchid pe la 11, era 9!pina ajungeam eu la servici, etc, si nici nu erau copii, asa ca l-am luat acasa,am sunat la servici ca nu merg, sefa mea vai ca sa fac reclamatie la gradi, etc, in loc sa zica si ea stai acasa ca esti gravi si e greu de condus, fac 30 km in fiecare si pina la servici (15 dus si 15 intors...), citeodata ma mir ce proasta e! si stati ca asta nu e totul, vin acasa, si camioanele mari au trecut sa dea zapada la o parte, si au pus totul in fata garajului si nu puteam intra cu masina! asa ca eu la cele 25 saptamini ale mele ma pun sa sap cu lopata era sapada pina la genunchi, nu exagerez, toata m-am udat, si vine o tipa si-mi zice nu mai da asa cu lopata ca-ti strici spatele, si rid fals asa si-i zic, stii ceva in plus sint gravi in 25 s, la care cucoana nu-i vine sa creada si ma face nebuna, zice ai grija, pai da da ce era sa fac, sotul era la examene, dominic plingea in masina, ca nu l-am scos ca ninge f tare. of, si cu dominic cind eram gravi n-am scapat de sapat zapada, dar acuma avem garaj si speram sa scap....si mai era si o vaca de vecina statea si se uita la mine cum sapam si cind am terminat de sapat a iesit cu masina , in loc sa vina sa ma ajute.....asa sint de prosti unii oameni.....of, merci ca m-ati ascultat ! dar partea buna e ca sint acasa, , si sint cu Dominic si vine weekendul, iar dupa examenele sotului mergem la casa! a, fetelor mi-a luat flori ieri de 1 martie, avea interes ca altfel in zapada dormea!

va pup pe toate tare!

Flavia 25+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Saru'mana draga Flavia si momentan mai am de tratamentul cu Maca si BU, dar ma simt cam ciudat de ceva vreme. Si ca un facut, am vrut sa intru in farmacie sa-mi iau un test,fara sa stie sotioru', dar... a intrat cu mine in farmacie si deci...nu am mai luat. S-a uitat ciudat la mine cand a vazut ca am intrat si am iesit din farmacie fara sa iau nimic si normal ca m-a intrebat ce s-a intamplat. Si cum nu pot sa-l mint, i-am zis ce vroiam sa fac si a zis ca poate e un semn ca trebuie sa las lucrurile sa vina de la sine si ca mai bine astept sa creasca burtica si dupa aia vedem ce e de facut ( analize, investigatii, tot tacamul). Asa ca ma lupt cu niste ameteli ciudate, somnolenta de as lua patul cu mine si la cumparaturi, dureri usoare de sani. Sper sa nu fie subconstientul asta care sa-mi genereze simptomele astea.....sper.....

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Lau-Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

Plus ca am luat-o razna si cu visele, incep si eu ca si tiza mea Laura....Am visat ca am facut avort si plangeam de mama focului....bine ca era doar vis, pentru ca in realitate nici nu am fost niciodata pana acum, ce sa mai vorbim de avort....

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!

Lau-Meli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

L5845, pai poate esti gravi, si eu fac vise ciudate in ultimul timp!si nu-ti asculta sotul ca sa stai pina-ti creste burta, ca aia se intimpla tirziu......cu Dominic aveam cam 5 luni, acuma mai repede, dar oricum nu in primele 12s! pai cind trebuie sa-ti vina?

Flavia 25+ David si mama lui Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Flavia, eu sunt bine, dar in ultimele zile am avut mai mult de lucru la serviciu si am ajuns atit de tarziu acasa, incit nu am mai fost in stare sa va scriu nimic. Ma bagam in pat, luam lap-top-ul langa mine si adormeam cu el deschis. E drept ca inainte de ma baga in pat imi iau cele doua pastile de utrogestan si cred ca de la ele ma molesesc asa. Nu prea am mai avut contractii zilele astea, decit asa, din cind in cind. Sper sa ma simt la fel de bine si in continuare.
Cristina26, nici eu nu il simt pe bebe tot timpul la fel de tare. Ieri de exemplu nu prea a miscat toata ziua, si bineinteles ca nu am fost buna de nimic la serviciu, am si plins, si abia pe seara a inceput si el sa dea cu piciorusul, ca sa ma linisteasca. Astazi iarasi, nu prea l-am simtit, dar acum stau cuminte in pat si astept sa se trezeasca. Asta e, se cam joaca cu nervii nostrii bebeii cei mici! Eu auzisem ca exista niste aparate pe care le pui pe burtica si iti arata cu cit bate inimioara puiului. Am vazut si in spital asa ceva, dar nu stiu de unde as putea sa imi cumpar si eu unul. As da oricit pe el, numai sa fiu linistita mereu ca bebe e bine.
Mirelush, mi se pare tare mult sa astepti doua saptamani analizele acelea. La Fundeni mi-a dat rezultatul a doua zi. E drept ca ei aveau laboratorul acolo. Probabil ca cei de unde le-ai facut tu trebuie sa le trimita in alta parte si de-aia dureaza atit, dar totusi 14 zile mi se pare enorm!
Irlandeza, ma bucur ca ai scapat in sfirsit de calvarul din ultimul timp, si mai ales ma bucur ca ai ramas optimista si esti hotarita sa nu pierzi timpul si sa ramai din nou gravi cit mai repede!
Laurica, am emotii pentru tine! De-abia astept sa-ti faci testul! Tin pumnii strinsi, strinsi de tot!

Cristina, 17+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Fetelor, am si eu o mare ingrijorare: oare daca fac sex nu ii fac rau lui bebe? AM ajuns sa fiu super stresata de cite ori vad ca sotul vrea asta. Nici nu pot sa ma mai bucur de moment. Stau incordata si ma gandesc tot timpul ca daca il loveste pe bebe, sau daca se deschide colul, sau daca se rup membranele, etc, etc. Noi o facem cam de doua ori pe saptamana. Doctorul mi-a zis ca e OK, colul e lung, dar totusi nu pot sa-mi infring frica. Daca as sti ca e sigur periculos as refuza categoric, dar parca nu imi vine sa renunt de tot la asta citeva luni de acum incolo. Nu stiu deloc cum sa fac!

Cristina, 17+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Flavia, pai cum sa sapi tu zapada??!?!!!!?!??? Stai cumintica sa nu pateasca bebe ceva. EU numai daca fac zece minute curatenie prin casa ma simt ca si cum as fi muncit ore intregi. De fapt nici nu mai fac mare lucru. Chem o femeie cam o data la doua saptamani si asta e, decit sa patesc eu ceva mai bine stam in dezordine.

Cristina, 17+

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Cristina ma bucur ca esti bine,nu ai mai scris de mult.
Intr-adevar este mult de asteptat cu analizele dar asta e,ce sa fac?Oricum imi este teama sa incerc in curand.Astept sa imi vina CM sa vedem pe urma ce o fi.
In legatura cu sexul,parerea mea este ca atata timp cat dr ti-a zis ca este ok si tu te simti bine fizic,nu ai de ce sa-ti faci probleme,relaxeaza-te!
La prima sarcina si noi am facut-o pana la 6 luni fara nici un fel de probleme,dr ne-a zis ca este in regula si noi nu am pierdut timpul.

Flavia tu trebuie sa ai grija de tine ,ce te-a apucat sa dai zapada? Vrei bataita? Pe urma zici ca de ce te doare spatele sau burtica!

Cristina26 nu te ingrijora,sigur bebelina este bine!Nu te mai gandi la ce-i rau!Din cate am auzit nu toti copii se misca al fel,unii sunt mai energici,altii mai lenesi(cum era si la mine,eu ziua o simteam putin iar seara erau tumbele )Nu stiam ca apa rece ii face sa se miste!
Stai linistita!





Mirela
"Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici;dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit.Dumnezeu este treaz!" Victor Hugo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

quote:
Originally posted by cristina_ana

Fetelor, am si eu o mare ingrijorare: oare daca fac sex nu ii fac rau lui bebe? AM ajuns sa fiu super stresata de cite ori vad ca sotul vrea asta. Nici nu pot sa ma mai bucur de moment. Stau incordata si ma gandesc tot timpul ca daca il loveste pe bebe, sau daca se deschide colul, sau daca se rup membranele, etc, etc. Noi o facem cam de doua ori pe saptamana. Doctorul mi-a zis ca e OK, colul e lung, dar totusi nu pot sa-mi infring frica. Daca as sti ca e sigur periculos as refuza categoric, dar parca nu imi vine sa renunt de tot la asta citeva luni de acum incolo. Nu stiu deloc cum sa fac!

Cristina, 17+

POZE




Daca ai intrebat dr. si a zis ca e OK, atunci asa e, daca ar fi periculos, ti-ar spune dr. Asa ca stai linistita.

Pepsi, cum sa dai tu la lopata ? Ai grija , totusi ai 25 sapt. Ai grija.
Cristina


Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Pepsi-Multumim frumos pentru noul capitol.Ma bucur ca cel putin azi ai ramas acasa si tu dar sa stii ca imi venea sa te bat cand am auzit ca te-ai apucat sa dai cu lopata.Sa nu se mai repede ca atunci asa te batem toate fetele...si vb serios.Vaca aia de vecina nu putea sa -ti ia lopata din mana si sa dea ea?ei rea este lumea asta!Iti doresc o zii cat mai relaxanta.Pupici multi multi!
Irlandeza-ma bucur atat de mult ca nu a mai fost nevoie de chiuretaj!esti o fata luptatoare si optimista,ai sa vezi ca ai sa ramai din nou gravida si totul va fii bine!
Cristina26-nu te ingrijora,sunt sigura ca printesica ta e bine doar ca nu este al fel de activa in fiecare zi,mai face si ea nani cum zic si fetele!si sa nu mai plangi ca nu e bine pt bebika!
Kalosalina-m-as bucura foarte mult sa va vad pe toate la odisei!
Cristina-ana-imi pare rau ca esti atat de obosita dar am bucur ca te-au lasat contractiile,sper sa te simti bine in continuare!Eu sa stii ca nu prea am facut in timpul sarcinii pentru ca mi-a fost frica ca si tie!
Va pup pe toate!

Mergi la inceput