Durerea unei pierderi de sarcina (3)

Durerea unei pierderi de sarcina (3) | Autor: Alé

Link direct la acest mesaj

Capitolul 1, Capitolul 2



Dragele mele, nu stiu ce s-a intimplat cu subiectul asta. A disparut cumva prin hatisurile serverului. Pina il recuperam, scrieti aici.

In alta ordine de idei, am fost astazi la fundeni si suprizaaaaa: NU MAI AM SAFL. Daca va vine sa credeti... io am ramas cam fara cuvinte si eram prea nauca sa o mai intreb pe dna dr. uscatescu cum naiba se contrazic rezultatele propriului laborator. Ideea e ca sindromu' asta ori il ai, ori nu-l ai! Ma rog, maine ma duc si la coltea, iar martea viitoare ma duc la hematologul indicat de Radoi.

Cam asta. Sper ca sunteti bine cu toatele.

____________________________________________________________________
Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lariana spune:

Draga Ale ma bucur sa aud ca esti pe drumul cel bun...succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Ale pai asta e o super veste Zapacita mai esti: nu ai intrebat-o ce era mai important. Trebuia sa o iei si de par un pic; pai te sperie si apoi, de fapt, nu e nimic!!!??? Succes azi la doctor.

Offf, tocmai subiectul nostru s-a evaporat? Parca n-ar fi existat niciodata, l-am cautat in arhiva si nu-i!!!

Bine ca l-ai deschis pe asta temporar, Ale, ca ieri am bantuit pe aici si parca nu-mi gaseam rostul!

Mie mi-a venit ciclul ieri si ma bucur, ptc ma stiu cu o luna mai aproape de momentul pe care il astept
Oricum m-am apucat de masaje si de aerobic (ma duc azi la cu ciclu cu tot, ca nu vreau sa ratez nici o ora).

Lariana esti OK?

Multi pupici fetelor noastre optimiste


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Ale ce surpriza...bravo, ma bucur...o veste buna...succes!
Laura si mie mi-a venit cm azi
Se pare ca o iau de la capat...
Am fost ieri la plaja si am facut si baie in mare, credeti ca e ceva rau pt o eventuala sarcina (plaja si baia)? Nu pt acum ca deja nu mai e cazul...dar pentru viitor...Imi tot era frica ieri ca daca...si azi surpriza...

Ileana
Nepotul meu David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:


Ale intr-adevar o veste buna!
Sper ca de acum inainte sa fie numai bine cu toate fetele!

Laura esti tare! Nu am mai intalnit pana acum o persoana asa de optimista tinand cont de faptul ca ai trecut printr-o incercare destul de grea.As vrea sa am macar o parte din optimismul tau.Esti
Eu am fost ieri in parc cu sotul si am vazut foarte multe mamici cu bebelusi si m-am intristat foarte tare gandindu-ma cat de mult visam sa iesim si noi cu fetita in parc.Dar imi dau seama ca imi fac rau gandindu-ma la ceva ce nu mai pot aduce inapoi.
Saptamana viitoare mergem la mare si ma gandeam daca pot intra in apa tinand cont de faptul ca nu au trecut decat 4 luni de la operatie,nu de alta dar tare nu as vrea sa ma imbolnavesc acum cand trebuie sa fiu ok pentru o eventuala sarcina.Voi ce credeti?
Ma gandeam ca anul trecut in august cand am venit de la mare am ramas insarcinata.Doamne ce fericiti eram! Of...
pentru toate fetele!

MIRELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Mirela la operatie nu m-am gandit. Eu am intrat in apa si nu cred ca e vreo problema (nu am nici 3 luni de la cezariana), dar as vrea sa aud si alte pareri (dr nu am sa intreb).

Ileana
Nepotul meu David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lariana spune:

Laura sa sti ca nu sint bine deloc. Ma uit la prietenele mele una dintre ele a nascut pe 4 iunie un baietel si mi se pune un nod in git gindindu-ma si la al meu caci in loc sa fie linga mine e acolo unde e...Ma bucur pentru voi toate ca sinteti optimiste si ma intreb de unde aveti atita putere?Poate puterea si speranta va da cel de linga voi,oricum e un lucru foarte frumos ca va prgatiti sufleteste pentru un nou bb.Eu parca sint batuta in cap nu-mi gasesc linistea si simt ca nimic nu ma mai multumeste.Ma uit prin parcuri la gravidute pe care le invidiez putin dar in acelasi timp ma rog sa nu treaca si ele prin ce trecem sau am trecut noi.Si acum ca o cersetoare...dati-mi si mie in strop de speranta ,de veselie si putere de a lua lucrurile asa cum sint...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Lariana, iubita, te inteleg perfect La fel ca tine si ca Mirela gandesc si eu si ma uit cu jind dupa copilasi care au varsta pe care ar fi avut-o si fata mea. DAR atunci pe loc imi mut gandul la altceva, pentru simplul motiv ca-mi dau seama ca-mi face rau si ca nu se poate schimba nimic, chiar daca as da orice pt asta. E adevarat ca ma ajuta si gandul la o viitoare sarcina, dar tu, Lariana, ar trebui sa gasesti cat mai multe activitati impreuna cu fetita ta (sper ca nu vorbesc prostii), sunt convinsa ca ar fi bucuroasa si te-ar face sa te vindeci mult mai repede.

Ce sa mai zic: in jurul meu e plin de gravide, am doua prietene care tre' sa nasca acusi (una in aug si una in sept) si eu nu ma pot uita la burta lor. Nu ma uit, nu vorbesc despre sarcinile lor, fac abstractie si ma gandesc la lucruri frumoase. Umblu sa ne facem pasapoarte si vom pleca in aug, cred, in Antalya sa ne refacem si sa ne incarcam bateriile. Nu cred ca nu e voie sa facem baie, doar sa nu racim.

Ileana nu fi suparica Zi asa: are mai mult timp organismul sa-si revina O sa vina bebe, nu te teme


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

ALE, am intrat intamplator pe aici, sa vad de ce e temporar subiectul..v-am mai citit din umbra, dar dupa ce am ramas din nou nu am mai putut intra pe aici
asadar, despre SAFL..cand iti fusese depistat? dupa pierderea sarcinii? daca da, sa stii ca in timpul sarcinii apar modificari ale coagularii care interpretate eronat pot pune un dg de SAFL gresit! dupa terminarea sarcinii, la cateva saptamani, valorile revin la normal..in timpul sarcinii se modifica coagulabilitatea sangelui, in sensul cresterii ei, pentru a ajuta organismul matern sa nu sangereze excesiv la nastere..
inca ceva: laboratorul de la fundeni, la dna dr uscatescu da tot mai multe rezultate eronate in ultimul timp, fugi la coltea!!
si inca un lucru : din cate stiu eu (dar am sa ma mai documentez) SAFL nu da pierderi de saricna chiar asa tarziu..tu parca ai pierdut la 17sapt, nu?

of, am fost oara clara, ca azi am fost ametita toat ziua? daca nu, intreaba si promit sa revin!
lariana, si povestea ta o cunosc si nu stiu in afara de si am cum sa te ajut!


vine bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Uuuf! Bine ca ati aparut! Ca nu mai stiam nimic de voi si parca ma apucasera toate gandurile negre. Cui mai puteam sa ma plang eu toata ziua si sa povestesc ce mi s-a intamplat?

Ale, chiar ca trebuie sa o scuturi putin pe doctorita asta! Cred ca te-ai saturat de drumuri si analize, dar gandeste-te pentru ce cauza buna lupti si ca totul va fi rasplatit! Si asta cat mai curand!

Lariana, sper sa-ti revii curand si sa treci peste momentele cumplite prin care treci!

Dragele mele si eu am iesit astazi in oras si am vazut cel putin vreo 20 de burtici! iar printre ele mai erau si vreo doua care aveau burtica mare si un copilas micut in carucior! Si m-am gandit ca asa o sa fac si eu! Doi fratiori sau surioare! Nu o sa mai pierd vremea deloc si dupa 25 (cand e controlul la dr. Grigore) ma apuc de treaba!

Ileana, lasa ca vine si timpul nostru!

Laura, Avalon, Mirela pupici din partea mea

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Alé, deci pana la urma nu ai SAFL, ma bucur mult! Doamne-ajuta atunci! Dar stiu ca am inceput sa-mi fac si eu ganduri cu laboratorul asta de hemotologie, acolo e 'alba-neagra'?! Uite sindromu', nu e sindromu', zau asa! Si cand ma gandesc cate gravidute au facut clexane toata sarcina pe baza rezultatelor de acolo...

Laura, Ileana, va apropiati cu pasi repezi de marele eveniment care va fi unul fericit de data asta, garantez!

Asa sa faci, draga Msemcu, sa nu pierzi vremea! Bafta la control, sa fie totul super-ok!

Va pup pe toate si astept vesti bune de la voi!

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput