Durerea unei pierderi de sarcina (6)

Durerea unei pierderi de sarcina (6) | Autor: ileana_marius

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/info.asp?id=891" target="_blank">Durerea unei pierderi de sarcina - articol

Capitolul 1 Capitolul 2 Capitolul 3 Capitolul 4 Capitolul 5


Laura Ioana
41s, 30.03.2006, tripla circulara de cordon,
Ileana_marius
40s, 13.04.2006, vasa praevia, 10+
laliq
38s, 8.07.2004, lichid amniotic absent, Matei
Cristiana_ana
37s, 13.06.2006, motiv necunoscut, octombrie 2006
Msemcu
37s, 18.04.2006, nod de cordon,
Lariana
35s, multiple malformatii, ?
Chantal
33s, 07.08.2006, boala membranelor hialine, ?
hair
31s, membrane rupte, ?
Blueeyes2003
26s, 08.03.2006, preeclampsie severa,
Ella
19s, 10.07.2006, col deschis, decembrie 2006
Della
19s, 02.05.2006, motiv necunoscut,
Ale
17s, 17.04.2006, motiv necunoscut,

Pepsi
12s, 13.07.2006, motiv necunoscut,
mi_a
11s, 23.11.2003, sarcina oprita in evolutie,
Apollo
10s, SEU,
Nushulica
9s, avort spontan,
andreea16
9s, 28.12.2005, motiv necunoscut,
estecri
9s, motiv necunoscut,
Bubulina
8s, 19.07.2006, sarcina oprita in evolutie,
Vivela
8s, 13.09.2006, sarcina oprita in evolutie, ?
tanima_i2002
8s, posibil IR-uri crescute, 37+
Jocelyn
6s, ?, ?, octombrie 2006
Nadia1976
6s, 7.07.2006, SEU,


Arthurana
?s, MTFHR,
O sa rasara soarele si pe strada noastra!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Cum spuneam....abea astept sa va trec in lista .
Doamne ajuta!!

Ileana 6+
my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:



Laura, iti inteleg nerabdarea, dar mai asteapta si tu un pic. Sora mea a ramas insarcinata luna trecuta si si-a facut testul chiar cd ar fi trebuit sa ii vina CM si a iesit negativ. Pentru ca intarzia, l-a repetat dupa o saptamana si a iesit pozitiv. Asa ca eu zic ca e prea devreme acum. Eu vorbesc, m-am oprit de nu stiu cate ori ptr ca eram gata gata sa imi cumpar test…
Eu zic ca in timpul operatiei o sa fii mult prea preocupata de altceva ca sa bagi in seama greata, in cazul in care te apuca.

Mirela, asteptam luna viitoare la tine. Tinem pumnii si la treaba cu tine!

Ella, eu am intrebat doi doctori dupa chiuretaj. Unul mi-a spus ca e preferabil sa astept sa treaca 3 luni, celalalt ca pot incerca dupa primul ciclu. Eu am incercat dupa 2 luni si jumatate pentru ca a fost sotul plecat. Asa ca vezi si tu…cum vrei

Della, foarte bine ca i-ai spus. Sunt sigura ca banuia, dar acum se poate gandi si el, stiind cat de mult iti doresti tu. Veti lua hotararea potrivita impreuna, asa cum si trebuie.

Mari, . Asa e, cum zice si Della. Ani intregi ma protejam disperata, fiind convinsa ca atunci cd voi dori sa raman se va intampla cat ai bate din palme. Iar acum, mi se pare ca luna e prea lunga si ca nu mai trece o data, pentru a veni zilele de ovulatie.
Eu cd am ramas insarcinata am avut simptome de sarcina. Poate cine stie…

Vivela, imi pare nespus de rau. Stiu ce inseamna o asemenea veste, dar fii tare!!! Oamenii de langa tine sunt foarte importanti in aceste momente, ei trebuie sa tea jute sa treci peste. In legatura cu durerea eu zic ca nu este asa mare. Eu dupa 1 ora de la chiuretaj am plecat acasa, am stat in pat toata ziua, m-a durut burta, dar de a doua zi am inceput sa ies din casa. Hemoragia a fost fff abundenta 2 zile, dupa care s-a diminuat. E important sa stii ca ciclul va veni dupa aproximativ 40 de zile. Mie mi-a spus asistenta inainte sa plec acasa si asa a fost. Mie mi-au facut anestezie gen, asa m-a sfatuit medical, ca sa nu fiu traumatizata psihic. A tinut cam 20 min, din cate imi amintesc, dupa care am fost ametita. Sunt alaturi de tine si gandeste-te ca dc ai ramas o data, se va intampla si a doua oara!Trebuie sa fii optimista sis a mergi mai departe!

Ileana, asa auzisem si eu, numai ca la mine au trecut deja 9 luni de la sarcina trecuta…Dar astepam..

Lsi la cat mai multe





Andreea C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaa spune:

laura superbe poze, vazand pozele tale...pot spune ca am fost si eu in concediu anul asta c, ptr. ca la mare sigur nu mai ajung pe anul asta.
..fetelor gata m-am hotarat, daca viitorul cm apare fara duphaston si la termen si totul e ok, atunci am sa fac ceva gaurici in prezervativ:)), ptr. ca si eu am intrebat 2 medici : unul mi-a spus 3 luni si astalalt care mia spus ca din noiembrie...
della o sa vezi ca trebuie sa fie bine de data asta,trebuie sa fie...caci gata, am platit destul
aaa, am uitat sa va spun ca medicul meu mi-a cam interzis sa mai citesc prea multe pe internet legat de sarcini cu prob. si despre tot felul de boli, mi-a explicat ca si el fiind student si dornic sa afle cat mai multe a atras asupra lui tot felul de simtome ..si a ajuns sa se opereze de apendicita degeaba si alte tratamente, iar cand profesorii lui l-au certat si l-au sfatuit sa se lase de citit o perioada nu a mai avut nimic....(si culmea e ca nu e singurul medic care-mi recomanda sa nu mai citesc toate alea)...asa ca i-am promis sotului (ptr. ca si el ma mai certat pe teme asta) ca intru numai sa vrb cu voi si atat:)
pupici la toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

[Buna dimineata fetelor!
Flavia, multumesc pt. cuvintele dragute si incurajare. Chiar stiai ce decizie o sa am . Si eu tindeam la asta, dar ma speriat rau dr-a.
Ileana, Andreea16, Elaaa, multumesc si voua. Sper ca totul sa fie bine si decizia sa fie in directia . Imi doresc atat de mult.
Mirela, multumesc si tie /
Laura, superbe pozeleeeeeeeeeeeeeeeeee!
Revin mai tarziu.



Poze
Pentru ca raul sa triumfe, este suficient ca cei buni sa nu faca nimic. (Lacrimi din soare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

'neatza fetele!

elaa vezi sa faci o gaura mare ca sa fii sigura

laurici foarte frumoase pozele ati avut parte de un concediu tare frumos eu abia astept sa faci testul

ileana tu sa fii pe pozitii ca ai sa vezi cate o sa treci pe listutza la capitolul asta bubulina laura poate si eu

mari iti inteleg supararea si eu m-am simtit la fel sambata cand a fost z1 dar trebuie sa te bucuri ca o poti lua de la capat si sa speri ca luna asta e cea cu noroc

noi de azi ne apucam serios de treaba ca nu mai tine sotul meu m-a "amenintat" de dimineata asa ca sa nu va faceti probleme pentru mine daca maine nu intru ...o sa fiu obosita

toate fetele

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Va scriu de la servici

Flavia mari nenorociri se mai intampla!! Ce-o fi in capul oamenilor care fac asa ceva????? Ce mai stii de copiii prietenei tale? Sa le dea Dumnezeu zile!

Andreea iti tin pumnii

Fetelor multumesc pt laude O sa mai pun in curand si alte pozici, ca am facut cateva sute dar le pun pe cele mai faine.

Nushulica oboseala cat mai placuta si mai fructuoasa

Elaa e foarte corecta decizia asta sa nu mai citesti despre sarcini cu probleme, ptc te influenteaza si impresioneaza!

Eu am zis de acum: cand voi fi insarcinata nu vreau sa mai aud lucruri triste, nu ma mai intereseaza! Voi fi egoista ptc ma voi gandi doar la sarcina mea, sa fie bine; voi privi copii frumosi si voi discuta lucruri frumoase, voi incerca sa nu ma las afectata de nimic (e cam greu ca eu sunt cam impulsiva de felul meu, iar in timpul sarcinii sunt si mai si

Edit: Elaa super tare faza cu gauricile in prezervativ Asa sa faci, nu mai astepta!



Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Fetelor, va multumesc la toate ca mi-ati raspuns si ca sunteti alaturi de mine. N-aveti idee ce mult conteaza pt mine suportul vostru moral. Parca mi-a mai trecut din spaima, incep sa ma obisnuiesc cu ideea ca n-a fost sa fie de data asta, dar sunt inca tanara si sper si multumesc lui Dumnezeu, sanatoasa.
Acum, dupa ce mi-ati scris voi, parca nu mi se mai pare un avort chiar atat de groaznic. Nici eu nu sunt aia foarte sensibila la durere (n-am avut niciodata dureri la controlul ginecologic sau la recoltari, in timp ce alte fete auzeam ca se plang de dureri... deci e si o chestie de perceptie, cred). In plus, doctorul meu (si cel care imi va face si chiuretajul) e un dulcic, e foarte atent si grijuliu cu pacientele, mereu intreaba daca doare ceva ... ce sa mai, e omul bun de pus pe rana. De aia ma las pe mana lui si am mare incredere in el ca va face in asa fel incat durerea sa fie cat mai mica. Doamne ajuta acum!
Eu am totusi mari sperante ca o sa fie bine pana la urma si o sa raman repede insarcinata. De data asta ramasesem din prima luna - punct ochit, punct lovit ! Sper sa se repete operatiunea si data viitoare.
Va pup pe toate si va doresc sa dati cat mai repede de stire ca aveti bebik in burtik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Vivela e foarte bine ca ai incredere in doctorul tau! Te va ajuta sa treci mai usor si nu te va chinui mai mult decat suferi tu deja! Cand te-a programat?
E foarte bine ca reusesti sa ramai insarcinata repede! Data viitoare (peste o luna, doua) va fi bine, cu siguranta



Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Salut fetele, imi pare rau ca nu am mai scris pana acum, am fost ocupata si am fost si plecata.... iar saptamana viitoare sunt in concediu, va fi momentul potrivit pentru conceptie... daca o sa vrea Dumnezeu vom vedea.

Sunt alaturi de voi si va doresc succes la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Laura, inca nu m-am programat. Dupa ce am facut ecografia aia si am aflat necazul, recomandarea a fost sa fie repetata peste o saptamana (imi facusem programare pt vinerea cealalta), ca sa fie sigur. Dar eu am repetat-o a doua zi, ieri, la alt medic, si am avut acelasi raspuns iar sansele pe care mi le dadea erau 0, nefiind nicio activitate cardiaca (chiar daca sarcina era mai mica decat ar fi rezultat din calcule, tot trebuia sa fie activitate cardiaca). Asa ca nu stiu daca mai e cazul sa astept inca o saptamana, daca e totul clar.
Pentru siguranta, am facut ieri de dimineata o dozare de beta HCG si urmeaza sa repet la 48 de ore, adica maine dim o sa merg la recoltat. Probabil o sa am rezultatul luni. Nu mai sper mare lucru, dar vreau sa-mi iau de pe suflet ca n-am facut lucrurile pripit, ca ar fi existat sanse de 0,000000x % sa fie o eroare si eu nu am tinut cont de ele.
Asa ca o sa ma programez abia luni, dupa ce o sa am si rezultatul de la Beta HCg. Nici nu stiu cum ar trebui sa arate valorile, stiu ca daca - printr-o minune - ar fi totusi in viata, ar tb sa se dubleze valoarea, dar ca numar, nu stiu cam cum ar trebui sa fie(pe la 6-8 saptamani).
Oricum, daca o sa fac chiuretajul, as vrea sa-l fac la Medicover, cu doctorul meu (are consultatii si acolo). Aveti idee de conditiile de la Medicover ? (la preturi ma refer, ca banuiesc ca au conditii destul de bune). Eu pe lista lor cu preturi de pe internet nu am gasit si chiuretaje, dar cred ca fac si asa ceva.

Numai bine, va pup

Mergi la inceput