Durerea unei pierderi de sarcina (7)

Durerea unei pierderi de sarcina (7) | Autor: ileana_marius

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/info.asp?id=891" target="_blank">Durerea unei pierderi de sarcina - articol

Capitolul 1 Capitolul 2 Capitolul 3 Capitolul 4 Capitolul 5 Capitolul 6


Laura Ioana
41s, 30.03.2006, tripla circulara de cordon,
Ileana_marius
40s, 13.04.2006, vasa praevia, 11+
laliq
38s, 8.07.2004, lichid amniotic absent, Matei
Cristiana_ana
37s, 13.06.2006, motiv necunoscut,
Msemcu
37s, 18.04.2006, nod de cordon, 5+
Lariana
35s, multiple malformatii, ?
Chantal
33s, 07.08.2006, boala membranelor hialine,
hair
31s, membrane rupte, ?
Blueeyes2003
26s, 08.03.2006, preeclampsie severa,
Ella
19s, 10.07.2006, col deschis, decembrie 2006
Della
19s, 02.05.2006, motiv necunoscut, 2007
Ale
17s, 17.04.2006, motiv necunoscut,

Pepsi
12s, 13.07.2006, motiv necunoscut, 6+
mi_a
11s, 23.11.2003, sarcina oprita in evolutie,
Apollo
10s, SEU,
Nushulica
9s, avort spontan,
andreea16
9s, 28.12.2005, motiv necunoscut,
estecri
9s, motiv necunoscut,
Bubulina
8s, 19.07.2006, sarcina oprita in evolutie,
Vivela
8s, 13.09.2006, sarcina oprita in evolutie, ?
tanima_i2002
8s, posibil IR-uri crescute, 38+
Jocelyn
6s, ?, ?, octombrie 2006
Nadia1976
6s, 7.07.2006, SEU,


Arthurana
?s, MTFHR,
O sa rasara soarele si pe strada noastra!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana_marius spune:

Am deschis un nou capitol si sper sa fie plin de optimism si de -duzte.


Ileana 10+
my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Dragele mele,
Acum o saptamana eram inscrisa pe forum la mamici de mai 2007. Acum m-am mutat aici pt ca puiul meu nu a vrut sa vina pe lume. Saptamana trecuta am pierdut sarcina. Inca nu am inteles prea bine daca a fost sarcina oprita in evolutie sau avort spontan. Imi este greu sa ma gandesc la asta si inca mai am tendinta sa vorbesc cu burtica. Doctorita mi-a spus sa astept 6 luni pana la urmatoarea sarcina, iar mie mi se pare mult. Am de facut multe analize, dar ce nu fac pt a avea si noi un bb. Inca mai caut raspunsuri, dar este cumplit de greu. A fost prima mea sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Si pt mine a fost tot prima sarcina pierduta...vreau sa spun ca, inteleg prin ce treci(si nu numai eu,toate fetele care au trait aceasta experienta),iti inteleg trairile...si-mi pare nespus de rau(e ca si cum mi-as spune mie ,dar acum citeva luni in urma).
Sper ca vei gasi,incet-incet,raspuns la intrebarile tale..pe mine personal,acest forum,fetele,m-au ajutat enorm...parca,impreuna nu mai vezi lucrurile asa in negru..
In legatura cu cele 6 luni ...nu stiu ce sa spun..fiecare organism e distinct,fiecare medic are opinia lui..Important e ca dupa 3 luni(se spune ca e perioada minima pe care ar trebui sa o astepti)sa-ti faci o echo transvaginal,sa vezi cum si ce..
Iti doresc sa te refaci repede si sa ne vedem cit mai curind, din nou,la sectiunea de viitoare mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Idaira, sincer iti spun ca atunci cand am aflat ca sunt insarcinata am fost atat de fericita, nu am avut nici un gand rau. Pur si simplu nu credeam ca mi se poate intampla tocmai mie. Probabil ca o sa astept cam 4 luni, sa incercam iar din februarie. Si doctorita de familie a spus ca i se pare cam mult 4 luni, ea zicea ceva tot de 3 luni. Ca sa fiu eu impacata, o sa astept 4 luni. Cine stie cat mai dureaza pana se intampla si minunea. Acum sunt bombardata cu analize si pastile (inca mai iau antibiotice, fier si vitamine). Sper sa se mai aline durerea odata cu trecerea timpului. Inca mai mai apuca plansul pe nepusa masa.
Am fost duminica la biserica si am vorbit cu un preot care mi-a facut si o slujba de dezlegare de sarcina. Sunt ceva mai linistita de atunci, dar trebuie sa inteleg de ce. Poate obtin raspunsul cand primesc rezultatele la analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Scuze, am scris gresit. Vroiam sa spun ca doctoritei de familie i s-a parut mare termenul de 6 luni, nu 4. Nu sunt prea coerenta uneori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Sim,imi pare foarte rau! Nu exista cuvinte de consolare atunci cand pierzi un copilas.Simti ca nimic din ce ti se spune nu te face sa te simti mai bine, dar odata cu trecerea timpului lucrurile vor capata alt sens si dorinta de a avea un copilas te va face sa treci peste aceasta durere.Parerea mea este ca nu trebuie sa astepti chiar 6 luni pana sa incerci din nou,mai bine cere parerea si unui alt medic.
Iti doresc sa treci cat mai repede peste aceasta incercare si o sa vezi ca data viitoare va fi bine.

Flavia,ce noutati ai? Ai facut testul?

Eu am intrat intr-o stare depresiva si nu pot sa ies deloc peste!

Va pe toate





MIRELA







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Sim_stoian imi pare rau pt suferinta ta Din pacate sarcinile oprite in evolutie sunt tot mai dese si doctorii nu au o explicatie. Parerea mea e sa nu astepti atata timp! Poti ramane graviduta dupa primul ciclu. Eu am cezariana, cu sarcina dusa la termen (41 de sapt) si dr mi-a spus sa astept 6 luni, deci tu nu ai de ce sa astepti atat. Important e sa te simti tu in stare psihic pt o noua sarcina. Va fi bine, ai sa vezi

Mirela ma intristez cand vad ca esti in butoi Nu mai fi necajita! Luna asta e un nou inceput, o noua sansa, nu te lasa doborata


Poze Laura
Sa o ajutam pe Barbye

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea16 spune:

Sim, imi pare nespus de rau pentru suferinta ta.Incearca sa afli cauza, in cazul in care a fost avortan spontan sa stii va trebuie sa faci tratament data viitoare. Eu ma avut sarcina oprita din evolutie fara a se cunoaste motivul, analizele foarte bune, asa ca medicul mi-a spus ca la urm sarcina nu are ce trat sa imi dea. Cat despre cele 6 luni, mi se pare un pic cam mult. Mie mi-a spus 3, dar a mentionat ca se recomanda chiar 6. Pe de lata parte, alt medic mi-a spus ca dupa primul ciclu e ok sa incep. Eu totusi am asteptat 3 luni. Asa ca 4 luni, cum ai hotarat tu, cred ca sunt suficiente. Sper sa ai putere sa depasesti momentul si iti doresc sa treaca cele 4 luni cat mai repede.

Flavia, nu a venit CM??Nu am intrat de 2 zile, asa ca nu stiu noutatile. Vai, de abia astept rezultatul testului. Sper din tot sufletul sa fie pozitiv!

Mirela, trebuie sa depasesti starea asta. Asa cum spune si Laura, luna aceasta e un nou inceput. Nu trebuie sa ne lasam doborate, o sa rasare soarele si pe strada noastra. Capul sus, draga mea, mai ai putin si incepi din nou sa numeri.

pentru toate fetele

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

sim, cum spuneau si fetele, nu am cuvinte sa-ti alin suferinta, ca ea exista si va exista, dar cum spun fetele in timp se va schimba si vei gasi puterea sa vrei din nou bebe. uite, eu am avut o sarcina oprita din evolutie la 12 saptamini, trebuia sa nasc in 4 februarie.....si dr mi-a spus sa astept 1-2 cicluri, atit, si asa am si asteptat, 6 luni e enorm, cum spunea si laura, ptr o sarcina dusa la termen, e mai mult de asteptat ca uterul sa revina la marimea dinainte, eu dupa 1 luna aveam deja uterul la loc. mult curaj, intra printre noi si vei gasi curajul sa mergi mai departe.

mirela, esti graguta sa te gindesti la mine, si nu pica acuma in butoi ca am nevoie de tine sa ma sprijini, pai ce colega esti?

andreea, merci ca ti-ai amintit ca eu numar,

situatia e urmatoarea, ziua 28, nu am ciclu inca, dar nici macar nu-mi permit sa sper c-ar fi ceva....luna trecuta am avut la 30 zile ciclu, pe de alta parte, mi-e atit de frica, adica daca as fi gravida, eu, am avut o scurgere maro inchis in ziua 25, ff putin e drept,dar daca e ceva...semn ca nu e bine ...sincera sa fiu mi-e frica inca sa fac testul sa nu-mi dau sperante degeaba, si pe de alta parte mi-e si frica sa fiu gravida, daca mi se intimpla din nou ceva rau?stiu ca logica zice ca de data asta va fi ok, dar mi-e frica, in fine sint sentimente amestecate ce simt, inca nu am facut testul, azi ma batea gindul sa-l iau.....si am renuntat, ca daca-l luam , il faceam, si cum am avut ciclu la 30 zile, daca si luna asta vine asa, desi nu sint semne.....dar nici de sarcina nu ar fi, eu stiu, ma dor sinii, si am dureri de burta(si asta ma sperie, daca sint gravida si nu e bine?), in fine, miine e clar ca iau un test, si eu le-am facut tot timpul dimineata, asa ca miine imi fac curaj sa-l iau, si poimiine-l fac(va fi ziua 30), asa ca putina galerie va rog,(mirela iesi din butoi si la treaba)

Flavia, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Della spune:

Draga Sim, imi pare rau ca treci prin aceasta experienta groaznica. Asa cum spun si fetele, nu o sa poti uita niciodata prin ce ai trecut, dar vei putea accepta. In timp o sa poti sa iti doresti sa ai un bb.

Adela

Mergi la inceput