Durerea unei pierderi de sarcina (31)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

MUSETTE, IRINA, eu nu stiu ce sa mai zic in legatura cu tratamentul de sustinere. La inceputul sarcinii aveam contractii foarte puternice, mi-era groaza ca il voi pierde pe bb si mi-am pus toata speranta in tratamentul de sustinere. Cum eu am niste pitici grasi si jucausi pe creier si cum contractiile nu cedau, am fost la mai multi medici, care mi-au dat toti utrogestan, in doze din ce in ce mai mari. Apoi in ultimul trimestru am luat ginypral, pt contractii si fisuri ale membranelor. Rezultatul il stiti: mititelul cu inimioara bolnava, "incompatibil cu viata" (asa a zis dr. :((
Mi s-a spus ca mi-a fost asa rau pt ca organismul simtea ca bb e bolnav si numai tratamentul si incapatanarea de a sta in pat m-au adus la termen. Cu toate acestea, eu am vazut mamici carora le-a fost f rau, iar bb a fost sanatos, deci nu e o regula ca dc sarcina e dificila, bb e cu probleme.

Acu' ma intreb, daca voi mai fi vreodata gravida eu ce fac? Iau sau nu tratament de sustinere? Daca iau mi-e teama sa nu duc iar la capat un bb bolnavior. Daca nu iau, probabil ma voi simti extrem de vinovata daca se va intampla ceva. Offff...
Solutia cred ca ar fi niste investigatii care sa indice daca problema e intr-adevar a mamei, caz in care sunt pentru tratament. Dar, apropo de asta, la noi tratamentele de sustinere se prescriu fara investigatii...Sau cel putin mie nu mi s-a spus nimic, desi am fost la 4 medici la inceputul sarcinii. Fetele care ati mai luat tratament, voi ati facut ceva analize (ex.progesteron)?

Spiridusha:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

IRINA, daaaaaaa, sunt multe sarcini fara nici un fel de probleme, nu imi vine sa cred, deja pentru mine o sarcina in care sa pot merge pe jos, sa pot duce o plasa, sa pot iesi in parc sau sa merg la serviciu sunt chestii de SF...

DANA, eu zic sa faci totusi toxo, cmv, rubella...sunt importante, mai bine sa le faci inainte decat sa fie vreo probl. Stiu cum e cu sotii, ca si al meu se vaita de cate analize facem, mai mult eu, ce-i drept, da' se considera ca si el participa la proces:))

Spiridusha:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

si eu vreau sa stiu daca trebuiesc facute analizele de progesteron dupa ce ramanem gravide. ca in rest toxo, cmv, listeria, rubella, chlamydia sunt facute, safl facut, tsh, t3, t4, atpo- facute. atunci care dracu au mai ramas?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

IreneCAM, si eu am luat tratament de sustinere, pentru ca la inceputul sarcinii am avut ceva sangerari. Nici mie nu mi-a dat sa fac analize hormonale, mi-a zis ca tratamentul este preventiv, mai mult, mi-a zis ca recomanda utrogestanul tuturor femeilor trecute de 30 ani, pentru ca dupa aceasta varsta nivelul acestui hormon scade de regula foarte mult, si de aceea se pierd atatea sarcini. DOctorul meu mi-a zis ca daca bebe e afectat, adica daca exista defecte cromozomiale, oricum se produce avortul, cu tot tratamentul de sustinere. Este cert ca nu toti bebeii cu probleme se opresc din evolutie, depinde de cit de grav este afectat fiecare in parte. Sfatul meu este ca atunci cand o sa ramai insarcinata (pentru ca sigur se va intimpla acest lucru), sa nu refuzi tratamentele de sustinere, trebuie sa facem tot posibilul sa le dam o sansa bebelusilor nostri. Eventualele probleme (doamne-fereste de asa ceva) se pot detecta si ecografic, amniocenteza, etc. E drept ca nu toate din pacate. Dar incearca sa gandesti pozitiv, sau macar sa ai curajul sa-ti asumi din nou riscul unei noi sarcini. Nu o sa fii niciodata sigura ca data viitoare o sa fie bine, dar ceea ce te asteapta la finalul acestui drum merita din plin asteptarea.


Cristina, 38+ si bebe scump

www.flickr.com/photos/9304217@N08/?deleted=603767135" target="_blank"> POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Irinabobe si celelate fete care vreti sa stiti cum stati cu nivelul progesteronului. Puteti face si acum aceasta analiza, chiar daca nu sunteti insarcinate, nici macar nu trebuie trimitere de la medic. Se face in ziua 21 pentru un CM de 28 zile si in functie de rezultat va lamuriti daca aveti sau nu nevoie de tratament cu progesteron. Pe buletinul de analize apar si valorile normale pentru aceasta perioada a CM-ului (faza luteala, adica cea de dupa ovulatie),asa ca o sa va fie usor sa le interpretatri si singure. Si eu le-am facut mai demult.

Cristina, 38+ si bebe scump

www.flickr.com/photos/9304217@N08/?deleted=603767135" target="_blank"> POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Kitzi, Musettepink, imi pare tare rau ca ati ajuns si voi pe listuta noastra. Pierderea unei sarcini este intotdeauna extrem de dureroasa, indiferent in ce saptamana se produce. Psihic aveti nevoie de cateva luni cel putin ca sa va reveniti, dar fizic puteti incerca din nou dupa primul CM. SI asa cum am mai zis si mai devreme, va sfatuiesc sa luati tratament de sustinere, preventiv. Mie mi-a dat utrogestan 6/zi pana in saptamana 32, si in primele doua luni am facut si injectii cu gravibinon, 1 la 4 zile. A, si inainte de a ramane insarcinata, mi-a dat sa iau duphaston din ziua 16 pana in ziua 26 a CM-ului. (tratament care a dat roade inca din prima luna, ca am si ramas gravi). Eu va tin pumnii sa reusiti cit mai curand sa va indepliniti visul de a deveni mamici!

Cristina, 38+ si bebe scump

www.flickr.com/photos/9304217@N08/?deleted=603767135" target="_blank"> POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

CRISTINA ANA

Spiridusha:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Alinushca, nu-ti face probleme cu uratzii, ca sigur or sa vina! Nu au trecut decit 35 zile, abia dupa 40 poti incepe sa-ti pui intrebari, dar nici atunci nu e sigur ca sunt probleme. SI daca zici ca si sanii sunt putin umflati, eu zic ca nu mai ai mult si o sa poti incepe si tu numaratoarea pentru bebe!!!!
Michelle, ma apuca pe mine emotiile cind zici ca mai ai asa putin pana la testul de sarcina. Sper ca ti-ai mai revenit si ai reusit sa lasi gandurile negre la o parte. E normal sa fii asa de speriata, eu mai am maxim 3 zile si parca am innebunit, numai la rele ma gandesc, intru uneori intr-o panica de nedescris, ma apuca plansul, dar nu am ce face, nu pot decat sa sper ca va fii bine de data asta si ca o nenorocire nu loveste de doua ori la fel. Sper ca ai luat duhastonul, pentru mine e medicamentul-minune, care m-a ajutat sa raman gravi atit de repede. Hai, draga mea, incerca sa-ti revii si sa nu mai lasi gandurile negre sa te macine!
Flavia, ce dragutza esti ca zici ca te gandesti mereu la mine! E atat de impresionant sa vad cat de multa lume il asteapta cu drag pe bebe al meu. Si fetele de la odiseea de anul trecut au inceput sa ma sune, imi dau mesaje pe telefon, PM-uri, imi vine sa plang ori de cate ori primesc un cuvant de incurajare, din partea lor si a voastra. Va multumesc tare mult ca existati!!!

Cristina, 38+ si bebe scump

www.flickr.com/photos/9304217@N08/?deleted=603767135" target="_blank"> POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_ana spune:

Despre mine nu prea am ce noutati sa va spun. TOt astept un semn de nastere, dar nimic. Astazi nu prea am stat locului, si tot degeaba. Probabil ca cel mai sigur ajung vineri la inducere. Nu-i problema, intr-un fel mi-am dorit asta, pentru ca vreau sa fiu monitorizata in permanenta, inca de la inceputul travaliului. Dar asteptarea asta ma termina, mai ales ca sunt si singura acasa toata ziua. Oricum, incerc sa va anunt inainte de a pleca la spital.

Cristina, 38+ si bebe scump

www.flickr.com/photos/9304217@N08/?deleted=603767135" target="_blank"> POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

fetelor, noi care stim ce inseamna durerea unei pierderi haideti sa ajutam cu c e putem pe kay, mamica de care v-am vorbit ca are fetita cu malformatii Sonia pui mic si iubit si necesita operatii costisitoare!

http://www.sonia.as.ro/

va pup pe toate, am citit ce ati scris, va raspund cind ii culc pe pitici

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput