Durerea unei pierderi de sarcina (33)

Durerea unei pierderi de sarcina (33) | Autor: danangie

Link direct la acest mesaj

O data o femeie si-a pierdut pruncul nenascut la doar cateva luni de sarcina,avea o mare credinta in D-zeu si dupa acest eveniment neplacut mereu plangea si Il intreba in rugaciuni pe D-zeu, de ce a permis sa i se intample asa ceva?....Dar intr-o noapte femeia a visat ca era in cer printre un grup de copilasi si aveau fiecare in manuta cate o lumanare aprinsa...iar unul statea intr-un colt si plangea....acel copil a atras-o fff mult...ca un magnet....era ceva special in el ...s-a apropiat de copil si l-a intrebat de ce plange? Iar copilasul i-a raspuns: plang pt ca tu esti mamica mea si de cate ori tu plangi mie mi se stinge lumanarea si nu pot sa ma alatur celorlalti copii; te rog mamica nu mai plange, nu-ti dai seama ca lacrimile tale imi sting lumanarile..?...Visul i s-a parut atat de real incat din acea zi femeia nu a mai varsat o lacrima! Si mereu ii aparea in vis un copilas care mereu radea si era fericit!






Acest capitol este dedicat din tot sufletul nostru cu cea mai mare dragosteee pentru trei mamici minunate Pepsi , Cristina 26 , Cristina- Ana!!

www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">S-a nascut Davidutzu!!

www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">S-a nascut Ingrid-Ecaterina!!!!!

www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">S-a nascut Andrei-Eric!!



www.desprecopii.com/info.asp?id=891" target="_blank">Durerea unei pierderi de sarcina - articol

www.desprecopii.com/info.asp?id=1134" target="_blank">Pierderea de sarcina se poate preveni? - articol

www.desprecopii.com/info.asp?ID=1041" target="_blank"> Sarcina extrauterina - articol

www.desprecopii.com/info.asp?id=497" target="_blank">Pierderea spontana a sarcinii - articol

www.desprecopii.com/info.asp?ID=356" target="_blank">Cauzele malformatiilor fetale - articol

www.desprecopii.com/info.asp?ID=33" target="_blank">Avortul spontan - articol




(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)(8)(9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) 17) (18) (19) (20) (21) (22) (23)(24) (25) (26) (27) (28) (29) (30)(31)(32)




album foto




propuneri ptr noul titlu al subiectului :
1.Aspirante/gravidute dupa pierderea unui bebe
2.Mamici care au pierdut un bebe
3.Viata dupa pierderea unui copil




Fetele care vor sa fie pe lista trebuie sa ceara ele va rog, ca nu toata lumea vrea sa fie pe lista, de aceea e pus cine doreste!Merci








Mamici:



Ileana_marius
40s, 13.04.2006, vasa praevia; acum de Mario Luca , 27-04-2007


Laliq
38s, 8.07.2004, lichid amniotic absent; acum de Matei


Msemcu
37s, 18.04.2006, nod de cordon; acum de Petra, Maia si Mara, 13.05.2007


Cristina26
24.11.2005 Paul, plecat la ingerasi in 04 iulie 2006; acum de Ingrid Ecaterina, 02.07.2007


Pepsi
12s, 13.07.2006,sarcina oprita din evolutie; acum de David, 22.06.2007 si Dominic, 17.05.2004


Tanima_i2002
8s, posibil IR-uri crescute; acum de Rares, 15.10.2006


Estecri
9s, motiv necunoscut; acum de Mihnea Ionut,13.07.2007


Arthurana
6s, MTFHR; acum de Jacob, 26.04.2007


Cristina_ana
37s, 13.06.2006, motiv necunoscut; acum de Andrei Eric, 26.07.2007


Mav
6s, 09.01.2007 avort spontan; 8s, 15.06.2007, sarcina oprita din evolutie; de Sebi, 4.02.2004


Irda
6s,09.12.2006, sarcina oprita din evolutie, motiv necunoscut; 9.5s sarcina oprita din evolutie, 6.06.2007; de Daria, 13.07.2005


Della
19s, 02.05.2006, motiv necunoscut, 2007 ; de Roberta, 16.01.1995 si de Richie, 16.01.2002


Ladymina77
9s, avort spontan, 07.11.2006; de Bogdan, 28.05.1999


Cata14
8s, avort spontan, 2.08.2007; de Erik, 17.09.2006


Hair
31s, ?, membrane rupte, un de 2,5 luni plecat la ingerasi; de de 8 anisori si de 6 anisori










Gravidute:



Laura Ioana
41s, 30.03.2006, tripla circulara de cordon; acum 19+ de


Jojo_miha
37s, 30.10.2006,preeclampsie,un ingeras pe nume Amalia Nicoleta; acum de Theodora Natalya (DPN - 16.10.2007).


Lia_B
35s, 28-07-2006, membrane rupte, medici incompetenti; acum de (DPN - 4.09.2007)


Joahnna
12s, 29.09.2006; acum de (DPN - 8.10.2007)


Teo2rina
5s, motiv necunoscut, 21.03.2007; acum de (DPN - 25.02.2008)


Bibyrox
4s, avort spontan,januarie 2007; acum 20s de


Irlandeza
6s, avort spontan, 1.02.2006; 9s, 26-02-2007, sac gol fara embrion ; acum 18s de


Vivela
8s, 13.09.2006, sarcina oprita in evolutie; acum de (DPN - 28.08.2007)


NanaMotoc de Razvan Andrei (DPN-17.09.2007)









Aspirante:



IreneCAM
38s, transpozitia vaselor mari, 05.02.2007 ,


Lariana
35s, multiple malformatii,


Chantal
33s,07.08.2006, boala membranelor hialine,medici incompetenti ,


Sicuta13
28s, 13.03.2006, motiv necunoscut, un ingeras pe numa Alesia ,


Blueeyes2003
26s, 08.03.2006, preeclampsie severa ,


Michelle81
24s, 26.10.2006 un ingeras mult iubit Katharina ,


Oana_oana26
20s, sarcina gemelara,o fetita Corina si un baietel George, incompetenta medic lipsa cerclaj,


Ella
19s, 10.07.2006, col deschis,


Cristy74
19s, 11.01.2007, rubeola,un ingeras pe nume Stefan ,


Alé
8s, 11.04.2007, membrane rupte ,


Liana30
11s,avort spontan,mai'95; 22s,motiv necunoscut, 13 martie'01; 16s,gemeni,unul oprit din evolutie, 27 aprilie'07


Mcrissa
15s, 30.11.2006,sarcina oprita din evolutie.


Gaby77
12s,19.08.2006,sarcina oprita din evolutie,


Mi_a
11s, 23.11.2003, sarcina oprita din evolutie,


Apollo
10s, SEU,


Alinushca
9s, 20.06.2007, sarcina oprita din evolutie,


Nushulica
9s, avort spontan,


Andreea16
9s, 28.12.2005, motiv necunoscut,


Madlen
8s,sarcina oprita din evolutie, motiv necunoscut, 12.06.2006


Bubulina1
8s, 19.07.2006, sarcina oprita din evolutie ,


C.myry
8s, 05.06.2007,sarcina oprita din evolutie,suspecta sarcina molara,


Lidushka
7s, 7.02.2007, motiv necunoscut ,


Mihaela Amalia
7s, 03.03.2007, SEU ,


Nadia1976
6s, 07.07.2006, SEU,


Catty
6s,


Danangie
11s, avort spontan, 4.05.2007,


Musettepink
8s, 21.06.2007, avort spontan;


Irinabobe
11s, sarcina gemelara oprita din evolutie, martie 2007; avort menstrual, iunie 2007;


Idaira
8.5s, 23.04.2006; avort menstrual, motive necunoscute, martie.2007


L5845


Baby_r7
19s, sarcina gemelara, o fetita Bianca si un baietel Andrei, sarcina oprita din evolutie, 13.02.2006; 8s, sarcina oprita din evolutie, 26.05.2007


Dan_ny
11s, sac gol fara embrion, 7.05.2007





Asteptam un semn de viata de la:


Stancutza
(5s)








POZELE MELE

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

danangie multumim mult pentru noul capitol,sa fie cu noroc,sa avem cat mai multe bucurii si din ce in ce mai putine vesti triste. Doamne Ajuta!
mav bine ai revenit din concediu si spor la munca, acum ca esti mai linistita, sper.


Poze nunta Timisoara

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Doamne ajuta!








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Buna dimineata fetelor!Am lipsit cateva zile si deja ati deschis alt capitol,ati fost harnicute.
Cristina ana ai un bebe superb,sa-ti traiasca si sa te bucuri de el!
Michlle81 mie mi-a cam trecut optimismul,nu stiu de ce iar am cazut in butoiul cu suparare.Inca nu e momentul sa fac testul,mai am de asteptat vreo 2 saptamani dar nu stiu,nu mai sunt increzatoare deloc.Dar iti tin tie pumnii sa ma anunti o veste mare!
Baby r La multi ani cu intarziere,sa fii sanatoasa si cat mai curand mamica!
Cata14 imi pare rau pt pierderea ta,suntem aici sa te sustinem.
Cmyry multumesc pt galerie,m-am bucurat tare cand am vazut-o,e prima mea galerie,sper sa fie cu noroc la toate fetele care urmeaza sa facem testul!
Va pup pe toate fara exceptie,nu vreau sa va enumar de teama sa nu uit pe cineva.Sa avem o saptamana buna care sa ne aduca numai vesti mari!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Danangie-multumim frumos pentru noul capitol.draga mea la intrebarile tale nu cred ca vei primi raspuns vreodata...sunt intrebari pe care mi le pun si eu sa stii zi de zi.Mi-as dori sa putem schimba ceva sa fie viata asa cum am visat cand am fost mici insa nu se poate.stii si eu ma gandeam zilele astea ca sunt o nemultumita ca ar trebui sa fiu fericita ca sunt sanatoasa ca rezultatele au iesit bine,ca familia e bine ca sotul ma iubeste insa..nu sunt...pentru ca durerea din suflet nu ma lasa,asa cum ai spus si tu.Sa stii ca nu aberezi deloc si nici nu ai luat-o razna...e pur si simplu aceasta durere...ingrozitoare.Cand povesteai de micutul tau m-au dat lacrimile...doare...Eu urmaream fiecare zi,fiecarea schimbare,citeam la fel ca tine cati cm are,cata greutate,cum ar arata in fiecare stadiu,apoi vorbeam cu ea,o mangaiam si ma bucuram atata sa ii simt miscarile,mi-o imaginam cum da din manutele si piciorusele ei mici...si corpusorul ei micut si frumos nu am sa il uit nicioadata....In cazul meu poate ca singurii vinovati suntem noi ca am luat aceasta decizie de a renunta la ea,sa nu o vedem chinuidu-se...a foat poate o decizie egoista nu stiu dar sigur a fost cea mai grea si de neimaginat decizie din viata noastra...Multi ne spun"lasa ca faci altul" dar nu se gandesc o clipa ca acele sufletele au ramas parte din viata noastra,ca acele zile cand am fost gravide am fost cele mai fericite,ca in momentul in care ne-am pierdut ingerasii lumea s-a prabusit pe noi..E greu si stiu ca nicioadata nu vom mai redeveni cele de dinainte,niciodata...Ne gandim mereu cum ar fi trebuit sa fie viata noastra acum,cum ar fi trebuit sa fie zambete de copil in casa...dar nu sunt,au ramas doar lacrimi si durere fara margini...Nu suntem multumite de ce avem pentru ca am pierdut o parte din noi si nu mai putem fii fericite....poate atunci cand vom avea un copilas sanatos ne va alina sufletul chinuit de atata durere,atunci vom putea simti fericire in suflet dar sunt sigura ca si atunci vom plange de dorul ingerasilor nostri....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Remaliss-cum te mai simti?sper ca esti bine...nu mai e mult pana miercuri...iti tin pumnii sa vii cu vesti bune si bebele tau scump sa fie bine!Te rog sa stai in pat sa nu faci efort ai sa vezi ca va fii bine,TREBUIE!
Liana30-da la fel cum spune si Dana esti o fata extraordinar de puternica si eu ma intreb de multe ori de unde ai atata putere si optimism,sunt sigura ca ti-este foarte greu si suferi la fel ca noi...Bine ai revenit,sper sa nu ne mai lasi singure atata timp!
Musettepink-bine ai revenit si tu....momentele acestae de deprimare vor fi dese din pacate dar trebuie sa ai puterea sa le depasesti sa mergi mai departe,noi suntem alaturi de tine!
Pepsi-draga numai peripetii....bine ca totul s.a terminat cu bine,ti-am spus eu ca tu te descurci in orice situatie.Ma bucur ca nu mai ai dureri atat de mari mai ai putin si ai trecut si acest greu.David ce mai face?Dominik?ai doi copilasi atat de scumpi,sa iti traiasca s sa fie sanatosi si cuminti!Ma bucur sa vad cat de des ne scrii la fiecare,inseamna foarte mult pentru noi sa stii.Tu esti un exemplu ca se poate ca vom reusi si noi!Multumesc ca esti alaturi de noi!
Teo2rina-spor la renovarea gradinitei dar te rog sa nu faci prea mult efort.Cand ai urmatoarea programare la eco?
Cata14-in aceste momente nici nu im gasesc cuvintele....imi pare extrem de rau...din pacate toate cunoastem aceasta durere...daca vrei scrie-ne mai mult si vom fi alaturi de tine sa te ajutam sa te ridici si sa mergi mai departe...imi pare rau...
Mcrissa-draga mea ce zi esti?mult nu mai ai pana la testare.iti tin pumnii!
Idaira-nu prea ne scrii despre tine...ce mai faci?a cata zi esti?
C.myry-imi pare bine sa aud ca pe zi ce trece te gandesti sa incerci mai repede!ai sa vezi ca va fii bine...Eu am trecut de perioada asta nasoala a cm-ului si mai aoes de prima zi in care am fost la pamant..sper ca in august sa vina multe fete cu vesti bune printre care sa fiu si eu!
IreneCam-bine ai revenit!Sa ne spui cum ti-au iesit analizele genetice,iti tin pumnii sa fie bune!
Magdutza10-sper din suflet sa ajungem cu toate sa ne vedem visul cu ochii...Tu ce mai faci?
Violetan-mai ai o saptamana si iti vei tine puisorul in brate,Doamne ce frumos!iti doresc de pe acum o nastere frumoasa si un baietel sanatos si manancios si cuminte!
L5845-draga mea ma bucur sa te vad atat de activa pe aici si mai ales atat de optimista...Vad ca ati avut cam multe nopti"albe"...tinand cont ca ai un cm neregulat nu te-ai gandit sa mai faci un test de sarcina?eu iti tin pumnii stransi tare sa vii cu vestea cea mare!!
Cristina26-ce papusa frumoasa ai,sa iti traiasca si sa fie sanatoasa si cuminte!Tu cum te mai simti?
Bujo-of imi pare rau ca si tu ai trecut prin aceasta tragedie..sper din suflet sa gasesti puterea sa mergi mai departe..e bine ca te.ai decis sa scrii aici,ai sa vezi ca incet incet vei merge mai departe...chiar daca durerea nu va disparea.Suntem alaturi de tine!Eu,da am fost deprimata dar acum sunt mai bine si imi pun sperante mari in aceasta luna..Iti multumesc ca ai intrebat de mine!
Oana-oana26-cum mai esti?o imbratisare mareee de la mine!
Cristy74-ma bucur sa aud ca te-ai ridicat si vrei sa o iei de la capat..abia astept sa te aud cu vestea cea mare!A cata zi esti?
Mav-cum a fost concediul la munte?bine ai revenit!
Blueeyes-unde esti?sper ca esti bine....hai ca suntem in aceeasi perioada nu mai avem mult pana la perioada fertila,ai sa vezi ca ne mutam la odisee!
Lauraioana-draga mea cand ne pui poze cu burtika?Astept sa te vad!
Cristina-ana-cum te mai simti?sper ca nu mai ai dureri atat de mari!ce iti face puisorul?
Baby-r7-cum ai sarbatorit ziua ta?sper ca te-ai distrat!
Irinabobe-sper ca esti bine si te astept sa ne scrii in curand.
Andreea16-cand ai programare la doctor?abia astept sa ne spui ca ti-ai vazut samburelul la eco!
jojo-miha-sper ca acum esti mai linsitita si mai relaxata.ai sa vezi ca totul va fii bine!
Della-sper ca esti bine.nu ne-ai mai scris de atata timp...
Ileana-marius-ce mai faci?cum e viata de mamica?Cum e Luca?e cuminte?
Msemcu(sau sora ei)-ce mai faci?cum e viata cu trei comori?
Ella-esti bine?
Chantal-te rog da-ne un semn de viata!
Ladymina-ce mai faci?unde esti?sper ca ai reusit sa iti revii putin de dragul baietelului tau!
Fetelor va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa si multa putere!
Eu maine dimineata merg la eco la tiroida sa fim siguri ca e totul in ordine,chiar daca valoarea nu a fost peste limita e mai bine sa fac eco sa vedem...Va spus sincer ca imi sperante mari in aceasta luna si sper sa retraiesc aceasta minune de a fi gravida si mai ales sa ajung sa imi tin copilasul sanatos in brate...imi doresc atat de mult si mi se pare un vis atat de greu de implinit..!Doamne ajuta
!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:


Am postat mesajul de doua ori imi cer scuze...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Michelle . imi pare rau pt cm da de acum deja vine ovulatia asa ca asta e perioada de bucurie.
eu am fost plecata cateva zile la timisoara acum vreau sa citesc din urma ca doar am spicuit pe ici pe colo.
sunt putin ingrijorata ca cm al meu a fost mult mai putin si tare ciudat si nu pricep de ce, si in plus ma dor sanii si sunt mai mari. asa ca ori e cm peste sarcina (voi stiti cum se manifesta asta?) ori e o dereglare hormonala si asta nu ma bucura deloc deloc. ma enerveaza cm-ul asta redus ca din cate stiu daca se reduce ori e problema cu endometrul ori sa nu fie vreo sinechie partiala.
hai ca incerc sa citesc din urma si revin.
pana atunci pup toate fetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

quote:
Originally posted by irinabobe

Michelle . imi pare rau pt cm da de acum deja vine ovulatia asa ca asta e perioada de bucurie.
eu am fost plecata cateva zile la timisoara acum vreau sa citesc din urma ca doar am spicuit pe ici pe colo.
sunt putin ingrijorata ca cm al meu a fost mult mai putin si tare ciudat si nu pricep de ce, si in plus ma dor sanii si sunt mai mari. asa ca ori e cm peste sarcina (voi stiti cum se manifesta asta?) ori e o dereglare hormonala si asta nu ma bucura deloc deloc. ma enerveaza cm-ul asta redus ca din cate stiu daca se reduce ori e problema cu endometrul ori sa nu fie vreo sinechie partiala.
hai ca incerc sa citesc din urma si revin.
pana atunci pup toate fetele.



Draga mea nu cred ca este cazul sa iti faci griji,uite iti spun ca si eu o luna am avut cm de trei zile si nu asa abundent iar acum m-a tinut sase zile(ultima cu pete maronii) iar la control si analize e totul in regula deci sunt sigura ca nici la tine nu sunt probleme doar stresul cred ca produce aceste schimbari,nu-ti fa griji!








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dan_ny spune:

buna dragele mele!!! m-am adunat si eu dupa drumuri in sfarsit, si am venit sa va salut si sa va pup ca tare dor mi-a fost de voi... si fug sa citesc din urma ca am aruncat doar asa...un ochi, si vad ca ati fost tare harnicute.

liana bine ai revenit !!!
cristina ana sa-ti traiasca minunea si sa fiti sanatosi!!!
baby la multi ani!!! si din partea mea, cu intarziere...

eu n-am scapat nici luna asta, m-au gasit utatzii, au venit dupa mine in munti, oricat m-am ascuns eu. dar...asta este, incepe o noua luna si speram in continuare...
va pup pe toate

_
priveste mereu lumina soarelui si nu vei mai vedea umbrele- helen keller

www.flickr.com/photos/9800913@N03/sets/72157600884782937/" target="_blank">poze
www.flickr.com/photos/9800913@N03/sets/72157600885453107/" target="_blank">poze din concedii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

dan_ny bine ai revenit . Cum a fost in concediu? Cred ca bine, exceptand faza cu uratii, dar nu dispera, considera ca e un nou inceput, care sa dea DD sa fie cu rezultat II de data asta. Ma uitam la pozele tale din concedii si mi-am reamintit ce tzara frumoasa avem si cum nu stim toti sa profitam sa o vizitam mai des si sa o apreciem...
Michelle draga mea, nu mai vreau sa fac nici un test, las totul la voia Bunului DD, cum o fii sa fie.Tu? In ce zi esti? Parca ziua 6-7, nu?
musettepink, danangie si multi la toata lumea, ca sa cuprind pe toate minunatele de aici.

Poze nunta Timisoara

Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
Trebuie sa renasti din cenusa, ca si pasarea Phoenix si niciodata sa nu spui "Niciodata"!

Mergi la inceput