Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Gratiela te ajut eu cu sursele, sunt mai relash acum si pot.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

strumfi, dupa ce reteta ai facut mini eclerele alea cu caramel cumva dupa cea a Alinutzei?
eu nu stiu ce Dumnezeu fac ca mi se lasa mereu, ba chiar dupa ce am primit o groaza de indicatii si retete(am avut chiar si un subiect deschis pe tema asta) tot asa-mi ies
ieri am facut asa:...o reteta cu ulei ca pe-asta nu o incercasem
4 oua
o cana faina
1/2 cana ulei
1 cana apa
1 linguritza rasa de sare
am respectat la fel cum zice si alinutza in reteta ei si m s-au lasat...asa ca nu pot taia in doua coshuletele...ajung de fiecare data sa folosesc doua coshulete(unul dedesubt si unul deasupra) asa-s tare bune dar ma tot gandesc ce gresesc?
si inca ceva...la mine cu focul mic, mic de tot si tot nu reusesc sa le tin in cuptor mai mult de 15-17 min...apoi se ard pe "talpa" alinutza tu ziceai ca le tii muuult mai mult...oare sa pun ceva dedesubtul tavii sa se coaca mai incet?
iata-le
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5116855448426560434
va multumesc anticipat pentru sfaturi

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Brownies Cappuccino www.houghtonmifflinbooks.com/features/gourmet/brownie.shtml" target="_blank">sursa
Prajitura cu lamiie www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=184&st=30#entry6721" target="_blank">sursa
Tort cu jeleuri www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2796" target="_blank">sursa
Blinii cu dovleac
Cum am facut tortul Barbie
Cum am facut tortul Buburuza
Prajitura cu mere
Tort Crancin-Mancin www.kuharka.ru/viewtopic.php?p=404#404" target="_blank">sursa
Chec dietetic cu fructe uscate www.city-cats.spb.ru/phpBB2/viewtopic.php?p=4581#4581" target="_blank">sursa
Tort nemtesc cu brinza www.good-cook.ru/tort/tort_098.shtml" target="_blank">sursa
Tarta de dovleac
Prajitura cu lamiie nr. 2 (fara lapte condensat) www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=184&st=30#entry6720" target="_blank">sursa
Prajitura cu banane sursa
Biscuiti cu ovaz www.slastenka.ru/cookie.html#8" target="_blank">sursa
Prajitura cu miere www.good-cook.ru/tort/tort_046.shtml" target="_blank">sursa
Fursecuri cu unt www.good-cook.ru/tort/tort_162.shtml" target="_blank">sursa
Tort “Lady’s fingers” www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=233&view=findpost&p=9861" target="_blank">sursa
Tort de ciocolata cu trufe (Truffle Cake) www.cooldesserts.com/2005/04/truffle-cake.html" target="_blank">sursa
Tort Fantezie
Aluatul fals dospit al lui Dr. Oetker (aluat cu brinza) www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=2811" target="_blank">sursa
Pandispan cu suc de portocale www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=162" target="_blank">sursa
Cheese cake a la Natalia
Tort cu prune uscate www.citykitchen.ru/forum/index.php?s=d7b91c895505a12124c16f156350f455&showtopic=393&st=100&p=52313#entry52313" target="_blank">sursa
Tort cu miere si lamiie www.good-cook.ru/visitor/tort/tort_068.shtml" target="_blank">sursa
Desert cu fructe
Lemon meringue pie - Tarta cu crema de lamaie (Reteta de la Davina)
Crema de lamiie (Lemon curd) sursa
Clatite pufoase (Buttermilk Pancakes) www.kuking.ru/my/viewtopic.php?p=738764#738764" target="_blank">sursa
Cheese cake fara foc
Schema tort masinuta
Mini-budinci cu branza
Inghetata
Triunghiuri cu cocos www.citykitchen.ru/forum/index.php?showtopic=67&st=100&p=7826#entry7826" target="_blank">sursa
Trandafirasi/melcisori cu bezea si nuca www.good-cook.ru/tort/tort_125.shtml" target="_blank">sursa
Tort "Masha" (reteta de la alinkav)
Prajitura cu ciocolata si bezea www.good-cook.ru/tort/tort_230.shtml" target="_blank">sursa
Fursecuri “Trufe” sursa
Briose cu gem www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2280" target="_blank">sursa
Fursecuri de cocos
Margini din ciocolata pentru tort
Lapte de pasare (reteta de la strumfi2004)
Fursecuri "Tabla de sah" www.kuking.ru/my/viewtopic.php?p=764512#764512" target="_blank">sursa 1 sursa 2
Prajitura insiropata de la Joanna
Prajitura "Krem a la krem" sursa
Vafe belgiene cu drojdie www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2010" target="_blank">sursa
Tort cu crema de zahar ars de la Gratiela (strumfi2004)
Prajitura "O noapte la Venetia" (reteta de la Lacri_SM)
Prajitura (chec) cu morcov sursa
Prajitura cu foi Lica
O alta prajitura cu foi Lica (varianta Adrianei)
Desert de frisca si zahar ars www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3019" target="_blank">sursa
Tort "Tres Leches" www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=2408" target="_blank">sursa
Prajitura "Televizor" (strumfi2004)
Chec insiropat de portocale www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=3153" target="_blank">sursa
Crema pentru foi de napolitana (reteta de la Gratiela)
Instructiuni pe scurt despre realizarea tortului minge
Prajitura cu mascarpone si nuci (reteta de la amiss_zip)
Quiche (tarta cu umplutura nedulce)(improvizatie)
Placinta (prajitura) dubla de brinza cu piersici www.good-cook.ru/tort/tort_194.shtml" target="_blank">sursa
Prajitura cu miere si brinza www.good-cook.ru/tort/tort_141.shtml" target="_blank">sursa
Briose cu ciocolata (reteta de la Rucx)
Eclere (Alynutza)
Choux-uri (Strumfi2004)
Tarta cu mere, mascarpone si branza de vaci (Kehleyr)
Tarta/placinta cu mere olandeza (danyce)
Rulada de post cu banane si cocos (strumfi2004)
Prajitura Sumeghi (Alynutza)
Fursecuri cu nuca si bezea (melcisori) www.good-cook.ru/tort/tort_125.shtml" target="_blank">sursa
Bomboane Raffaello (LiliaToma (gazea))
Tarta cu ciocolata de la Jamie Oliver (Alynutza)
Crema de vanilie pentru tarte, prajituri si torturi www.good-cook.ru/tort/tort_008.shtml" target="_blank">sursa
Tarte cu fructe si alta crema de vanilie www.good-cook.ru/forum/topic1771s0.html#entry152602" target="_blank">sursa
Galusti cu prune (Alynutza)
Biscuiti cu brinza sursa
Tort de mere Adeline (Roxana Claudia)
Gacio (Alynutza)
Doua torturi de la Liliana (lgireada)
Cheese cake "Cremos" www.good-cook.ru/forum/topic3434s420.html#entry336745" target="_blank">sursa
Retete de lapte condensat facut in casa
Chec ieftin (Roxana Claudia)
Chocolate banana cake - Prajitura cu ciocolata si banane www.kuking.net/my/viewtopic.php?p=622498#622498" target="_blank">sursa
Cornulete cu sunca si cascaval (culinar) (strumfi2004)
Clatite cu visine si frisca
Prajitura cu crema de ananas (Gratiela)
Crema si fondant de ness pentru eclere (Alynutza)
Crema pentru eclere (danyce)
Tarta de capsuni cu crema de vanilie (danyce)
Tort sah (Alynutza)
Placinta cu cirese "Twin Peaks" (Alynutza)
Prajitura cu prune sursa
Tort cu cacao si stafide (Alynutza)
Tiramisu (Alynutza)
Prajitura Twix www.cook-talk.com/forum/index.php?act=recipes&CODE=03&id=4276" target="_blank">sursa
Blat de ciocolata pentru tort (Alynutza)
Prajitura cu cocos, ciocolata si crema de vanilie (Alynutza)
Tarta cu fructe (danyce)
Alta prajitura cu miere sursa
Biscuiti "Mazurka"
Tarta cu ciocolata fara coacere (la rece) (Alynutza)
Prajitura la metru (Adriana)
Tehnica 'tabla de sah'
Metoda usoara pentru carlionti de ciocolata
Blat de amandina care poate fi folosit la prajitura la metru(Mihaela)
Cheesecake cu ciocolata (Alynutza)




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Sper sa nu se supere nimeni ca am doua posturi consecutive, in primul am pus lista cu tot cu surse, sa nu mai trebuiasca sa munceasca Natalia defel, doar sa dea copy-paste.

Monica ti-am raspuns ieri si pe cand sa dau 'trimite' a picat serverul. Iti spuneam ca eu banui ca e cuptorul tau de vina, arde, si de aceea nu-ti ies eclerele. Mai ales ca tu spui ca ai incercat mai multe retete pentru aluat si toate ti-au iesit la fel. Eu le tin in cuptor in total cam 40-50 de minute si nu se ard. Primele 15-20 de minute la foc un pic mai iute, ca sa le dea impuls sa creasca, apoi la foc mic sa se usuce inauntru. Si daca fac doar o tura, le las in cuptor cu focul stins dupa ce s-au copt sa se raceasca, se usuca si mai bine inauntru. Incearca sa pui o tava pe prima polita din cuptor si eclerele in tava pe ultima politza, vezi daca merge. Daca nu, alt sfat nu pot sa-ti dau decat sa ... schimbi cuptorul.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, ce sa zic, iti multumesc mult mult de tot! Cind am ocazia, te servesc cu ceva bun bun.

De ce sa fie o problema cu mai multe postari consecutive? Si eu mai postez citeva mesaje unul dupa altul, fie sa raspund separat cuiva, fie pina am scris un raspuns, a mai aparut o intrebare.

In alta ordine de idei, am descoperit ca am doua cutiute de frisca Milli de 200 ml care expira pe 7 octombrie. Deci, trebuie sa le folosesc urgent. Inca nu stiu ce sa fac cu ele, dar am pus la caramelizat 2 cutii cu lapte condensat. Poate fac o inghetata sau o crema la pahar, depinde cita rabdare am.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia n-ai ramas datoare cu nimic, considera un mic serviciu pentru retetele de bunatati pe care le-am invatat de la tine.
Sa stii ca am folosit si eu frisca de la Milli, e foarte ok, si calitativ si la pret. Cu laptele condensat la conserva ma omorati, ca n-am reusit inca sa fac rost de 'sursa' si sunt moarta de curiozitate cum o iesi faimoasa crema caramelizata. N-am stat nici eu degeaba, am tot facut bunatati, insa n-am net acasa si astept sa pot pune si pozele inainte sa scriu retetele. Pentru saptamana viitoare trebuie sa fac ceva foarte rapid (sambata nu suntem acasa sa pot prajituri in voie) cu fructe si inca nu-s hotarata ce.
Cat despre 'coltisorul de Vanda' este super super dulce, imi imaginez cat de dulce este 'intregul' .


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Ufff Natalia...mi-ai adus aminte ca am si eu la congelator o cutie cu inghetata ,facuta din niste smantana La Dorna care n-a vrut nicicum sa iasa frisca. Am desert pentru cina de astazi.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, cum ai putut sa uiti ca ai asa o bunatate in congelator? Probabil ai avut alte bunaciuni de devorat.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Balbina
Probabil ai avut alte bunaciuni de devorat.



Daaaa... Am facut nelipsitul Krem si niste Amandine,care n-au mai apucat sa fie pozate.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Alinutza, multumesc mult de sfat ...cred ca ai dreptate...tre' sa arunc cuptorul pe geam

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput