Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (17)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Monica chiar n-ai de ce. Pana schimbi cuptorul eu zic sa nu te mai chinui, cand ai pofta cumpara cosulete gata facute din comert, le umpli si gata. Nici nu mai muncesti atat si nici nu-ti mai faci nervi ca nu ies. Chiar sunt pretentioase (astea si bezelele) si fac mofturi mari la cuptor. Prima mea experienta a fost un dezastru: foloseam cuptorul bunicii de la o soba din aia de pe vremuri.

Fetelor, desert pe weekend-ul asta m-am hotarat sa fac o tarta cu fructe. Oare are ceva daca coc coaja de tarta de azi si o umplu duminica? Ma gandeam sa fac sa fie cat mai proaspata crema, avand in vedere ca pun in ea oua si frisca, dar nici nu ma tenteaza sa fac duminica si coaja de tarta.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Buna ziua la toate fetele pricepute!!!

Am si eu o intrebare legata de prajitura "Alba ca zapada", pentru cine a facut-o. (Nu as vrea sa deschid subiect nou numai pentru asta). Am vazut ca in reteta ei scrie ca trebuie pusa o lingurita de amoniac. Problema este ca eu locuiesc in Franta si nu stiu de unde sa fac rost. Asa ca va intreb cu ce as putea sa inlocuiesc amoniacul? Sau daca nu l-as mai pune, ar putea iesi prajitura si fara amoniac?
Va multumesc anticipat de raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu spune:

Fetele, am aflat intre timp! Am pus aceeasi intrebare si la fetele din Franta si mi-au raspuns. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Natalia,Alinuta ,multumim ptr reasearea link-urilor.
Zilele astea am fost putin ocupata,mi-am luat tava noua de briose si am probat-o asa din acelasi aluat am incercat sa fac niste coji sa vad cum ies ,coji pe care le-am umplut cu o crema de z ars si au iesit un fel de fursecuri apoi am reusit sa capat reteta de prajitura la metru,am facut-o sub forma de tabla de sah.
Una glasata cu glazura din reteta-de cacao cu zahar si margarina,galzura care cred ca nu mi-a iesit cum trebuie ca nu-mi place,una imbracata in crema si una cu glazura de caramel.
Azi trebuia sa fac si toertul (ptr ziua sor'mii ma muncesc eu) dar n-am avut spor..nu-s ce-am facut ca trecu ziua si nu facui mai nimic..asa ca ,dupa ce vin cu copilu de la antrenament,pe la 8 ma apuc si de tort.As vrea sa fac tort cu 3 feluri de ciocolata,sa vad daca-mi si iese.
Ne "vedem" dupa experiment..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela alina spune:

Fetelor helpp....
Am inceput sa fac Tiramisu dupa o reteta postat aici(de Adina Iulia parca) si mi se pare crema cam moale cred ca se va prelinge pe piscoturi.......
Cum sa fac sa se intareasca putin???
Pls...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, nu vad de ce n-ai putea sa faci tarta cu 1-2 zile inainte, daca o pastrezi in loc uscat si racoros. Scuze de raspuns tirziu. Cum ti-a iesit tarta?

Adi, prajitura sah m-a dat gata! Cind te eliberezi, as vrea amanunte, si despre reteta, si despre tehnologia prepararii. Mult succes la experimente, astept cu interes darea de seama.
La multi ani surorii tale! Ce noroc ca are o sora asa ca tine!

Mirela Alina, scuze ca vin tirziu cu raspunsul. Eu fac Tiramisu cel mai des intr-un vas de yena. Si atunci, chiar daca e crema mai lichida, nu e problema, intrucit oricum invaluie piscoturile. Mai poti pune crema in frigider pentru citeva ore, sa se intareasca. Zi, cum ai facut pina la urma?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

adrianaaaaa...cum arata shahul si briosele
unde gasesc si eu reteta de shah, pliz e haios rau de tot dar tot asa pe lungime as vrea sa-l fac...nu te grabi sa-mi raspunzi...cand ai timp...
multam anticipat
natalia, ce mai face prajiturca shefa? copilashii

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Aveam emotii ca am facut prea mult dulce ,insa , prajitura s-a mancat toata,"chestiile" la fel,din tort a ramas doar cat a oprit ptr niste invitati intarziati.

Am facut,dupa cum spuneam tort cu trei feluri de ciocolata,e bestial de bun,putin prea dulce ptr gustul meu(ptr-ca am folosit frisca indulcita)
Am modificat putin reteta din culinar ptr ca am avut nevoie de un tort mai mare,am folosit la fiecare fel de ciocolata aproximativ cate 125(am cumparat o cutie de 400 gr pe care am impartit-o in trei)de smantana Delisio 26% grasime,300 gr ciocolata, 300 gr frisca batuta(tot aproximativ),si o treime dintr-un plic de gelatina dr Oetker.
Si inca ceva,se face relativ usor si destul de repede.Cel mai mult mi-a luat pana am ras ciocolata,am si avut 9 bucati,si batut frisca.
Blatul l-am facut dimineata iar seara am facut restul, intr-o ora n-am avut ce face..tac-pac.

Nu reusesc deloc sa incarc poze pe web,imi tot da eroare,mai incerc maine insa nu-s grozave pozele,sant facute in casa ,fara prea multa lumina,seara..
Las pe maine si reteta de la prajitura la metru(sah)."Tehnologia" de fabricare a tablei de sah este cea de la fursecurile sah.Am facut in tava dreptunghiulara un pandispan cu cacao si unul alb,le-am taiat in doua pe orizontala,am cuplat o parte alba cu una neagra,apoi am taiat pe verticala in doua,le-am asezat una peste alta si apoi am taiat straifuri pe verticala si le-am asezat unul peste altul,sant poze pas cu pas la fursecurile sah.
Ma duc la culcare ca am sa fac intindere la maxilar de cat ma casc...
Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mamaa...io-s grea de cap numai cand am citit cum ai facut mi s-au impleticit ochii da' las ca ma prind eu cumva...ca-mi palce mult cum arata

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Nici tu n-aveai somn ?
Uite aici pas cu pas tehnica de tabla de sah http://kuking.net/4_2079.htm



Mergi la inceput