Deserturile Nataliei (11)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Sa stii ca acum incerc sa fac lapte condensat. E pe foc.

1,5 l lapte
600 gr zahar

Se pune pe foc mic, timp de 2-3h. Se amesteca la 15 min., poate spre sfarsit mai des...

Tare sunt curioasa daca iese ceva...Te anunt. Fug sa fac poza de inceput, apoi finalul.

P.S. Am luat foile de napolitana deja!!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, de ce sa te chinui tocmai 2-3 ore? Trebuia sa-mi zici ca vrei sa faci, am o reteta mult mai rapida, de cind tot ma pregatesc s-o traduc. La fel am o reteta de lapte condensat direct caramelizat.
Sa-mi zici cum iese, oricum, sint f. curioasa.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Natalia, este tarziu si sunt tare obosita...
Am incarcat pozele prajiturii, botezata Natalia, pe site-ul de mai jos:

http://community.webshots.com/user/bulinutaculinar

Enjoy it!
Comentariile maine,


Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Adriana, multumesc tare mult pentru reteta. O sa o incerc si eu miine.

www.geocities.com/iulyana/emma_diana1..htm" target="_blank">Emma si Diana

poze 1,2,3,4,5,6,7





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, am vazut pozele. Vad ca era destul de groasa compozitia si dupa 45 de minute, sau doar mi se nazare? Sint curioasa cum a iesit la gust, difera mult de cea facuta cu lapte din comert?

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

quote:
Originally posted by Balbina
Nu prea am retete noi, sint intr-o etapa de lenevire, ca sa zic asa Mai fac, dar in principal retete vechi. De fapt, ar fi ceva noutati (vezi pozele din album), dar nicidecum nu gasesc vointa necesara sa redactez retetele. Plus ca ma gindesc f. serios sa renunt la subiect, sa raspund doar la intrebari, dar retete noi sa nu mai pun. Nu mai am entuziasmul de la inceput.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze



Natalia, nici sa nu te gandesti sa renunti la subiect.Nu vezi ca e pe departe cel mai vizualizat subiect de la bucatarie... Io-s fan declarat "Deserturile Nataliei" chiar daca in ultima vreme m-am lenevit la scris. Si drept dovada acum fierb laptele cu zaharul pentru "Napolitana Natalia"

bumbacel ingerasului Tudor (9.12.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">ajutati-l pe mihaita!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Adriana, arata super de tot! Sa ne spui cum faci crema, pas cu pas, adica ce mai pui.

Natalia, eu inca n-am ajuns sa fac ceva cu laptele condesat, cand am timp te intreb de o reteta!

PS: Subscriu la ce a zis Bumbacel(mai putin ultima propozitie )



Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Bumbacel, Oana, va multumesc pentru cuvintele frumoase!
Bumbacel, astept si impresiile tale despre prajitura. Chiar sint curioasa daca e vreo diferenta de gust. Dar asta numai Adriana poate sa o spuna ca a gustat din ambele feluri.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Fugutza, fugutza va raspund...

So, dupa 45 min. era groasa compozitia, dar nu indeajuns. Nu m-am gandit sa opresc focul pentru ca reteta initiala era 1,2h si alte fete au propus 2-3h. Plus ca nu devenise roscat-maronie.

Dupa 2h si 45 min., s-a format o crema groasa, dar nu la fel ca cea de la cutie. Probabil ar mai fi mers fiarta, dar deja era tarziu si incepuse sa se lipeasca (vezi punctele mici maroniu inchis).
Este mai moale decat laptele condensat fiert 1,2 h direct in cutie si mult mai moale decat laptele condesat caramelizat deja.

Cred ca v-am ametit de tot...

Mi s-a parut insa putin mai dulce decat cel cumparat...

Crema pentru prajitura este facuta dupa reteta Nataliei, si anume:

Crema pentru foi Lica
- 1 pachet unt frecat spuma
- 2 cutii de lapte condensat caramelizat (vreo 800 gr, adica tot ce mi-a iesit dintr-un litru jumatate de lapte cu 600 gr zahar)
- nuci, sa zicem in jur de 300 gr

Se freaca untul spuma si se adauga cate o lg de lapte condensat caramelizat. Crema se taie la un moment dat, dar dupa ce se pun nucile este totul ok.
Se ung foile si se pune o greutate peste prajitura.
Sa taie atunci cand nu mai poti astepta, in cazul meu 15 min.!

Eu am pus cam multe foi, trebuia sa pun vreo 5 si sa fac 2 prajituri. Pachetul era mic, cu 10 buc. Si am folosit 8.

Gata ca v-am obosit de tot...

Pupici!

Edit: nu am masurat cantitatea finala de crema, dar am presupus ca au iesit vreo 2 conserve...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)

Creatii culinare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adriana, multumesc mult pentru detalii, am sa dau linkul direct pe prima pagina. Nu mi-ai zis cum a fost la gust, difera mult prajiturile? In afara de faptul ca era mai putin dulce..

Ma duc acum sa incerc o reteta noua de prajitura, la care se foloseste lapte condensat, se numeste "Tres Leches".

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput